Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.10.2012 | 23:33
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Poradte mi nejaku jednoduchu distribuciu vhodnu na starsi notebook. Naroky:

- bezat na tom musi len webovy prehliadac, idealne Google Chrome alebo Mozilla Firefox, ine aplikacie nie su potrebne
- potrebujem funkcne WiFi, kabel pouzijem len pri instalacii, potom uz nie
- instalacia podla moznosti bez hlbsich znalosti Linuxu (sam si vlastne distro zostavit nedokazem a ak nebude WiFi chodit "samo", tiez s tym mozem mat problem)
- podla moznosti nech to nie je pomalsie ako WinXP, co su tam teraz

K tomu zelezu: Intel Pentium M 1.6, 768 MB RAM, grafika ATI Mobility Radeon 9700. WiFi to ma Intel PRO/Wireless 2200 BG

Vdaka.
    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 26.10.2012 | 23:41
      Avatar default Debian  Používateľ
      lubuntu 12.04.1 -lebo je to LTS, celkovo podpora 5 rokov, tam sa da hovorit o stabilite, lxde - prostredie ktore lubuntu obsahuje je velmi nenarocne a minimalisticke, a na to co chces to uplne staci, ak si nebudes vediet s dacim rady tak napis aj na mail, alebo na jabber ktory mam v infe o sebe
      R.K
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 01:52
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        súhlasím s výberom. možností je viac, prakticky akékoľvek distro. na veľmi podobnom čude sem tam pracujem a kľudne tam ide aj gnome2, teraz samozrejme mate. s myšfce alebo lxde sa nič nepokazí
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 10:49
        summerfag   Návštevník
        Please note that Lubuntu 12.04 is not an LTS (5 years support), but a 'standard' release, supported for 18 months. This is simply due the fact there is insufficient 'man-power' to commit to 5 years of support. Asi by si sa mal vrátiť späť na zive.cz, lebo tie bludy, ktoré tu rozširuješ sú minimálne vtipné.
        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 11:05
          Avatar default Debian  Používateľ
          tak co podla teba stane ked si nainstalujem ubuntu 12.04.1 LTS a pridam si tam prostredie lxde ?
          R.K
        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 11:11
          Avatar default Debian  Používateľ
          a nerob zo seba majstra sveta ze si objavil chybu u druheho, ja som tu uz pekne dlho, a neviem co to ma spolocne zo zive kde chodim len par tyzdnov, nevedel som o tom dobre, lenze by ma zaujimalo ako mi vysvetlis to co som napisal predtym, a ci vobec je jasne co ta podpora znamena, to ma zaskocilo, aku podporu tym myslia, ked stavaju na lts vydani ubuntu a pritom vydaju standard realase
          R.K
          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 11:23
            Avatar default Debian  Používateľ
            fajn ide o dve rozdielne vetvy, je v tom rozdiel, takze vdaka za pripomienku, nikdy by ma nenapadlo ze to nespravia LTS, ked vsetky ostatne vetvy LTS su, da sa to obist ako som uz povedal, dat si ubuntu a potom doinstalovat lxde, to vsak nieje uplne idealne riesenie, preto skusim vymysliet nieco ine
            R.K
            • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 11:26
              Avatar default Debian  Používateľ
              zaujimave sak je
              radovan@radovan-MS-7519:~$ lsb_release -a
              No LSB modules are available.
              Distributor ID:	Ubuntu
              Description:	Ubuntu 12.04.1 LTS
              Release:	12.04
              Codename:	precise
              radovan@radovan-MS-7519:~$ 
              

