Externý disk nejde pripojiť

Sekcia: Hardware a Drivery 25.09.2014 | 23:18
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

zdravím. Snažím sa pripojiť externý disk ktorý bežne používam a vyplulo to na mna hlášky ktoým fakt nerozumiem. Dá sa s tým niečo robiť prosím? Foto v prílohe.

    • RE: Externý disk nejde pripojiť 25.09.2014 | 23:23
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      prílohu som pridal a nejako ju tu nevidím

    • RE: Externý disk nejde pripojiť 25.09.2014 | 23:32
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      Error mounting /dev/sdc1 at /media/martin/extdisk: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sdc1" "/media/martin/extdisk"' exited with non-zero exit status 13: $MFTMirr does not match $MFT (record 0).Failed to mount '/dev/sdc1': Input/output errorNTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's aSoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windowsthen reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is veryimportant! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activateit and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g./dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentationfor more details.

    • RE: Externý disk nejde pripojiť 26.09.2014 | 07:40
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      V podstate môže ísť o chybu súborového systému NTFS alebo o chybu HW. Nie som síce nejaký profík na HW problémy, ale skúsil by som sa riadiť výstupom chybovej hlášky: In the first case run chkdsk /f on Windowsthen reboot into Windows twice. Čiže pripojiť ext. disk vo Windows a tu spustiť príkaz chkdsk /f.

      Myslím si, že to bude najlepší spôsob riešenia daného problému. V podstate aj pod Linuxom pomocou ntfsfix by sa možno dali opraviť určité nezrovnalosti NTFS ale zrejme by výsledok nebol veľmi uspokojivý.

      • RE: Externý disk nejde pripojiť 26.09.2014 | 07:47
        Avatar Martin   Návštevník

        no ešte zohnať Windows :) ok, vďaka.

        • RE: Externý disk nejde pripojiť 27.09.2014 | 13:34
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak nemáš windows, tak načo používaš NTFS?

          • RE: Externý disk nejde pripojiť 28.09.2014 | 22:40
            Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

            Windows síce nemám, ale nejaké sa predsalen v rodine nájdu. Takže mi to prišlo ako vhodné univerzálne riešenie. Mimochodom, skúšal som ten disk na w7 a ide bez problémov. tak neviem čo sa mu nepáči.

            • RE: Externý disk nejde pripojiť 29.09.2014 | 13:43
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To, že windows pripoja aj nekonziztentný disk a nevypítajú si jeho opravu je vedĺajśie. V Linuxe sa dá tiež pripojiť s parametrom force, ale radšej by som nasledoval ten chkdsk alebo jeho alternatívu. S fenoménom Silent Data Corruption som si už užil.

    • RE: Externý disk nejde pripojiť 29.09.2014 | 14:27
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Mimochodom, skúšal som ten disk na w7 a ide bez problémov

      Tak keď už bol pripojený vo Win, tak si ho mohol nechať prebehnúť chkdsk a potom odskúšať pod Linuxom.

      • RE: Externý disk nejde pripojiť 29.09.2014 | 15:56
        Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

        fakt, naozaj neviem robiť s Windows. som u svokra teraz, takže mám možnosť. Ako to mám prebehnúť prosím? má Windows 7.

        • RE: Externý disk nejde pripojiť 29.09.2014 | 16:14
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Tlačidlo Štart a do vyhľadávacieho poľa napísať cmd a stlačiť Enter. Otvorí sa terminál a môžeš začať :) Pozri aj SEM alebo SEM

          • RE: Externý disk nejde pripojiť 29.09.2014 | 16:16
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            EDIT// cmd je nutné spustiť ako správca - pravý klik na súbor cmd.exe → Spustiť ako správca (alebo tak nejak)

    • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 08:11
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      takže Windows som nevedel zohnať, ale vyriešil testdisk. Je to zvláštne že testdisk poznal disk, adresáre, súbory a dokázal ich prekopírovať a gparted bol múdry jak rádio a furt že nie. Teraz sa chcem opýtať, ako ten externý disk naformátovať aby bol použiteľný pre normálny operačný systém aj pre Windows. ntfs alebo fat?

      • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 09:33
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        Budem teraz hovoriť iba za seba: Ja mám 1TB ext. disk a keďže ho pripájam v Linuxe a aj vo Windows zvolil som formát NTFS a ide bez problémov na oboch OS.

        • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 09:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Čo ti okrem problémov pridá NTFS oproti FAT?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 10:36
            Avatar Martin   Návštevník

            je fat vhodný aj na ukladanie veľkých súborov?

            • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 10:48
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              podľa stránok MS tak maximom FAT32 je oblasť veľkosti 32GB a súbor o veľkosti 4GB. 

            • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 11:07
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Pokiaľ vychádzam s FAT32 Tak maximálna veľkosť disku je 2TB a maximálna veľkosť súboru 4GB. Mne to stačí.

              Kompatibilita:
              DOS v7 and higher
              Windows 98
              Windows ME
              Windows 2000
              Windows XP
              Windows 2003 Server
              Windows Vista
              Windows 7

              Hoci oni pri XP a NT uvádzajú podporu NTFS, ale čo som mal skúsenosť tak to na týchto starých systémoch nikto nemal nainštalované.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 11:06
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Testdisk je určený naanalýzu poškodených diskov a následnú záchranu dát na nich uložených. Gparted je určený na zmenu veľkosti alebo presun nepoškodených diskov. Takže je logické že sa zachovali správne a o rádiu by som na tvojom mieste pomlčal. Ten disk o ktorý sa tu jedná bo zjavne násilím vyšklbnutý z počítača počas zápisu a preto mu nesedí konzistencia. Ako ho opraviť už bolo dávno povedané.

        • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 11:53
          Avatar Martin   Návštevník

          nebol.

          • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 11:56
            Avatar Martin   Návštevník

            mimochodom bolo povedané ako ho opraviť vo Windows a bolo povedané že Windows nemám.

            • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 13:15
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

              Pri formáte FAT32 bude ext. disk zobrazovaný korektne v Linuxe ako aj vo Win. Všetko dôležité už uviedol bedňa

            • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 15:56
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Windows máš. A ak sa bojíš príkazového riadku, tak ho pichni do windows, klikni na tento počítač (computer) a otvorí sa ti okno s diskami. Tam klikni pravým myšítkom a vyroluje sa ti kontextová ponuka v ktorej si vyberieš záložku nástroje (tools) a tam máš kontrolu chýb (error checking). Zvyšok už zvládneš.

              Agresívnejšie riešenie ako ntfsfix pod Linuxom neodporúčam, ten len resetne žurnál súborového systému a označí ho že je v poriadku. Tiché poškodenie dát to nerieši.

              • RE: Externý disk nejde pripojiť 02.10.2014 | 17:27
                Avatar Martin   Návštevník

                Ďakujem. Mám to síce už zálohovane ale skúsim.