FireWire zvukovka

Sekcia: Hardware a Drivery 19.12.2014 | 00:31
AKG Man   Návštevník

Zdravím,

mám problém s rozbehaním zvukovky Edirol FA-66 cez Fire Wire na Ubuntu 14.04. Mám nainštalované balíky pre FireWire, zvukovku a po hľadaní a skúšaní všetkého možného aj nemožného som dospel do štádia, že zvukovku mi nájde FFADO, ktorý ak som to správne pochopil pracuje len pod Jackom, no systém túto zvukovku nenájde.

Jack s FFADO funguje iba keď ho spustím ako root. 
Asi pred rokom som zhodou okolností tiež na Ubuntu rozbehal túto zvukovku bez problémov, išli cez ňu aj systémové zvuky.

Touto cestou by som sa chcel opýtať, čím je spôsobené, že Jack pri pokuse o spustenie bez rootu vyhodí D-Bus error? A ako je možné zvuk nakonfigurovať tak, aby FFADO cez jack dokázal využívať aj systém a jack sa korektne spustil so systémom? 

aplay -l
**** Zoznam PLAYBACK Hardwarových Zariadení ****
karta 0: Intel [HDA Intel], zariadenie 0: AD1988 Analog [AD1988 Analog]
  Podzariadenia: 1/1
  Subzariadenie #0: subdevice #0
karta 0: Intel [HDA Intel], zariadenie 1: AD1988 Digital [AD1988 Digital]
  Podzariadenia: 1/1
  Subzariadenie #0: subdevice #0
karta 0: Intel [HDA Intel], zariadenie 2: AD1988 Alt Analog [AD1988 Alt Analog]
  Podzariadenia: 1/1
  Subzariadenie #0: subdevice #0

    • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 09:04
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Vidím síce dva otázniky týkajúce sa problému práv, ale jack nepoužívam. Takže by som akurát dal do pozornosti remix Ubuntu Studio pripravený na tvorbu hudby v ktorom by ten problém nemal byť. I keď odhadom sa bude jednať o problém s právami. Akej skupine patria vytvorené zariadenia v /dev čo pribudnú po zapnutí zvukovky?

      • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 10:41
        Avatar AKG Man   Návštevník

        To je práve ten problém - v /dev mám iba firewire porty (neviem prečo, ale sú dva) a v mojom prípade je zvukovka na porte /dev/fw1.. No samotná zvukovka nepribudne. Detekovaná bola iba pri použití "ffado-test Discover". Jack funguje, iba keď manuálne cez Qjackctl spustím jack s ovládačom ffado.  

        Kdesi som sa dočítal, že ubuntu chcelo ukončiť podporu Firewire kvôli bezpečnosti - nemôže môj problém spočívať v tom?

        • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 10:43
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Skús to už poradené Ubuntu studio. či to je aj tam na tekej istej úrovni.

        • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 15:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          FireWire chceli zakázať už dávno kôli možnosti prečítať celú RAM cez dané rozhranie. Ale podobným problémom trpia všetky typy rozhraní ktoré používajú priamy prístup do DMA ako napríklad PCI Express alebo CardBus. Hacker to dá rovnako zložito cez FW kábel ako cez upravenú zásuvnú kartu. To je chyba návrhu počítačov.

          Ale k tomu FW v /dev. Skntroluj komu partia zariadenia /dev/fw*.

          • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 23:17
            Avatar AKG Man   Návštevník

            Ubuntu Studio práve sťahujem..

            Mohol by si mi, prosím Ťa, vysvetliť, ako zistím, komu patria? Totiž v tejto oblasti som absolúptne neznalý a neviem, ako sa to robí.

            Ďakujem Vám za odpovede!

            • RE: FireWire zvukovka 19.12.2014 | 23:49
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              ls -all

              • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 00:27
                Avatar AKG Man   Návštevník

                Takže Fw0 aj Fw1 patri "Root"ovi

                • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 10:49
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Takže FW nemá pridelenú skupinu tak ako to robí hotplug napríklad pre USB, toho som sa obával. Skús radšej to Ubuntu Studio, to by malo mať tieto veci ošetrené vrátane low latency kernelu. V opačnom prípade bude treba upraviť hotplug tak, aby dal právo práce s FW zariadeniami aj užívateľovi. A možno bude treba aj resetnúť konfiguráciu užívateľa ktorú vlastní root.

                  • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 14:09
                    Avatar AKG Man   Návštevník

                    Takže urobil som Upgrade môjho ubuntu na Ubuntu studio podľa postupu na oficiálnom webe. Vyriešil sa spomínaný problém s právami, jack dokážem spustiť aj bez roota. No jediný problém, ktorý ešte mám je "prepojenie" jacku so systémovým zvukom. Totiž systém a všetky "obyčajné" aplikácie stále bežia na zvukovke integrovanej. Systém v zozneme stále má iba integrovanú zvukovku.

                    • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 14:42
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      A nastavil si mu že má použiť ffado cez qjackctrl? Ak áno, tak mu to ulož ako permanentnú konfiguráciu.

                      • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 16:07
                        Avatar AKG Man   Návštevník

                        Áno, jack manuálne spustím a funguje.. No funguje iba s aplikáciami, ktoré ho podporujú. Systémové zvuky v "ponuke" jack nemajú, iba integorvanú zvukovku.

                        • RE: FireWire zvukovka 20.12.2014 | 19:00
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Skúšal si premostiť pulse audio s Jack?

                          • RE: FireWire zvukovka 21.12.2014 | 18:52
                            Avatar AKG Man   Návštevník

                            Áno, už sa mi to podarilo. Chcel by som sa opýtať ešte na jednu vec - je možné nejak uatomaticky nastaviť "Jack Sink" v nastaveniach Pulse Audio ako "defaultný" ? Totiž jack sa mi podarilo nastaviť tak, aby sa automaticky zapol aj s konfiguráciou, no vždy musím manuálne prepnúť zariadenie v Pulse. Zrejme preto, že možnosť "Jack Sink" sa v pulse objaví až po zapnutí Jack serveru, keď systém už beží.

                            • RE: FireWire zvukovka 21.12.2014 | 20:51
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              To by šlo. Aké WM, DM používaš? Ja mám IceWM a tam si všetko štartujem sám a prípadne s čakacou slučkou na službu.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: FireWire zvukovka 22.12.2014 | 13:23
                                Avatar AKG Man   Návštevník

                                WM ? Ja mám metacity,

                                Ono pred časom /tuším, že som mal Oenic/ to fungovalo bez problémov. Po nainštalovaní balíkov pre FireWire mi pulse našiel zvukovku bez najmenších problémov..

                                • RE: FireWire zvukovka 22.12.2014 | 14:15
                                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                  +1 :D

                                  WM = window manager

                                  • RE: FireWire zvukovka 22.12.2014 | 14:54
                                    Avatar AKG Man   Návštevník

                                    Ospravedlnujem sa, ale naozaj sa nevyznam :)

                                    Takze vedel by mi niekto sformulovat otazku ako kucharovi? Teda osobe, v obore neznalej? :)

                                    • RE: FireWire zvukovka 22.12.2014 | 14:59
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                      Používaš Gnome3, KDE, IceWM, atď.? Nájdi si v dokumentácií kde si tvoje DM/WM ukladá skripty na spustenie a tam to proste naláduješ s čakacou slučkou na to čo musí štartovať pred tým.

                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org