Odkaz X11 - načo je to?

Sekcia: Komunita 13.11.2014 | 14:19
pablo   Návštevník

Ahojte všetci, keď som čosi hľadal, nevdojak som narazil na

/usr/bin/X11

Vtedy som zistil, že je to rekuzívny odkaz smerujúci na  "/usr/bin/X11" a pri klinutí naň sa nič nezmení, len v okne navigácie pribudne "/X11", podobne je to pri opätovnom kliknutí na "X11" - narastá reťazec priam donekonečna...

Keď som už mal niečo takéto:

/usr/bin/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11

... vtedy som sa už stratil trpezlivosť. Obsah foldra ostával vždy totožný, ako pri prvom vstúpení do foldra "/usr/bin"...

Neviem, či sa to týka len debianovskej vetvy distribúcií Linuxu (používam len Xubuntu, Lubuntu a #!), ale aj tak ma zaujíma, či niekto tuší význam takejto zbytočnosti.

Ja som iba prišiel na to, že pri prehľadávaní foldra "/" sa prehliadač na tomto mieste vždy pekne dlho zdrží, a preto som ten nezmyselný odkaz vymazal...

Keď som si pozrel do súboru "x11perfcomp", tak som prišiel na to, že ten odkaz "X11" je chybne nasmerovaný - má smerovať na 

/usr/lib/X11

... a nie na "/usr/bin/X11"...

    • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 14:48
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      pablo, nic v zlom, ale po precitani tvojho prispevku mi napadla jedna vcerajsia hlaska v Trafacke, ked niekto prehlasil, ze prepac, nerozumiem reci tvojho kmena. A hned bolo veselo.

      Chytrejsi ako ja ti ale urcite poradia.

      • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:19
        Avatar pablo   Návštevník

        Takže Ty, napriek tomu, že používaš linuxácke distrá z debianovskej vetvy, si sa s tým ešte nestretol?

        Tak si skús kliknúť na ten odkaz...

        A ešte môžeš vyskúšať aj hľadanie akéhokoľvek súboru prostredníctvom dvojoknových správcov súborov typu Gnome Commander, Tuxcmd, MC, ..., z východzieho foldra "/" a všímaj si aké cesty sú prehľadávané...

    • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:03
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      "Ja som iba prišiel na to, že pri prehľadávaní foldra "/" sa prehliadač na tomto mieste vždy pekne dlho zdrží, a preto som ten nezmyselný odkaz vymazal"

      Mne to pripomína starý dobrý Norton. Na jednej strane C: aj na druhej strane C: tak reku načo mi budú dve Céčka, tak som jedno vymazal a bol pokoj

      • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:22
        Avatar pablo   Návštevník

        ... teraz ja nerozumiem reči Tvojho kmeňa... :D

        • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:30
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          /usr/bin/X11 is just a symlink to /usr/bin. It's just there for backward compatibility for old programs

          čiže je to symbolický link do /usr/bin pre spätnú kompatibilitu so staršími programami.

          To som vyčítal, to nie je moja múdrosť, aj keď by som sa rád pochválil :)

          • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:45
            Avatar pablo   Návštevník

            ... ale pri tej činnosti ako som uvádzal prehľadávanie skutočne zaviazne, keď hľadá v nekonečných cestách "/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/..."

            Porovnal som dĺžku hľadania akéhokoľvek súboru s východzím foldrom "/" pri existujúcom a neexistujúcom odkaze - je to veľmi veľký rozdiel...

            Verím tomu, že táto zbytočnosť je skutočne potrebná pre niektoré programy, ale aj tak - nebolo to šťastné riešenie z hľadiska tvorcov distribúcií Linuxu... Niečo také som videl aj vo Win7...

            Je mi jasné, že s tým sa vlastne nedá nič robiť...

        • RE: Odkaz X11 - načo je to? 14.11.2014 | 06:32
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Z toho si nič nerob, tomu rozumejú iba skúsení windowsáci. Linuxáci také zhovadilosti ako je Norton commander predsa nepoužívajú. :D

      • RE: Odkaz X11 - načo je to? 14.11.2014 | 07:17
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Toto musím bežať povedať kolegovi, určite sa zabaví :-)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Odkaz X11 - načo je to? 13.11.2014 | 15:55
      Avatar pablo   Návštevník

      ... tak som zistil, že ten odkaz je potrebný v #! - bez neho nabehne len v textovom mode - samozrejme som to napravil...

      Pre adminov:

      Tému považujem za vyriešenú!!!

    • RE: Odkaz X11 - načo je to? 14.11.2014 | 00:09
      Avatar pablo   Návštevník

      K tomu tvrdeniu, že ten odkaz X11 brzdí hľadanie súborov prinajmenšom vo foldri "/usr/bin" poskytujem malý dôkaz.

      V uvedenom foldri (OS CrunchBang) som vytvoril jeden súbor nulovej veľkosti s názvom "TEST_PALO2".

      Keď som dal vyhľadať tento súbor v tom foldri sa vyskytol 41x!!! Namiesto toho, aby ho hľadal zlomok sekundy, trvalo mu hľadanie  niekoľko sekúnd...

      Dôkaz prikladám v prílohe...

      • RE: Odkaz X11 - načo je to? 14.11.2014 | 07:18
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Pokiaľ je to možné, nastav si nech nehľadá program v simbolických linkoch a všetko pôjde OK, škoda že táto funkcia nieje default zapnutá.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Odkaz X11 - načo je to? 14.11.2014 | 12:47
          Avatar pablo   Návštevník

          ... hľadal som v konfigurákoch Tux Commandera kde by sa to dalo nastaviť, ale nenašiel som...

          Kde to mám nastaviť, aby mi pri prehľadávaní foldrov nehľadalo aj v symbolických odkazoch?

          Všimol som si, že keď dám hľadať súbory v MC, nehľadá v symbolických odkazoch...

    • Uzavrieť tému 15.11.2014 | 17:03
      Avatar pablo   Návštevník

      Tak som sa rozhodol definitívne - namiesto Tux Commanderu budem používať Krusader - tam sa dá nastaviť pri hľadaní súborov aby neboli sledované aj odkazy...

      ... a na Gnome Commander asi zabudnem úplne - už ma párkrát nasral najmä pri hľadaní súborov a foldrov...  :-)

      Téma sa môže uzavrieť ako vyriešená!!!