autofs->kedy je zariadenie u/mountnute?

Sekcia: Konfigurácia 28.01.2008 | 22:06
Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
zdravim,
trochu skumam autofs v archlinuxe a nenasiel som zatial priamu odpoved na otazku: 'kedy je bezpecne vytiahnut usbkluc?'
docital som sa v archwiki nieco v zmysle: 'Devices are now automatically mounted when they are accessed. Visit the /media/cdrom and /media/floppy directories to access them. They will remain mounted as long as you access them.' vysvetlujem si to tak, ze pokial niesom nastaveny v mountpointe zadiadenia (/media/usbstick/) tak zariadenie nieje montnute a mountne sa len ak sa tam nastavim, alebo si obsah toho adresara prezeram napriklad vo filemanageri, alebo nan prave kopirujem nejake data. v opacnom pripade zariadenie nie je mountnute takze ho mozem vytiahnut.
pouzival som kde a tam sa mi to mountlo automaticky a hodilo mi ikonku na plochu. ked som chcel usb vytiahnut tak som na nu klikol pravym a dal 'safely remove' a hlbsie som to neriesil. momentalne skusam openbox a tam take vymozenosti nemam takze sa snazim o tom nieco zistit. preto vas prosim o nejake to vysvetlenie. ako otestovat ci zariadenie mozem vytiahnut? pripadne ako zariadit aby som zariadenie mohol vytiahnut?
Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: autofs->kedy je zariadenie u/mountnute? 28.01.2008 | 22:41
      Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
      zo skusenosti z gentoo a debianu mozem povedat ze distro na to nema vpliv ale len graficke prostredie.. osobne som stale mal gnome a tam mi to mountovalo automaticky po vlozeni cd/usb.. zasa aj zalezi na nastaveni fstab..ja fungujm tak ze po vlozeni /dev sa mi namountuje automaticky .. pri ukoncovani len usb ukoncujem manualne lebo keby som ho vytiahol zmeny ktore som v nom vykonal by sa mi nezapisali na kluc.. (takisto ako vo win 2000)... v kde to je podla mna takisto ako v gnome...

      ties som mal jeden cas enlightenment a ten sa nestaral o mountovanie.. aspon usb som musel mountnut rucne.. CD us nepametam

      a to o tom mountnuti len ked vstupujem do daneho adresara z mount pointom o tom pocujem prvykrat.. Nehovorim ze to nieje pravda ale velmi sa mi to nezda..

      Ked budem riesit tento problem alebo si najdem cas sa v tom posupat poriesime ;-)
      < GENTOO FOREVER >
      • Re: autofs->kedy je zariadenie u/mountnute? 28.01.2008 | 22:52
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        vychadzam hlavne z tohto. to co robi gnome/kde by mala byt k tomuto nadstavba
        Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: autofs->kedy je zariadenie u/mountnute? 04.02.2008 | 14:33
      Avatar dash Gentoo  Používateľ
      umountovanie je uplne bezpredmetne v Linuxe aj Wine aj v kazdom OS. USB disky nemaju hlavicu a ked Vam prestane blikat dioda, teda na disk sa nezapisuje ani sa z neho necita, kludne mozete USB vytiahnut "natvrdo". Ja to tak robim 5 rokov a este sa mi ziadne USB nepokazilo. Toto garantujem! A co sa tyka autofs - ten s tym problemy nema... Pohoda, USB disky su cool, tesim sa ked nahradia tie velke mechanicke potvory, ktore chrcia :) ale to si este tak tipujem 2, 3 roky pockame...

      Obycajny disk ma hlavicu, ktora sa musi ulozit do spravnej polohy, potom sa da vypnut. Tam som to tiez skusal - ale ten disk to nevydrzal, vypojil som disk z napajania, hlavica skrabla po disku a disk bol uplne zniceny, uz neviem presne kolko 1000 sektorov bolo znicenych :)) Esteze bol v zaruke :) a mam ho dodnes - ten sa musi umountovat aj ked sa nezapisuje.