otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.06.2009 | 14:38
ta ja ne   Návštevník
Chcel by som vedieť ale úprimne čo by ste používali windows alebo linux ak by bol windows zadarmo (free).
(nerozoberajte čo je lepšie alebo horšie len jednoslovne windows alebo linux) ďakujem
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
nieje to žiaden pokus o flame ani o nič podobe. Dúfam že to admin nezmaže ani nezamkne.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:00
      Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
      uz 2.5 roka som na linuxe... win mi nechyba... ani zadarmo... pocit bezpecia (relativneho) sa neda zaplatit... kebyze platili mne tak 15€ tak porozmyslam ..(aspon net budem mat zaplateny z toho..xexe)... nepotrebujem zabudovany bonzsystem v MOJOM OS ..nechyba mi skoro denna udrzba winu aby slapal..cca 15-20min jedno cistenie...nepotrebujem vyhrievat planetu zbytocnymi procesmi(antivir,antivsetko mozne,cistiace a optimizacne progs). nakonfigurujem si vsetko ako chcem.. proste mam veci ako to chcem ja...
      Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:06
        ta ja ne   Návštevník
        nechápeš ??? jednoslovne windows alebo linux ? dúfam že je tu každý dostatočne inteligentný.
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:17
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          my chapeme, ale nechapes ty ... nasiel som treti tvoj prispevok pod tretim nickom s jednou a tou istou IP ...
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 16:42
            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
            aky nick? respektive, k akemu starsiemu nicku sedi IP?
            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 17:20
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              jejda, musel by som prebruzdat vlakna, nespominam si ... ale bol to podobny nezmysel ako "ta ja ne" ...
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:18
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Na desktope windows, lebo ho pouzivam aj teraz a pouzival by som ho aj keby bol zadarmo. A budem ho asi pouzivat, kym budu pre XP aplikacie. Na Vistu ani na Se7en uz neprejdem.
      Na server GNU/Linux, leho ho pouzivam aj teraz a pouzival by som ho aj keby nebol zadarmo.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:30
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Windows na deskotope a tak isto aj na laptope. v podstate by som o linuxe ani nevedel.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:43
      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
      nie
      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 15:50
      dash   Návštevník
      Windows by som používal cez nejakú virtualizáciu (napr. virtualbox) spustený z Linuxu v prípade potreby. Používal by som ho kvôli niektorým aplikáciám. Linux by som však používal ako doteraz ako hlavný systém - kvôli spôsobu práce v ňom, bezpečnosti, otvorenosti...
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 16:08
      l_barbarossa   Návštevník
      1) win zadarmo -> vacsinou linux
      2) win zadarmo a opensourcovany -> mozno by win prevazil, mozno nie, na pohodlie linuxu (a ine ficury) som si neskutocne zvykol

      - je pravda, ze do win bootojem len kvoli jednej aplikacii a ani ta nie je taka, ze by sa bez nej nedalo zit
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 16:32
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Win beriem ako systém prakticky zadarmo (výrobca notebookov, od ktorého mám stroj neponúka inú alternatívu). Aj napriek tomu používam výhradne linux (windows vo virtaulboxe kvôli škole ak na niečo nestačí wine).
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 16:37
        hidden   Návštevník
        Miro, pozri sa mi na sambu: http://linuxos.sk/forum/17134/index.html . pls
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 16:50
          skywaker   Návštevník
          Ja už open source windows používam a je ním ReactOS.
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 17:03
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Uf, žiaľ na sambu nie som expert. Pravdu povediac ešte som nikdy nič nezdieľal cez sambu (na to mám ftp, alebo http server). Kedysi som sa to pokúšal nakonfigurovať, ale nešlo mi to (ale bolo to bez pripojenia na internet, nemal som teda google ani nič podobné).
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 16:49
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Uz len zo zasady Linux.

      Pouzivam docasne/kym nezmizne podpora pre XP/ dual boot.

      S pozdravom Tomas Hanzel
      Close the Windows Open The Source
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 17:17
      peto   Návštevník
      Linux, lebo pouzivam Unixy od roku 1995 a som odkojeny na 8-bitakoch... V praci Linux doma MAC/alebo Linux. Teda presne ako to mam...
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 17:23
        Avatar denwerko Ubuntu,Gentoo,Debian  Používateľ
        win raz za cas ak by som chcel zahrat nejaku hru, vacsinu casu linux
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 20:06
      Dragon   Návštevník
      Ja som odchovany na Windows. Boli casy, ked som nemal sajnu o tom, ze vobec nieco ine ako Windows existuje. Skusil som Linux. Zo zaciatku dualboot, Linux som nabootoval sem-tam, postupne som ho pouzival viac a viac. Teraz uz mam iba Linux a nemenil by som. Prinasa slobodu...
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 20:37
      WlaSaTy   Návštevník
      Plan9 z Bell Labs, ale zial nepodporuje prcak G4 od IBM. Takze asi nic.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 21:04
        Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
        V robote Solaris a doma Linux.
        Windows by som nechcel, kým je od Microsoftu.

        Aj tak ho má väčšina zadarmo, alebo ho k nemu donútili pri kúpe železa.
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 21:51
          rabej   Návštevník
          Win... 7 RC je teraz zadarmo a u nás doma máme len Linux.
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 22:00
            WlaSaTy   Návštevník
            Dik, ale ani solaris a ani Win7rc nepodporuju dany prcak.
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 23:53
              skywaker   Návštevník
              ja na tvojom ieste si na NewWord Mac G4 nacpem OpenBSD alebo pockal by som na Morphos
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 15:46
                WlaSaTy   Návštevník
                BSD like system som tam mal, ale Tiger mi chcipol. Tak mi tam ostalo gentoo.
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:46
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                  myslel som si že Gentoo...vtedy si mi na to odvrkol :-)
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 21:55
      Martin   Návštevník
      S tým, čo o týchto záležitostiach viem teraz - Linux.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 22:14
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      osobne jednoznacne linux
      na niektore stroje by som ale zvazil znovu nasadit win, kvoli kompatibilite niektoreho softu
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 22:43
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Pouzival by som to iste co aj teraz - dualboot Linux (default) + Windows
      Viem, že nič neviem.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 23:30
      Avatar sokolik Ubuntu 9.04  Používateľ
      určite LINUX...s winom mi došla trpezlivosť a tak som prešiel na dualboot, no win som vôbec nepoužíval...jeho partíciu som pripojil k linuxovej:) teraz už jedine linux a ostal by som pri ňom aj keby sa windowsi rozhadzovali z okien:D
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 29.06.2009 | 23:39
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj.

        Ďík. :-)
        Konečne vtipná odpoveď.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 00:18
      linux   Návštevník
      Urcite Linux - ak by boli widly open potom by nebol ziaden problem s Wine a mohol by som pustat vsetko v Linuxe.Sorry za dlhsiu vetu ale na toto by bola dobra anketa+komentare.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 00:41
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      vyjadrim sa myslim velmi nekonfliktne. windows i linux mi vyhovuju v niecom viac a v niecom menej. ak by bol teda windows zadarmo, pravdepodobne by som pouzival dualboot v mojich podmienkach.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 00:57
        Lotar   Návštevník
        Aj teraz pouzivam dualboot aj vtedy by som pouzival dualboot.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 01:38
      Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
      kedze mam windows zadarmo cez msdnaa, tak linux
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 03:31
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Server, desktop, laptop - GNU/Linux a vacsinou distribuciu Debian.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 13:09
      ta ty ne   Návštevník
      jednoznacne windows ktory pouzivam aj teraz sak aj teraz je ako keby zadarmo .. vlastne ved windows je open source nie ako ten hlupy lunex co na nom nic nebezi ani exe subory ani virusy ani nic
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 13:36
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ..vidím, že si ťažký intoš...
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 13:59
          milan   Návštevník
          linux jednoznačne na prácu, a win na hry inak skoro na nič, ak by na linuxe natívne bežali hry, ktoré ma interesujú tak win by som vôbec nepoužil
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 14:25
            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
            Síce mám dualboot, ale už dlho som nemal potrebu tam vliezť, aj vdaka tomu že aj stratégie mam na linuxe a už sa tam necítim tak dobre !! Ani keby bol zadarmo...
            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 01.07.2009 | 09:34
          ta ja ne   Návštevník
          tiez ta moc lubim
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:41
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
            ...to hovorí za teba. Si obyčajný provokatér.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 14:39
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        LOL "intoš", hlavne ze v prvom prispevku napisal:

        nieje to žiaden pokus o flame ani o nič podobe. Dúfam že to admin nezmaže ani nezamkne.

        Podla tohto druheho to vyzera na flame ...

        Ale zasmial som sa, ze "hlupy lunex" LOL
        Slackware
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 15:08
          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
          ...však to bola irónia... fakt je to na poškrabkanie sa za uchom. Čudujem sa, že mu vôbec odpovedajú...
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 14:30
      jano   Návštevník
      Windows, lebo ho mám zadarmo. Linux ako zábavku.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 15:16
      Avatar momobr2   Používateľ
      Určite GNU/Linux. Cena nie je to hlavné, pokiaľ nebude Windows open source, nezaujíma ma.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 16:41
      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
      jednoslovne sa neda:

      starsi pocitac (P3 a vyssie, jednojadra, do 1 GB RAM) - Windows. predsa len XP ci 2000-ka ponuka pri nizkych poziadavkach na HW vyssiu rychlost a vysoky komfort (plus plnu podporu od vyrobcov SW este peknych par rokov) a je to neporovnatelne s Linuxom, ktory by pre podobnu rychlost musel nasadit maly spravcov okien - tym je ale komfort v haji

      novy pocitac - Linux, tam absolutne nic nebrani pouzitiu GNOME ci KDE4, kde je zasa komfort vyssi, ako v XP a porovnatelny s Vistou (a vyssie), poziadavky su podobne, az nizsie ako pri Windows Vista.
      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 17:19
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        hlupost ... prepac, ze to takto pisem .. mal som doma pred styrmi rokmi stroj, ktory mal 433 MHz procesor, 384 MB RAM a slo mi tam Ubuntu s KDE 3.5 sviznejsie nez XP. Dokonca mi sekol na 10 sekund cely win ked mi dosiel mail s velkostou 2kB ... a takisto na starsie stroje je celkom vhodne pouzit napriklad XFCE, ktore az tak malinke nie je ...
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 17:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          suhlasim.

          daval som dohromady nejake tie pc poskladane zo starsich komponentov. pclinuxos tam isiel k plnej spokojnosti. taktiez na roznych starsich notebookoch som rozchodil rozne distribucie linuxu a fungovalo to tak, ako ma - teda mozno sa openoffice spustal dakych 7 sekund, no inak internetove aplikacie a hry naplno
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 19:47
          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
          vsetky starsie stroje, ktore som mal sa chovali rovnako - gnome a kde3 isli pomalsie, ako winXP (bez ohladu na distribuciu).

          xfce je pekne, ale nie je tak komfortne, ako winXP (pripadne GNOME, ku ktoremu ma asi najblizsie), takze to neberiem.

          a mam jeden starsi stroj - nainstaloval som debian lenny s XFCE a winXP s SP3 a zakladne aplikacie - winXP bol neporovnatelne rychlejsi. a to je zistenie, ktore je par dni stare, teda aktualne.
          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 22:12
            Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
            Skús PClinuxOS.