              chcel by som vediet ako to s tou podporou teda je, detailne
              R.K
              • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 12:01
                summerfag   Návštevník
                ja som tu uz pekne dlho Ja viem, párkrát som sa už zasmial.
                tak co podla teba stane ked si nainstalujem ubuntu 12.04.1 LTS a pridam si tam prostredie lxde? Len to, že sa lxde a balíky s ním súvisiace prestanú po 18 mesiacoch aktualizovať.
                chcel by som vediet ako to s tou podporou teda je, detailne Ak dokážeš používať nejaký emulátor terminálu... počkaj, už by som mal asi skončiť, lebo to bude na teba veľa. Takže zjednodušene, ubuntu sa rozhodlo vydať smerom, že podpora rôznych balíkov sa líši. Spadajú do troch kategórií, v prvej je podpora zabezpečovaná po dobu 18 mesiacov, v druhej 3 roky a v tretej tebou spomínaných 5 rokov.
                da sa to obist ako som uz povedal, dat si ubuntu a potom doinstalovat lxde, to vsak nieje uplne idealne riesenie, preto skusim vymysliet nieco ine Toto ma opäť dostalo, ako ti to pomôže? uvedomuješ si, že K/L/Xubuntu/Ubuntu majú rovnaké repozitáre, takže jediné, čo ti ostáva je to, že si budeš balíky, v ktorých sa objavia bezpečnostné chyby a bude po dobe podpory, kompilovať sám.
                • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 12:05
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  dakujem za objastnenie, len neviem preco do mna musis ripat, ja tiez neviem vsetko hej, ale to neznamena ze tu musis robit zo seba strasneho frajera ked mi daco neni jasne
                  R.K
                  • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 12:43
                    summerfag   Návštevník
                    ok, moje reakcie asi neboli podané tým najsprávnejším tónom, ale to bola reakcia na viacero tvojich príspevkov, na ktoré som nemal síl reagovať (ktoré boli písané v štýle ako predvádza ten dedinský alkoholik zo žumpy) a takto to dopadlo. Takže sa ospravedlňujem.
                    Inak dobu podpory zvyčajne zvyknú uvádzať v informácii o balíku apt-cache show balík ,teda ak sa niečo nezmenilo, od vtedy, čo som naposledy videl ubuntu.
                • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 14:09
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  všetky ostatné balíky sa budú aktualizovať, len LXDE nie? určite? nie je to skôr tak, že by sa prestali aktualizovať balíky, ktoré upravujú LXDE do "Lubuntu" stavu? bolo by asi divné, keby sa prestal aktualizovať lxde panel a tak podobne...
                  • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 14:13
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    tiez ma to napadlo
                    R.K
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:53
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        No dobre, z vasej flamewar vieme zatial tolko, ze Ubuntu 12.04 je LTS, Lubuntu 12.04 nie je.

        A teraz otazka: dat prednost Lubuntu 12.04, alebo 12.10? Neviem, do akej miery problemy a nestabilita Ubuntu 12.10 suvisia s Unity, pripadne s (ne)kompatibilitou s Gnome Shell. Teda ci bude Lubuntu 12.10 fungovat korektne, alebo radsej pockat a nainstalovat tam 12.04...
        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 16:13
          Avatar default Debian  Používateľ
          vyber si medzi stabilitou (12.04) a novsimi verziami balickov (12.10)
          R.K
          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 16:51
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
            Uz mam stiahnute obidve verzie, idem teda najprv vo Virtualboxe skusit 12.10, aspon zistim, ci mi pojde siet, kedze v skor nainstalovanych systemoch mi po upgrade hostitelskehu Ubuntu na 12.10 siet prestala chodit.
            • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 17:10
              Avatar default Debian  Používateľ
              vo virtualboxe je vlastny system siete cize nezistis ako ti to pojde v reale, druha vec ovladace grafickej karty, tiez ine, v reale sa to teda bude chovat uplne inak
              R.K
              • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 17:18
                Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                Nie, myslel som to inak, Lubuntu 12.10 som chcel vo VB len vyskusat, ako to asi vyzera a funguje.

                A ta siet, to mala byt druha mucha, ktoru som chcel zabit - t.j. zistit, ci mi v novom virtualnom stroji siet bude chodit. Uz som zistil, nechodi... Idem to dat do samostatneho vlakna.
          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 00:34
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
            No, skusil som tam nainstalovat 12.10, nepreslo to, chybu zahlasilo hned na zaciatku instalacie. Ak sa dobre pamatam, chyba mu PAE...
            • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 10:18
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              mas mat PAE modul pre tvoj procak. dodoedo by ti myslim vedel poradit viac.
              • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 13:21
                WlaSaTy   Návštevník
                PAE je inštrukčná sada ktorú obsahovali už desať krát pomalšie procesory ako má zadávateľ otázky. A na tak malo RAM to nepotrebuje.

                Tu chybu je potrebné prečítať poriadne. Bez toho sa dá odporučiť iba použiť iné inštalačné médium. Hoci aj alternate. Ale 64bit to nebude.
                • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 13:32
                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                  Ja som tam chcel nieco co najmenej narocne prave kvoli tomu, ze je to stary stroj.
                  Ubuntu 12.04 (as well as Kubuntu 12.04 and newer Ubuntu versions) uses the PAE Linux kernel by default for 32bit ISOs so old computers that don't support PAE can't boot the latest Ubuntu version. But there is a way to install Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin on computers without PAE support: using the non-PAE netboot Minimal ISO (there are also some alternatives, see below).

