Virtualizácia 64bit OS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.09.2014 | 20:10
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Zdravím. Má niekto z vás skúsenosti s virtualizáciou? Virtualizovať 32bit OS nie je problém, všetko funguje ako má - no 64bit nie. Nejaké nápady?

Mám nainštalovaný 64bit Linux a chcem spustiť to isté vo virtuálnom stroji. Virtualbox vypíše, že nie je podporovaný procesor (notebook Acer Aspire 5715, procesor Core 2 Duo T2390 1.86GHz, 800MB z 2GB priradené pre guest systém).

Na internete som sa dočítal o zmenách v biose, ktoré by umožnili virtualizáciu - no v mojom biose môžem zmeniť akurát dátum, poradie bootovania a vypísať pár informácií o HW.

Nejaké nápady? Alebo aké údaje by sa hodili?

Virtualbox nejde, qemu s grafickou nadstavbou okamžite padá:

stano@stano-Aspire-5715Z:~$ qtemu Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceAdded(QDBusObjectPath) Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceRemoved(QDBusObjectPath) Bus::open: Can not get ibus-daemon's address. IBusInputContext::createInputContext: no connection to ibus-daemon

Chyba segmentácie (bol uložený výpis pamäte)

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 20:15
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      stano, mrkni mi do blogu a sprav si KVM. Stym ti pomozem pri problemoch

      • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:04
        Avatar samalama   Návštevník

        a ty by si, bez urazky, nemal pisat o niecom, o com si si len vcera precital nejaky clanok.

        to by si mali uvedomit hlavne "majitelia" webu, pretoze jeho kvalitu urcuje kvalita obsahu. a nemozete potom cakat, aby tu chodili nejaki skutocni guru-ovia, ked tu ponukate neskutocny amaterizmus. je skoda, ze na sk neexistuje aspon slaby odvar roota alebo abclinuxu. a neverim, ze sa u nas nenajde dost odbornikov...

      • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        díky, idem omrknúť

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 20:50
      Avatar samalama   Návštevník

      ako "sam sa nominujuci kandidat na predsedu sklug" a ako autor super mega bomba spica distribucie grini - rozumej ubunut so zmenenym pozadim - by si mal taketo veci davno vediet.

      https://www.virtualbox.org/manual/ch03.html#intro-64bitguests

      http://ark.intel.com/products/35153/Intel-Pentium-Processor-T2390-1M-Cache-1_86-GHz-533-MHz-FSB

      • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        samozrejme som obidva linky prezeral pred pastnutím otázky na fórum. Napíšeš aj niečo k veci?

        • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:53
          Avatar samalama   Návštevník

          :) tak tu uz potom nie je co dodat...

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:21
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      @samalama – ty sa v prvom rade ukľudni, nie je dôvod niekoho osočovať.

      @Stano – aby si mohol virtualizovať 64 bit. systém, musí procesor na PC podporovať virtualizáciu. Na novších PC/NTB je už automaticky povolená, na starších PC sa zapínala v Biose pod položkou „Virtualisation Technology“ alebo tak nejak. To, či procesor podporuje virtualizáciu zistíš aj príkazom cat /proc/cpuinfo a pod flags ak sú uvedené vmx alebo svm (dúfam, že si to nepletiem s niečím iným :-)) Obyčajne, ak procesor nepodporuje virtualizáciu objaví sa hláška: This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU - pri pokuse nainštalovať 64.bit systém. V takomto prípade neostáva nič iné, ako nainštalovať 32 bit verziu Vboxu a aj hoťovského systému.

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 21:22
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ nemáš CPU s podporou virtualizácie, tak na KVM môžeš zabudnúť. Pokiaľ VirtualBox vyžaduje CPU s podporou virtualizácie aj napriek tomu že umožňuje paravirtualizáciu, tak môžeš aj nato zabudnúť. Ale IMO virtualizovať 64bit na tak malej RAM je tiež masochyzmus. Takže Ti ostáva dualboot, alebo HW upgrade.

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 22:16
      Avatar samalama   Návštevník

      ale aby si nepovedal, mas jednu moznost - xen a pvops...

      • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 07:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nemá. Paravirtualizátorov je málo, atie programy tam nepatria. Takže si nepochopil obsah linkov s ktorými si sa posmieval Stanovi.

        • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 11:39
          Avatar samalama   Návštevník

          netrep. prvy link hovori o tom, ze virtualbox potrebuje pre 64bit guesta cpu s podporou vt-x. druhy link je tech. spec. jeho cpu s informaciou, ze dane cpu nema podporu vt-x. takze opat moj nazor - clovek, ktory je autorom kvazi-distribucie a toto nepochopi...

          ake pv, ake programy?! si si este nedal rannu davku wifi ziarenia? pyta sa na virtualizaciu (pod cim kazdy rozumie vseobecne virtualizaciu - ci uz para alebo plnu - a on nenapisal, ktoru konkretne chce) 64bit guesta. a presne toto umoznuje xen aj bez podpory vt-x. samozrejme ze vie aj plnu, ale uz musi byt podpora vt-x...

          • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 12:33
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            a presne toto umoznuje xen aj bez podpory vt-x. samozrejme ze vie aj plnu

            Paravirtualizácia nevirtualizuje "železo", ale všetky virtuálne stroje bežia v jednom jadre, čím má menšie nároky na HW a toto je aj killer feature Xenu, čiže niečo ako "plná" tu neexistuje. Pre toto je to aj jediné schodné riešenie pre Stana.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 12:34
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Teda pokiaľ nepotrebuje virtualizovať železo.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 12:46
              Avatar samalama   Návštevník

              len si napisal to iste co ja. ked niekto ide virtualizovat, tak hadam vie rozdiel medzi para a plnou.

              Paravirtualizácia nevirtualizuje "železo", ale beží v jednom jadre

              pomocou pygrub-u si spustis aj vlastne jadro guesta...

              • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 13:17
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Mal som pocit že to treba ozrejmiť. Teda podľa toho čo viem, nieje ani vhodné použiť Xen na HVM kvôli strate výkonu. S PyGrub sa už asi stratí pointa jednoduchosti, ale dobre, ide to.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 14:21
                  Avatar samalama   Návštevník

                  hvm win 7 sme pouzivali na gis a nebol ziadny problem s vykonom. bezal a aj bezi stabilne niekolko rokov. prezil aj upgrade dom0 (lenny -> squeeze), a s nim aj dalsich cca 10 (para)virtualov. skusal som aj hvm bubuntu, freebsd... mam pocit, ze ten overhead sa prilis demonizuje. samozrejme otazka je ucel virtualizacie. ale na take to domace hranie...

                  v podstate je to jedine riesenie (teda pokial nechce x-ka), a s pygrubom je to len par krokov naviac. a v pripade lvm a prednastavenia si template je to malina...

                  alebo je tu este moznost kontajnerov. ale to uz...

                  • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 19:20
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Až na to, že on potrebuje grafiku aj s akceleráciou, takže si zas mimo. A to jak s chápaním otázky, tak s vyjadrovacími schopnosťami.

                    • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 20:27
                      Avatar samalama   Návštevník

                      pocuj chytraku arogantny, cituj mi presne, kde pise o grafike s akceleraciou...

                      • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 20:39
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Hľadaj, šmudlo. Kľúčové slovo je kreenie. A s tou arogantnosťou už choď vážne do hajzlu. Zavri za sebou dvere a spláchni sa. Ak sa nevieš chovať, tak je to jediné spoločensky akceptovateľné riešenie ktoré ešte zvládneš. Aspoň tu už nebudeš otvorene urážať druhých ľudí. Menovite tých, za ktorými je vidno kus odvedenej práce ako je vidno napríklad za Stanom. Čo je vidno za Tebou? Len spúšť, nadávky a osočovanie. Asi ťa musí veľmi štvať že ti z výplaty strhávajú poplatky za parkovanie.

                        • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 23:16
                          Avatar samalama   Návštevník

                          kreenie? uz ti vyprsala denna davka wifi ziarenia?

                          • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 09:47
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Áno, Kreenie. Teraz chce namixovať 64bit Greenie založené na Kubuntu. Takže ak máš problém chápať súvislosti, tak si daj pauzičku.

                            • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 12:27
                              Avatar samalama   Návštevník

                              ok. tak este raz. cituj mi kde v tomto vlakne to op pise. chcem presnu citaciu.

                              • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 14:45
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Aha, takže tvoj svet začína a končí v jednom vlákne. To vysvetľuje tvoje chovanie.

                                • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 17:33
                                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                                  klidek obaja 

                                • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 19:43
                                  Avatar samalama   Návštevník

                                  nie, otazka sa zacina a konci v jednom vlakne.

                                  stale cakam na tu citaciu...

                  • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 17:15
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Skúsenosti z praxe sa hodia, tak dík. Kontajner je výborná alternatíva, škoda že Stano nekonkretizoval požiadavku.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 20:47
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      Potrebujem v podstate len spustiť iso obrazy a otestovať - na opravu chýb a spol. Pravdepodobne na to však použijem prehistoricky pomalý usb kľúč. Pri opravách viac chybičiek je to takto poriadna otrava

                      • RE: Virtualizácia 64bit OS 12.09.2014 | 11:30
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Nový kľúčik stojí pár mincí, možno Ťa tá obmena vyjde menej ako stratíš na čakaní pri zápise. I keď na druhú stranu tu budú za chvíľku dlhé zimné večery.

                        • RE: Virtualizácia 64bit OS 12.09.2014 | 15:08
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                          Tiež si myslím, aj na presun väčších súborov už nepostačuje, kúpim nový

                          • RE: Virtualizácia 64bit OS 12.09.2014 | 16:40
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            To som urobil aj ja minulý týždeň keďže sh..k má výpredaj 16G za necelých 9E s daňou pre kovové kľúčiky a miniatúrne záslepky. Len dôvod bol iný. Nosil som ho na kľúčoch, a skrivil sa mi oň kľúč od bytu. Ale bol odolnejší ako tie samorozpadacie plastové výrobky.

    • RE: Virtualizácia 64bit OS 09.09.2014 | 23:38
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Samalama: no neviem preco sa uteba prejavuje extremny kretenizmus ale jedno viem, ked aj nieco malo viem tak rad predam poznatky tym ktory sa o to zaujimaju aby nemuseli googlit dlhe hodiny. Stano: wlasaty vravi opät dobre

      • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 00:32
        Avatar samalama   Návštevník

        slovami janeka-m: v prvom rade sa ukľudni, nie je dôvod niekoho osočovať. pricom ja som narozdiel od teba nikoho neosocoval ani neurazal. len som vyjadril svoj nazor, ze ked nieco malo vies, tak by si to nemal sirit dalej, pretoze je velmi pravdepodobne, ze to podas skreslene, az zle (napr. ifconfig, prihlasovanie sa cez ssh na root-a!!!!!!). jednoducho povedane ak nieco napises, tak by si si mal byt kazdym prikazom/vyjadrenim/ukonom aspon na 90% isty, ze vies co znamena. to, ze vies nainstalovat linux z teba este nerobi odbornika na vsetko...

        • RE: Virtualizácia 64bit OS 10.09.2014 | 07:34
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tvoj názor je vadný. Stano sa sám nenominoval na tebou spomínanú funkciu. My sme ho tam nominovali. A to na základe mena ktoré si urobil kôli svojej ochote a z toho prameniacim výsledkom. To, že má technické medzery je vedľajšie. Chodiaca encyklopédia je obvykle autista neschopný styku s verejnosťou.

          Mimochodom, keď vravíš že si nikoho neosočoval a ani neurážal, tak prečo si sa rovno obul do Stana pomocou klamstva? To tvoje chovanie sa v slušnej spoločnosti klasifikuje ako osočovanie, urážanie a klamstvo. Jediná vec čo je na tvojom chovaní pozitívna je, že si to teraz neurobil za jeho chrbtom. Ale za to bod k dobru slušný človek nedáva.

        • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 17:20
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Pokiaľ sa chceš dostať na nejaký level musíš sa vzdelávať a to Andrej robí. Podľa mňa je chyba, že slovenská komunita nemá hackrov ktorí by sa snažili v tomto pomôcť. Potom by tu asi vyrástla aj nejaká nerdská/hackerská komunita like Abičko.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Virtualizácia 64bit OS 11.09.2014 | 19:46
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pokiaľ myslíš osobnosti ako amigapower, dvojité wečko a miriam, tak som proti aj keď je niečo takmer identické v tomto vlákne.