            Rýchlejšie naskakovania okien neznamená rýchlejší systém.
            Veď čo iná by malo ísť rýchlo vo windows ak nie samotné okná.
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 22:40
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              To bolo k veci.
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 22:54
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
            Nereagujem na toho rýpača, len k tomu XFCE... Je to moje najmilšie prostredie. Nemením ani za nič (možno openbox, alebo fluxbox, ale ani to asi nie). Neviem, čo je pre teba komfort. Veci sa daju v XFCE zariadiť veľmi jednoducho tak, že nie si stratový, ba dokonca sa mi zdá celé prehľadnejšie. Ale je fakt, že tu asi vkus má posledné slovo. Ostatné sa prekusne, alebo nevadí, pokiaľ cíti minimalisticky. Ja osobne nepostrádam v XFCE nič. Ba dokonca som presvedčený, že najlepšie ubu je Xubuntu, ktoré oficiálne Canonical nepodporuje, aj keď sú otázky, či Xubuntu už nieje tak trochu šmrncnuté s Gnome. A čo sa tuningu týče tak v XFCE sa dajú hotové divy (až sliny tečú :-) )Ale mám rád predsa len všetky prostredia...a asi trochu oplakávam staré dobré KDE 3.5
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:06
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Ja som mal podobné skúsenosti s 333MHz. KDE 3.5 vie byť pekne rýchle aj na starých počítačoch (kiež by sa to dalo povedať aj o 4.x).
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 22:55
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      inak trochu nechapem to slovo "zadarmo". vsak on zadarmo je. verzia k novemu pocitacu ci pre studenta/ucitela je lacna. a navyse ako keby bol problem zohnat windows nelegalne.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:02
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        ze to je lacno, neznamena, ze to je zadarmo. a urcite sa tu bavite o legalne nadobudnutom softe.
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:07
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ok. skrtnime teda vsetky nelegalne moznosti. suhlasim, nie je zadarmo. toto si vsak uvedomuje len cast populacie. velkej vacsine (ak beriem do uvahy domace nasadenie) je viac menej jedno, ci ma nieco legalne.

          taktiez poznam ludi, co si legalne kupia windows, no veselo si tam daju photoshop, ms office a podobne veci nelegalne
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:07
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Keď pozerám na ponuku notebookov, ktoré sú bez windows ... povedzme, že je zadarmo (aj tak sa takmer nič poriadné bez windowsu nedá zohnať, lenovo už nevracia peniaze).
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:11
        dlak   Návštevník
        windows /zial ho mam k netbooku a inac ked budem mat zase pevnu masinu z HDD tak jednoznacne LINUX Debian ... ine za to nestoja ... ver ci nie LINUX je LINUX
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 30.06.2009 | 23:29
      max.gluteus   Návštevník
      Ja mam rad ked su veci komplikovane. Okrem toho wo windowse su uzatvorene zdrojaky a to povazujem za velke minus pre mna. Cisto teoreticky zober si to tak ze spravim program a prejde mi ho X ludi a tych X minus neznaly ludia ma upozornia o moznych chybach v preteceni buferu v programe co pomaha dost bezpecnosti. Pre mna je linux umero uno a paci sa mi ako si ludia pomahaju. A tu ti davam v skratke moju kratku odpoved na tvoju otazku i keby bol windows zadarmo tak by som si nainstaloval radsej linux.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 01.07.2009 | 12:35
      Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
      1. linux
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 11:59
      dash   Návštevník
      Podla mna sa bez Windowsu existovat neda. Kamkolvek pridem, narazim bud na modem, alebo na nejaku kameru alebo na nieco, co nema v linuxe podporu. S tymto problemom som sa stretol tak casto, ze len linux by som si nikdy nedaval. Pouzivam ale laptop iba.

      Cize dualboot Vista + Slackware. Hlavny system Slackware, a tam si emulujem XP.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 12:00
        dash   Návštevník
        a aj keby bol zadarmo :P
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 11:21
          dash   Návštevník
          ahoj menovec :-)
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 12:40
        Dragon   Návštevník
        U nas doma existujeme bez Windows. Mame dva pocitace, moj NB a taky ten rodinny PC. Ja som presiel postupne cisto na Linux a dlho som vahal co s rodinnym. Potom mi kamos vravel ako on poriesil na rodinny PC Linux, ze u neho doma nebol absolutne ziadny problem. Vravim si - preco nie. Jedneho dna mi dosla trpezlivost s Windowsom, ked som uz po neviemkolkykrat preinstalovaval system. Nakopol som Ubuntu 9.04 a pozeram - rodina uz dva mesiace s nim pracuju bez problemu.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 17:41
      Stevo   Návštevník
      Linux
      (kedze som vacsinou online, potrebujem bezpecnost a nechcem riskovat)
      Predpokladam, ze slovom "free" autor nemysli "free software".
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 19:31
      matt   Návštevník
      Linux :)

      "Slackware forever"
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 21:00
        Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
        určite Linux,mal som dosť dôvodov na to,aby som prešiel z MS,mám síce dual boot,ale len preto,že XP občas musím použiť
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 12:50
          matt   Návštevník
          Only you, Linux, only you .... len Linux, ziaden dualboot. Iste, mam win v suplikoch , keby bolo treba, ale zatial nebolo potrebne menit suplik :))) A rodina si za tie roky, tiez zvykla a je taktiez spokojna.

          "Slackware forever"
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 21:55
      Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
      linux.. vo win neviem robit:(
      2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 23:34
        toan   Návštevník
        mam ubuntu asi 3 den a mam 100 chuti to vzdat. neviem ci ja som taky nechapavy alebo to je take nezrozumitelne pre zaciatocnika. mam pocit, ze sa tu neda nic nastavit alebo spusti ako v widle. sice su to malickosti ale tak to mam rad. uvidim ci sa do toho dostanem ale zatia.......
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 02.07.2009 | 23:46
          Dragon   Návštevník
          Zaciatok byva tazky, sam sa na to zivo pamatam. Ale teraz si viem zo vsetkym pomoct aj bez Windowsu. Ak nieco nevies a nevygooglis, spytaj sa tu.
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 00:53
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tu si na linuxovom fore, kde su zaciatocnici s dobrymi otazkami vzdy vitany. ak mas akekolvek otazky, kludne sa pytaj. kazdy ma skusenosti zo zaciatkov, ktore sa Ti mozu hodit. Linux je velmi sikovna "vecicka". tiez som to na zaciatkoch vzdaval... skratka neboj :)
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 13:37
      Peter S.   Návštevník
      linux

      jednoduchší na správu
      bezpečný
      flexibilný + konfigurovateľný

      viem že nie je problém mať doma nelegálny windows, ale za tu námahu to jednoducho nestojí...
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 16:04
        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
        namahu? ked som naposledy skusal nelegalny win (asi mesiac dozadu na cudzom stroji kvoli jednemu testu), tak cela namaha bola v spusteni jedneho bat suboru, ktory z toho urobil legalny win :-)

        vzhladom na to, ze pocas instalacie som nezadaval serial, tak casova narocnost mohla byt rovnaka, pripadne som este nejaku tu sekundu usetril.

        jaj, aby som nezabudol, bola to instalacka so slovencinou, nvidia drivermi, winrarom a openoffice.
        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 16:18
          Peter S.   Návštevník
          jediny win ktorý som v živote inštaloval bol w2000 vo virtualboxe...
          ja vychádzam z toho, že poznám kopu ľudi ktorý majú nelegálny win a niečo sa im tam pokafralo, a musel im to niekto preinštalovať... z toho mám pocit že to v tom windowse nie je také jednoduché...

          vieš keby na to boli nejaké oficiálne HOWTO, tak ako to pre linux je na mraky, tak by to bolo lepšie...
          ale samozrejme to by musela byť legálna vec....

          I ked na druhej strane pravda je že systém sa inštaluje raz za pár rokov, pokiaľ si teda nekupuješ nový stroj...

          v každom prípade čo ma odstrašuje sú tie antiviry a pod... nechce sa mi to učiť, najmä ked tie programi nič nepridávajú len udržujú systém v chode....
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 17:03
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ako keby si ma citoval...

            ucit sa rozne bezpecnostne programy, stale aktualizovat a davat si pozor na vsetko... to je to user friendly riesenie?

            inak hlavne, ze ludia casto nechcu vobec nic ine...
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 17:56
              Dragon   Návštevník
              Davat pozor na vsetko? To si robis zarty, vsak? Vacsina beznych (lama) uzivatelov na taketo veci kasle.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 18:00
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                samozrejme. a potom vzdy musi prist daky znamy z 13 kolena aby nieco opravoval. alebo daky odbornik, co si da za to zaplatit
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 17:55
          Dragon   Návštevník
          Podla mojho nazoru nakopnut nelegalny Windows namaha je. Teda podla mojich skusenosti. Ked chcem nainstalovat Windows, prve co som zvykol robievat bolo, ze som si najskor nastahoval vsetky aplikacie, ktore budem potrebovat (v prvom rade antivir, antispyware a nejaky firewall). Nainstaloval som Windows, nainstaloval som service pack, nainstaloval som slovensky preklad, nainstaloval som ovladace, nainstaloval som firewall, antivir, antispyware, pripojil som sa na net, aktualizoval som vsetko co sa dalo (jendo po druhom, kazdy bezpecnostny program zvlast, system zvlast). Pomedzi to som to este nejakym sposobom "zlegalizoval". Potom som sa pustil do instalacie aplikacii, pekne jednu po druhej. Ked bolo hotovo, este som sa pohral s nastaveniami. Vysledok = zabity den a mam system, ktory je vlastne aj tak nestabilny a nevydrzi dlho.
          Ked nahadzujem, povedzme, Ubuntu. Nainstalujem system, aktualizujem, stiahnem s repozitarov (za par okamihov) minimum aplikacii (kedze vela kvalitnych aplikacii uz nainstalovanych je - na rozdiel od Win), trosku sa pohram s konfiguraciou. Robota na 1 hodinu.
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 03.07.2009 | 21:32
            Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
            rozhodne linux
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 00:47
            Avatar Martin Hoferek Debian Lenny AMD64  Používateľ
            Používam taktiež Linux, ale mám aj Win(XP aj Vistu legálne). Ak by bol zadarmo Windows, používal by som ho iba ak by som ho potreboval, inak mi je už pár rokov proti srsti.

            K príspevku, na ktorý odpovedám:
            Posledná inštalácia Win na NB resp. Win na stroj s dualbootom trvala cca. 5 minút, aktualizácie si stroj doťahal sám. Ak už mám rozbehnutý win v akejkoľvek podobe pre môj stroj, neviem prečo si neurobiť zálohu so všetkým a v prípade potreby natiahnuť celý win z nej a doťahať aktualizácie? A mám ušetrený deň na niečo iné ;-).
            Debian Lenny AMD64
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 10:42
              Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
              "Posledná inštalácia Win na NB resp. Win na stroj s dualbootom trvala cca. 5 minút,"

              Neviem ako sa ti to podarilo ale budiš.

