Pomalí boot systému

Sekcia: Ostatné 28.07.2014 | 18:58
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

mám taký menší problém s bootovaním počítača a to že aj napriek že mám SSD disk počítač bootuje veľmi pomaly a mám pocit, že čas bootovania sa predlžuje. Teraz je od grubu po slim asi 40s. Zdrží sa to na hláške "Waiting for /dev to be fully populated..."  asi 35s

Počítač nabootuje a niesu žiadne chybové hlášky netušíte v čom by mohol byť problém. Systém Debian Jessie.

    • RE: Pomalí boot systému 28.07.2014 | 21:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Hmmmmm, "Waiting for /dev to be fully populated..." to som už dávno nevidel. Aký init si pri inštalácii vybral?

      • RE: Pomalí boot systému 28.07.2014 | 21:26
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Nič som nevyberal, inštaloval som ho s sysvinitom ale netuším či už je tam systemd alebo ešte pôvodný sysvinit. Ale čo som si všimol tak na začiatku bootovania je udevd. 

        Nejaký HW mi to vždy spomaľoval bootovanie ale teraz je to extrém. Doteraz to bola USB3 čítačka kariet ale teraz keď ju vytiahnem zo základovej dosky tak je to to isté.

        • RE: Pomalí boot systému 28.07.2014 | 21:38
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Mno, roky dozadu som kôli niečomu takémuto používal statický /dev. S prechodom na SystemD som už také spomaľujúce chovanie nezaregistroval.

    • RE: Pomalí boot systému 29.07.2014 | 12:11
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Uvedená hláška sa zvykla objaviť napr. pri prídavných zariadeniach pripojených k PC - napr. SD karty, USB alebo aj TV kartách, prípadne ešte aj po úprave /etc/defalt/grub (napr. po úprave rozlíšenia alebo inej úprave) alebo môže to byť spôsobené zapísaním nejakého externého disku /USB??/ v fstab, ktorý nie je pripojený a systém ho hľadá. S Debianom však nemám skúsenosti, opísal som možné dôvody v distrách založených na Ubuntu. Avšak spomenutú hlášku som ani ja už dlho nevidel.

    • RE: ... príkaz udevadm trigger 29.07.2014 | 12:33
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

      Nuž, táto "hláška" asi nie je taká "exotická" ako sa píše vyššie.

      ;-)

      Hoci, táto "hláška" sa zvyčajne objavuje v Debian Wheezy v spojitosti s wireless ovládačom pre pripojenie do wireless pri štarte systému. Zhruba znači, že príkaz udevadm trigger nedobre ovláda PCI / PCIe zbernicu.

      Preštuduj si pozorne celý tento thread, a možno zistíš čo sa stalo.

      :-)

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • RE: ... príkaz udevadm trigger 05.08.2014 | 21:45
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Toto som preštudoval ale nič pre mňa, ja mám PC bez WiFi a nie notebook, na notebook-u s rovnakým systémom s wifi to bootuje rýchlejšie a pritom je tam klasický pomalý disk.

        Nemáte ešte nejaký nápad čo by to mohlo byť?

        • RE: ... update firmvare SSD 05.08.2014 | 23:38
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

          Kontrola update firmvare SSD bola urobená ?? Príkaz: sudo smartctl -a /dev/sda

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • RE: ... príkaz udevadm trigger 05.08.2014 | 23:47
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Odpoj od kompu všeky zariadenia, vrátane klávesnice, myši, tlačiarne ... a vyskúšaj boot.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ... príkaz udevadm trigger 06.08.2014 | 11:00
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ono, bolo by vhodné aj preliezť dmesg kde sa ohlasujú za tých 35 sekúnd ovládače zariadení. Je totižto dosť možné že sa mu načítavajú cez initrd ovládače pre zariadenia ktoré nemá, a tie ovládače jednoducho čakajú na odozvu od neexistujúceho zariadenia. Možno by stačilo len prečistiť initrd.

            • RE: ... príkaz udevadm trigger 06.08.2014 | 11:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Jj defaultné timeouty niektorých zariadení sú veľké. Keď to už bude čistiť tak sa oplatí vyhodiť všetko čo nebude potrebovať.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: ... príkaz udevadm trigger 06.08.2014 | 14:22
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Môžem dve otázky?

              Ak zadám dmesg do príkazového riadku, vypíše mi kernel messages z posledného štartu?

              V súbore /var/log/dmesg je archivovaný posledný štart alebo sa stále dopisuje do histórie?

              Vďaka

            • RE: ... príkaz udevadm trigger 06.08.2014 | 15:46
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Tu je výpis z dmesg, ja tomu veľmi nerozumiem možno budete vedieť viac.

              A ešte dmesg.0 s ke sa mi nenačítal USB3 modul ale či s USB3 alebo bez bootuje to rovnako pomaly

              • RE: ... príkaz udevadm trigger 07.08.2014 | 12:24
                Avatar samalama   Návštevník

                comu nerozumies? ako sa pocita cas?

                [   17.027298] USB Video Class driver (1.1.1)
                [   43.073176] Adding 10485756k swap on /dev/sdc3.  Priority:-1 extents:1 across:10485756k
                • RE: ... príkaz udevadm trigger 07.08.2014 | 16:26
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Skôr nerozumie že "USB Video Class driver" sa vzťahuje k videokamerke alebo k TV kartičke ktorá mu robí problémik bez ohľatu na jej existenciu.

                  • RE: ... príkaz udevadm trigger 07.08.2014 | 16:48
                    Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                    TV kartu nemám mám len usb kameru ktorá už je načítaná vtedy.

                    A čo sa týka swapu mám ho na druhom disku kôli tomu že mám SSD disk a kôli veľkosti a potrebujem ho lebo mi zase blbne vmplayer bez neho.

                    Toto je z fstabu k swapu

                    # swap was on /dev/sdh3 during installation
                    UUID=e7f68c2a-6416-425f-a0b0-0b64e0046914 none swap sw 0 0

                    • RE: ... ssd 07.08.2014 | 23:04
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                      Aký je to typ SSD, aký výrobca ?

                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • RE: ... ssd 08.08.2014 | 13:01
                        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                        Samsung 840, 120GB 

                        • RE: ... ssd 08.08.2014 | 21:34
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                          Máš na tom stroji okrem Linuxu aj funkčný OS Windows?

                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                        • RE: ... ssd 08.08.2014 | 21:39
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                          Počkaj 7R7, teraz som našiel niečo pre ten doporučovaný update firmwéru SSD aj pod Linuxom, pozri si postup a urob to, doporučujem Ti to. :-)

                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • RE: ... ssd 09.08.2014 | 08:47
                            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                            Firmware som aktualizoval nepomohlo.

                            fstabe som zakomentoval aj swap tiež nepomohlo

          • RE: ... príkaz udevadm trigger 06.08.2014 | 15:39
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Odpojenie perifírií nemalo žiaden vplyv.

    • RE: Pomalí boot systému 09.08.2014 | 08:49
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Tak nakoniec som použil systemd ktorý tam už bol a boot sa skrátil z 40s na 14s. Takže zatiaľ to tak nechám.

      Ďakujem za rady

      • RE: Pomalí boot systému 09.08.2014 | 12:42
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Som rád, že pomohlo.