otváranie mailov

Sekcia: Ostatné 27.09.2010 | 21:05
Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
Dobrý deň,
Som linuxový nováčik a linuxovú distribúciu - konkrétne Ubuntu 10.04 používam už druhý mesiac a musím povedať, že som s ňou spokojný. Po inštalácii fungovalo všetko ako má a ak som mal nejaký problém, tak aj vďaka tomuto fóru som to vyriešil. Chcel by som sa však spýtať na jednu vec. Keď si prezerám maily a chcem si ich prezrieť, tak sa mi ukáže okno s ponukou „ULOŽIŤ“ alebo „ZRUŠIŤ“. Chýba mi tu ponuka „otvoriť“ mail. Túto ponuku mi ukáže, len ak mi prídu fotky alebo obrázky. Dá sa nejak nastaviť, aby som maily nemusel ukladať a pozerať si ich cez ponuku otvoriť? Ak by mi vedel niekto poradiť, budem rád.
    • Re: otváranie mailov 27.09.2010 | 21:24
      Avatar sivlk   Používateľ
      Akého postoveho klienta pouzivas? (Evolution, Thunderbird, ...)
      • Re: otváranie mailov 27.09.2010 | 23:02
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        Používam Mozilla Firefox, dúfam, že toto myslíš, tento prehliadač bol súčasťou nainštalovaných balíkov v Ubunte
        • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 00:37
          Avatar sivlk   Používateľ
          Aha, chapem. Pouzivas mail cez webovy prehliadac. Podarilo sa mi nasimulovat rovnake chovanie v gmail ked som sam sebe poslal subor pokus.asdf

          Problem je v tom ze gmail subory neznameho typu vracia ako Content-Type: application/octet-stream co je v podstate neznamy binarny subor. Firefox ignoruje priponu suboru a riadi sa len Content-Type. Ak by som si poslal subor.zzz, tiez vrati Content-Type: application/octet-stream a preto by subory .asdf aj subory .zzz otvaral tou istou aplikaciou co je nevhodne a potencialne nebezpecne. Preto nerobi nic a len ti umozni stiahnut subor na disk. Ked uz je na disku tak pomocou magic vie zistit typ suboru, napr:
          $ file pokus.pas 
          pokus.pas: ASCII Pascal program text
          

          Aj ked ho premenujem na pokus.asdf tak program file vie zistit realny typ suboru.
          $ mv pokus.pas pokus.asdf
          $ file pokus.asdf
          pokus.asdf: ASCII Pascal program text
          

          Jedine riesenie je podla mna dohodnut sa so spravcom webmailu aby ten exoticky subor pridal do zoznamu rozpoznanych typov suborov a vracal spravny content type.
          • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 16:17
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Takže ak som pochopil, zatiaľ mi neostáva nič iné, iba maily ukladať a tak si ich potom pozrieť. Ešte by som sa chcel opýtať, či by sa tento problém vyriešil, ak by som si založil poštového klienta napr. Mozilla Thunderbird a presmeroval poštu z centrumu?
            • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 16:54
              Avatar sivlk   Používateľ
              netusim
              • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 16:57
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                Nevadí, aj tak ďakujem za odpovede a budem skúšať.
                • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 20:23
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.

                  Ešte existuje aj (malá) určitá možnosť, že takéto "fake" súbory vznikajú na tom poštovom serveri (je to centrum.sk ??) ako výsledok čistenia prichádzajúcej pošty on-line antivírovým programom alebo nejakým iným servisným programom. Keď sa pripojíš cez poštového klienta na daný poštový server, tento server musí poskytovať pripojenie cez takzvaný POP3 protokol, čo myslím ten server centrum aj poskytuje. V helpe na centrume máš, ako na to a nastavenia.
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: otváranie mailov 28.09.2010 | 20:58
      WlaSaTy   Návštevník
      Len pre upresnenie. Pri tej chybe hovoríš o otváraní samotnej pošty ktorá sa začína "Ahoj Janek, ako sa máš..." alebo o otváraní obrázkov, pesničiek, či filmíkov ktoré sú do pošty pripojené?

      • Re: otváranie mailov 29.09.2010 | 16:33
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
        E-mailovú schránku, ktorú mám na centrume mi riadne zobrazí, pekne sa dostanem aj do prijatej pošty, ale keď kliknem na odkaz, aby som si poštu prečítal, tak sa mi zobrazí okno iba s ponukou "ULOŽIŤ, alebo "ZRUŠIŤ". Ak si túto poštu chcem prečítať, musím teda súbor uložiť a až potom si ho môžem pozrieť. Ale keď mi niekto pošle napr. fotky alebo obrázky, ukáže sa mi okno aj s ponukou "OTVORIŤ". Zdá sa mi to čudné, lebo keď si maily pozerám v práci cez winxp, vždy je tam ponuka "otvoriť".
        • Re: otváranie mailov 29.09.2010 | 22:42
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ako si pozeráš poštu, iba cez Firefox alebo si skúsil aj cez Google Chrome ?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: otváranie mailov 29.09.2010 | 23:12
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
            Iba cez firefox. Ale vyskúšam aj iné prehľadávače. Potom dám info, či sa niečo zmenilo. Len mi je čudné, že tento problém mám akosi iba ja, nikto to ešte na fórach neriešil, tak neviem v čom je chyba.
          • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 18:32
            janek-m   Návštevník
            ďakujem za tip, v google chrome to naozaj šlape, s otváraním mailov naozaj nie je žiadny problém
        • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 00:12
          WlaSaTy   Návštevník
          Hmmm. Mne funguje centrum.sk v pohode v roznych distribuciach, aj na telefone. Teda az na prehistoricke maemo ktore malo zastaraly FireFox.

          Skus ukazat obrazok a dat verziu prehliadaca FireFox.
          • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 00:15
            Avatar sivlk   Používateľ
            Skusal si stiahnut subor s priponou .asdf?
            • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 00:35
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, a chova sa mi to podla bezpecnostnych zasad. Ale, si si isty ze ten chalan hovori o prilohach a Nie o normal zblbnutom mime type ktore domrvi ten ajax ci v com to robi zrovna to centre o ktorom ani nepovedal z ktorej je krajny? Centrun.cz mal vzdy podobne problemy.
              • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 18:29
                janek-m   Návštevník
                Tak skúsil som nainštalovať iný webový prehliadač, konkrétne GOOGLE CHROME a ide všetko O.K. Maily sa mi dajú otvárať bez problémov, takže chyba bude zrejme vo Firefoxe.
                • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 21:00
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To vyzera na zle prestavene akcie pre subory vo FireFoxe. Otazkou je ci sa s tym Este chces bavit :-)
                  • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 23:42
                    Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                    No, ponastavoval som si Google chrome a keďže funguje super, ostávam pri ňom. Všetkým ďakujem za pripomienky a rady. :))
          • Re: otváranie mailov 30.09.2010 | 18:31
            janek-m   Návštevník
            Ale veď Centrum ide aj mne dobre cez Firefox