              "neviem prečo si neurobiť zálohu so všetkým a v prípade potreby natiahnuť celý win z nej a doťahať aktualizácie"

              Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Problém s tým doťahaním je, že ty si musíš vo windoz programy tretích strán doťahať sám a nie ako v linuxe sa ti aktualizuje úplne všetko z jedného miesta.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 11:49
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                za 5 minut sa to da urobit zo zalohy, vratane ovladacov, atd. (napoveda - napr. norton ghost).

                to, ze programy si musim stahovat individualne je pravda. ale zasa na druhej strane je to vyhoda v tom, ze programy na sebe nezavisia. ak si stiahnem openoffice instalacku, mozem ju pouzit (napr. z usb flashky) aj 100x na roznych pocitacoch s windows (dokonca rozne verzie windows - w2k, wxp, vista, w7) a pojdu. teda pri 50x pouziti stahujem raz 150 MB.

                mozem sa spytat, kolko MB stiahnes ty, ak potrebujes nainstalovat openoffice na taktiez 100 pocitacoch? napriklad dajme si 20x debian (a este dajme tomu, ze to bude woody alebo potato, ktory je tak stary ako wxp), 20x ubuntu, 20x mandrivu, 20x fedoru a 20x arch.
                nehovoriac o tom, ze aj tak pojdes na web openoffice, pretoze v repozitaroch bude najskor este stara verzia (3.0) a aktualna je 3.1.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 11:54
                  Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                  a skoro by som aj zabudol.

                  mnoho (naozaj mnoho - oo.org, firefox, vlc, adobe apps, ms produkty, ...) programov ma v sebe uz aj kontrolu aktualizacii, teda stahuje sa len raz a potom sa pouziva.

                  ako priklad uvediem mozillu firefox. kolko distribucii ma uz 3.5-ku? lebo ja na windowse ano. jedneho pekneho dna mi firefox oznamil, ze je nova verzia a ci ju chcem. chcel som, stiahlo sa, restartol som asi o hodinku browser a hotovo.

                  a nemusi to byt len nova verzia. ak sa vo firefoxe najde napr. zranitelnost, este som si nikdy nevsimol, ze by minoritna oprava (3.0.10 na 3.0.11) prebehla skor, ako za par dni. ja na windows ju mam prakticky max. par hodin po vydani. tak sa pytam, kde je ta bezpecnost linuxu (ano, netyka sa to linuxu/jadra, ale viete, ako to myslim)?
                  http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 12:31
              Dragon   Návštevník
              S pomocou zalohy ano. Ale s ovladacmi pojde iba na jednom pocitaci, na iny to uz nenakopnem. Instalacia Ubuntu bude rovnako rychla na vsetkych. A ked vezmem do uvahy to, ze vo Windowse nie je ani jedna poriadna uzivatelska aplikacia, jednoducho vsetko musim stahovat - webbrowser, multimedialny prehravac, napalovaci SW, kancelarsky balik... Prosto hroza. Nehovoriac o tom, ze ak nemam CD s ovladacmi, tak si ich musiom zohnat sam - zase stahovat, vsetko rucne.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 13:47
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                to je pravda. ale ako som inde napisal, stahovat staci raz. aplikacie nie su ovladace, aplikacie bezia na kazdom windowse (ak splna minimalnu verziu, pozadovanu aplikaciou).

                a ak nahodou linux nerozpozna zariadenie sam, tak je problem. na windows som zatial zohnal ovladac vzdy skor, ako na linux (bohuzial, ale je to tak). mozno niekto je taky znalec, ze vie z nazvu produktu odhadnut pouzity chip alebo podobne - ja to nie som. a to este nehovorim o tom, ked nie je internet. vo windowse si odpisem nazov z krabicky a stiahnem z webu vyrobcu. ze niekedy nie je ovladac pre wxp? no a co? je doba visty - tiez neviem o tom, ze by si na debiane woody ci mandraku 8 rozbehal nejaku nvidiu 8xxx ci 9xxx bez kompilovania ovladaca a manualneho upgradu libc, kernelu, X, ... a prekvapenie - nvidiu 9xxx rozbehas na wxp z roku 2001.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 17:40
              l_barbarossa   Návštevník
              vsetko ti verim, len si zabudol napisat ako dlho trvala aktualizacia - to je vec, ktora ma na win maximalne vytaca
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 01:12
            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
            moje skusenosti su mierne odlisne. windows je pre mna aj s aplikaciami (bezny win, nie ten nelegalny, ako som spominal vyssie) zalezitost na max. 3 hodinky.

            s cerstvou instalaciou linuxu sa tiez pod dve hodiny nedostanem, takze rozdiel nie je priepastny.

            okrem toho, instalacia sa robi raz za x rokov (aj keby kazdy rok, 3 hodinky su minimum.

            co pisal hoferek, ze si clovek musi davat na neviem co pozor - spravujem pocitace X znamym aj neznamym ludom a taketo problemy su minimalne - zrejme nechodia po pochybnych pornostrankach ako spominany hoferek.
            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 12:35
              Dragon   Návštevník
              Nie je bezny ako bezny. Pri vacsine userov je bezny prave ten nelegalny. Ja som rozpraval prave o tom nelegelanom. Raz za X rokov? Tolko mi Windows este nikdy nevydrzal.
              Mozno je to aj tym, ze u mna doma by ostatny rodinny prislusnici boli schopni znicit aj ocelovu gulu, nehovoriac o takom Windowse.
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 12:36
              Dragon   Návštevník
              A ak mozem poprosit, nepodpichuj ho. Nikto tu nestoji o ziadne provokacie a podobne, lebo to zase skonci ako X krat predtym.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 13:39
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                ale to je jeho agenda - windows = virus do 5 minut po instalacii.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 14:43
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  nie, nie je to moja agenda. prosim, skus svoje technicke schopnosti pouzit na nieco lepsie ako na utoky na mna.

                  btw co som spominal divne stranky - tu na liptove je velmi rozsireny warez. nieco typu "isiel som cez explorer 6 a hladal som serial na hry A, B, C a D a potom sa to akosi pokazilo" riesim denne.

                  taktiez je u nas uplne bezna vec ze sa nainstaluje antivir (vacsinou ukradnuty), nenastavi sa a hlavne sa vypina, ked ma ten clovek pocit ze mu ide nieco pomaly. tak to potom aj vyzera

                  osobne odporucam pouzivat legalne programy. ak teda niekto si ukradne nero, tak mu ukazem deepburner, ktoreho funkcie casto uplne postacuju. a to je malicky bezplatny program
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 14:53
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    liptov je taky chudobny, ze sa tam musi kradnut?

                    neviem, ale ja s windowsami nemam ziadny problem, po instalacii bezia uz min. 2 roky bez problemov, plus v praci a tam dostava riadne zabrat.
                    mozno ich nevies len nakonfigurovat...
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 15:31
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      casto som volany niekde, kde uz ani nenabehne. liptov nie je nejako extra bohaty, problemom je vsak skor "uz zvyk", "nepotreba" mat nieco legalne
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 21:08
                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                      Windowsy sa kradnú všade, už len z princípu...
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 15:09
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    "tu na liptove je velmi rozsireny warez. nieco typu "isiel som cez explorer 6 a hladal som serial na hry A, B, C a D a potom sa to akosi pokazilo" riesim denne"

                    je to chyba windowsu?
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 15:33
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      nie, nie je to chyba windowsu. je to chyba v mysleni pouzivatelov. zaroven vsak je to ciastocne (opakujem ciastocne) chyba windows, ktory je velmi zranitelny v predvolenej instalacii (teda bez toho, aby sa on pouzivatel aspon trochu postaral)
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 15:56
                        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                        nesuhlasim. pod neadministratorskym kontom vo winXP (predpokladam, ze sa bavime este stale primarne o tomto vydani windows) sa nespusti takmer ziaden virus, malware, spyware, ...

                        ak ale ludia pouzivaju nelegalne verzie win, ktore sa rovno prihlasuju ako administrator (teda napr. pri nich ani nie je uvodne nastavenie po instalacii, kde si zadavas mena uzivatelov - kde druhe a dalsie meno je uzivatel BEZ administratorskych prav, prvy uzivatel ich MA), tak to nie je problem Windows. Podobne "cracknuta" verzia linuxovej distribucie, ktora by sa prihlasovala defaultne ako root by vela dobreho nenarobila.
                        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 16:19
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          vacsinou sa spusta windows priamo administrator. malokedy sa stretavam s dobre nastavenymi uzivatelskymi kontami. teda v domacnostiach teraz myslene samozrejme
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 17:59
                            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                            no ale to je chyba windows? je to tam pri tom uvodnom nastaveni aj napisane - ked sa niekomu nechce citat, tak nikto nemoze pomoct.
                            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 20:06
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              suhlasim tak ako som pisal uz predtym - je to vec ludskej stranky. alebo je niekto schopny nieco nastavit (teda ho to aspon trochu bavi), alebo na to uplne kasle
                              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 15:14
                                Dragon   Návštevník
                                Lenze Windows ma byt user-friendly. Ma to byt system pre kazdeho - aj pre takych, co to nastavit nevedia. Cize sa jedna o system, ktory je pri defaultnych nastaveniach extremne nestabilny - cize nestabilny je v rukach, povedzme, vacsiny uzivatelov. Keby boli nastavenia uplne ine, od samych zaciatkov, bez poteby zasahov, bol by to system bezpecnejsi.
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 15:24
                                  Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                  1. ano, da sa s tym suhlasit. ale zasa instalovat windows (XP, lebo visty sa toto uz az tak netyka) by mal niekto, kto aj cita, co od neho v tom-ktorom kroku system chce.

                                  2. ako hovorim, vista tuto uzivatelsku idiociu obchadza a vista je aktualnym desktopovym systemom od konca 2006, teda uz takmer tri roky.
                                  http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:00
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    zaujimave... za tie 3 roky som instaloval vistu 0x (xp asi 50x) a nikdy som nepouzil tento system na nieco produktivne.

                                    tu pod tatrami je vyslovene ziadana starsia verzia XP, a to aj na najnovsie desktopy a laptopy. Co niekedy nie je uplne idealne riesenie samozrejme...
                                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:11
                                      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                      nielen po tatrami je to tak. no lenze to potom musis porovnavat ten system s niecim z tej doby (debian potato? mandrake 8? ubuntu 1.10 :-) ? ), to by si potom napisal - moje zlate XP, vyrobit neadmin konto je ten najmensi problem.
                                      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 17:21
                          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                          "nesuhlasim. pod neadministratorskym kontom vo winXP (predpokladam, ze sa bavime este stale primarne o tomto vydani windows) sa nespusti takmer ziaden virus, malware, spyware, ..."

                          Skúšal si ty niekedy používať XP ináč ako administrátor? Ja hej. Chcel som vytvoriť účet s obmedzenými právami, ale tam sa nedali skoro žiadne aplikácie používať, tak som sa na to vybodol.
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 17:58
                            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                            ano, beriem, aj ja som sa stretol s tymto problemom (sice cim dalej, tym menej, ale...)..

                            ale zasa: je to problem Windows? nie je to len tak nahodou trosku problem tvorcov aplikacii?

                            podobne, keby sa linuxove aplikacie tvorili tak, ze by vyzadovali root heslo (ci priamo beh pod root uctom v X) - bol by to problem linuxu samotneho, alebo tej danej aplikacie?

                            ale ako, suhlasim, ze ten stav tam v nejakom percente je, len nezvalujem vinu na MS.
                            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 20:53
                              Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                              Tak ja ti poviem prečo to tak bolo s tými aplikáciami.
                              Microsoft od začiatku vsadil na zamorenie trhu svojim výtvorom (windows), ktorý bol odkukaný od Aplu. Od samého začiatku sa Microsoft orientoval len na ovládnutie trhu a taká vec ako bezpečnosť im bola ukradnutá. Až časom, keď to už začalo byť neúnosné s vírmi sa začali opäť učiť od ostatných a začali zavádzať také veci ako administrátorské práva. A tam je pes zakopaný. Staršie aplikácie proste na toto neboli pripravené.

