Samba server pada

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.08.2014 | 13:11
Kexo   Návštevník

Cavte, mam nainstalovany CentOS na jednom serveri a vyskytuje sa mi problem ze samba po restarte nenabehne. Cez sambu mam nazdielany priecinok ktory je na sieti a ma plne prava na zapis. Po restarte serveru ale samba ako keby nefungovala. Je nutne kliknut hore v liste na System->Administrativa-> samba server. V nastaveni sambaserveru v casti autentifikacia musim prepnut z prihlasenia ako UZIVATEL na DOMENU. Potom musim kliknut OK a potom znova prepnut nazad na POUZIVATEL a potvrdit OK. V tomto momente sa priecinok stava pristupny pre vsetkych uzivatelov tak ako ma byt.

Pokial to nespravim tak sa neda nijakym sposobom dostat do priecinku zdielaneho cez sambu.

Je to nejaky divny bug ktory sa mi tam robi a neviem si s tym pomoct. Je to cista instalacia.

Diky Kexo

    • RE: Samba server pada 04.08.2014 | 13:53
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Toto vyzerá na zle vytvorený konfigurák pre sambu, občas klikátka zblbnú. Skús sem dať ten konfig či tam nie je preklep, pozrieť logy v /var/log/samba a aj info o tom počítači čo sa tam nevie dostať.

    • RE: Samba server pada 04.08.2014 | 18:08
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      To si tam dal sedmickovy centos?

      Len taky dotaz,

      chkconfig smb on

      si pouzil?

      A este ma napada, skus vypnut SeLinux.

      • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 09:26
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

        No kluci takze aby som ozrejmil je to ziva predajna a nechcem tam robit nejake zasahy aby nemuseli zavriet supermarket :D

        neda sa vypnut ta autentifikacia? Proste nech tam je plny pristup nonstop. Je to vnutorna zabezpecena siet a kopiruju sa tam len txtcka

        Je tam CentOS 5 a chkconfig smb on som nepouzil

        • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 09:29
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
          chkconfig smb on

          zabezpecuje to ze samba po restarte servera (teraz neviem ci si myslel po restarte servera alebo restarte samby) nabehne.

          Alebo tomu zle rozumiem a po restarte clienta nenabehne samba?

          • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 11:28
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Toto je dobrá otázka. Ak mu nenabehne Samba Server ako služba pri štarte alebo reštarte linuxového servra, tak ju teoreticky môže nakopnúť cez zásadnú zmenu v konfiguráku (zmena autorizácia cez doménu /užívateľa) kde ho po zmene vyzve konfigurátor na reštart služby, resp štart služby. Ale vzhľadom na to že ten server niekto dodal a server mal prejsť testami kde po jeho štarte nabehne server v plne funkčnom stave, tak by bolo rozumnejšie skontrolovať čo sa tomu servru stalo že nenabieha korektne. Zažil som technika čo nahadzoval pokladne v obchode po výpadku prúdu. Mali rozbité disky. Keď som sa ho ako zákazník ktorého zdržiavala nefunkčná pokladňa opýtal na stav fiškálneho modulu, tak ho zalial studený pot. Nedali tam UPSku, dôsledky nemusím vysvetľovať.

            Ono je otázkou, že kto spravuje tie stroje. Môže byť že drobný zásah z pohľadu lokálneho znalca IT sa môže považovať dodávateľom za zásadnú zmenu v systéme.

            Takže odkedy prestala fungovať Samba pri štarte servra, alebo ako je to presnejšie?

            • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 13:37
              Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

              No takze robi to len po restarte komplet serveru. Preto si myslim ze sluzba nenabehne. Po vstupe do nastaveni sa sluzba spusti a potom to vsetko funguje. 

              Ten stroj spravujem ja takze mam k nemu plny pristup. Akurat na tejto jednej lokalite sa hned po instalacii systemu nespustala samba resp. neboli pristupne priecinky na sieti. Inde kde pouzivame SFTP alebo tiez sambu to je v pohode. Zistil som to az po mesiaci ked sa to nainstalovalo na predajnu. 

              • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 14:56
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Tak tam supni

                chkconfig smb on

                a sluzba sa ti spusti po restarte.

                • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 10:51
                  Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

                  No chalani skusal som teda zadat tento prikaz ale nepomohlo. Vzdy po restarte to vyzaduje v nastaveniach prekliknut v overeni totoznosti na zdielanie a potom zase nazad na pouzivatela. Potom je zrazu riecinok pristupny zo siete. 

                  Nie je mozne ze tym ze to takto prekliknem spustim nejaku dodatocnu sluzbu samba serveru?

                  • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 11:14
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Takze, hod sem cely configurak a este sa mrkni do logov samby. Myslim ze defaultne si samba uklada podla hosta logy a hlavny je tusim v /var/log/samba/log.smbd

                    + sa pozri po restarte servera ci samba naozaj bezi, takto:

                    service smb status
                    • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 11:17
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Keby nevies nieco alebo si to chces vyskusat niekde inde alebo skontrolovat tak odporucam tento navod.

                    • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 12:25
                      Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

                      Config smb.conf / log.smbd 

                      Status samba

                       [root@SES-MD samba]# service smb status

                      smbd (pid  3151) beží...

                      [root@SES-MD samba]# 

                      • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:03
                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                        pozrem config, ale samba sa tvari ok. je to hned po restarte?

                        • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:09
                          Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

                          Kluci je to vyriesene!!! :-) problem bol v dodatocnych daemonoch. Dal som nastartovat vsetkych troch daemonov hned po starte a uz to funguje. Startovala sa teda iba samba a preto to neslo. Nevedelo si to prelozit nazov.

                          • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:14
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            Akych dodatocnych daemonov?

                            • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:35
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Samba sa obvykle skladá z smbd, nmbd a winbind daemonov. Akurát že toto mal riešiť dodávateľ, inak môže padnúť záruka a zodpovednosť za akékoľvek chyby automaticky padá na plecia človeka čo sa v tom rýpal posledne. Teda, pokiaľ to ovno on nerozvŕzgal vypínaním z jeho pohľadu nepotrebných služieb. Mno, ale to je už kompletne mimo tému.

                              • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:40
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                O smbd a nmbd som vedel no o winbind som netusil. Dik

                                Ale aj tak by ma zaujimalo co tam robi Kexo, resp. na akej pracovnej pozicii je ked nema pod spravou ten server ale spravuje ho momentalne on.

                                • RE: Samba server pada 27.08.2014 | 13:51
                                  Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ

                                  Ja som medziclanok medzi francuzskymi spravcami serveru a servermi tu na slovensku. Takze ked sa nieco pokazi tak to riesim ja a ked si neviem pomoct tak to poslem na nich. Samozrejme v tomto pripade to bola chyba nie velmi urgentna nakolko sa to dialo len po restarte a vedeli sme to opravit. Takze urgency bola Low preto som sa to snazil vyriesit sam a necakat na nich lebo to by som sa nedockal. Musel by prestat fungovat obchod aby sa tomu hned venovali. Cez to vsetko dakujem za pomoc.

        • RE: Samba server pada 05.08.2014 | 13:36
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

          ahoj.

          Tieto situácie dôverne poznám, totiž pozor na to, že Ty chceš dobre, ale vzdialena podpora (ktorá za to veď konečne bere eurá) to "nepochopí". Ak sa (pravdepodobne) jedná o zber text. dát z jednotlivých pokladní supermarketu, takýto pokladničný systém (aj s úlož. serverom) má na starosti IT firma, ktorá zodpovedá za pokladne (ich systém). Doporučujem ich kontaktovať, nič nerob sám na vlastnú pasť, lebo sa Ti to môže v tejto pojebanej fízlovskej dobe vypomstiť. Daj ale vedieť ako to dopadlo, ak teda môžeš ......

          :-)

          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."