Nefunguju klavesy 9,o,l a '.'

Sekcia: Hardware a Drivery 09.04.2014 | 19:16
migrena   Návštevník

Zdravim

Mam neprijemny problem- nefunguju mi uvedene klavesy a teda, nemozem sa ani prihlasit.

1 Robilo to aj pred niekolkymi mesiacmi, ale potom bolo niekolko mesiacov pokoj.

2 Vzdy sa to po chvile napravilo, no teraz to je len na chvilku.

3 Ide o jednu klavesu na kazdom riadku (s vynimkou riadkov s klavesami  F1-F12 a najspodnejsieho riadku s medzernikom). Vsetky 4 nefunkcne klavesy tvoria takmer zvislu usecku.

4 Ide  o notebook hp nx8220 s Linuxom Mint 16XFCE.

5 Chcem vediet, co to moze sposobovat.

Dakujem.

PS:Text som pisal na obrazovkovej klavesnici.

    • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 19:30
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Klávesnice snímajú keycodes v takzvanej matrici či ako sa tomu hovorí (lepšie klávesnice tuším nie), takže celá klávesnica má na plošáku toľko riadkov koľko ich vidíš na klávesnici a rovnako toľko stĺpcov. Stlačením klávesy sa skratuje riadok s daným stĺpcom a tým sa zistí ktorá klávesa sa stlačila.

      Ty máš problém, že jeden stĺpec má zlý spoj. šlo by to spraviť len to chce trochu zručnosti, no nikdy som to nerobil.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 19:39
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Tak, podarilo sa mi prihlasit aj do systemu, aj sem. Ono, zda sa, ze sa klavesy spamataju, ked ich dlhsie podrzim.

      V prilohe cervena usecka oznacuje inkriminovane klavesy.

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
      • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 20:01
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Podobne sa prejavujú lepkavé klávesy, a to aj po miernom vyčistení. Kola?

      • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 20:05
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Asi len zlý spoj a kontakt sa chytí v nejakom takte. Chcelo by to rozobrať a pozrieť kontakty, ak s tým nebudeš vedieť pohnúť, nafotiť. Inak HPčka sa zle rozoberajú keď nevieš ako. Ja som HPčko rozoberal 4hodiny, potom som to robil do päť minút, musíš vedieť kde čo je, ale neboj sa toho :) Hlavne nie silou, ale rozumom. Inak bývajú na YouTube aj návody: typ_notebooku disassembly.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 20:27
          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

          Prave to sa cudujem, ze som klavesnicu zarucene nicim neoblial a ze niekolko mesiacov sa to ani raz neobjavilo.

          Keby som mal zalozny notebook, asi by som sa do toho pustil. Nateraz to necham tak. Uz dost dlho to funguje a dufam, ze este aj bude dlho fungovat (ze by to malo nieco s tym, ze som ho obratil spodkom hore?).

          Nateraz to oznacim za vyriesene, viem na co sa mam zamerat. V buducnosti (ked budem mat novy notebook) sa k tomu (uz len pre zaujimavost a ziskanie praxe) vratim, potom dam aj vediet, ze ako to dpoadlo.

          Vdaka za odpovede.

          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
          • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 09.04.2014 | 20:55
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Toho rozoberania sa vôbec neboj, pokiaľ si trochu zručný to pôjde a nemusíš čakať.

            Inak nemusel si vyliať ty, len niekto kto sa nepriznal. Teda nemusel byť ani obliaty, môže to byť únava dotykových plôch. Ten kontakt tam máš len je tam (stárnutím/obliatím) vytvorený väčší odpor a zopne to až na niekoľký pokus v integráči na klávesnici. Samo že nejaký pohyb (otočenie) to môže zhoršiť a také to klasické buchnutie päsťou zlepšiť, alebo pochovať.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 21.12.2015 | 13:24
              Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

              Keďže som spravil pokrok vo veci danej klávesnice, chcel by som sa podeliť o skúsenosti. Tentokrát si už dám záležať, aby som písal iba k veci.

              Nevylial tam určite nikto nič, je to čisto môj počítač a prihlásenie je možné iba cez heslo. Je ale pravda, že raz som ho mal v taške a išiel som cez hustý dážď, vtedy sa mi zrútili Win XP.

              Klávesnicu som vybral, ale to je tak všetko, čo som dokázal spraviť. Na zadnej strane je fólia a za ňou veľké množstvo nečistoty, ktorú nijak nedokážem vyčistiť. Viac ma ale prekvapuje, že klávesy, kde je väčšia nečistota fungujú bez problémov.

              Po nasadení klávesnice zatiaľ "o" fungovalo.

              Vybratie klávesnice je veľmi jednoduché, a teda viem, že keď bude klávesnica blbnúť, stačí zohnať náhradnú klávesnicu, ak sa teda ešte dá niekde zohnať.

              ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
              • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 21.12.2015 | 13:51
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                No, technicky to môžeš prečistiť a domaľovať striebornou fixkou určenou na obnovu vodivých spojov. Alebo ju môžeš vymeniť, či nahradiť. Bežné externé káblové klábosnice stoja pod 5E.

                PS: To prečistenie a domaľovanie by som radšej zvážil v servise, a porovnal s cenou za výmenu klábosnice.

                • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 21.12.2015 | 14:15
                  Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                  Až teraz mi napadlo, že ja mám "zbytočnú" ešte nepoužitú HP klávesnicu, ale s ps2 konektorom. Bude stačiť obyčajná redukcia na USB, alebo treba (ako som čítal) konvertor?

                  ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                  • RE: Nefunguju klavesy 9,o,l a '.' 21.12.2015 | 16:01
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ten "konvertor" stojí do 5E. Či ho potrebuješ, to závisí od tej klávesnice.