                              Teraz už majú dosť peňazí, aby si najali špičkových programátorov.
                              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 22:15
                                jano   Návštevník
                                trošku sa to zvrtlo opäť

                                podotýkam len toľko, že win obsahuje aj gpedit - to hovorím o xp professional

                                čo je otravné u win - minimum HW je pripraveného pre používanie po inštalácii, hoci sú už kadejaké klony, ktoré nekomentujem a tie neskutočné reštarty a potom inštalácie - next,......, accept..., restart now, later
                                a ešte naviac boli problémy so sata II - vytvorenie diskety pred inštaláciou
                                skúsiť zasunúť niečo do usb, pcmcia skôr ako to je inštalované na to si treba dávať pozor
                                a nakoniec kompatibilita/použiteľnosť HW smerom k nižšej verzii alebo hlavne vyššej a to už ani nemôžem spomenúť vistu

                                dalo by sa toho menovať až až

                                používam však to, čo zrovna potrebujem, hoci z NB som vistu nenávratne zmazal po snahách niečo s tým urobiť
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 04.07.2009 | 21:49
      tomas   Návštevník
      jednoznacne linux.... len ma trapy ze vsetko je robene na windows ale s tym si poradi virtual box :) je to super vec. :))

      SKODA JE LEN ZE LINUX SA AZ TAK PREHRIEVA TO JE MINUS::: keby lepsie setril baterkou :) inak je lepsi ako windows... windows je sama klikacka ale v linuxe mas logiku :))
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 11:30
      linuxaaar   Návštevník
      jednoznacne linux - otvorene zdrojaky su super, potrebujem fíčuru = doprogramujem :-)
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 13:58
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Tak ako teraz. Linux.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 14:24
      dent   Návštevník
      Jednoznačně Windows. Používám je i teď, po letech strávených u Linuxu. Na notebook je to jediná možná volba. S Windows mi na baterku vydrží cca 3.5 hodiny, na Linuxu jenom těsně přes 2 hodiny. A můžu se rozkrájet, nastavovat co chci, na výdrž ve Windows se nedostanu.

      Většina programů je rozdělanej bastl, kterej se k dokončení nijak závratnou rychlostí neblíží, což souvisí s dalším bodem. Máme sice padesát textových editorů, čtyřicet přehrávačů hudby, osmdesát grafických prostředí... ale nic opravdu použitelného.

      Taktéž Linux jako celek přestává být poslední dobou použitelný - teď o tom byl pěkný zápisek v blogu na abclinuxu.cz. Vývojáři si přidávaj jednu featuru za druhou, s projekty si spíše hrají a implementují tam spoustu zbytečností a v bugzille jim měsíce či roky hnijí bugy, které prakticky znemožňují používání jejich programů. Jádro má vývoj vcelku i řízený, ale zbytek? Vývojáři si dělají co chtějí (bodejť by ne, když jsou to většinou dobrovolníci).

      Výkonově na tom taky není nejlépe. To letité patlání vrstvy nad vrstvu se holt někde musí projevit (zvuk, Xorg).

      Rozdílné grafické toolkity Qt a GTK (potažmo KDE/Gnome) je taky spíše ke škode - nekonzistentní prostředí, nekonzistentní chování aplikací... prostě co program, to jiné chování. A obezličky typu qtcurve, kgtk apod. to neřeší.

      Možnost volby a GPL licence již dávno není výhodou, je naopak na škodu. Každý Franta z Horní dolní si forknul nějaký projekt, nebo začal s vývojem dalšího zbytečného přehrávače hudby a aplikace pro práci chybí (pokud člověk není programátor - IDE má Linux kvalitní).

      Linux prostě narazil na hranice svého modelu vývoje (neřízená střela) a stává se nepoužitelným. Bohužel to není pouze můj názor a spousta pokročilých uživatelů od Linuxu utíká. V mém okolí jsem byl posledním mohykánem, ale i já už vidím, že to nemá cenu. Na piplání a hraní je Linux dobrý, ale pokud chce člověk systém, který funguje, stejně skončí u Apple nebo Windows.

      A poslední poznámka - kdyby byl Windows opensource, taky by ho to taky zničilo. Linux zničila přílišná svoboda a jeho čas na desktopu skončil dřív, než vůbec začal.

      Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek :))
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 17:13
        l_barbarossa   Návštevník
        Win pouzivam 12 rokov, linux iba 5 rokov (samozrejme ze aj na ntbooku), ale take blaboly, ako v tom blogu by som vazne nikdy nevypustil.

        Co sa tyka bugov, necudujem sa, ze mnohe ostavaju nevyriesene, bugzilla je v podstate nieco ako kniha priani a staznosti - a z vlastnej skusenosti vieme, ze pomerne velke percento staznosti, najma tych bezpredmetnych, podavaju idioti.
        Inak, asi je pravda, ze su aj chyby, ktore sa dlho neriesia, teda neriesia systemovo, pretoze existuje jednoduchy workaround - preco mrhat silami na vytvorenie noveho navrhu, ked 100% dokonaly navrh sa nikdy nepodari (ani profesionalom).
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 18:34
          dent   Návštevník
          Jakého návrhu? Přijde mi, že většina linuxových aplikací žádný návrh nemá. Prostě se sejde pár nadšenců a hurá přístupem splácají nějakou aplikaci. V momentě, kdy to jakž takž funguje, se to vydá a dál si s tím vývojáři jenom hrajou. Pokud někdo nahlásí bug (a tím myslím BUG, ne feature request) jehož řešení je netriviální, tak hnije v bugzille do skonání věků, protože nadšenci nemaj důvod to opravovat - jim to funguje, tak co by se starali. Raději si přidají nějakou novou featurku k programu.

          To ani nemluvím o systému vydávání distribucí, kdy hlavní distribuce vycházejí jednou za půl roku a stále s těmi samými chybami... tady mají navrch distribuce s rolling-updates a dobře testovanými balíčky (existuje vůbec taková?).

          IMHO Linux potřebuje zásadní změnu, jinak nemá šanci a ztratí i to jedno procento, které má.
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 20:30
            Dragon   Návštevník
            Mohol by si blizsie specifikovat pojem "zmenu"? Co konkretne mas na mysli?
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:14
              dent   Návštevník
              Jiný styl vedení vývoje. Doplácíme na to, že většinou opensource vytvářejí dobrovolníci ve svém volném čase a nenechají si do toho moc kecat a přikazovat, co mají dělat. Jsou tady dobře vedené projekty (jádro, jehož vývoj trochu usměrňuje Linus), ale zbytek...

              Přílišná svoboda je taky na škodu, lidi si s ní neuměj poradit a blbnou... :)

              Teď například neexistuje použitelné desktopové prostředí. KDE 3.5 je za zenitem, nikdo ho neudržuje v distribucích (už i v Debianu je KDE4). KDE4 je pěkná ukázka toho, co by se dalo udělat, ale chybí mu kvalitní vedení a jasný cíl vývoje (zatím to vypadá jako pískoviště programátorů). V Gnome si zase já a lidi, které znám a pracovali s linuxem, připadám jako bez rukou. XFCE je ještě víc ořezané Gnome. Tímhle tempem éra Linuxu na desktopech opravdu skončí dřív, než vlastně začala.

              Ani se nedivím větším firmám, že nechtějí dělat své verze programů pro Linux. Asi taky vidí, že to v současné době nemá budoucnost. Leda na těch serverech...
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:35
                Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                v Debiane stable verzii, KDE4 este nie je.

                BTW zaujmave ako nad "buducnostou Linuxu na desktope" nariekaju ti, ktorych to tam najmenej drzi.
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:53
                  dent   Návštevník
                  Pokud vím, v testingu už je KDE4, takže je otázkou následujících pár měsíců, než bude Squeeze stable a KDE4 bude ve stable...

                  Proč by si nad budoucností Linuxu na desktopu měl stěžovat někdo, komu současný stav vyhovuje? Samozřejmě, že si budou stěžovat ti, kteří odcházejí, protože jim současný stav nevyhovuje.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:37
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                povodne som bol kritikom gnome (a som tak trochu stale), no nezda sa mi az tak uplne "zlamerizovane". iste, vela veci by som urobil uplne inak, no pouzivat sa to da. ak si zoberiem do uvahy, ze v takom Windows ci KDE si nemozem dat ani 2 panely (teda ist by to samozrejme nejakymi figlami a dockami a vsetkym moznym islo), tak si nemyslim, ze je to az taky nepodarok.

                xfce nie je orezane gnome. niektore veci ma urobene ovela lepsie, a ak by sa do vyvoja pridalo viac ludi, tak by mohlo byt xfce 5 naozaj velmi dobre riesenie - nie len pre pomalsie pocitace
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 21:58
                  dent   Návštevník
                  Gnome mi přijde "přejednodušené". Vývojáři posedlí tvorbou jednoduchého desktopu (chvalitebná myšlenka) vytvořili desktop tak jednoduchý, že je pro hodně lidí nepoužitelný - cítí se jako ve vězení. A to nemluvím o volbě pomalého GTK...
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 22:36
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Veľmi nerád sa púšťam do takýchto debát, ale xfce=orezané gnome, a v gnome som ako bez rúk, beriem len ako tvoje názory, sú tu taký, ako aj ja ktorý práve Xfce považuju za najpodarenejšie prostredie. A viem prečo to píšem, nič mi nevyhovuje viac. A aplikácie? Spomeniem len jednu k3b, nepoznám lepší vypalovací program, a to som už skúšal hocičo, a koľko krát dám na PC win, toľko krát ho aj dám preč, alebo mi tam kysne, lebo mi je absolútne na nič.
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 22:46
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ak si porovnas strukturu gnome panelu a xfce panelu, tak zistis, ze ten v gnome je totalny chaos, kym v xfce je v tom totalny poriadok. xfce je prostredie, ktore by malo naozaj velku buducnost - keby malo viac vyvojarov. a samozrejme tiez pouzivatelov.
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:38
                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                        ...jednoznačne preferujem Xfce. A dúfam, že vývoj tohto prostredia neustane. A keby niekto namietal, že niet, prkotiniek, tak v xfce sa svojimi compiz-možnosťami nemá za čo hanbiť. Dá sa zmeniť na nepoznanie. :-)
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:30
                  Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                  v kde sa neda pridat dalsi panel? polozka "pridat novy panel" nebola dostatocne jasna? :-)
                  http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:35
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Ja si ako bez rúk zas pripadám v KDE a vo Windowse.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 23:50
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                  Vo Windows si pripadám aj ja ako bez rúk, a M$ ako bez zdravej hlavy.
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 08:45
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Žiaľ plne súhlasím. Jediné prostredie, ktoré mi vyhovovalo už pomaly odchádza a nič nové na obzore :(
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 22:14
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      Linux (viac moznosti ako Win v zaklade instalacie)
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 05.07.2009 | 22:55
        steev   Návštevník
        linux samozrejme
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 00:17
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      No..druhý krát odpovedám, lebo prišlo na jedno rozhodnutie, a rovnako tak ako pozerám tie kraviny čo tu píše ten Pán zástanca Majkrosoftu...no mna ide šlak trafiť...a je to chyba Windowsu? :-D ...no ....je ...

      Windows som mal aj tak zadarmo, používal som dual boot.
      Pri windowsoch som vyrastal, tj.16 rokov na Windows..

      Osobne, nemôžem nič iné spraviť, ako pochváliť pána ktorý mi povedal o Linuxe viac..pred rokmi.

      Nainštalujem, všetko tam mám, nemusím nastaviť nič okrem sieťe, čo je samozrejmosť myslím všade.

      To že inštalácia Linuxu a poinštalačné blbosti je otázka 2 hodín je dosť zarážajúca...to ten Pán asi nevie klikať a písať dostatočne rýchlo...a že 12r na Windows....

      Priznajte, kto z Vás nainštaloval Linux, a ak by si nemenil ikony a vzľad, pripadne maličký príkaz alsaconf, bol hotový do 1 hodiny? Podotýkam, že už s kopou Software?

      Priznám že inštalácia XP je strašná. A to nevravím o tom, že tam mám akurát nezabezpečený systém, plný
      autosend-anonymous logs o ktorých asi väčšina nevie. Inštalácia, reboot, reboot reboot, inštalácia driverov, reboot, reboot, daľší driver, reboot, reboot, daľší, reboot, inštalácia siete, konfigurácia sieťe, reboot, stiahnutie aktualizácií antivýrového programu, drb, TROJAN WIN/BLA.X.z. :-D...No...ale keď už aj skončím, musím vytiahnúť daľšie virtuálne peniaze z torrentov, ktoré vrazím za licencie z uzavretým kódom aplikácie bez dostatočnej podpory. No...to te JE PROBLÉM WINDOWSU!!!. Aj to že je deravý...ÁNO TO JE CHYBA WINDOWSU!!!

      Ale chcem som iné....
      Oddnes len LINUX. toto je posledný príspevok s Windowsu.


      a inak...ak ty si admin...tak tebe by som nikdy svoj PC nedal do ruky, keď tak vravíš. A neboj..skúseností mám dosť.

      A budem tatkoooooooooooooom.
      Close the Windows Open The Source
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 00:30
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj, tatko.

        Gratulujem ...
        :-)
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 00:46
        matt   Návštevník
        pripajam sa s gratulaciou :) tatkooom :)


        "Slackware forecer"
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 00:46
        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
        1. budem robit v linuxe ako root - ved to ma len vyhody, nikde uz nebudem musiet zadavat heslo, ked nieco budem chciet urobit (ci uz v systeme, alebo ...). vtedy budem samozrejme idiot. ale ked to iste robia ludia (pricom pri instalacii - bavime sa o XP - ich system upozorni, ze prvy user ma administratorske prava a nemal by byt pouzivany na beznu pracu) vo windows, tak je vinny MS. divna logika.

        2. ak si pomenoval panom zastanocm "majkrosoftu" mna, tak ti s lutostou oznamujem, ze v praci pouzivam vyhradne "lajnuks" a doma "dualbút"

        3. ze niekto dosiahne 1 hodinu a ma system hotovy? no ja nie - kopa blbosti je tam navyse (instalujem casto z LiveCD, pretoze nemienim stahovat DVD, aby som potom vyuzil len cast z neho) a musia ist von. aktualizacie dosahuju stamegabajtovych hodnot uz mesiac po vydani a s domacou linkou 2 Mbit (co zdaleka na bezne veci vyhovuje - a nie kazdy ma pristup k optike) je len ich aplikacia vecou minimalne 30-40 minut (zavisi od balickovacieho systemu - ktory sa samozrejme v tej dobe neda pouzivat, ale to samozrejme nie je chyba, lebo sa to tyka "lajnuksu", vsak?). takze mame 30 minut (32, ak mam byt presny - pripad ubuntu 8.10) na instalaciu, 15 minut na odinstalovanie hluposti, 40 minut aktualizacie, 20-30 minut dotahanie (ina moznost totiz nie je, SW na CD pre "lajnuks" akosi nie je) a instalaciu dodatocneho SW - to mame zhruba 2 hodinky. windows XP - 20 minut, ovladace max. 10 minut (viac som sa v zivote nestretol), update XP SP3 (rok stara zalezitost) ma 70 MB a trva 15 minut, SW nainstalujem z CD - vseho vsudy vyrazne viac ako hodinka to nie je, ale dajme tomu, ze tiez dve, nech si rad.

        4. ak si zasa myslel mna, tak tvoj PC do mojich ruk ani neziadam. ako pises, skusenosti mas dost.
        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:01
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Ďakujem Vám, ohľadne gratulácií, ja to musím vytrepať hádam všetkým...ďakujem.

          Vidím že v tvojej profesionalite je veľa znalostí ohľadne daľšiej výhodu Linux-u. Gentoo, Slackware, Debian..inštalácia len toho čo chcem, a navyše ak chcem, tak inštalujem kompiláciou na moj hw. A vedz...toto je veľký fjučura... a dokonca som nezahrnul net-install a zasa len to čo chcem...

          2, nelogická odpoveď na nežiadanú otázku. Ako poznámku z určitosťou beriem, aj keď nevidím v tebe akože videnú osobu zástancu a na nu odpoveď že používaš linux za vyvrátenie. Ale budiž. Ja na teba neútočím.

          3, To že ty nie. veď to som aj vravel..napriek tomu 1 hodina XP + drivere + rebooty + aktualizácie + inštalácia soft-u...ale veď 1 hodina. Inak to fakt ma chceš presvedčiť o hodine? Vieš že toto fórum navštevujú viacerý? Aj im si na očiach. Nie som nevraživec. Ale ak sa ma pokúšaš presvedčiť o inštalácií windowsu v pomere s linuxom a tým kto čo má...no nehnevaj sa...teba dám pekne dole v rebríčku.

          4, a je dosť drahý....daľší dôvod. vrátane môjho času. radšej si ho nastavím ako odvírovať, ovať...či nakoniec ešte flashovať bios lebo za tie diery nemôže windows, ale ten, čo ho robí..no že konečný výsledok je Windows...za to môže niekto iný...

          ps: Nechcem aby sme tu "válčily"...len sa mi to fakt nepáčilo. Je to vyložene cielená deštrukcia linuxu naproti faktu že windows používa straaašne veľa ľudí a preto je naj. no....
          Close the Windows Open The Source
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:09
            dent   Návštevník
            Jak často lidé zde na fóru instalují operační systém, že je tu nejpropíranější vlastnost rychlost instalace? Já zhruba jednou za rok dva. A tehdy je mi fakt jedno, jestli to trvá 2 nebo 4 hodiny...

            Mimochodem - aktualizace se dají instalovat bez restartu i ve Windows.
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:20
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              To je skôr moje porovnanie LvsXP.
              Rovnako tak čistý systém XP a
              čistý systém dajme tomu OSuSE.

              Myslím, že vydržím dlhšie s mojím root-om ako iný s adminom.

              A to už len preto, lebo "ja" mám všetko a XP nič.

              * Ja = Linux Users

              Viem že to bola otázka na (ne)zmysel tejto diskusie, ale odpoviem ti...veľmi často..každú chvílku chodia za mnou ludia s PC.MS.XP.
              Close the Windows Open The Source
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:20
            matt   Návštevník
            nemusis, pripijam na zdravie batolata, Chivas Regal 12y a strngame so Slackware :)))


            "Slackware forever"
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:35
            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
            ano, hodina.. win XP za 20 minut vratane tych 2 restartov, co to chce. instalacia nvidia driveru a driveru na zvukovku (viac moj system nepotrebuje instalovat, mozno mam stastie, mozno nie), openoffice a aktualizacii (zazrak, nepotrebujem medzitym ziaden restart, staci jeden na zaver) spolahlivo za zvysnych 40-50 minut. hodinka, proste hodinka. takze "daj ma dole", bezna instalacia windows + zaklad je porovnatelna, ak nie rychlejsia ako bezna instalacia linuxu (btw, rozosmial si ma, ako si vyrataval, ze v tom zlom windowse treba aj konfigurovat siet - no zazracny windows ju asi nakonfiguruje sam (nie, dhcp nie je vsade mozne).

            nebudem sa rozpisovat o tom, ako "lahke" je v roku 2009 zaradit linuxovy desktop do windows domeny, atd...

            neodviroval som ani raz a ani necitim, ze by sa nejaky virus ubytoval.. flash biosu som robil raz, lebo na mojom znackovom stroji bol nemecky a ja viem "len" anglicky, francuzsky, spanielsky a rusky.
            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:53
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

              No ja z teba nemôžem...:-D :-D :-D

              Mna..si teda nepresvedčil. Ako som písal tomu pánovi z čiech, skúsme si ten testík, a mrte ťa porazím.
              Zober si CD s XP, chod na stroj a funguj. S tým čo tam je.
              Hodím si čistý Gentoo, a fungujem. S tým čo tam je.
              Tu nás Windows nezaujíma...tu žijú DRACI.
              a ty si malý švábik čo sa má pravdepodobne do Linuxu čo učiť....

              Páni..dobrú noc.
              Close the Windows Open The Source
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:03
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                zoberiem ciste XP a o hodinku mam zakladne pouzitelny (dajme tomu kancelarsky) pocitac. zober gentoo a o hodinku mas nic (ano, na tom stroji, kde je XP + aplikacie do hodiny sa len gentoo z LiveCD !!!instalovalo!!! hodinu a pol).

                tak dajme testik (sice neviem, ako to chces realizovat) a mrte ma poraz. chovas sa ako 5 rocne decko, ktoremu niekto siahol na jeho hracku a teraz kope nozickami.

                a ano, mam sa co ucit - ale to snad kazdy.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 10:56
                  Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                  zober si co chces a instaluj si co sa ti paci, ale jednu vec nikdy nedokazes s cistou instalaciou Win a to, ze hned ponainstalovani systemu budes moct otvarat a vytvarat PDF, vies ciatat RAW format, EPS, v podstate aj vsetky formaty office, formaty HDD, dokonca nie si obmedzeny iba Joilet 98 a mnoho dlasieho...

                  toto su veci, ktore si treba vsimat, na to, aby si vedel uzivat tieto standardy, tak musis doinstalovat softy z inych stran...

                  ja ako dlhorocny uzivatel Mac OS X mam doma aj taky pidi pocitac s Linuxom a to len preto, ze ho stacilo len nainstalovat a vsetko tam je, nic som tam uz nepotreboval riesit, proste sa skoncila instalacia, restartlo sa to a odvtedy to facha...

                  mne strasne vyhovuje ta kompatibilita formatov, ktore vie linux otvorit v zaklade a viem, ze Win to nedokaze, pretoze proste nie, na vsetko potrebujes nejaky specialny soft a podobne nezmysli, takze netreba sa tu hadat o rychlosti instalacii na vlastnom PC, ale ak ta za to niekto plati, tak gratulujem...

                  treba sa zamysliet nad uzitelnostou systemu a to si myslim, ze linux daleko prevysuje moznosti Win, nech to je akakolvek verzia...

                  len mi tu nezacni pisat, ze na win je nekonecno softu, pretoze to je pre mna slaby argument, ja na pracu uzivam Apple, kde mam zakupeny graficky balik, ktory potrebujem a linux mam zadarmo, pretoze je realne zadarmo a je to skvely office stroj, ktory dokaze omnoho viac ako Win a to ta uz teraz upozornujem, ze som neskutocne lenivy nico riest, proste som nazoru, ze system ma byt bezchybny a nema ma otravovat kravinami, co mi plnia tieto moje systemy...
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 13:34
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    a ty to po nainstalovani linuxu budes vediet robit?

                    nainstalujem si zaklad z debianu netinstall.

                    otazka: budem moct otvorit PDF? budem moct otvorit DOC? budem moct otvorit co i len JPG obrazok?

                    odpoved: nie, pokial si nenaistalujem prislusne aplikacie, ktore sluzia na pracu s tymito typmi suborov.

                    zaver: co si dokazal? hole nic.
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 14:27
                      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                      ja som nainstaloval Ubuntu, Fedoru a vedeli to, je jasne, ze nie som zbehly v Linuxe a myslim, ze 90 % uzivatelov, ktori chcu vyskusat Linux, tak idu hlavne po Ubuntu a ten to v zaklade vie, takze bez obav...
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 14:33
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      preco porovnavas debian netinstall a system, kde je vsetko? vsak debian netinstall je dobry prave v tom, ze si pridas co chces.

                      a ak niekto chce aby po instalacii otvaralo PDF, DOC, MP3, AVI atd atd atd, tak staci nainstalovat daku user friendly distribuciu na CD alebo na DVD. Je ich na mraky, a stale viac.

                      pozri sa na to takto: linuxovych distribucii je tak vela, ze pokryvaju prakticky cokolvek. sikovne livecd? hotovy system? polotovar? softver na firewall? server? desktop? notebook? netbook? bez problemov. a co ten win, ktori tak rad spominas? ma moznost skladat sa od zaciatku ako gentoo ci debian netinstall? ma livecd? ma nejaku verziu, ktora moze byt pouzitelna bez nejakych uvodnych nastaveni?
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 14:51
                        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                        Stano, toto si presne podčiarkol.

                        On bohužial nevie porovnávať a uznať, čo je pravdou.

