Flash, grafika v Lubuntu 13.04

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.05.2013 | 19:16
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Ahoj, mam starsie PC (Celeron 2 GHz, Intel integrovana grafika). Kedze sa na nom chystam reinstalovat WinXP, skusil som upgrade Lubuntu na 13.04, co to urobi. Vysledok: nejde flash (cele je to zhustene na malu sirku a teda nepozeratelne). Ale neviem, ci je problem len v tom, uz plocha sa mi zdala byt nejaka "zubata" a napriklad Opera ma rozbitu celu grafiku vratane menu. Chromium a Firefox su OK, az na ten flash. Co je problem, kedze na tomto PC zvykne dcera pozerat rozpravky na Yutube a v HTML5 verzii vacsina z nich nejde... :-) Restricted extras mam nainstalovane. Poradite mi, co s tym, alebo to preinstalujem komplet, Win, aj Lubuntu naspat na 12.10?
    • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 19:32
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      flashplugin-nonfree
      • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 19:46
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Mal som tam najnovsiu verziu balika flashplugin-installer, nahradil som ho balikom adobe-flashplugin. Neviem, ci je to to iste, ale vysledny efekt je rovnaky.
    • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 20:09
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      >nejde flash (cele je to zhustene na malu sirku a teda nepozeratelne) ... plocha sa mi zdala byt nejaka "zubata"

      Ten flash je neúmerne pomalý alebo má zlý pomer strán ako keby si oprel obraz s pomerom strán 4:3 a buchol po ňom lopatou aby sa pokrčil na pomer strán 16:9 čo má Tvoj monitor? Ovládač grafickej karty.
      • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 20:20
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Flashovy obraz je horizontalne stlaceny cca na polovicu sirky, vyska zostala zachovana. Farby tiez nesedia, prevlada fialova a zelena. Vacsina grafiky (system, aplikacie) je OK, ziadne deformacie, korektne farby. Len grafika plochy sa mi nejako nepozdava, neverim, ze ma byt taka zubata. A z aplikacii Opera tiez vyzera, ako keby bola zobrazena so znizenym poctom farieb - komplet cele okno vratane listy a menu.
      • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 20:22
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        K ovladacu - neviem, kde ma Lubuntu nastavenia, v menu som nic nenasiel. A vlinuxovych prikazoch este taky prehlad nemam, ovladam len par zakaldnych.
        • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 20:51
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          Lubuntu je odľahčená distribúcia a tak v nej nečakaj komplexné nastavovacie klikátka na všetko. Konfigurák pre X Window System je obvykle v /etc/X11. A ak nie, tak sa používa autodetekcia. Log zo štartu X Window System je vo /var/log aj s informáciou o železe a ovládači. Niečo sa dá aj pozrieť cez príkazy lspci alebo lshw -class display . Predpokladám, že aspoň vieš akú máš grafickú kartu.
          • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 21:01
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
            Integrovana na MB, Intel 82845G
          • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 26.05.2013 | 21:05
            Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
            Presnejsie: product: 82845G/GL[Brookdale-G]/GE Chipset Integrated Graphics Device
            • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 29.05.2013 | 14:26
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              No dobre. A aký ovládač sa aktivoval?
              • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 29.05.2013 | 23:56
                Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                Keby som tak vedel. O ovladacoch v Linuxe netusim vobec nic...
                • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 10:52
                  Avatar menom   Používateľ
                  Napíš do terminálu príkaz lspci -v Potom pohľadaj odstavec kde sa píše o VGA a naspodu bude Kernel driver in use a Kernel modules. To sem môžeš okopírovať.
                  • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 16:29
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                    To bude iba jedna časť informácie. Druhá je popísaná v logu na ktorý som odkazoval v staršom príspevku.
                    • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 21:11
                      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                      Keby som vedel, co tam mam hladat...
                      • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 21:50
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                        Keď neviem čo mám hľadať, tak poviem čo aké súbory mám v uvedenom priečinku alebo aký výstup bol z uvedeného príkazu. A opýtam sa, či nebude ešte treba niečo iné.

                        A Intel brokdale som videl na doske s i815 a p4 ktoré kúrilo ako gamatky a malo menší výkon ako p3 nižšej frekvencie. Je tá zostava tak stará ako moj desať ročný desktop čo žerie 40 W v špičke?
                        • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 22:36
                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                          Take nieco. :-) Ako gamatky sice nekuri, ale ma uz 8 rokov. To Lubuntu doteraz na nom slapalo celkom slusne. Ak sa mi nepodari rozchodit tu grafiku v 13.04, o tyzden si snad najdem cas a s WinXP preinstalujem aj Lubuntu, pojde tam naspat 12.10 alebo 12.04. Teraz sa uz k tomu nedostanem, mozno zajtra, pravdepodobne az v sobotu. Chcel som si ten priecinok skopirovat do Google Drive, ale akosi mi to zamrzlo.
                          • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 31.05.2013 | 10:18
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                            Skús ten stroj dať na merák a zbadáš že je jeho spotreba neúmerne vysoká oproti poskytnutému výkonu. Ale, na druhú stranu to železo netrpelo obmedzeniami ekoteroristov a bolo projektované aby fyzicky prežilo morálnu životnosť.

                            Ohľadne ovládača pre grafiku, tak Blbuntu plánoval prejsť z ťažkotonážnej a desaťročiami overenej grafiky X Window System na niečo modernejšie. V poslednej verzii z pred pol roka to mal byť Wayland, moc to nevyšlo. V terajšej verzii to mal byť Mir. Zdržím sa preto komentárov. Ja by som v kľude ostal na 12.04. Samotné jadro aj s aplikáciami Ubuntu ostane podporované 5 rokov, teda do roku 2017. Je pravda, že pridaná hodnota LXDE má oveľa kratšiu podporu, ale to je riziko čo zváži každý sám. Ak chceš, tak pred reinštaláciou môžeš skúsiť inštalovať posledné záplaty. Alebo sa pohrať s poslednou verziou ovládača intel ktorý paradoxne sídli inde.
                            • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 31.05.2013 | 19:16
                              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                              Vdaka, kedze linuxovym ovladacom nerozumiem a cas na studium tejto oblasti teraz nemam, o tyzden tam hodim naspat starsiu verziu a bude pokoj. Nie som si teraz na 100% isty, ale mam dojem, ze pred upgradom tam bola verzia 12.10, nie 12.04 - a slapalo to bez problemov, ovela lepsie ako XP-cko.
                              • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 31.05.2013 | 19:34
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                Ono, normálne by som odporučil aplikáciu záplat, poprípade počkať pár dní kým sa regresia nevyrieši. Ale, pokiaľ sa naozaj jedná o 10 rokov starú kartu i815, tak je možné že jej ovládač postihne osud predchodkyne i715. Podpora bola zahodená keďže už neexistova dostatočne veľký počet prevádzky schopného železa. Pri grafickej karte i915 niektorí výrobcovia začali používať zinkovú pájku, a tá mala na svedomí po dvoch až troch rokoch života znefunkčnenie letovaných spojov a železo začalo umierať. Niekedy ho oživili v trúbe alebo teplovzdušnou pištolou, ale v prípade grafiky tak na cca pol roka. Doteraz sa smejem na tom, ako si musia ľudia kupovať každú chvíľu novú techniku kôli tej zinkovej pájke. A že veria Že sa jedná o ekológiu keď generujú niekoľko násobne väčšie množstvo elektronického odpadu. Či už v prípade televízora, mobilu, prehrávača alebo počítača.

                                Som zvedavý či sa táto ekoteroristami znížená životnosť železa podpíše aj na životnom cykle ovládačov. Ak áno, tak to bude dosť sranda.
                                • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 31.05.2013 | 19:53
                                  Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                                  No keby som na tom pocitaci mal pracovat, tak mozno pockam na nejake zaplaty, ale ked sa na nom viac-menej pouziva len to youtube, tak dam prednost starsej a funkcnej verzii. Mozem to skusit zaplatat pred reinstalaciou, ale ak to dovtedy nevyriesia, ide dole. Aj tak tam potrebujem upratat, mam tam este staru nepouzivanu instalaciu Kubuntu (na ktoru je ten stroj prislaby), tak sformatujem vsetky disky, nech je v tom poriadok.
                  • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 21:09
                    Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                    Kernel driver in use: i915 "Kernel modules" tam nie je.
                    • RE: Flash, grafika v Lubuntu 13.04 30.05.2013 | 21:12
                      Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                      Nejako mi to zbija vsetky texty dohromady, malo to byt vo dvoch riadkoch.