prechod zo stareho linuxu na novy

Sekcia: Ostatné 28.09.2007 | 23:14
zuzka pp   Návštevník
Neviem či sa tu dobre pýtam ale chcela by som vymeniť Linux lebo už je dlho a ide veľmi pomaly. Neviem čo mi odporučíte a neviem čo to vlastne mám. Aký nový by bol dobrý?
    • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 28.09.2007 | 23:28
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Nevies co pouzivas? :))) Povedz nam ake zrucnosti mas v Linuxe, co od neho potrebujes a teoreticky co by mu nemalo chybat. Snad pomozeme
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 28.09.2007 | 23:31
        zuzka pp   Návštevník
        No neviem a zručnosti no také obyčajné. nič zvláštne len aby som si mohla písať a surfovať po internete.
        • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 28.09.2007 | 23:49
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          tak to potom skor nejake user friendly distro ako PClinuxOX alebo aj UBUNTU pripadne hocijaku inu mainstremovu distribuciu (suse,fedora,MANDRIVA ...)

          este dodam ze ak by si chcela skusit to ubuntu tak sa ti oplati este pockat nejaky tyzden lebo v oktobri ma vyjst nova verzia UBUNTU

          ale pokial sa s nicim nechces babrat ani nic specialne pouzivat ja by som odporucil PClinuxOS 2007 s KDE prostredim, alebo jeho zelenu odnoz s Xfce nazyvanu SAM 2007
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 28.09.2007 | 23:51
            zuzka pp   Návštevník
            No dobre počkám a ako zistím čo mám?
            • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 28.09.2007 | 23:54
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ked zapinas PC a nacitava sa ti system tak tam musis mat nejaky nadpis alebo logo
              pripadne skus niekde v menu najst polozku HELP - POMOC a tam by to mohlo byt napisane na aku distribuciu je ten navod

              ak nepomohlo nic z toho hore skus pustit konzolu napis co je v nej napisane tam by mohol byt nazov distra
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:06
                zuzka pp   Návštevník
                Mandrake linux môže to byť ono?
                • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:09
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  ak to je mandrake, to je hodne stary. este aku mas konfiguraciu toho pocitaca? ci sa tam oplati davat nieco novsie, alebo nieco lahsie
                  • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:11
                    zuzka pp   Návštevník
                    Tak to naozaj neviem čo je v tom ale išlo to dosť pomaly.
                    • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:16
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      musis pozriet niekde v menu hardwarovu konfiguraciu (neviem presne kde lebo mandrake/mandrivu som nikdy nepouzival)

                      a zistit kolko MB RAM pamate mas ale asi to nebude vela ked je tam mandrake, potom aka je tam graficka karta a kolko pamate ma ta karta a aky procesor tam je aky ma takt (v Mhz pripadne hz) a este aj aky velky disk tam mas


                      a kedze si doterz mala mandrake tak jeho nastupcom je MANDRIVA tak by sa ti asi oplatilo prejst na MANDRIVU (vacsina veeci bude podobna)
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:20
                        zuzka pp   Návštevník
                        Vymenoval si toho veľa a bude mi týždeň trvať kým všetko zistím a ak to vôbec zistím ha ha
                        • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:30
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                          zase az take tazke to nie je s trochou pomoci sa to da zvladnut za par minut len treba nejakeho uzivatela co pozna mandrake aby ti vedel poradit presne kam sa ma pozriet lebo ja to neviem


                          ale odporucim ti toto (predpokladam ze mas rychly neobmedzeny intrnet):

                          stiahni si MANDRIVA ONE cd z ich oficialnej stranky (google poradi aka je) a vypal ho na nejake prpisovatelne CD nabootuj z neho mandrivu a uvids ci ti bude fungovat ak hej tak by sa mala dat aj bez problemov nainstalovat (mozno aj z toho cd a nebudes ani musiet stahovat DVD)

                          ak nevies ako nabootovat live CD tak sa na prechod na novy linux vykasli kym nenajdes niekoho kto ti s tym pomoze (ze ti ukaze ako sa to robi) lebo instalacia noveho linuxu nie je az tak jednoducha a mozes tratit vela dat ktore mas na disku ak spravis nejaku chybu

                          potom ked ti pojde to live CD tak to z neho naistaluj alebo si stiahni DVD mandrivi a naistaluj z neho

                          ak nebude funguvat skus stiahnut SAM linux ten ma mensie naroky a nabootuj ten ako live CD, ako pojde nainstaluj ho ak nie pozri si diskusie o nenarocnych distribuciach typu (DSL, puppy linux ....)
                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 00:40
                            jaaa   Návštevník
                            zuzka kde byvas :-)) ?
                            • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 13:24
                              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                              hh....presne na toto som čakal...

                              Ale dobré vedieť že dievčina chce skúsiť SAMA preinštalovať svoj OS...

                              Súhlasím s názormi a pridám sa k SuSE, prípadne pre teba aj mnou zatracované *buntu...

                              no tiže je pravda či ti ho PC "zožerie" takže tie info o ktoré ta tu prosili,
                              RAM+HDD+CPU by sa fatkt hodili...
                              Close the Windows Open The Source
                        • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 13:44
                          Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
                          Z tvojho nicku citam ze si asi z Popradu, co je odomna na skok(LE). Takze ak by si sa v tom celkom stratila tak by som mohol do popradu skocit
                          There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
                          • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 18:11
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            aj mna to napadlo ale byvam trosku dalej (BB) ale tiez by som rad spoznal babu ktora sa rozhodla preinstalovat svoj OS a to este aj linux
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: prechod zo stareho linuxu na novy 29.09.2007 | 19:07
                          Avatar Aas   Používateľ
                          Najpr by si mala zistit co v pocitaci mas. Ak Tvoj pocitac uz vyrastol z plienok (ma viac ako 3 roky), bezna distribucia Ti iste pojde velmi pomaly.

                          Otvor si okno s terminalom (konzolou) a pis:
                          dmesg|head -n1 Ti vypise verziu linuxu a najdes tam aj nazov svojej distribucie.
                          dmesg|grep -i lowmem Ti vypise, kolko ma tvoj pocitac pamate RAM. To je pre Teba asi najdolezitejsi udaj. Velkost operacnej pamate je klucova pre dobry pocit z rychlej odozvy operacneho systemu.
                          dmesg|grep -i processor Vypise, taktovaciu frekvenciu (MHz) Tvojho pocitaca.

                          TIP: Nemala by si vpisovat prikazy, o ktorych nevies co robia. Mozes tym vazne poskodit svoj system!
                          Prikaz dmesg> len vypisuje text, ktory si videla pocas startu systemu.
                          Prikaz head -n1 z neho vyberie prvy riadok.
                          Prikaz grep -i <retazec> zobrazi len riadky, kde sa nachadza <retazec>.

                          Ziskane udaje skopiruj pomocov klavesovych skratiek CTRL+C (pre skopirovanie) a CTRL+V (pre vlozenie).
                          TIP: Mozes tiez jednoducho oznacit text mysou, kliknut na miesto, kam chces text vlozit, a stlacit prostredne tlacidlo na mysi.

                          Potom uvidime, co dalej. ;-)