                        A kedže sa mu hodilo spomenúť Debian-net-install, čo idiot ani nevie k čomu je, a že po nahodení na komp mu aj tak hodí plnohodnotný systém, snažil sa nás zmiesť.

                        Pane, ale my porovnávame XP..jediné XP..jedine XP.
                        Nechod inde. a vedz že net-install je na inštaláciu po sieti, čo znamená že po skončení inštalácie budeš mať plnohodnotný systém.

                        Prosím, daľší argument...vidíš, stále ťa metám :-D :-D ...a nie len ja..:-D

                        Close the Windows Open The Source
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:05
                          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                          blbost. ak nainstalujem z nezinstall, po nainstalovani budem mat to, co chcem a vyberiem si. ak chcem len system s CLI, tak budem mat system s CLI. netinstall instalacia nekonci v KDE ci GNOME (co by si ako velky admin mal vediet).

                          takze neviem porovnavat? vidis, stale ta metam.. lahucko, ako pierko vo vetre si s tebou robim co chcem :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
                          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 16:30
                            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                            Stano ťa odbachol...
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:02
                            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                            re: otazka znie, ze preco by som vyhadzoval IE, ked je to dobry prehliadac, ktoreho jadro nesluzi len na prehliadanie webu.
                            áno taký skvelý prehliadač, že väčšina funguje na FF alebo Opera alebo podobne :-D

                            Chudáčik, ako pozerám, už strácaš nervy...


                            Inak čo s tou stávkou? Ja to myslím vážne.
                            Distribuované originál Windows XP
                            Distribuovaný Linux Gentool, OpenSuSE, Slackware?

                            Kto z koho?

                            re: blbost. ak nainstalujem z nezinstall, po nainstalovani budem mat to, co chcem a vyberiem si. ak chcem len system s CLI, tak budem mat system s CLI.
                            budem mať to čo chcem...áno...z toho linuxu mám čo chcem...to Windows neponúka..tam môžem nanajvýš dať preč podporu pre iné jazyky, ..mmm..čo ja viem čo ešte také dôležité..asi iné dôležité nič.

                            Vidíš...proste ak ako admin, budem chcieť CLI, GNOME, KDE, alebo len textový režim, stále je to mrte viac, ako okná. bez software, ochrany aplikovanej rovno na distribučnom CD /ak nerátam SP/. Vieš...jedno nikdy nedokážeš...nás presvedčiť..
                            a mimochodom, netinstal končí ako chcem JA :-D takže môžem chcieť aj aby skončil s KDE :-D ...adminko...:-D...

                            A stále mi vŕta v hlave, že IE je dobrý prehliadač...fakt musíš byť decko :-D.

                            Close the Windows Open The Source
                            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:15
                              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                              S tým IE šokoval aj mňa, ale už som asi unavený...
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:03
                        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                        "a ak niekto chce aby po instalacii otvaralo PDF, DOC, MP3, AVI atd atd atd, tak staci nainstalovat daku user friendly distribuciu na CD alebo na DVD. Je ich na mraky, a stale viac."

                        vidis, sam si sa nachytal. takze to vie zakladna instalacia kazdej distribucie. alebo kazdej desktopovej distribucie? nevie. ako priklad dam fedoru, ktora v livecd neobsahuje openoffice.

                        takze tak isto mozem napisat - ak niekto chce, aby po instalacii otvaralo PDF, DOC, MP3, AVI, tak staci nainstalovat programy, ktore na to sluzia - alebo si vybrat instalacku, ktora zmienene programy obsahuje default - je ich na mraky a stale viac.
                        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:27
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          teraz si sa nachytal ty - to, ze fedora obsahuje gnome office (teda ak sa bavime o livecd s gnome), znamena aj to, ze DOC otvori :D

                          prosim ta odpadluj niekde, kde Ti bude aspon niekto verit :D
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:30
                            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                            doc otvori aj wordpad - mozno aj lepsie ako abiword.

                            takze nikde som sa nenachytal. preco by som mal odpadlovat? bola otazka windows vs. linux - sice bola ziadost o jednoslovnu odpoved, ale tuto podmienku som neporusil ako prvy, tak som tiez pridal nejake argumenty.

                            a ze mi prave ty neveris.. no, uprimne, trha ma to.
                            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 16:38
                              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                              Tí chalani ti dali otázku, či Win ponúka takú širokú škálu možností, ale jaksi ty stáe točíš o tom ako si potom doinštaluješ...Ale tu sú distrá, ktoré po naištalovaní majú obsiahnuté všetko to o čom si písal doc,pdf,odt,mp3,wma, waw,ogg... Ak máš rád Win OK. Ja ti to neberiem, ale to ako sa tu hádaš, ma nejak nepresvedčilo...
                              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 16:51
                                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                ani linux neponuka siroku skalu moznosti, je to len jadro. moznosti ti ponukaju AZ aplikacie, ktore si bud doinstalujes, alebo nie (pripadne niekto urobil vyber namiesto teba, co je ekvivalent upravenej instalacie XP - napr. XP ultimate ma takmer vsetko, co si zmyslis, ale je na takmer cele DVD). proste, argumentujes tu niecim, co akceptujes len v linuxe a rovnaky princip a postup neakceptujes vo windows. dvojaky meter, ale tak co cakat na linuxos, nie?
                                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:10
                                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                  Nie. To nieje dvojaký meter. S XP ultimate som sa nikdy nestretol, takže neviem ani to čo tam je. Ale pre mňa ani to nieje dôvod pre Windows. Ja som sa rozhodol pre Linux z iných dôvodov...ale už do tohto flame nechcem prispievať. Idem oberať višne, a marhule na pálené :-) Samozrejme som mal na mysli výber aplikácií na celom distre (GNU/LINUX) viem, že Linux je jadro a vieme to tu všetci.. Ja som ti napísal ako je to u mňa a tým to haslo. Svoje som si s Windowsom užil, ja ho nepotrebujem. Už politika akú MS robí je dôvod, aby som ho odvrhol, vrátane proprietárneho softu, ale to už asi bude pre teba fanatizmus. Nemyslím si to, ale nečudoval by som sa.

                                  S pozdravom
                                  Abraxas.
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:14
                                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                                  nie, hovorme o dodávanom CD/DVD...
                                  bav sa konečne normalne. ved ty stále sa vyhýbaš konretizácií.

                                  Rozumieš že pojem čisté cd-dvd, Linuxu s XP je kurv. rozdiel? :-D

                                  Proste nemáš šancu nainštalovať a fungovať...ps: pozor...vieš o tom, že Windows neobsajuje ani tie tvoje obládače na Nvidiu, prípadne sieťovú kartu? zvukovu atd? :-D

                                  ale nieeeeeeeeeeeeee pod do mna :-D...ved on ich má dakde určite...jaaaj áno..na sieti..:-D ..takže nainštalujem driver, ..hej..ale ved inštalácia nieje povolená..:-D

                                  ps: načo su mi mp3? ja mám ogg...ps: aj prehrávač. Ja nedám 1000 Sk / 33,a niečo € za shit. Vieš..je aj druhý svet...nieje všetko o avi, mp3 a podobne..
                                  Close the Windows Open The Source
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:16
                                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                                  nie, hovorme o dodávanom CD/DVD...
                                  bav sa konečne normalne. ved ty stále sa vyhýbaš konretizácií.

                                  Rozumieš že pojem čisté cd-dvd, Linuxu s XP je kurv. rozdiel? :-D

                                  Proste nemáš šancu nainštalovať a fungovať...ps: pozor...vieš o tom, že Windows neobsajuje ani tie tvoje obládače na Nvidiu, prípadne sieťovú kartu? zvukovu atd? :-D

                                  ale nieeeeeeeeeeeeee pod do mna :-D...ved on ich má dakde určite...jaaaj áno..na sieti..:-D ..takže nainštalujem driver, ..hej..ale ved inštalácia nieje povolená..:-D

                                  ps: načo su mi mp3? ja mám ogg...ps: aj prehrávač. Ja nedám 1000 Sk / 33,a niečo € za shit. Vieš..je aj druhý svet...nieje všetko o avi, mp3 a podobne..
                                  Close the Windows Open The Source
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:25
                                  dent   Návštevník
                                  Jedno nechápu - proč zde mají takovou váhu nepodstatnosti jako je obsažený SW po samotné instalaci systému, nebo rychlost instalace systému? To je něco, co se řeší jednou za několik let, když se systém instaluje.

                                  Ano, v Linuxu mám po instalaci na výběr některé programy. A co? Stejně musím věnovat další čas instalaci dalších, pro mě potřebných a odistalovaní těch, které nepotřebuji. Stejně tak jako ve Windows (ačkoli tam je většina programů součástí systému a jednoduše odebrat nejde). Stav těsně po instalaci je naprosto zbytečné kritérium, podle kterého hodnotit operační systém. Nebo snad znáte někoho, kdo tak systém používá? Neznám nikoho, kdo by nainstaloval systém z LiveCD a pak ho v nezměněném stavu používal. Ani ti domnělí běžní uživatelé (kterými se tak často lidé na fórech ohánějí - a to jak zastánci Windows, tak Linuxu) to tak nedělají, i ti mají své požadavky (video, net, Skype, ...) a systém se jim musí upravovat.

                                  Vidím v tom pouze zaslepenost a potřebu obhájit si svojí verzi (a to na obou straných barikády) za každou cenu. Jako dlouholetý uživatel Linuxu i Windows bohužel musím konstatovat, že kvalita Linuxu jde prudce dolů (ačkoli se tváří opačně) a kvalita Windows se prudce zvyšuje.

                                  Rád bych třeba chválil Linux a viděl, jak se jeho tržní podíl zvyšuje, ale to se asi stane leda ve snu. Měl poctivě našlápnuto, ale události poslední doby mu procentních bodů moc nepřidaly, spíše naopak. Třeba je to jen dočasná krize a bude lépe, kdoví...
                                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:27
                                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                    +1
                                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:58
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    Už som písal, že pre Linux som sa rozhodol z iných dôvodov S XP mám také skúsenosti (teda ja) že už nemusím. Neklamem, ale toľko mrznutí a nasledne strát dát, zamrznutie systému tesne po inštalácii, čo sa mi v Linuxe nikdy nestalo. XP sa mi dostalo raz do takého stavu, že nerozoznával, audio súbory od textových, hádzal hocijaké ikony na hocičo. A aj teraz čo som si po dlhom čase dal XP mi opäť po inštalácii začal mrznúť, a stačí aby aplikácia mala problém, a zamrzne systém. Niekedy sa to dá cez ctrl+alt+del ale aj nie... Rozhodne je Linux kvalitnejší systém, a aplikácie, tie mám aké potrebujem. Ale dnes mám na to aj iné.. Som za slobodný soft. Proti propietarnemu software, ako postoj. Linux nieje preto aby sa prispôsobil tržnej ekonomike, ak si to myslíš, tak nerozumieš GNU/LINUX-u ako idei. Je to iný svet. Ak ťa oslovil vitaj, ak nie, rozhodni sa pre iné... A ja som nikde nepostrehl, kde klesá kvalita Linuxu, že by som nečítal noviny?
                                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:26
                                      dent   Návštevník
                                      Netuším, proč sem motáte Windows XP, když aktuální je Vista a 7 klepe na dveře... XP jsou tu s námi tuším od roku 2000, nejlepší léta mají za sebou. Bohužel špatnou strategií Microsoftu jsou tu s ními v hojné míře i po 9 letech.

                                      Svobodný software je hezká myšlenka, ale bohužel v současné době nefunguje. Už několik let se Linux plácá okolo jednoho procenta na trhu. GNU/Linux jako idea je sice hezká, ale v reálném světě prostě nefunguje. A nemyslím si, že by za to mohl zlý Microsoft, pouze styl vývoje Linuxu je příliš roztříštěný na to, aby někam prorazil.

