Zle nainštalovaný zavádzač

Sekcia: Ostatné 20.04.2014 | 02:32
retama   Návštevník

Zdravím,

chcem upozorniť že s linuxom len začínam takže prosím berte ohľad.

Dnes (vlastne už včera :)) som sa rozhodol že si nainštalujem debian bez grafického rozhrania a začnem sa učiť pracovať s ním. Rozhodol som sa ho nainštalovať na počítač kde je jeden hlavný disk na ktorom je XP, ten používa otec. Keď idem na počítač ja tak si pripojím svoj hdd s win7 a zvolím si bootovanie s tohoto hdd.

Debian som chcel nainštalovať na svoj HDD kde by fungoval ako dualboot s WIN7. Tak som postupoval ako by som "mal" a nainštaloval som si debian. Problém vznikol že grub sa nainštaloval na hdd kde je XP a teda keď chcem spustiť win7 alebo debian tak musí byť hdd s xp pripojený alebo naopak keď chcem pustiť xp tak musí byť pripojený aj hdd s win7 a s debianom.

Preto sa vás chcem opýtať ako odinštalovať debian a grub tak aby som nepoškodil XP alebo WIN7 teda aby to fungovalo tak ako pred tým. Prípadne ako hodiť grub na hdd s win7 a debianom aby sa XP mohlo bootovať bez pripojeného hdd s w7 a debianom.

Dúfam že ma chápete aj keď som to písal v túto hodinu :)

Vopred ďakujem za pomoc

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 02:34
      Avatar retama   Návštevník

      ešte ma napadlo že by bolo asi dobré uviesť o aký debian sa jedná. Jedná sa o debian 7 amd64 inštalovaný z liveUSB

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 09:01
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Daj sem čo ti vypíše

        su
        fdisk -l

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 09:46
          Avatar retama   Návštevník

          http://s27.postimg.org/8iaf0uvsz/2014_04_20_09_35_39.jpg

          Práveže ja tam ten disk pripojený mať nechcem, takže stačí "nainštalovať" zavádzač xp a potom spustiť znovu inštaláciu debianu a nainštalovať len grub na hdd s w7 a debianom ? To že tam je xp ma nezaujíma, ja xp nepoužívam už asi 4 roky toto je otcov počítač na ktorý som momentálne asi na mesiac odkázaný.

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 09:10
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nahodil si zavádzač systému (grub) na disk kde máš windows, ale zvyšok zavádzača je na disku s Linuxom. Buď v tom počítači neháš aj disk s Linuxom, alebo spravíš dva kroky: vrátiš zavádzač windows tam kde bol (inštalačné cd windows, príkaz fixmbr) a nahodíš grub na disk s Linuxom.

      PS: XP? No comment.

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 14:46
      Avatar retama   Návštevník

      fixmbr nepomohlo stále mi bootuje grub aj keď odpojím hdd s win7 a debianom

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 15:15
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

        Ktorý z OS Windows si fixoval cez fixmbr:

        WinXP alebo Windows 7 ???

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 15:22
      Avatar retama   Návštevník

      XP, hdd s win7 a debianom som mal odpojený

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 20.04.2014 | 18:29
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      fixmbr nepomohlo stále mi bootuje grub aj keď odpojím hdd s win7 a debianom

      Ale to bolo myslené tak, že opravu zavádzača Win XP treba urobiť s odpojeným HDD win7/Debián. Po oprave MBR by mal WinXP v pohode nabootovať. Oprava MBR WinXP

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 13:29
      Avatar retama   Návštevník

      Presne tak som to skúšal, odpojil som hdd s deb/win7 nabootoval som konzolu a postupoval som presne tak ako je aj v návode čo si poslal. Reboot a nič stále sa grub bootuje a je jedno či je pripojený aj hdd s debianom/win7 alebo nie stále sa len grub bootuje. Jediné čo sa deje keď neni pripojený hdd s debianom a win 7 je že napíše grub welcome grub a ďalej sa nič nedeje. Fakt nechápem už...

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 13:50
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To si naozaj Windows nevie znovu zavesiť zavádzač systému na disk? Veď to robieval aj sám, bez vedomia užívateľa keď sa inštalovali niektoré jeho systémové záplaty. Chybu pri štarte máš akú? Možno ten disk zmenil pozíciu na kšande a nevie to rozdýchať. Skús skontrolovať či je stále na rovnakej pozícii radiča a či si v UEFI (bios) neprepol medzi native sata a legacy.

        Kedysi si Linux pri inštalácii zavádzača zvykol ešte odpamätať MBR do súboru, v časoch pred masovým nasadením 64bit systémov. Nie je ten XP náhodou 64bit?

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 14:16
      Avatar retama   Návštevník

      Takže mal by to byť 32bit lebo verzia XP je 5.1

      Už som skúšal aj easyBCD na fixnutiie mbr a nič stále sa bootuje grub...

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 14:57
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        No, jo. WirXP 64bit bolo 5.2 rovnako ako aj Windows 2003 a Windows Vista. Ale, mám taký dojem, že mohli byť dva tie windowsie príkazy. fixboot C: a fixmbr. Ale, niesom odborník na windows, takže ... v zálohe máš ešte možnosť využiť priamo voľbu repair (opraviť) z XP Inšt. CD. Na podpore Ti už k tomu OS nič nepovedia.

