CPU ventilátor

Sekcia: Hardware a Drivery 27.07.2014 | 11:22
jans   Návštevník

Dobrý deň! Chcel by som sa spýtať, ako by mal správne fungovať CPU ventilátor na notebooku (na AC). Dnes mal CPU pri zapnutí 46°C. Ventilátor sa zapína pri 58°C (po dvadsiatich minútach práce). Keď spustím šetrič obrazovky na pätnásť minút, teplota klesne na 53°C, ale ventilátor ide stále rovnako. Má to tak fungovať? Ako fungujú tie nové notebooky bez ventilátora?

    • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 11:48
      Avatar jans   Návštevník

      prílohy

    • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 12:12
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Obvykle je v počítači nielen CPU ale aj GPU. Ak ale nemáš dedikovanú grafickú kartu, tak sa to sumárne volá APU. A to je treba tiež chladit. Skontroluj si ovládače grafiky a zmeň šetrič na blank.

      • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 12:23
        Avatar jans   Návštevník

        Šetrič je čistý, dokonca ho spúšťam okamžite, klávesovou skratkou. Počítač je HP Compaq 2510p. Narazil som na diskusiách aj na grafiku, ale podľa tých návodov, čo tam dávali, by som to mal mať v poriadku. Ako by si to navrhoval skontrolovať?

        • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 12:54
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Osobne by som nerobil paniku, nakoľko tie hodnoty teploty sú podľa mňa v poriadku. Treba brať do úvahy aj vonkajšiu teplotu. Pri NTB nie je na škodu používať aj chladiacu podložku, hlavne teraz v lete.

          • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 13:12
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ani ja. Ale niektoré NB nemali ventilátor nad grafikou, mali len rebrový chladič čo bol chladený jediným vetrákom spoočným s chladičom CPU. A keď je teraz vonku 30 v tieni, ......

            • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 13:48
              Avatar jans   Návštevník

              Dobre, a keď sa vonku ochladí, pri akej teplote by sa mal ventilátor vypnúť? Ja som to kedysi nekontroloval so sensors (Ubuntu 10.10), ale ventilátor sa po pár minútach vypínal. Podľa mňa je tých päť stupňov dosť veľký rozdiel. Keby ste náhodou vedeli aspoň poradiť, ako zistím hodnoty, ktoré sú tam nastavené. Lebo na niektorých diskusiách písali (neviem či je to pravda), že to crit je hodnota, pri ktorej bios vypne počítač a high je hodnota, pri ktorej sa zapne ventilátor, čo u mňa neplatí. Niektorým sa vraj zapína pri 70, ale to by som nechcel. Náhodou som vyskúšal jeden návod, ktorý asi nebol presne na môj problém, nezaplo sa to ani pri 60°C a to už som vyslovene dýchal horúci vzduch. Neviete ako skontrolujem tie ovládače?

              • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 14:06
                Avatar jans   Návštevník

                Asi to nechám tak.

              • RE: CPU ventilátor 27.07.2014 | 14:11
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Na tvojom mieste by som sa najprv sustredil na pripadne vycistenie laptopu od prachu a mozno by si mohol vymenit aj teplovodivu pastu na GPU a CPU. Potom kup nejaku chladiacu dosku a mas po probleme na nejaky cas.