                                      Abyste si všiml upadající kvality Linuxu, nemusíte číst noviny, stačí používat Linux. KDE3 -> nedodělek KDE4, potíže se zvukem, v novém Ubuntu byly problémy s grafikami Intel, grafické karty ATI jsou skoro nepoužitelné (můžete argumentovat, že za to může výrobce, ale on se pouze chová tržně - proč by se zabýval 1 % zákazníků, to se mu nejspíš nevyplatí), Xorg je neskutečně pomalý moloch, GTK potažmo Gnome je další hlemýžď, v distribucích se cyklicky objevují stále stejné chyby - nevhodný styl vydávání, každá verze distribuce se patá od nuly, místo aby se vzala již předchozí vylazená a je toho mnohem víc.

                                      Píšete správně, že se Linux nepřizpůsobil trhu - a jak dopadl? Už 10 let se plácá okolo 1 % uživatelů. Pokud nejde změnit trh, bude se asi muset změnit Linux...
                                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 20:07
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        Kurňa! Kým som bol tu v tejto nikam nevedúcej diskusii, škorce nám ulovili asi 100 Kg višní. Som z toho na nič...

                                        ..už som sa zľakol, že prečo XP keď Vista... Sám som zvedavý, aké budú ohlasy. Ale aj pred vydaním, Visty boli silné reči. Ale som zavedavý aj pre to, lebo Linus ho označil ako dobrý systém... ja som skeptický. Testovaciu verziu som skúšal, nedalo sa mi na to nič nainštalovať, tak som to dal preč. Slobodný software nieje len pekná myšlienka, to proste funguje. Prečo ho teda používam, a vôbec pri tom nepotrebujem Windows? Všetko čo pre prácu a aj zábavu potrebujem mám. To či sa má meniť štýl vývoja, neviem. Mňa GNU/LINUX oslovil taký aký je, a nie taký, aký by podľa niektorých mal byť. Snáď toho KDE 3.5 mi je ľúto..ale aj tu si počkám, kam to dotiahnu vyššími verziami KDE4. Ale aj tu sú rôzne názory. Nejaký (sorry neviem už ktorý) prieskum dával viac šancí víziám KDE4 pred ostatnými. Ja som za XFCE. A necítim sa ako bez rúk. Je mi šité namieru. Hej nové ubuntu...ale predchádzajúce bolo v poho s Intel. Tam zas X-server, ale fixlo sa to aktualizáciami. Tak ako aj teraz. GTK slimák? Neviem. Qt je na tom lepšie, ale ja som jaksi GTK+ . Nevhodný štýl vydávania je podľa mňa vec názoru. To že výrobca ignoruje Linux, je ignorácia výrobcu. Ale kto vie čo za tým je. Údajne je zakázané výrobcom, robiť podporu pre Linux, čo sa týka Blueray. Nechápem prečo. Nikto ma nepresvedčí, že za tým nieje nejaká politika. A ja som vtedy veľmi tvrdohlavý, a podporím GNU/Linux. Proste žiadna podprahová politika ma do Win nenamočí. A ak budem potrebovať (čo neverím) iné, Je tu Apple.
                                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:27
                                  Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                                  podla mna si celu tuto rozpravu nepochopil...

                                  standardne dodavane Win priamo od MS maju po nainstalovani len plochu, na ktoru sa mozes pozerat, je jasne, ze *.doc to neotvori pokial si nedoinstalujes Office a pokial ma pamat neklame, tak existovali len Windows XP Profesional a Windows XP Home, ten zvysok, co tu pises, su len nejak podomacky upravene verzie, ktore nemaju s originalom nic spolocne

                                  vsetci sa ti tu snazia vsvetlit prostu vec, ze instalacia Linux-u ti ponuka inastalovat okamzite funkcny system, bez dodatocneho zasahu, iba ak potrebujes nejake drivery na grafiku...
                                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:42
                                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                                    a linuxove distribucie s kodekmi nie su nahodou len podomacky upravene? ktora velka distribucia ti da kodeky na medium?

                                    doc otvorim vo wordpade.
                                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 20:39
                                      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                                      ludia, vsimnite si jeho otazku a co pouziva.

                                      debian je odpoved.
                                      Close the Windows Open The Source
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:02
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              Hmm U mna: Install XP 40-45 min. SP2 40min SP3 30 min, drivery 5 min, a instal software, zabavíš sa, Alcohol 120% na vymazanie RW, ak sa niečo dokašle, (už to nerobím, k3b zvláda to isté), a Quake3 demo, ak sa nudím a chcem 20 min relaxu... emulovať Quake sa mi v linuxe nechce. Takže len 5min, ale keď som mal len win, tak to trvalo 40-60 min, v závislosti na ištalovanom software. Zrátaj si to.

              Linux: Instal Xubuntu 8.10, 30min dotahanie kodekov a pluginov 5 min, aktualizacia pri 1MB/ps za no pridám 30sec, instal dalšieho software max.10min
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:09
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                minimalne SP2 je integrovane v instalacnych mediach uz hooooodne dlho (od roku 2003 minimalne). instalacia XP na kazdom stroji od P3 vyssie netrvala dlhsie ako 30 minut (a to instalujem stale aj s tym, ze pridam podporu pre vsetky jazyky (teda ich zobrazenie, co je tak 2-3 minutky navyse oproti defaultu)

                quake 3 demo myslim nie je obsiahnute ani v zakladnej instalacii linuxosvej distribucie - alebo sa nieco zmenilo?

                vymazat RW vie aj samotny windows - mozno pre teba novinka, ale je to tak.

                install linuxu - 30 a 5 minut beriem, ale aj keby si sa nepomylil a myslel si naozaj 1 MB/s (teda 8 Mb/s), tak updaty k dnesnemu dnu pre 8.10 urcite vysoko presiahnu 100 MB, teda za 30 sekund to asi nebude :-)

                teda argumenty stoja na vode, bohuzial.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:32
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                  tak po 1. Ja nemam na svojom install mediu integrovane SP2, ale to pripustme že je môj problém, ale na mojej realite to nič nemení.

                  2. Ten argument s tým quake3 beriem, ako nepodarený žart...

                  3.Nepochopil si...Alkohol120 som používal na vymazanie RW, keď už všetky vypal.programy zlyhali, takže zrejme aj ten XP-ckový :-)

                  4.Sorry za preklep malo byť 300 sec.... mení to na veci niečo? Akú vodu to vlastne vidíš? Mám pocit, že fatamorgana...fatalmorgana...fat32morgana...
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 13:40
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    samozrejme, existovali aj media bez SP1, nielen SP2 - ale je ich absolutne minimum, kedze som si pozrel, ze SP2 media su verzia 9/2004, teda 5 rokov stare.

                    druha vec je instalacia SP2. zobral som si stary pocitac (P2 - 433, 192 MB RAM, 20 GB 5400 rpm disk) a SP2 sa nainstalovalo presne za 32 minut a 42 sekund (plus asi 4 minuty na restart po instalacii SP - ten byva dlhsi). ako dlho to asi moze trvat na podstatne silnejsom stroji? polovicu?

                    dobre, alkohol ti beriem tiez - ale to je zasa tvoj specificky pripad.

                    fatamorgana? o com to melies? dosli argumenty?
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 14:02
                      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                      Čo sa týka argumentov, neviem neviem. Ale viem, že je to niekde v tvojej logike. Akosi si nevšímaš, že tu viacerý do teba búšime, zdá sa že si dosť otravný.

                      Takže, keď ti logika nefunguje tak znovu a polopate:

                      TY CD WINDOWS s SP2
                      JA CD GENTOO
                      inštalácia bude rozdielna. Ja všetko skompilujem, zatial čo ty budeš už v pohode.

                      Tu je jedna výhoda...ja to mám na svoj stroj. :-D...kdežto ty rovnaký bordel ako ostatný.

                      Druhá vec, keď vravím základné CD Windows, tak ako ho ponúkajú, tak myslím základne, stíhaš zatial?
                      Ja zatial čo som sa nakompiloval, s tým čistým Gentoo-m ktorý je v ponuke, mám všetko čo potrebujem. Od základu systému, cez rôzne aplikácie rovnako tak Office.

                      TAK MI TU NETREP, ŽE TY, Páááán veľky, vydrží s hentakým windowsom na sieti tak ako je k dispozícií dlšie ako 6 mesiacov.

                      LEBO JA TI TREPEM, ŽE JA, Určite nebudem mať problém s tým že son na sieti, a rovnako ma nebude štvať pohodlnosť niečo doinštalvoať...lebo to čo mi LINUX GENTOO ponúka, mi stačí na bezpečnosť, sufr, komunikáciu, kódíng a tak dalej.

                      POCHOPIL SI? vravím o čistej distribúcií ktorú mám ja, a ktorú si dáš ty a nič iné tam nedáš. Len to ako ju ponúka jeden a druhý.

                      Veď ty musíš byť dáke decko :-D :-D

                      a poznámka, PADAJ, TOTO JE LINUXOS. fórum.

                      a jemu nedochádzajú argumenty, to len ty ich nevieš dať na správnu časť svojho mozočku. Ešte raz ti zopakujem, hučíme tu do teba viacerý, náš proste nepresvedčíš. :-D

                      Alahomora....
                      Close the Windows Open The Source
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:16
                        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                        presne si to vystihol. ja uz budem pracovat, zarabat pomocou toho pocitaca peniaze, kym ty si budes instalovat, kompilovat a ladit svoje gentoo (ano, musel si vytiahnut gentoo, aby si kazdeho "metal" a aby kazdy videl, aky si ty "hárdkór lajnuksák"). a co dosiahnes ty? ze budes mat finalne binarky o 3-5 percent rychlejsie ako ja na rovnakom HW - to je fakt, v niecom je rozdiel vacsi, v niecom mensi, ale konecny rozdiel bude v tychto hodnotach. za aku dobu teda tvoja "optimalizovana" binarka dobehne ten moj "bordel", ak uvazime, ze ja uz budem cely den robit, kym ty sa este len dostanes do nejakeho DE?

                        dobre, porovnavas ciste WinXP CD s cim? co je standard v linuxe? ubuntu? no dajme tomu. nainstalujme, vlozme flash disk s mp3. hop, zabudol som, dnes ma moj ISP vypadok. kto tu mp3 prehra a kto nie? toto bol len priklad na to, ze nikto nevie povedat, co znamena slovo "zaklad" v linuxe, pretoze sa to meni z distribucie na distribuciu. takze mi povedz, co znamena cista distribucia? no, pocuvam. ja ti poviem, ze cista distribucia je LSB, x.org, windowmaker. co si na tejto kombinacii prehras a pustis? velke nic.

                        takze kludne dalej rob ten svoj "kódíng" (asi nejake vietnamske slovo - neviem, co to moze znamenat), kludne mi dalej odporucaj "PADAJ, TOTO JE LINUXOS. fórum", vypoveda to o tvojom veku a dusevnej zrelosti. nemam velmi v laske Stana Hofereka, ale ten v tejto diskusii aspon napisal nejake rozumne argumenty bez blbych narazok. ty len sa len nevies preniest cez to, ze niekto dovolil porovnat Windows s tvojim ilacikom "lajnuksom" - este raz opakujem, POROVNAT, nezosmiesnoval som Linux, nezhadzoval som ho, len som napisal, ze nie je vsetko take ruzove, ako to niektori jedinci (ty, ty, ty) prezentuju.
                        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:18
                        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                        a este mala drobnost, velmi casty problem, na ktory iste ty, velky "heker" a "kódíng" budes mat odpoved.