        PS: Pevne verím, že si naozaj nepoprehadzoval kšandy na ktorých sú tie disky, na to je windows extra citlivý. A tak isto pevne verím, že si si pozrel chybové hlášky. V prípade opravy zavádzača ich windows výnimočne nezatajuje.

    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 16:05
      Avatar retama   Návštevník

      žiadne chybové hlášky som nezaregistroval, xp funguje tak isto funguje aj debian aj w7 ale ALE mne sa grub nainštaloval (neviem ako presne to funguje) na hdd s XP a keď dávam fixboot c a fixmgr tak ako keby grub tieto príkazy blokoval a teda grub ostane ako masterboot na HDD s XP.

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 17:03
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        V čom tie príkazy púšťaš? Grub sa môže aktivovať len pri štarte z pevného disku, a ostane aktívny až pokiaľ nepredá riadenie jadru alebo 3rd stage boot loaderu. Ak si odpojil disk s Linuxom, a štartoval systém z CD, tak grub nemohol byť aktívny.

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 21.04.2014 | 19:46
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

        Hm, a čo keby si vyskúšal postup opravy MBR podľa tohoto oficiálneho postupu od MS:

        http://support.microsoft.com/kb/307654

        fixmbr nevytvorí NOVÝ zápis v MBR iba ho opraví (alebo nie)

        Fixboot určite vytvorí NOVÝ zápis v MBR

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 22.04.2014 | 10:53
      Avatar retama   Návštevník

      zistil som preco fixmbr nepomáha, keď zadám ten príkaz tak on sa snaží opraviť masterboot ale na nesprávnom zariadení. Ho sa ho totišto snaží opraviť na USB z ktorého bootujem recovery konzolu. Takže otázka teraz zne ako povedať konzole nech to neopravuje na usb ale na hdd kde je XP

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 22.04.2014 | 11:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Veď si to mal niekoľko krát spomínané a zdokumentované. Naštartuj z CD/DVD. Windows doteraz nemá oficiálnu podporu štartu z USB mimo špeciálne nahodenej osmičky keďže pri bežnom štarte bez problémov resetne USB zbernicu. Holt, je rok 2014 a MS zaspal dobu s inštaláciou na výmenné médiá, i keď sa snaží trošku prebrať.

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 23.04.2014 | 09:10
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Spustenie nástroja Konzola na obnovenie trvá niekoľko sekúnd. Po zobrazení ponuky nástroja Konzola na obnovenie sa zobrazí očíslovaný zoznam inštalácií systému Windows v počítači (zvyčajne existuje len jedna položka C:\Windows). Pred stlačením klávesu ENTER stlačte kláves s príslušným číslom, a to aj v prípade, že sa zobrazuje len jedna položka. Ak kláves ENTER stlačíte bez výberu čísla, počítač sa reštartuje a celý proces sa spustí odznova.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 23.04.2014 | 09:13
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        • li
        Fixboot - Vytvorí nový spúšťací sektov v systémovej oblasti.</ul>
        • li
        Fixmbr - Opraví hlavný kód spúšťania v zavádzacej oblasti. Premenná zariadenie predstavuje voliteľný názov označujúci zariadenie, ktoré vyžaduje nový hlavný zavádzací záznam. Túto premennú nepoužívajte, ak je cieľovým umiestnením spúšťacie zariadenie.</ul>
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 23.04.2014 | 09:17
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 23.04.2014 | 16:46
      Avatar retama   Návštevník

      WlaSaTy - tak spolužiak mi požičal prepisovatelné dvd tak som to napálil a naozaj to z CD/DVD ide, takže problem solved ďakujem všetkým za pomoc

      • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 23.04.2014 | 21:12
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

        1. Ak môžeš, označ túto tému za vyriešenú, pls. :-)

        2. Ak to dokážeš, opíš čo si vlastne urobil, čo si vlastne napálil na to CD/DVD a ako si použil, ak si vôbec použil tú opravnú konzolu. bude to pre dobro aj ostatným ...ň :-)

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • RE: Zle nainštalovaný zavádzač 25.04.2014 | 19:46
      Avatar retama   Návštevník

      Takže problém som riešil nasledovne:

      1. Skúšal som spraviť bootovacie USB s recovery konzolou na XP

      2. Nabootoval som USB a pokúšal som sa to opraviť príkazmi fixmbr a fixboot, ale konzola neopravovala masterboota na HDD s XP ale na USB.

      3.Keďže USB nefongovalo ako malo (respektíve netušil som ako nastaviť v konzole aby opravovala mbr na hdd s XP) tak som stiahol obraz inštalačky XP a napálil som ho na DVD (CD) ktoré som následne nabootoval spustil konzolu zadal príkazy

      fixmbr

      fixboot C:

      fixboot D: (pre istotu :) )

      následne som napísal do konzoly exit čím sa reštartol PC a XP sa bootovalo bez GRUBu

      ------------------------------------------------------------------------------------

      pokúsim sa označiť vlákno ako SOLVED ale neviem či mi to pojde keďže nie som člen fóra.