Interný HDD na uloženie dát.

Sekcia: Hardware a Drivery 19.04.2014 | 01:32
Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

Ahojte.

Potrebujem, chcem si kúpiť nový HDD na uloženie dát pre osobnú potrebu. Chcel som si kúpiť "Western Digital Caviar Green 3TB" nakoľko mám 6 ročný WD s ktorým som úplne spokojný. Počul ale som ohlasy, že WD v súčastnosti kolíše kvalitou. Pýtam sa na skúsenosti so súčastnými produktmi, alebo aj odporúčania na iné značky, či konkrétne typy.

Ďakujem.

    • RE: Interný HDD na uloženie dát. 19.04.2014 | 14:36
      Avatar mucha   Návštevník

      Najvacsi problem je, ze na porovnavanie HDD nemame dostatocnu statistiku. Reakcie typu ja som mal taky a taky typ, fungoval tak a onak dlho, mal so s nim take a take skusenosti, "Počul ale som ohlas" su absolutne nerelevantne.

      Nastastie sa sem tam objavuju statistiky velkych hracov (google, amazon a pod.), lenze oni vacsinou pouzivaju Enterprise serie diskov (to su tie podstatne drahsie). No cim dalej viac zacinaju aj velky hraci pouzivat klasicke (nie Enterprise) serie diskov (ukazuje sa totiz, ze okrem predlzenej zaruky to az tak vela vyhod nema). A prave pred par mesiacmi sa objavila tato statistika, spolocnost co pouziva 25.000 HDD.

      http://blog.backblaze.com/2014/01/21/what-hard-drive-should-i-buy/

      Takze s WD urcite neurobis zly vyber. Ak HDD bude pripojeny neustale na PC, mozno by som zvazil ich Red ediciu. Ak ho budes sem tam pripajat/odpajat (backupovat) tak Green edicie je to prave orechove.

      • RE: Interný HDD na uloženie dát. 19.04.2014 | 15:39
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

        Vdaka mucha. Rozhodnem sa medzi WD - Hitachi.

      • RE: Interný HDD na uloženie dát. 19.04.2014 | 17:31
        Avatar samalama   Návštevník

        Green edicie je to prave orechove

        green edicie su tie najhorsie prave orechove. tie odchadzaju zaradom. akakolvek znacka z vyssej rady je uz pouzitelna..

        • RE: Interný HDD na uloženie dát. 19.04.2014 | 17:58
          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

          Vidím, to na red edíciu ak WD, potom čo som sa rozliadol. Ešte by som sa spýtal, tie G-Technology je fakt tak dobrá rada, alebo hlavne dobre vyzerajú?

    • RE: Interný HDD na uloženie dát. 19.04.2014 | 21:54
      Avatar miiisa   Návštevník

      ja mam s WD iba dobre skusenosti, WD Caviar Green - 3 Kusy(2x1.5 a 1x2TB) a taktiez mam 2 tusim RED seria(1TB) a este 1x my passport(250GB) na ktory mozem spievat oslavne piesne, hlavne kvoli tomu,ze sa zapne na hocktorom USB porte... ci na netbooku alebo setoboxe. co uz napr. o bratovom 2.5 usb disku nemozem tvrdit... ten ma take naroky na odber, ze aj na maloktorom desktope mi nabehne...

      ale skor by to chcelo pozriet dake statistiky, ono to je vsetko subjektivny pocit... ako mam velmi dobry pocit o WD tak mam velmi zly pocit o HP,co sa minimalne kvality tyka..

    • RE: Interný HDD na uloženie dát. 20.04.2014 | 09:03
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ono, voľba disku má korešpondovať aj s určením disku. Ak budeš mať ten disk len na občasné zálohy, tak vypínajúca sa green edícia nemusí byť zlá voľba. A naopak, edície pre RAID zas Linux s chuťou vykopáva keďže mu oznamujú ako chybu aj informačné varovania. Kvalita diskov sa nedá posudzovať podľa výrobcu alebo modelu, ale posudzuje sa aj podľa výrobnej dávky.

      Takže, ak tam máš reálne cenné dáta, tak by som odporučil dva rôzne disky od rôznych distribútorov. A v tomto prípade s pasívnou synchronizáciou. Kedysi som to tu dopodrobna rozoveral, ale žial zbytočne. Pýtal sa človek, čo považoval za cenné dáta iba filmy čo už išli v televízii (a mali mizerné hodnotenie na napríklad IMDB).

      PS: a prečo od dvoch distribútorov? Výrobná vada môže vzniknúť nielen pri výrobe, ale aj pri vykládke tovaru môže paleta z tovarom dosadnúť trochu tvrdšie, a toto mechanické poškodenie sa zle dokazuje. Najmä ak reklamáciu rieši brigádnik ktorému sa ten tovar zošmikol.

      • RE: Interný HDD na uloženie dát. 20.04.2014 | 17:23
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

        Vďaka.

        Nie reálne cenné dáta tam nemám. Okrem istých dokumentov a osobných foto a videí v zmysle rodinný fotoalbum, čo unesú 3 DVD-cka. Mám kopec hudby, čo má pre mňa informatívnu cenu, lebo som muzikant. Niektoré nahrávky sa možno už aj zle zháňajú. Žiaden RAID ani NAS. Takže GREEN by možno podľa toho čo píšeš vyhovoval.

        PS: a prečo od dvoch distribútorov?

        Však daj nejaký dalsi tip.

        • RE: Interný HDD na uloženie dát. 20.04.2014 | 18:07
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ďalší typ? Obmedziť žurnál a vybrať fyzickú veľkosť bloku. Tá spetná kompatibilita čo spomaluje disky kôli tomu že windows ešte stále nedokáže poriadne robiť s inou veľkosťou bloku ako 512b je v čase 4k blokov mierne povedané: na smiech. A nezabudni si skontrolovať aj príkon celej zostavy. Ak máš smarttv a používaš starý PC namiesto NAS, tak môžeš plytvať peniazmi.

        • GREEN - nebrať 23.04.2014 | 15:58
          Avatar pablo   Návštevník

          Veľmi by som neodporúčal WD GREEN... (nanajvýš tak BLUE)

          • RE: GREEN - nebrať 25.04.2014 | 16:05
            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

            kvôly?

            • RE: GREEN - nebrať 25.04.2014 | 17:51
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Edícia green je vhodná na občasný prístup. Ale v bežnej prevádzke, alebo nebodaj v produkčnom servri robí psie kusy. Preto som spomínal že si človek musí zvážiť určenie technológie.

              Prirovnám to napríklad k cestovaniu. Do vzdialenosti dvoch kilometrov je to ideálne spraviť peši. Do 20 môžeš použiť bicykel. Ale môžeš chodiť aj autobusom, motorkou alebo autom. Auto by som na krátke vzdialenosti (do 10km) nepoužíval, auto tím trpí a parkovaním môžeš stratiť viac času ako ušetríš pri inom spôsobe dopravy. Takže, univerzálna odpoveď neexistuje. Existuje len ponuka vypracovaná na základe upresnenej špecifikácie. Viac sa k tomu nedá povedať.

              • RE: GREEN - nebrať 26.04.2014 | 02:54
                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

                Vďaka, toto mi stačí.