                  The non-PAE netboot mini ISO lets you install the non-PAE kernel and the desktop environment you want: you can select to install Ubuntu Desktop (with Unity), Kubuntu Desktop and so on. One note though: since the minimal CD will download packages from online archives at installation time instead of providing them on the install CD itself, you need a working Internet connection during the installation.

                  Ak som to dobre pochopil, od verzie 12.04 to uz na tom stroji nerozchodim, jedine ze by som instaloval z Ubuntu minimal ISO. Lubuntu asi take nieco nema, vsak? Takze este mozem pohladat starsiu verziu Lubuntu, alebo sa poobzerat po inych distribuciach...
                  • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 13:38
                    Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                    Aha... Z toho Minimal ISO mozem naistalovat cokolvek, aj Lubuntu?
                    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 03.11.2012 | 14:44
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Hádaj. A začni hladať tie metabalíky.
    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 08:51
      edel   Návštevník
      Lubuntu 12.04.1-LTS tiež som to nahodil na (archív) Acer Aspire 3000 dokonca ešte to má menšiu RAM 442 MB ale musel som sa pohrať s wifi lebo neišla (no pohrať: vlastne som ju tam dostal zo Synaptic-u ) len sa potvora niekedy vypína ako keby sa prehrievala ale inak som spokojný
    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 12:17
      Avatar default Debian  Používateľ
      fajn, takze to lubuntu ma podporu cca do januara 2014 , ak som spravne pocital, cize ostava rok aj daco, ak si nepotrpis na to ze by si potreboval vydanie s predlzenou podporou ako normalne, tak to lubuntu aj tak kludne skus
      R.K
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 12:47
        summerfag   Návštevník
        apríl 2012 + rok a pol = október 2013
        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 13:06
          Avatar default Debian  Používateľ
          ach jaj ja uz neviem ani ratat, som myslel ze rok ma 10 mesiacov :D
          R.K
          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 14:24
            WlaSaTy   Návštevník
            Nič si z toho nerob. Ani ten summerfag nevie počítať. LTS distribúcie od Canonical majú podporu 5 rokov. Bežné releasy majú rok a pol.

            Ale, prečo Ťa mýlil?
            • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 14:43
              summerfag   Návštevník
              máš problémy s čítaním, hovorí sa tu o LUBUNTU, takže len zopakujem Please note that Lubuntu 12.04 is not an LTS (5 years support), but a 'standard' release, supported for 18 months. This is simply due the fact there is insufficient 'man-power' to commit to 5 years of support.
              • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 14:48
                Avatar default Debian  Používateľ
                aj tak stale nechapem co je za problem ked 12 mesiacov (rok) + 6 mesiacov (polroka) = 18 mesiacov
                R.K
                • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:01
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ten troll je slabý ako čaj.
                  Tu je to popísané, a dovolím si rovno aj zacitovať:
                  Starting with Ubuntu 12.04 LTS, both versions will receive 5 years support.

                  Byť Tebou, tak si každú informáciu od anonyma overím.
                  • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:04
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    no, tak teraz som uplne vymlety :D , a nicomu nechapem
                    R.K
                    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:20
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      vitaj v našom svete :D
                    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:22
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Pokiaľ nechápeš načo slúži definícia produktu obsahujúca záručnú dobu alebo dátum spotreby, tak s Tebou plne súhlasím. Najmä ak ten link nedokážeš májsť.
                  • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:20
                    summerfag   Návštevník
                    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:28
                      WlaSaTy   Návštevník
                      To, čo poznáš ako Lubuntu je len metabalík distribuovaný dvoma spôsobmi. To, čo obsahuje Lubuntu je súčasťou Ubuntu.

                      Ale ajtak. Pre človeka ktorý chce fungovať na WORM médiu je táto informácia podstatná asi ako že na severozápadnom úpetí pohoria Andy práve prší. Write once, read many vylučuje pravidelné záplaty.
                      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:30
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        konecne tomu zacinam chapat , tiez mi to prislo ako blbost ze to lubuntu ked je postavene na lts ubuntu ze by nemalo podporu ktora nieje zavisla na prostredi, ale len ten metabalik lubuntu-desktop ktory maju oni na starosti
                        R.K
                      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:45
                        summerfag   Návštevník
                        takže ťa poprosím, stiahni si tento súbor a vysvetli mi prečo sa tam nachádza mnoho balíkov (nie len metabalíky, ako sa nám tu snažíš nahovoriť), ktoré majú podporu len 18 mesiacov
                        a bež do školy za tetou angličtinárkou, aby ti vysvetlila, čo znamená "both", lebo v tom nemáš veľmi jasno... poprípade jej môžeš darovať nejakú novú doménu
                        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 27.10.2012 | 15:52
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Tie balíky majú podporu dlhšiu ako 18 balíkov. Inak by predsa zanikli balíky ako napríklad firefox, alebo linuxové jadro. Tie sú staršie ako podpora o ktorej hovoríš.

                          Takže, áno. Naozaj sa môžeš obrátiš na tetu angličtinárku. A spravíš len dobre.

                          PS: A popros ju nech Ti preloží následujúce slová:
                          Z jednej vety článok nepochopíš.
                          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 28.10.2012 | 13:07
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            prisiel som na to ze kazda jedna vetva si to moze sama stanovit, napriklad xubuntu 12.04 je sice LTS, ale stanovili si podporu iba na 3 roky
                            R.K
                        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 04.11.2012 | 22:13
                          ELBO36   Návštevník
                          summerfag, ty si v Poriadku chlape???
                          bo mas cely ftp free !!! http://ftp.energotel.sk/
                          to si kazdy moze "chodit" +-
                          • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 04.11.2012 | 22:59
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            a? o verejnom ftp si nepocul?
                            R.K
    • Re: ANDROID 03.11.2012 | 14:47
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Android x86 ... pozeraj na koniec strany, sú tam ISO pre laptopy a pod ....
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: ANDROID 30.11.2012 | 22:10
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Tvoj prispevok som vtedy prehliadol...
        Ako je to s tym Androidom, pojde to len na vymenovanych znacnach, alebo sa to da rozchodit aj na inom zeleze?
        Mozno to skusim aspon vo Virtualboxe (ak pojde), na novy mobil alebo tablet teraz nemam.
        • Re: ANDROID 30.11.2012 | 22:46
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Prečítaj si podrobne a pomaly napr. najnovšie ReleaseNote 4.0-RC2.

          Tam nájdeš odpovede aj tvoje otázky, avšak ak chceš odbornejšie odpovede na konkrétne ISO-zostavenia Android x86, DOPORUČUJEM Ti položiť jednoduchú otázku do tohoto výborného Fóra, tak ako sa pýta na starý laptop tento tazateľ, kuk:
          https://groups.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/android-x86/pdRIxsr3T5Q

          Použitie formy LiveCD Android x86 je tiež výborný spôsob ako zistiť, či ti to pôjde, a prečo nepôjde ...

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 30.11.2012 | 22:07
      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
      Dakujem vsetkym za rady, az dnes som si nasiel cas, aby som sa do toho notebooku opat pustil.

      Mini CD mi nepomohlo, dostal som sa len po uvodne menu, dalej uz nie. Potom som skusil nainstalovat Lubuntu 11.10, to mi nenabehlo vobec, nakoniec som uspel s verziou 10.04. Nabehne to za zlomok toho casu co XP-cko, aj WiFi mi krasne ide (pod Win to vzdy haprovalo). Jediny zadrhel je pri vypinani, samo sa to nevypne, musim podrzat vypinac. Ale ked si uvedomim, ze som ho uz chcel dat do srotu, tak toto je len taka drobnost. :-)

      Este vaham, ci sa drzat hesla "Lepsi vrabec v hrsti...", alebo to skusit upgradnut na 12.04 alebo 12.10.
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 01.12.2012 | 14:47
        Avatar menom   Používateľ
        Z tých troch by som tam nechal 10.04, vyskúšaj aj 12.04 ale len čistú inštaláciu nie upgrade z 10.04.
        12.10 vypadá na poriadny nedorobok a nepáči sa mi kam to ubuntu smeruje.
        • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 02.12.2012 | 16:38
          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
          Cistu instalaciu 12.04 do toho nedostanem, nepodporuje non-PAE systemy (mam v tom este Pentium M). A z mini CD mi to tiez neslo, preto som instaloval 10.04. Takze ak 12.04, tak len cez upgrade. Pripadne eset mozem skusit naistalovat 10.10 alebo 11.04, ale velmi sa mi s tym uz babrat nechce...
      • Re: Jednoducha distribucia pre webovy prehliadac a WiFi 01.12.2012 | 14:52
        Avatar menom   Používateľ
        Ešte k tomu vypínaniu - skús pred vypnutím do terminálu napísať:

        halt

        a enter ...