Nabootovanie Live CD z ISO suboru

Sekcia: Ostatné 11.06.2009 | 13:34
Avatar chovik   Používateľ
Zdravim,
Vopred upozornujem ze som zaciatocnik :o). Potreboval by som nainstalovat nejaku Linux distribuciu na HDD zo stiahnuteho ISO suboru. Povedzme ze by slo o Ubuntu 9.04 .
Na nete som si vygooglil, ze ISO subory sa daju nabootovat cez GRUB4DOS. Po par pokusoch som dosiahol ze sa mi to ISO nabootovalo.
Lenze potom ako som vybral jazyk a spustil bud instalaciu alebo LIVE spustenie tak mi strasne dlho bootovalo UBUNTU az po dlhsej chvili naskocil BusyBOX a tam consola s nazvom initramfs kde som mal moznost zadavat zopar prikazov.
A tu som sa uz stratil. Neviem ako vyriesit tento problem. Podla mna to bude nieco s tym ze potom ako vyberem z ponuky menu instalaciu alebo to spustenie tak mi to zacne hladat subory na mediu v CD-rom,a kedze tam nic nieje tak mi to vyhodi nejaky "nudzovy program"...
Skusal som to aj z ISO obrazom distribucie DSL.

Dufam ze sa to bude datr pochopit co som robil a co chcem dosiahnut :)) .
    • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 13:43
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ahoj.

      Každé ISO je dobré vypáliť na potrebné médium ak máš Windows pomocou Nero aplikácie, kde v menu si vyberieš možnosť vypáliť OBRAZ.

      Takto napálené médium vložiš do mechaniky a vstúpiš do BIOS-u tesne po zapnutí alebo reštartu PC.

      To by mohlo byť pre teba následovné:

      Alebo tlačítkom DEL, alebo F2, poprípade F11 či F12 kde vyberieš možnosť boot from CD/DVD.

      V prípade ak vstúpiš do BIOS-u, je potrebné nájsť položku Boot priority a prepnutím

      /prepnutie bude pravdepodobne možné pomocou + alebo - na numerickej časti klávesnice./

      z HDD na CD/DVD a následným uložením /SAVE SETTINGS/ sa reštartuje PC a začne proces spúštania / bootovania / z CD/DVD.


      Doporučujem nájsť vhodnú distribúciu pre začiatok.


      OpenSUSE, Greenie, Ubuntu, Kubuntu.

      S pozdravom Tomáš Hanzel
      Close the Windows Open The Source
      • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 13:50
        Avatar chovik   Používateľ

        Dakujem za odpoved. Ale ja by som to potreboval radsej cez to ISO z urcitych dovodov :). Skor by ma zaujimalo ze preco to spravi pri to bootovani UBUNTU, to co som pisal. Ci by to neslo len nejak prestavit.

        Ak pomoze tak tu je vypis z menu.lst:

        title DSL ISO
        fallback 1
        find --set-root /iso/ubuntu.iso
        map /iso/ubuntu.iso (0xff) || map --mem /iso/ubuntu.iso (0xff)
        map --hook
        chainloader (0xff)
        savedefault --wait=2
        • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 14:01
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          takto sa spytam... co mas v plane dosiahnut? chces si vyskusat nejake distribucie a nasledne nainstalovat na pocitac? alebo chces spustit vo windows nejaky linux?

          na to je dobra virtualizacia. Nainstaluj si napriklad virtualbox. Ten rozdeli tvoju RAM pre tvoj system ktory mas nainstalovany (napriklad windows) a system vo virtualnej masinke. Mozes mate teda pustene obidvoje, a popri skumani nejakeho ubuntu si mozes pustat daku muziku
          • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 14:14
            Avatar chovik   Používateľ

            Ja mam Windows len v "odlahcenej" verzii. Na hranie hier a tak. A chcem si doinstalovat este Linux, pravdepodobne nejaky menej narocny, pretoze mam pc kus rozhaseny a restartuje sa mi dost casto.

            tak zatial kym ho nedam do opravy tak chcem nejaku distribuciu menej narocnu na HW, tym chcem dosiahnut aby sa mi nerestartovaval pc tak casto. Aj ked mozno to nebude mat ziadny vplyv, ale chcem to skusit.

            A kedze to chcem skor na skusku tak nechcem zbytocne vypalovat CD lebo uz som ich par pokazil tym ze pc zamrzol pocas napalovania

            Preto by som bol rad keby to slo aj tou cestou BOOTOVANIA ISO obrazu

            Cez ten VirtualBOx by som asi zataz PC zvysil, Tak to mi nevyhovuje :-(

            • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 14:38
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              aha chapeme... takze si to zhrniem, dufam ze dobre:

              - mas menej vykonny pc, ktory ma problemy sam so sebou
              - mas tam win a chces si skusit linux
              - virtualizaciu nechces

              takze odporucanie:
              1) skocit do obchodu a kupit 1 ciste CD za niekolko centov (za dakych 30c by to snad slo)
              2) pozicat si od suseda
              3) dat dakemu linuxakovi v tvojom meste svoj usb kluc, a on Ti tam uz nieco nahra

              u mna je riesenie jednoduche - kedze nemam volne CD, palim na DVD :)
    • Re: Nabootovanie Live CD z ISO suboru 11.06.2009 | 14:11
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      neviem ako bubuntu ale ine distra vacsinou vydavaju aj img pre USB, ak to nechces palit. alebo, vlez do isa, skopiruj si obsah na usb ci hdd a pohrab sa v isolinux.cfg resp. niecom obdonom.
      z niecoho budes musiet nabehnut do grubu a potom mu len zadas co a odkial ma bootovat.

      zaujma ta v podstate nieco taketo

      root (1,0)
      kernel /live/vmlinuz1
      initrd=/live/initrd1.img (v zavislosti na distre a podla toho ci to ides tahat z usb alebo hdd tam treba pridat este "fromusb livecd" alebo nieco)

      good luck
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom