Zistenie detailov Hardweru v linuxe

Sekcia: Ostatné 05.10.2009 | 21:09
ListrDave   Návštevník
Dobry som zaciatocnik s linuxom .. a to asi budem este dlho chcel by som sa len spytat ci mi mozete poradit nejake aplikacie na zistenie nieco o mojom hardwery .. ako zakladna doska cpu, ram, disk , wifi a tak .. lebo otom som zatial nic nenasiel .. povedzme ze som clovek co vie co ma tak v pc ale nepozna to do detailov a potrebujem tie detaily zistit .. o vsetkom ocom sa da .. ak by sa dalo tak hlavne konzolove programi ak mozte poradit ale prezijem vsetko .. alebo aspon kde by som to mal hladat ... dakujem :)

PS: napr. vo vine to je PCwizard ... viem ze su aj subory v proc ale tam poznam akurat na pamet a cpu. .. jo a mam debian
    • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 05.10.2009 | 21:24
      Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
      zistenie co mas na zbernicach PCI a AGP:
      prikaz lspci

      zistenie co mas na zbernicI USB:
      prikaz lsusb

      procesor:
      cat /proc/cpuinfo

      hardwarove prerusenia:
      prikaz cat /proc/interrupts

      zoznam diskov:
      cat /proc/partitions
      (tie s cislami su uz diskove oddiely)

      disk:
      hdparm /dev/disk
      hdparm -i /dev/disk
      hdparm -I /dev/disk

      pamat:
      cat /proc/meminfo
      ( myslim, ze bude stacit prvy riadok)

      openGL:
      glxinfo

      zvukova karta:
      cat /dev/sndstat
      (plati pre zvukovy (sub)system ALSA)

      v grafickom prostredi KDE staci pouzit program kinfocenter
    • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 05.10.2009 | 21:24
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      sysinfo je dobry program, som s nim spokojny. ma ho vela distribucii predinstalovany, niektore ho vsak bohuzial nemaju :(

      textova moznost je prikaz lspci
      • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 05.10.2009 | 22:28
        ListrDave   Návštevník
        Dakujem vam :) .. vyskusam vsetko
      • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 00:47
        ListrDave   Návštevník
        Pocujte mam este jednu otazku .. chcel by som sa naucit skompilovat jadro linuxu a nasiel som celkom dost clankov na kompilaciu ale takmer nic otom ako ho nastavit optimalne na kazdeho pc .. tie fajn veci co tam kazdy vravi ze musis poznat svoj hw a je to ok .. no ako si sa mi to nezda .. prepana ved ked som ten zoznam volieb videl co tam je tak som ani nevedel co zaskrtnut a odskrtnut .. neviete kde by som nasiel vysvetlenie co jednotlive volby znamenaju a ich opis alebo nieco take .. lebo by som sa asi potreboval zorientovat .. :) dakujem ..
        • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 00:58
          Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
          V slovencine alebo cestine som toho vela nenasiel (takmer nic) po anglicky budu toho urcite tony (teda GB :) ), jedna moznost je pouzit volbu [H]elp v konfiguracii jadra. najviac sa mi pacislo jedno video: Rudolf Marek, Linux - kompilace jádra 2.6.12
        • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 01:05
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          For example make menuconfig command launches following screen:
          $ make menuconfig

          You have to select different options as per your need. Each configuration option has HELP button associated with it so select help button to get help.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 01:22
            ListrDave   Návštevník
            Popravde ten help si pozeram ale ako clovek ktory to vidi prvy krat to mnozstvo veci ... vau .. popravde 90% veci ani neviem naco je ..a verim tomu ze z tych 90 tam aspon 30 mam zbytocnych .. snad .. ani len to neviem .. ... nieco ako tento clanok kludne aj v ang. by stacilo:

            http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/cesta-do-hlubin-kompilace-jadra-3

            • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 01:41
              Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
              Kedysi som mal na Linuxe pekny program a bol aj v repozitaroch a tam vypisalo vsetko o systeme a dali sa tam aj testovat priepustnosti pamate a vypoctovy vykon procesora.....ako sa to volalo nevie niekto? Ja som uz zabudol, mal som ho davno
              http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
            • Re: kernel 06.10.2009 | 13:33
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.
              http://www.howtoforge.com
              a dáš si vyhľadať reťazec compilation kernel

              Ak máš už nainštalovaný linux a chceš si nasadiť novšie jadro, využiješ ten fakt, že pri inštalácii sa ti vytvoril konfiguračný súbor pre kompiláciu kernelu, ten použiješ ako základ pre konfiguráciu, je to v každom z návodov vyššie. Napr:
              http://www.howtoforge.com/kernel_compilation_fedora_p2
              Zaklad aj tunaky: http://www.digitalhermit.com/linux/Kernel-Build-HOWTO.html#CONFIGURATION-2-6
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 15:04
      Kron0r   Návštevník
      Ak nikomu nevadi, odporucil by som Túto
      stránku, je tam i veľmi pekne napísaný popis.
      • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 20:09
        l_barbarossa   Návštevník
        pouzivam rozsirenie wot do firefoxu.
        a vystraha wot pre danu stranku: Warning! This site has a poor reputation.

        Reputation rating:
        Trustworthiness: 16
        Vendor reliability: 14
        Privacy: 15
        Child Safety: 10

        HELP (pre adima/-ov)
        When a subdomain does not have enough reliable ratings, it inherits the reputation of its parent domain. For example, if the parent domain's reputation is poor, it affects the subdomain's reputation as well until the subdomain has enough ratings of its own....
        • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 22:07
          rox0r   Návštevník
          Tak si over ten tvoj wot obsahovo na danej stránke.

          Uvidíš ako si na tom, keď tak veríš kravinám.

          Prezerám obsah stránky hadam denne a
          Reputation rating:
          Trustworthiness: 16
          Vendor reliability: 14
          Privacy: 15
          Child Safety: 10

          podľa tohoto a obsahu stránky som maximálne proti blbostiam vo firefoxe. sťa IE.
          • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 22:18
            Kron0r   Návštevník
            rox0r dufam ze si ma nechcel napodobnit.

            i_barbarossa - tvoj príspevok zhodnotil rox0r. Mas moc v gatiach. subdomain a parrent domain. nastuduj si.
            • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 07.10.2009 | 15:49
              l_barbarossa   Návštevník
              obaja ste uplne mimo - ale chapem vas, vasa modla ma chybicku krasy. skratka som poukazal na to, ze web, ktory sa chce seriozne niecim zaoberat, by nemal mat takyto rating - a vobec nie je dolezite, ci ten rating ma kvoli obsahu, alebo kvoli neprajnikom. wot je pomerne rozsirene rozsirenie a netreba ho ignorovat. ziaden vyznamnejsi web o linuxe nema s wot problem.
              • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 07.10.2009 | 17:57
                Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                a nemoze to byt sposobene tym, ze web je na free webhostingu?
                Na fore ide hlavne o myslienku, ktoru zastavam aj ja a ta je "pomoc ludom ludskym sposobom", cize bez toho aby sa utocilo na niekoho ze "aky je blby ze si to nevie vyhladat sam, napr. cez google" ...
                Slackware
                • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 07.10.2009 | 20:01
                  Feri   Návštevník
                  Na fore ide hlavne o myslienku, ktoru zastavam aj ja a ta je "pomoc ludom ludskym sposobom",
                  +1 NiNu
              • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 07.10.2009 | 20:08
                Feri   Návštevník
                Web ktory sa zaobera tym cim sa zaobera je umiestneny na free web hostingu a ma svoju vysoku kvalitu. To ze mas problem s free hostingom alebo ze si statistik, je tvoj problem.

                Hore mas odporucane pozriet si domain a subdomain. Skus to. Hadam prides na to, ze ten tvoj statisticky raiting nerobi Linuxsr ale niektory iny sub z danej domeny. linuxsr ho len vysoko moze vylepsit.

                nech si je wot akekolvek rozsirenie, tiez nie som idiot, aby som sa nepresvedcil co hovori raiting a co skutocnost. a tu je hlavny problem. Tvoj raiting je absolutny klam. Ked si sa nepresvedcil, je to tvoj problem.

                Ziaden vyznamnejsi web o Linuxe nema s wot problem. njn, raiting LinuxOS by sa mal radikalne zmenit. Upresnim ze k horsiemu. ps: triezvo vaz, ci umiestnis raiting ktory ti daky wot nahodi, a ty sa predvedcis o opaku. Fakt. Osobne je nieco viac ako wot. Som tu novy ale hadam ale som prekvapeny ake tu panuju nazory. ba znechuteny.
    • Re: Zistenie detailov Hardweru v linuxe 06.10.2009 | 16:53
      Avatar -- zrusene --   Používateľ
      ja pouzivam aplikaciu hardinfo , podla mna poskytuje vela informacii prehladne