                        tvoje gentoo mi zapnute na notebooku vydrzi bezat 2 hodinky, Windows XP 3 a pol. co potom? navrhni riesenie.
                        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 17:14
                          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                          áno..ale celý systém mi má vydržať trošku viac, ako tvoj čistý windows..takže tá hodinka ma nezabije....:-D

                          takže či je častý problém to, že linux funguje hneď po inštalácií je jedna vec.

                          to že ty si musíš do Windowsu inštalovať plnú prdku ostatných vecí je vec druhá, lebo by si moc nepochodil...

                          pod, ešte dačo :D
                          Close the Windows Open The Source
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:38
                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                      Akože nerozumiem ti...

                      To či existujú médiá bez SP1 ma absolútne nezaujíma. Mám P4, Asus P4-800 MX, s integrovanou Intel Extreme Graphic 2 64MB, 2GB RAM. Čiže starý šrot. A ak ti vravím, že tie časy sú pravdivé, tak tomu ver, ak nie, kľudne príď, a presvedč sa. Ak sa budeme veľmi dlho nudiť, spravíme si popritom nejaký gulášik, popíjať fajne vinko a kecať o tom aké sú na SK krásne baby...

                      samozrejme, že ten alkohol je môj špec.prípad, ale buď si nepostrehol, alebo si zámerne, prekrútil to, že Quake, aj Alkohol, boli v kategórii poinštalačný soft a teda mi tam nešlo O NIČ INÉ ako o to, koľko mi trvá inštalácia po-inštalačného softu. Chápeš? Len o to. Ale ty si tam začal veľmi divne haluziť...A teda medzi riadkami by sa dalo ešte nájsť to že na aké seriózne veci ten Win potrebujem...čo už tiež nieje pravda (lol)

                      ...a ak to, čo ti Tomáš písal neberieš, tak no comment. S čistou inštaláciou Xubuntu môžem určite viac ako s čistou ištaláciou XP. A ak by sa ti to zdalo málo tak Mint, alebo Crunchbang, ak by ti náhodou chýbali kodeky...

                      Apropos, načo ten Win vlastne potrebuješ, lebo mne je na nič. Je tam zas iba preto, aby som mal blbý pocit, že tam mám nelegálny soft. Lebo poznám kopec týpkov, ktorý sa oduševňujú za Win, kvôli aplikáciám..."Na Linuxe nejde Photoshop" ale niesú schopný využiť ani Gimp, nie to ich cracknutý Photoshop a pod. Mám kamoša (jeho chápem) má také svoje malé štúdio. používa Pro Tool. A on ho aj má prečo používať. Nahráva rôzne kapely a aj mňa :-) a dal mi počuť rozdiely. Ale aj on už sa nevie dočkať Power Mac-u...

                      Linux mi dáva na všetko čo potrebujem. A dáva to viacerím. A drvivá väčšina žiaden win nepotrebuje, ktorého život aj tak neudržuje jeho kvalita, ale hnusná politika ktorú M$ robí.

                      ...dnes som odcestovaný, ale zajtra dávam, týmto dolu Microshit.....lebo čistý Linux, to je môj postoj v softvérovom svete, ak ti to niečo hovorí...

                      P.S: Škoda, že si nepochopil, tú slovnú hračku, ale čo už...
                      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:44
                        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                        preco az zajtra? daj ho dole dnes - alebo si ho mal dat dole pre rokom, dvoma, piatimi, desiatimi.

                        aj ja ti vravim, ze tie moje casy su pravdive, kludne sa prid presvedcit, dam XP na nejaky stary srot (naozaj srot, nie taky stroj, aky ty nazyvas srotom) a uvidis, ze za hodinku mas system pripraveny na pouzivanie.
                        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 16:09
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          Si v pohode?! Písal som, že som odcestovaný, a píšem s priateľkinho NB. A win som tam už veľmi dlho nemal, dal som ho tam, len pre to aby som sa o niečom presvedčil. A presvedčil som sa že ho nepotrebujem. Myslím, že mi nemáš čo vytkúť, prirodzene som prešiel na Linux. Pred desiatimi? Šibe ti? Dva roky som na Linuxe. Akože veľmi divne argumentuješ. A takto sreióznych je aj viac tvojich argumentov. Prečo ja mám chodiť ku tebe? Ja som ti nepísal, že trepeš, len som ti napísal ako je to u mňa. TY si oponoval na môj príspevok, takže zas si inde...

                          ...a to čo vytýkaš Tomášovi? Kiež by som vedel kódiť... Ale ja viem, iba zarábať tie peniaze...je to o hodnotách. Prečítaj si niečo od Stallmana, aby si vedel čo Linux je.
                          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 16:15
                            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                            ...pardon GNU/LINUX
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:09
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Zle si to pochopil, neurážaj sa hneď, nemyslel Teba ako zástancu "Matky Všetkých Vojen", ale toho pána z Moravy, ktorý nazval Linux "Neriadenou strelou", ktorá už nemá čo povedať do pléna na tejto planéte, pozri vyššie.

          Je sranda, ako sa niekedy úlohy obrátia, a na Fóre linuxos.sk sa začne hovoriť pozitívne o Microssofte (softvéri) len preto. aby sme boli korektní, čo ma len utvrdzuje v správnosti môjho rozhodnutia konvertovať z Linuxu na MS.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 01:38
            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
            bohuzial. linux pouzivam a svojim sposobom mam rad - ale s tymi aplikaciami ma pravdu.

            system je takyto: urobme program. dobre, hura, podme na to. krok jedna - vyberme nejaky super hyper nazov. krok dva - splacajme nieco v QT creatore, kniznice su uz vymyslene. krok tri - opravy neriesime, lebo vlastne nam to ide a chyba je v libABC a qt-xyz.
            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:47
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        system hotovy do 1 hodiny? to ma byt ako problem najst? vsak nato su rozne out of the box distribucie. dokonca nainstalovat za 30 minut uplne vsetko nie je problem, vo virtualboxe aj za 15 minut.

        a ked komplet, tak tym myslim system aj s prekladom, kodekmi, oblubenymi programami a aktualizaciou
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:20
          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
          ja som to nepoprel - len som napisal, ze !!!ja!!! vacsinou z livecd instalacie musim nieco aj povyhadzovat, potom nainstalovat aktualizacie a az potom doinstalovat to, co mi chyba (a chyba toho dost, podobne vela ako v cistej instalacii XP, hadam okrem toho openoffice, ci inej kancelarie).

          inak som napisal, ze je mozne, ze tuto hranicu ludia bez problemov dosiahnu. a ja ju dosiahnem aj s instalaciou XP (vyssie je aj rozpis toho, ako)
          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:29
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            chcem vidiet, ako vyhodis z windows dake sucasti ktore tam nechces. das napriklad odinstalovat internet explorer, usetris len par KB, lebo je to so vsetkym prepojene...
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:33
              Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
              otazka znie, ze preco by som vyhadzoval IE, ked je to dobry prehliadac, ktoreho jadro nesluzi len na prehliadanie webu.

              windows je kompaktne prostredie, kde mas viac-menej istotu, ze nepotrebujes tahat x milion zavislosti, aby si si nainstaloval nejaky soft (dobre, dnes je mozno niekde vyzadovane .net, ktore v XP defaultne nie je, vo viste vsak uz samozrejme ano) - co je samozrejme vyhoda pri obmedzenom alebo ziadnom nete. donesiem si instalacku openoffice od kamarata na flash disku a nainstalujem. donesiem si instalacku gimpu, inkscape, VLC a nainstalujem. funguje to takto aj v kazdej distribucii linuxu?
              http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:46
              Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
              alebo inak. chcem vidiet, ako z linuxu odinstalujes sucasti, ktore nechces. napr. pulseaudio zo systemu, kde je gnome 2.26 - stiahne ti to cele gnome so sebou a si tam, kde by si ako heterosexualny muz nechcel byt
              http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
              • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:48
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                a kedze sa to tu zvrhlo na antiwindows flame, nebudem dalej prispievat, aby tema ostala otvorena aj pre inych, nie len pre "kódíng"
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:08
                  Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                  b13dr0nk4!!!

                  Neviem prečo tak vehementne obhajuješ Microsoft a ich Windows, keď máš uvedené že používaš "Distribúcia : Debian Sid / Mandriva 2009.1"

                  Ja som prešiel z XP na PCLinuxOS 2009.1, ktorý je dosť podobný tomu tvojmu Mandriva 2009.1, ale už by som sa k Windowsu nevrátil.

                  Nechápem ťa...

                  Po nabootovani liveCD môžeš mať office, napaťovací soft, cítať čo len chceš, počúvať pozerať, surfovať...
                  Žiaden antivir, defragmentácia a podobné fičuri.

                  Neni o čom
                  • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:41
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    neobhajujem windows vehementne. vsetko sa to zacalo tym, ze som si dovolil napisat, ze windows ma aj urcite vyhody - toto vsetko vyustilo do diskusie, kde sa potom uvadzali casy a ja som len pisal svoje vlastne poznatky z pouzivania oboch systemov, co zjavne niektori nevedeli prekusnut.

                    vo windows tiez mozem mat office (dokonca viac, kvalitnych), napalovaci soft (viac druhov, rozna cena, kvalita), mozem citat co len chcem, pozerat, surfovat..

                    mozes ty sledovat video s DRM? toto jedno sa spytam, ked uz mozes cokolvek pozerat a pocuvat.
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 21:13
                      Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                      Vieš, mal som namysli liveCD PCLinuxOS napríklad. Nemusíš to ani inštalovať a máš tam všetko. A čo sa týka DRM, tak kým som aj bol "Windowsák" som nepozrel ani jedno video s touto úžasnou vecou.
      • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 02:54
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        granulujem k prirastvu do rodiny linuxakov... len tak dalej, a uz nas budu 2% jedneho pekneho dna :D
        • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 15:56
          matt   Návštevník
          to skor kady jeden, by si mal dat zavazok, vykonat dobry skutok a kazdy mesiac ziskat aspon jedneho pre linux :))))


          "Slackware forever - no compromise"
          • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:20
            Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
            Kym som neskusil Linux nevedel som aky som obmedzeny vo windowse. Takze moja odpoved

            LINUX !!!
            http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 18:42
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Pridam svoj nazor aj ked toto cele je flame :::


      Ja - bezny uzivatel:::
      Ak by som chcel mat doma Windows :::

      Microsoft WINDOWS XP Home SK OEM single
      77,89 € – 2 346,38 Sk

      Microsoft OFFICE BASIC 2007 SK W32 CD
      159,70 € – 4 811,06 Sk

      ESET NOD32 Antivirus 1 PC + 1-ročný update
      38,96 € – 1 173,80 Sk


      sucet: 276,55 € -- 8331,24 SK


      Samozrejme mozete si povedat, ze sak mozem si dat free antivirus a nehodit tiez OpenOffice, lenze takto to v beznej domacnosti nefunguje, este ze existuje rozne cracky na vyssie uvedeny software, lenze keby neboli, kazdy by musel cvakat a to minimalne taku ciastku ako som uviedol hore a to som pozeral z Agemu, ktory podla mna patri k jednym z najlacnejsich predajcov na SR, ked ma niekto iny nazor jeho vec.


      Linux je plnohodnotny system, ktory pouzivam uz skoro druhy rok a perfektne nahradil Win.
      Slackware
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 21:33
      Pietro   Návštevník
      Keby bol Windows zadarmo, používal by som ďalej linux. Hlavný dôvod je, že by mi chýbali drobnosti ako always on top, scrollovanie kolieskom myši v neaktívnom okne, zmena hlasitosti kmixu alebo Amaroku kolieskom myši, zastavenie prehrávania videa prepnutím do inej virtuálne plochy, možnosť priradenia klávesových skratiek jednotlivým oknám, atď.
    • Re: otázka pre každého ! (odpovedzte každý prosím) 06.07.2009 | 22:08
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Myslim, ze uz kazdy vyjadril svoj nazor k tejto teme.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte