problem s bateriou

Sekcia: Hardware a Drivery 27.02.2011 | 23:20
damiki   Návštevník
Ahojte ..som nový uživateľ linuxu a potrebujem poradit ohladom baterie na notese..bol tam nainštalovaný windows a vtedy bola bateria funkčná..pri reinštalácii windows vypadol prúd uprostred inštalácie a niečo sa zrejme odpálilo pretože už neišla myš ani nefunguje klávesnica pri nebiehaní os,takže možnost opravy systemu alebo spustenie bootu na hd odpadla..tento problém vyriešila inštalácia live ubuntu 10,ktorý šlape ako hodinky ale len v sieti lebo bateria ho po pár sekundách vypína..údajne má bateria zabudovanu nejaku"elektriku"ktorá si pamätá že tam bol predinštalovaný windows a ona teraz linux nerešpektuje..musím priznat že až tento problem mi otvoril cestu k linuxu a windows mi absolutne nechýba..a problem s baterkou mi použivanie linuxu dost obmedzuje..možno viete ako to vyriešit..za všetky rady dakujem..
    • Re: problem s bateriou 27.02.2011 | 23:34
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      nic podobne som este nepocul
      skor si myslim ze bateria sa pokazila pri tom vypadku
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: problem s bateriou 28.02.2011 | 16:02
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Odpovedz jasne, či si si To *buntu nainštaloval na hard-disk,
      alebo si hnajprv o spúštaš stále len z Live-DVD disku ??
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: problem s bateriou 01.03.2011 | 22:44
        damiki   Návštevník
        Ubuntu je priamo nainštalované na hard-disk.Je to verzia 10.10 a ide vynikajúco..maximálna spokojnosť..až na tú baterku. :-dd
    • Re: problem s bateriou 28.02.2011 | 17:16
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      To bude skôr hardvérový problém. Ak je notebook ešte v záruke, skús ho reklamovať. Batéria si určite nepamätá aký OS tam bol nainštalovaný.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: problem s bateriou 01.03.2011 | 01:11
        Avatar Grawp   Používateľ
        Ale pamatá si mnoho iných vecí. V prípade liion a lipol je to nevyhnutná podmienka na správnu a bezpečnú činnosť! Napr. obsahuje obvody, ktoré ju vedia pri vybití pod určitú hranicu úplne odstaviť, pretože jej následné nabíjanie by úplne reálne viedlo k explózii. Ďalej obsahuje obvody, ktoré sa učia VA charakteristiku a z toho určujú nabitie baterky. Tie po čase začnú ukazovať nepresné hodnoty a treba spraviť regauging.

        Musel som ťa proste doplniť, ked sa už hovorí o pamati baterky :) .
    • Re: problem s bateriou 06.03.2011 | 13:36
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ
      Jednoznaznačne je to hardvérový problém. Batérii v notobooku je šumafuk aký OS beží.
      Inak z tvojho opisu dedukujem, že tá batéria musela byť poškodená už predtým, pretože ak tam bol win a počas reinštalácie winu vypadla elektrina, následne notebook ľahol, chyba bola už predtým. Pretože batéria sama od seba neodíte pri výpadku elektriny. Prvý by to schytal napájací adaptér a ten sa zdá byť ok. Takže podľa mňa je chyba v samotnej batérií alebo je porucha v elektronike notebooku, ktorá má na starosti nabíjanie batérie.