grafická karta a editovanie videa

Sekcia: Hardware a Drivery 06.11.2014 | 08:33
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

zdravím páni, nejaký mesiac späť som dal otázku, či je pri práci s videom dôležitejšia grafika alebo procesor. názory boli všelijaké, len to neviem nájsť. tak som chcel dať skúsenosť. Kúpil som procesor AMD 8x4000 A zdá sa že procesor je to čo bolo treba. Pri prepočítavaní videa si grafika zoberie 10MB navyše. Všetko robí procesor.

    • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 08:55
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Všetko závisí aj na tom, aký program používaš. Sú aj také, ktoré na tieto výpočty používajú grafiku, ktorá je obecne na tento typ výpočtov stavaná.

      • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 09:18
        Avatar Martin   Návštevník

        openshot a kdenlive, ovladače som dal nvidia.

        • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 13:00
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak si pozri 4i tie programy zvládajú OpenCL alebo CUDA výpočty.

          • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 14:13
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Presne tak a ešte je otázka či ich zvláda práve jeho HW.

            Čo si pamätám z minulej diskusie tak tam niekto písal akú ma grafickú kartu a že robí na tom bežne videá. Keď som porovnal priepustnosť s mojou kartou tak tá moja bola na tom o stanásobky rýchlejšia, keď to neboli tisíce nepamätám. Bez poriadnej zbernice by som sa do videí ani nepúšťal.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 15:03
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Dokonca si matne spomínam, že niekde som čítal, že niektoré programy dokážu mať s integrovanou grafikou vyšší výkon pri spracovaní videa alebo pri dekódovaní videa pomocou H264 kodeku ako s externou. Možno to práve súvisí s vysokou priepustnosťou v rámci procesora oproti posúvaniu dát cez zbernicu k externej grafickej karte. 

      • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 15:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        HD Ready h264 mi prehráva niekoľkoročný telefón. Full HD som na ňom netestoval. To sú na tom desktopy naozaj tak zle?

        • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 16:44
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          To iste, otázka je s akým počtom snímkov za sekundu. Ale o tom ten príspevok nebol. Bol o tom, že integrovaná grafika podľa vyjadrenia v článku, ktorý som čítal niekedy pred 5 rokmi mala lepšie výsledky v určitých úlohách, kde bol viacej dôležitý tok dát ako výpočtová náročnosť danej úlohy. A spracovanie videa si vysokú dátovú priepustnosť vyžaduje.

          • RE: grafická karta a editovanie videa 07.11.2014 | 13:38
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Filmy sa obvykle natáčajú s frekvenciami okolo 20 až 30 Hz, a také som spomínal. Niekedy sa človek stretne s frekvenciou 25 polsnímkov za sekundu čo sa tvári ako 50Hz, ale od toho sa už dávnejšie upustilo.

            • RE: grafická karta a editovanie videa 07.11.2014 | 13:55
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Myslím, že toto je zbytočné ďalej rozoberať, grafické procesory mobilov majú hardvérové dekódovanie videa, takže ho prehrajú bez problémov s dostatočnou frekvenciou. Tu sme sa však bavili o enkódovaní videa a to je iná záležitosť. Ide o to, či jeho grafika má hardvérové alebo softvérové enkódovanie a či to ten program vie využiť. Inak to bude enkódovať softverovo pomocou procesora.

              • RE: grafická karta a editovanie videa 08.11.2014 | 12:17
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                S týmto sa dá len súhlasiť. Keby mobili nemali aj enkódovanie videa, tak foťíčiki v nich neslúžia aj ako kamerky aj s efektíkmi.

    • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 19:16
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      spracovávam video 1920x1080 50 snimkové bez akýchkoľvek problémov. Či to bolo na dvojjadre alebo s týmto 8jadrom. Len je to rýchlejšie. Tá otázka z minulosti znela, či investovať do cpu alebo grafiky. No a toto je môj postreh. Grafika z 1024 MB pri rendrovaní videa použije 127 MB

      • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 20:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        OK, sme radi že ti to valí, robíš to v OpenShote? Zišlo by sa pozrieť či podporuje HW encoding. Pretože pokiaľ si nájde HW ktoré to podporuje, najčastejšie video kartu, tak predá encoding grafickému čípu a procesor spadne na 1,2% zaťaženia.

        Čo som pozeral tak moja podporuje MPEG1, MPEG2, H264, VCI HW decoding, ale neviem či aj encoding a neviem kde to zistím, nevie to niekto?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 21:31
      Avatar Martin   Návštevník

      A V akom programe najlepšie otestovať výkon grafiky?

      • RE: grafická karta a editovanie videa 06.11.2014 | 22:09
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V tom v ktorom ju budeš používať :) Čo považujem za dôležité je šírka zbernice ja mám 448bit, Memory Bandwidth 127GB/sec, môžeš si porovnať so svojou. Karta je staršieho dátumu nemá marketingové super frekvencie, ale len tak ju niečo neprekoná vďaka tomu že procesor necvaká naprázdno keď čaká dáta s 64 bit zbernice.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: grafická karta a editovanie videa 07.11.2014 | 17:12
        Avatar Martin Zatroch   Návštevník
        • RE: grafická karta a editovanie videa 24.11.2014 | 13:57
          Avatar sanimirza   Používateľ
          <div>sourcelist mám zmenený lebo som odstraňoval cdrom source.</div><div>Nie som v Debian až tak úplne zbehlý aby som to promptne vyriešil.</div><div>Dikes za rady</div><div>

          </div><div></div><div></div>

          ____SANI

        • RE: grafická karta a editovanie videa 24.11.2014 | 13:58
          Avatar sanimirza   Používateľ
          <div>sourcelist mám zmenený lebo som odstraňoval cdrom source.

          </div><div>Nie som v Debian až tak úplne zbehlý aby som to promptne vyriešil.</div><div>Dikes za rady</div><div></div><div></div><div></div><div>____</div><div></div><div></div><div>SANI</div>