Problém s dualbootom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.05.2009 | 21:51
Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
Zdravím. Včera som sa prihlasoval do Ubuntu 9.04. Začal sa načítavať systém a v momente, kedy malo odo mňa pýtať prihlasovacie meno, blikol monitor a uvidel som na ňom niečo, čo pripomínalo mix prihlasovacieho okna WinXP a Ubuntu 9.04 vo veľmi zlej kvalite. V Pc mám disk rozdelený na tri partície (z pohľadu Win), kde C je systém, D veci a tretiu partíciu Win nepozná, lebo na nej je Ubuntu.
Ďakujem za rady.
Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
    • Re: Problém s dualbootom 30.05.2009 | 21:59
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      kristalove gule sem a babo rad :D
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: Problém s dualbootom 30.05.2009 | 23:16
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Predpokladám, že si nerobíš srandu.
      Treba aby si uviedol, ako si nainštaloval to Ubuntu, ako si ho spúštal.
      vieš čo je GRUB ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Problém s dualbootom 30.05.2009 | 23:29
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        To by aj mňa zaujímalo.
      • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 04:47
        Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
        Ahoj. O GRUBe viem iba to,že je to zavádzací program, ale mám poruke LDP, tam si môžem nájsť viac,ak bude treba. Moja inštalácia ubuntu: live CD, reštart. Ubuntu som nainštaloval na prázdnu a sformátovanú partíciu,ktorú som si vyhradil pre ubuntu počas inštalácie XP. V rámci tejto partície som si tých cca 50giga rozdelil zhruba takto: sda1 s prípojným bodom / má asi 20giga, swap má 3giga a zvyšok je sda5 alebo 6 s prípojným bodom /home. Čo sa týka inštalácie,viem že sú tam pokročilé možnosti, kde je aj možnosť, kde sa pýta,kde má nainštalovať grub,ale s tým som nič nerobil.
        Čo sa týka spúšťania Ubuntu,neviem,čo presne máš na mysli. V dualboote je ubuntu na prvom mieste,takže stačilo počkať, kým vyprší limit na vybratie položky alebo enterom zvoliť možnosť. Neviem,pýtaš sa na toto?
        Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
    • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 06:32
      Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
      mas problemy s nenabehnutim grafickeho prostredia alebo s nenabehnutim zavadzaca?
      ak s grafickym prostredim aku mas grafiku
      ak so zavadzacom podla vsetkeho si do MBR zapisal zlu /boot particiu

      ak mas problemy so zavadzacom tak potrebujes aspon ake take znalosti konzoly... a vsetko opravis zopar prikazmy
      • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 14:50
        Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
        Tu otravujem preto,aby ste mi pomohli určiť, či je problém s grafikou alebo zavádzačom. Grafiku mám ATI Radeon 9550. Viem to, že Ubuntu v recovery mode aj v memteste nabehne v pohode, ale s štartom v grafickom prostredí je problém. Potom to zrejme bude asi grafikou,nie?
        Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
        • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 15:03
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          skus sa po normalno boote (vtedy ked uz by mal nabehnut x-server) prepnut do druhej konzoly (ctrl+alt+F2) a tam sa prihlas menom a heslom co si nastavil pri instalacii a spust prikaz startx mozno vypise nejaku chybu od ktorej sa bude dat odrazit
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 15:51
            Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
            Skúsil som a počas nabiehania systému som dal spomenutú skratku. Ale nepýtalo odo mňa žiadne meno a heslo, iba mi vypísalo,čo všetko sa štartuje a hodilo ma automaticky do grafického modu, kde opäť nabehla škaredá tá škaredá vec.
            Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
            • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 16:20
              WlaSaTy   Návštevník
              Skus to stlacit az ked ta skareda vec nabehne.
              • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 16:51
                Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                Vtedy už Ctrl+Alt+F2 nerobí nič
                Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
                • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 18:04
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Zaujimave. Graficky opis chyby zodpoveda neinicializovaniu grafickej pamete pristarte grafickeho prostredia (prelinanie sa Win ktore je uz urcite vypnute a Linux/X Window), systemovy opis chyby zodpoveda zlej praci ovladaca grafickej karty.

                  Skus to nakopnut v zachrannom mode a pouzit iny graficky ovladac, popripade dat aplikovat zaplaty.
                  • Re: Problém s dualbootom 31.05.2009 | 21:41
                    Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                    V záchrannom mode som to spustil,ale neviem presne,ako mám použiť iný ovládač, alebo dať aplikovať záplaty. Ktorá je to položka v recovery mode?Skúsil som možnosť auto repair graphical problems, ale výsledok žiadny. Existuje niečo, čo by som mohol skúsiť v príkazovom riadku?
                    Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
                    • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 00:20
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      aktualizacie:
                      apt-get update
                      apt-get upgrade

                      ako zmenit ovladac grafiky z konzoly to neviem
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 00:23
                      Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                      pouzivas opensource drivery alebo drivery zo stranky ati ?
                      • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 11:30
                        Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                        Z ATI stránky som žiadne drivery neťahal, takže asi tá prvá možnosť. Nedá sa môj problém opraviť cez Live CD?Že by som sa prihlásil ako live session user a pokúsil sa takto ten ovládač nahodiť.
                        Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
                        • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 12:28
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Ahoj.

                          A keď si vyberieš pri boot menu Windows XP, tento sa ti spustí v poriadku. ?
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 23:05
                            Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                            Áno, Xp ide v poriadku. Mám si linuxovú partíciu preinštalovať a skúsiť riešiť problém s grafikou potom?Ak je to teda grafický problém
                            Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
                            • Re: Problém s dualbootom 01.06.2009 | 23:19
                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                              Ǎno.
                              Preinštaluj.
                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                              • Re: Problém s dualbootom 02.06.2009 | 00:40
                                Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                                Dobre, preinštalujem. Ak stále budem mať pocit, že grafika nie je v poriadku, založím novú tému. Zatiaľ všetkým ďakujem za nápady a trpezlivosť
                                Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
                                • Re: Problém s dualbootom 03.06.2009 | 16:08
                                  Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
                                  Preinštaloval som, trochu som obehal google a zistil som, že od verzie 9.04 je problém so skupinou grafík od ATI. Zatiaľ som tento problém vyriešil tak, že som si nechal verziu 8.10 a ponechal som neslobodný ovládač. Keď neskôr na niečo prídem,budem informovať
                                  Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)