Aká je najmenšia konfigurácia linuxu?

Sekcia: Konfigurácia 13.07.2014 | 19:01
Avatar wynaki   Používateľ

Mám záujem inštalovať na staršie počítače (rozumej vacsinou P III a max 1GB RAM) najšikovnejšiu a zároveň najmenej objemnú distribúciu Linuxu, ktorá nepotrebuje mať ani grafické rozhranie, pretože v nej chcem nechať spúšťať iba Google Chrome... zostavy chcem nechať verejne prístupné v kaviarni s pripojením na internet... mám predstavu, že každý užívateľ, keď si zapne PC, nabehne mu rovno Chrome a už si rieši e-maily, Facebook, Instagram a všetko ostatné... na zriadenom google účte by som im sprístupnil aj aplikácie, ktoré Chrome používa napr. pre prácu s dokumentami a pod... tým by sa mi vyriešili problémy s licenciami a turisti by tak mali k dispozícii desktopy aj s čítačkou kariet, či DVD a CD ROMkou... nepotrebujem k tomu vobec žiaden užívateľský interface (ani KDE, ani GNOME - iba terminál, ktorý spustí Chrome)  

Akú distribúciu by ste odporučili na takéto riešenie a ako zabezpečiť stabilné fungovanie???  

vďaka za radu... 

    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      google chrome? Midori vyskúšaj, výborná to vec na staršie PC!

    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      osobne odporúčam akúkoľvek distribúciu s menej náročným prostredím - nevieš kedy sa ti tam hodí aký program. Pár návrhov, alebo skôr čo by som tam dal ja:

      1. Greenie desktop 14.04LTS, Lubuntu 14.04LTS alebo Xubuntu 14.04LTS
      2. Manjaro, Arch, Slackware alebo niečo podobné, ak máš trochu skúseností s tým
      3. Samozrejme 32bit systém
      4. Niečo na mieru, pozri Distrowatch.com
      • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:39
        Avatar wynaki   Používateľ

        To midori je skvele, uz som to svojho casu skusal a dokonca to chytilo tusim nejakych 400/500 hodnotenia HTML5... chcel som len spolu s Chromom spristupnit aj aplikacie, ktore pod nim bezia v Androide... idem vyskusat ten Distorwatch, za ten Ti dakujem velmi pekne, vyzera to ako fajn pomocka... myslel som si osobne, ze rady budu smerovat k nejakej RedHat distribucii, ale asi zjem v praveku... neviem, lebo Linux som naposledy instaloval niekedy v 2009 ... :-) nuz, ale vdaka za promptnu odpoved... dam tu potom vysledok z mojich dojmov a skusenosti pri jednotlivych instalaciach... :-)

        • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 21:47
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          tak red hat starý si môžeš dať, ako i Windows 98... ale... načo? 1GB RAM je fajn na moderný systém, ak sa dobre nastaví...

    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:25
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

      Najmenšie čo som ja skušal  je Nanolinux.

      Vo virtualboxe to šlapalo fantasticky.

      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:40
        Avatar wynaki   Používateľ

        Vdaka... na tento kusok som uz aj zabudol... vyzera lakavo... snad to pojde presne podla mojich predstav... dam tu vediet... 

    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 19:45
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak schválne tipni si aká aplikácia je dnes na desktope najnáročnejšia na pamäť a procesor.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 20:00
        Avatar wynaki   Používateľ

        :-) OK, beriem... zerie to nieco vyse 300MB, ale pisem ze tam davam 1GB RAM a PIII by to mohla utiahnut aj so slabsimi grafikami, akurat som to chcel vyriesit nejakym odlahcenym OS a preto hladam nejaku Lite verziu Linuxu... mozno nakoniec upustim aj od toho objemneho Chromu... :-)

        • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 20:58
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          z vlastnej skusenosti - na netbooku s dvojjadrom AMD C-50 taktovanom na 1,2 GHz + 4GB RAM - pamat zdielanej grafiky bol chrome subjektivne nenormalne pomaly. Pri strankach s mnozstvom JS bol nepouzitelny. Na tvojom mieste by som pouzvazoval nad niecim odlahcenejsim.

          BTW, myslis ze je perspektivne davat pri tvoreni takehoto projektu 15+ rocny hardver?

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 21:30
            Avatar wynaki   Používateľ

            mozno mas pravdu... ide o to, ze tu ostal tento hardware v sklade na urade... do srotu mi ho je luto a tak som si vymyslel taketo vyuzitie... a prave sa bojim, ze to s tou myslienkou Chrome bude uplne nefunkcne... potom asi nahodim Nanolinux a na neho Midori... islo mi vsak primarne o to zistit ci to bude fungovat na tychto starinach, ak najdem najodlahcenejsi linux na ktorom spustim Chrom... :-) preto hladam ten Lite Linux OS... mozno uz samotna myslienka je hlupa, ale chcel som ten Chrome pre to, aby na nom slapali aplikacie z Androidu... je to ako keby som z Linuxu urobil vlastne iba ATAPI (staby nadstavbu BIOSU) a Chrom by vlastne plnil ulohu OS na ktorom pobezia aplikacie z Google play... iba to chcem skusit a potom napisem, ci to funguje... ale dakujem Ti aj za info o tvojom poznani... teraz mam z toho uz horsi pocit, ako ked som to vymyslel... ale za vyskusanie a opytanie sa tu na fore nic nedam, iba trochu casu, ale to poznanie moze byt vcelku uzitocne aj pre inych... ak by to nahodou fungovalo... :-)

            • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 21:59
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              daj akúkoľvek linuxovú distribúciu a daj viac prehliadačov, nech si ľudia vyberú... alebo daj na plochu midori, premenuj to na "Internet" a daj chrome len do menu

              • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 13.07.2014 | 22:14
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                On skladá "kiosk mode", takže v tom prípade si ľudia vyberú iba či to ide alebo neide. Vzhľadom na vek, a frekvenciu s ktorou sa tu táto otázka opakovane otvára, tak môžem znovu aj ja prehlásiť že to nepôjde. Odľahčený desktop na korešpondenciu, úpravu fotiek a s šťastím nejaký filmík áno. Ale moderný web s java skriptom a flashom na tom nepôjdu. Chyba nie je v Linuxe, alebo v chrome. Chyba je vo výpočtovej náročnosti JS a Flash.

                Ale, môžeš sa s tým pohrať ak Ťa slnko neláka.

        • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 14.07.2014 | 09:00
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Keď to chceš otestovať, daj tam hocijaké distro a ľahké WM, ako OpenBox, IceWM, PWM ... to budé celé žrať úplne minimum.

          Potom vyskúšaj spustiť Chrome vo fullscreen a otestuj si to. Pokiaľ to pôjde obstojne, potom má zmysel nad niečim uvažovať, ako napríklad testovať minimalistické distrá.

          Mne sa niektoré dnešné weby sekajú aj na stroji s AMD 2x3GHz, 4GB ram, NVidia GTX 275.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 14.07.2014 | 11:12
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ešte jeden tip... daj tam niečo, čomu budeš ty sám rozumieť. ak tomu nebudeš rozumieť ani ty, tak nemôžeš očakávať že tomu budú rozumieť ostatní...

      ešte treba asi nejako poriešiť privacy mód. bolo by dosť divné, keby tam bolo prihlásených postupne milión ľudí a ostávali by tam heslá a tak podobne...

    • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 19.08.2014 | 12:43
      Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

      debian inštalovať cez net installer a nahodiť zakladný systém + blackbox + thunar + chrome + synaptic + do autorunu švihnuť to chrome a aplikacie pre chrome nedoporučujem lebo čo ak bude niekto chcieť použiť gmail ?

      • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 19.08.2014 | 12:47
        Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

        a ako broswer na pentium 3 radšej http://qtweb.net/ tento si zoberie len niečo okolo 50mb ram a vie všetky nové veci aj html5 !

        • RE: Aká je najmenšia konfigurácia linuxu? 19.08.2014 | 12:48
          Avatar SVKroderik Linux Mint Cinnamon 17.3 64bit  Používateľ

          je tuším aj v repozitaroch .....