NAS dátové úložisko

Sekcia: Hardware a Drivery 22.02.2014 | 18:28
PeterV.   Návštevník

Chcem sa spýtat, či je možné mať NAS dátové úložisko a spojazniť ho ako webový server, a čo k tomu všetko potrebujem ? Mám nejaké stranky, no platím iným spoločnostiam za priestor. Ďakujem.

Pýtam sa na základe tohto článku : http://tech.sme.sk/c/7110536/tipy-a-triky-ako-urobit-z-bytu-uzasne-multimedialne-centrum.html

    • RE: NAS dátové úložisko 22.02.2014 | 20:57
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Minimalistický webový server je súčasťou každého NAS, takže teoreticky stačí mať plný prístup do NAS a nastaviť na ňom VIRTUALHOST. Prakticky je to trochu zložitejšie a je vhodné zaobstarať si NAS do ktorého sa dá dať plnohodnotná verzia OK, napr. Debian v ktorom to nastavíš podobne ako na počítači.

      Otázkou je ale čo od toho očakávaš. Úspora financií to asi nebude keďže drobné weby teraz letia za 1E mesačne. To by sa pri nadobúdacej cene cca 120E až 150E pre najlacnejší NAS s nejakým diskom, a pri prevádzkových nákladoch cca 15W začalo splácať možno po troch až štyroch rokoch. Teda po plánovanej životnosti HW. Náklady na inštaláciu a spravovanie nerátam, aj čas má hodnotu.

    • RE: NAS dátové úložisko 22.02.2014 | 20:57
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Je to možné, ale lepšie je keď tam narveš plnohodnotné distro ako Debian, potom si to môžeš nakonfigurovať ako chceš, ale nieje to nutné.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: NAS dátové úložisko 03.03.2014 | 12:33
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

      nerobil by som to, budes sa kaslat s orezanym distrom na ARM architekture a potom zistis, ze to ma vykon priemerneho telefonu. pozri si specifikacie CPU co tam davaju a dostupnost balickov.

      ja mam doma HP microserver, gen7 zral asi 50W, gen8 ratam 65W :( v poslednom case sla hore cena, ale stale sa oplati ovela viac ako synology/iomega/wd a pod. bezi tam debian s owncloud, plex, zalohujem rsyncom notebook cez ssh (treba silny CPU na sifrovanie) a zaroven to sluzi ako router a tiez wifi access point, tftp server, nagios server, cron zaloha emailov, zone minder server (kamery). CPU zvlada virtualizaciu ;)

      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • RE: NAS dátové úložisko 03.03.2014 | 12:46
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Na domáce hranie sa nechať žrať 50W dvadsaťštyri hodín denne? Možno som lakomý, ale to by som nedal.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: NAS dátové úložisko 07.03.2014 | 09:42
          Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

          to je 10eur mesacne nie? :) mam pomalsi a lacnejsi internet, bez kablovky. tam som tych 10eur usetril 0:)

          lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
          • RE: NAS dátové úložisko 07.03.2014 | 11:37
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Jasne v pohode, len na také hranie mi stačí aj čínska doštička čo mám doma a zožerie 1 až 3W plus HDD keď pracuje je niekde na 2W, mne to stačí, ale chápem že nie každému.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: NAS dátové úložisko 03.03.2014 | 13:20
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Na šifrovanie cez openssl nepottrebuješ silný CPU, stačí Ti CPU s HW enkrypciou. Hral som sa s tým, a výkon bol trochu inde.

    • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 15:27
      Avatar Sigi   Používateľ

      Zadovážil som si zyxel nas542 a k nemu 4x8tb hdd. Chcel som na nom nastavyt raid 5, ale je to asi bloknute do 16tb max. Hdd je vydno a aj ich vie cele pouzit. Vedel by niekto poradit? Chcem zo vsetkych hdd raid 5 a ten by mal 24tb. Takze nad limit... Vopred dakujem za pomoc.

      • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 15:34
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Mily Tomas,

        Ak to Zyxel ma bloknute na max 16TB RAID tak mozno ze by sa to dalo ocurat inym systemom. Mozno sa to da i inak ale nevidel som este system NAS od zyxelu.

        • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 15:37
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Este je mozne ist cestou RAID 6. Ak sa nemylim tak by to malo byt 16TB na data a 16TB na zabezpecenie. Splnis limit ale prides o miesto.

          • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 20:18
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            RAID6 má dva disky na checksumming, takže by si pri štyroch fyzických diskoch vyťažil tak max polku kapacity. To si už môžeš dať rovno RAID10 (Mirror + Stripe). Kapacitu to bude mať rovnakú, redundanciu tiež, ale výkon aspoň na zápis by mal byť lepší lebo to nezožerie toľko CPU.

            Nedá sa dať do toho NAS alternatívny FW, napr. debian ktorý sa dal dať skoro všade? Tam by si sa mohol lepšie vyhrať.

      • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 16:45
        Avatar samalama.   Návštevník

        Four 2.5" or 3.5" SATA II hard disk the max support up to 48 TB (12 TB x 4)

        nieco robis zle, alebo nevies, co robis...

        • RE: NAS dátové úložisko 11.12.2018 | 18:47
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Čo som len tak narýchlo mrkol net tak naozaj nejaké modely mali toto obmedzenie a preto má napadlo že či má aktuálny systém ten ich tuším NSM. Mohlo to byt v predošlých verziách inak.

          • RE: NAS dátové úložisko 13.12.2018 | 19:03
            Avatar Sigi   Používateľ

            firmware je najnovší aký vyrobca vydal v5.21(AATB.1)co

        • RE: NAS dátové úložisko 13.12.2018 | 19:04
          Avatar Sigi   Používateľ

          veľmi si mi pomohol. ďakujem

          • RE: NAS dátové úložisko 13.12.2018 | 19:34
            Avatar samalama.   Návštevník

            https://homeforum.zyxel.com/discussion/comment/1158/#Comment_1158

            nemas za co...

            • RE: NAS dátové úložisko 13.12.2018 | 19:52
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čím si potvrdil že to má Zyxel naozaj bloknuté. Síce zoberie 4x8T a na RAID5 z toho vyžmýka 24T, ale na jednu volume to dá max 16T ako bolo opisované.

              Nuž, na druhú stranu je tam aspoň opísaný nápad vytvoriť jednu pod 16T a aspoň druhú čo vyplní ten zvyšok do 24T.