Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG))

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.11.2014 | 10:35
Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

Zdravím. Ospravedlňujem sa, viem že je tu podobná téma, ale nechcel som ju zneprehľadňovať. Neviem, či som tu už Homm3 riešil (nenašiel som), aj som myslím vyriešil, len som zabudol ako.

Fakty:

  1. Obe hry (nadpis) by mali ísť podľa databázy a systémových požiadaviek na mojom notebooku (podpis) bezproblémov.
  2. Obe hry na starších verziách Wine (asi do 1.5) rovno hádžu chybu, výpis priložím v ďalšom príspevku.
  3. V novších verziách ich spustím, ale Homm3 v drvivej väčšine zamrzne (zvuk pokračuje) v úvodnom menu, Homm4 je kvôli sekaniu nehrateľné (aj po vypnutí animácií).
  4. Homm3 som kedysi myslím rozchodil asi na wine 1.3.2. Teraz viď bod 2).
  5. Homm4 som v minulosti na mojom notebooku hrával bez problémov verziu Wine si ale nepamätám.
  6. Homm3 som nainštaloval podľa vstavaného skriptu PlayOnLinux.
  7. Pravdepodobne tým hrám vo Wine niečo chýba, ale neviem zistiť čo.

Chcel som si počas voľných dní zahrať, miesto toho som zabil celú sobotu a nedeľu. Ale aj tak by som rád tieto hry rozbehal.

Budem vďačný za akúkoľvek pomoc.

$ glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: X.Org R300 Project
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on ATI RV380
OpenGL version string: 2.1 Mesa 10.1.0
OpenGL shading language version string: 1.20
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 2.0 Mesa 10.1.0
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 1.0.16
OpenGL ES profile extensions:

lspci | grep VGA 01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc.  [AMD/ATI] RV380/M24 [Mobility Radeon X600]

P.S.: Včera som zistil, že som niekomu ukradol prezývku "migrena", za to sa ospravedlňujem.

ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 10:55
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Prikladám výpisy:

      1. Výpis denníka ladenia z PlayOnLinux pre Homm4, Wine 1.7.6.
      2. Výpis denníka ladenia z PlayOnLinux pre Homm3, Wine 1.7.11.
      3. Výpis denníka ladenia z PlayOnLinux pre Homm4, Wine 1.3.19.
      4. Výpis denníka ladenia z PlayOnLinux pre Homm3, Wine 1.3.19.
      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 12:27
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ahoj, ja mám len HM3 complet CZ, nainštalovanú cez PoL, verzia wine je 1.7.23 práve som to skúsil a funguje mi tak vyskúšaj túto verziu.

      Už si nepamätám či som to inštaloval pomocou skriptu čo je v databáze pre GOG.com-HM3 complet.

      Ja som doinštalovával len súčasti popísane na stránkach Wine HQ pre multiplayer nič iné.

      • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 15:35
        Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

        Ďakujem za odpoveď. Skúsil som aj Wine 1.7.23 a aj najnovší vWine v POL, ale bez výsledku.

        V Hommm 3 (skúšal som aj komplet CZ verziu) prebehne intro, nabehne hlavné menu, vyberiem novú hru, pre jedného hráča a tuto to takmer vždy zamrzne. Myslím, že sa mi podarilo raz dokonca dostať aj do hry so zamrznutým obsahom (vyzerá to, že zamrzne iba obraz, všetko ostatné funguje).

        Zaujímavé je, že keď nechám pôrebehnúť časť intra, tak sa mi podarí dostať aj k hraniu, ale iba nachvíľu, potom obraz zamrzne.

        ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 15:58
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Hmmmm, a akcelerácia na grafike funguje? Skontroluj ovládač.

          • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 16:05
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Napríklad, hry od rovnakej firmy Might and magic 6 a 7 mi fungujú bez problémov, akurát procesor beží na 100%, čo sa odráža aj na plynulosti.

            Včera som pridal repozitár

            deb-src http://ppa.launchpad.net/oibaf/graphics-drivers/ubuntu trusty main

            a nabehlo niekoľko aktualizácií. Aktualizoval som.

            Nie je mi jasné, čo je myslené skontrolovaním ovládača.

            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
            • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 17:20
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Keby si nezmyselne neosekal výstup z príkazu glxinfo, tak by si už možno vedel aj ty. Ale je to možné skontrolovať aj inými spôsobmi.

              • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 17:28
                Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                Prikladám celý výpis glxinfo.

                ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:37
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Ešte jedna vec ke dáš v PoL konfigurovať wine tak máš WinXP alebo Win7? ja mám nastavené WinXP, a ešte jedna vec spúšta sa ti to vo fullscreene alebo v okne? Ja mám nastavené v okne rozlíšenie hry je max 800x600

          • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:49
            Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

            Mám Win XP. Skúšal som aj Win 98. Tiež som skúšal aj v oknej, aj na celú obrazovku.

            ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 17:12
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Takže, mám nejaké novinky.

      Na hlavnom (podstatne novšom desktopovom) počítači som spustil live USB Linuxu Mint 17 XFCE a použil som skript v POL na inštaláciu Homm3(GOG).

      Po spustení hry sa stane presne to isté, čo na mojom notebooku.

      Zostava hlavného počítača:

      • Intel Core i5 2,67GHz
      • 12GB RAM
      • Gigabyte Radeon HD 7850 2GB

      Zaujímavé je ale, že viac ľudí nemá podobný problém (na winehq je ešte jeden).

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:40
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      nepomôžem, len poviem že HOMM4 mi ide vo wine super. ak máš rád takéto hry, určite vyskúšaj Wesnoth. ide natívne, je 100% v slovenčine a má hromadu krásnych vlasnostností. Ani neviem kde by som mal začať menovať :)

      • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        homm4 a ďalšie hry mi idú lepšie v okne. otvor winecfg a nastav tam okno 800x600 alebo 1024x768

        • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:53
          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

          Tak Homm 4 aj mne v minulosti bežala bez problémov. Skúšal som aj okno, aj obrazovku. Mám pocit, že staršie ovládače fungovali lepšie.

          Wesnoth ma príliš neoslovil. Navyše, natívne hry mi zvyknú znefunkčniť celý systém, takže musím reštartovať natvrdo.

          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
          • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 19:58
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            He? Natvrdo ak vypínaš tak to pravdepodobne nie je chyba hry. A wesnotu daj ešte šancu, je premakaný napr v kampani Under the burning suns

            • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 20:12
              Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

              Tak ja som ani nevrdil, že je to chyba hry. Len mám obavu ich spúšťať (neprišiel som na príčinu mrznutí).

              K Wesnotu sa ešte vrátim a uvidím.

              ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
              • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 23:18
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                A skúsil si aj iný ovládač grafickej karty?

                • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 17.11.2014 | 23:22
                  Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                  Je nejaky iny slobodny ovladac? Lebo proprietarny na svoj notebook nezozeniem.

                  ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                  • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 04:46
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    Niekedy máš v lin jednoducho smolu, ak je to poskladané bez myslenia na to, že tam budú ľudia chcieť niečo iné ako "ten normálny os"

                    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 11:14
                      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                      Je pravda, že ten notebook bol stavaný pre WinXP, ale v minulosti aj rozličné Linuxové distribúcie šlapali viac ako dobre (dokonca hádam aj lepšie ako WinXP).

                      Súčasný stav je asi len dôsledok toho, že ide o zastaralý notebook.

                      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                  • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 06:59
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ak ho nebudeš hladať, tak je vysoká pravdepodobnosť že ho nezoženieš. Máš grafickú kartu RV380, teda ATI Mobility X600. Kde si ten ovládač hľadal?

                    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 11:23
                      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                      Podľa toho, čo som zistil, tak na moju grafiku by som musel použiť Catalyst 9.3, čo by však vyžadovalo jadro myslím 2.6.18 a tiež downgrade Xorg.

                      Predtým som však skúšal cez synaptic 

                      XvBA-based backend for VA API (AMD fglrx implementation)

                      po reštarte som ostal na rozlíšení 1024x768 a glxinfo:

                      michal@100pc ~ $ glxinfo 
                      name of display: :0.0
                      X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
                        Major opcode of failed request:  155 (GLX)
                        Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
                        Serial number of failed request:  12
                        Current serial number in output stream:  12
                      
                      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                      • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 13:46
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        S tým jadrom 2.6.18 som si neni istý aj napriek tomu že je to osem rokov stará karta. Ale nejako mi nie je jasné, či máš Mint (z podpisu) alebo Ubuntu (z pridaného repozitára). Tie distribúcie sú síce podobné, ale nie až na toľko aby si mohli zdieľať repozitáre na ovládače.

                        • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 18:05
                          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                          Takže som si to pozrel, ide o jadro verzie najviac 2.6.28.

                          Momentálne mám úplne iný systém (pre skúšku)- PCLinuxOS 2014 LXDE, ale skúsim sa vrátiť k Mintu 13.

                          Ten repozitár som vskutku pridal do Mintu, aktualizoval a reštartoval systém a šlapal v pohode.

                          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                          • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 18:15
                            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                            Mint 13 už tuším nie je podporovaný.

                            • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 18:20
                              Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                              Je- do apríla 2017. Inak by som si dal Mint 9, kde mi minimálne Homm3 išiel bez problémov.

                              ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                              • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 18:45
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                Vlastne hej, ten stavá na Ubuntu 12.04 LTS.

    • RE: Problémy s Wine a hrami Heroes of Might and Magic 3 a 4 (GOG)) 18.11.2014 | 21:30
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      Takže sa zdá, že problém je vyriešený. Obe hry bežia fantasticky na Minte 13 Mate, cez POL na Wine 1.2. Na Wine 1.4 (nie cez POL) Homm3 stále mrzla.

      Ďakujem všetkým za rady, teraz už asi zotrvám na Minte 13 až dokonca.

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04