grub

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2015 | 17:17
mascoo   Návštevník

zdravim mam taky problem , pred urcitou dobou som v pc reinstalovaval win7 a neakym nedopatrenim som rozdelil hdd na dve polovice jedna bola normal ntfs ale druha nefungovala dnes som teda nainstaloval partition magic a tu particiu nefunkcnu som rozdelil na dve polovice a urobil s nich ntfs , potom som bootol ubuntu 14.04 ze ho nainstalujem popri win7 co aj vyslo , ale ked spustam pc nieje na vyber spustenie ubuntu proste sa win7 spusti rovno ako keby tam ubuntu nebolo . neviem ako to vyriesit a tak hladam pomoc wo win7 sa nedal ani vybrat v nastaveniach spustania pc bol tam len win7 . preto vas chcem poprosit o pomoc , ked pozeram vo win tak samoyrejme tam chyba cast pamate na ktorej to ubuntu je len ho neviem spustit ze je to zapricinene tym ze je to odobrate z particie d a nie c kde je win dakuejm za rady vopred

    • RE: grub 17.01.2015 | 17:35
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair by to mohlo napraviť

    • RE: grub 17.01.2015 | 19:18
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      ...alebo opraviť Grub cez Live DVD/USB Ubuntu: Nabootovať Live systém (Vyskúšať Ubuntu) → otvoriť terminál, spraviť si najprv výpis

      sudo parted -l # malé L
      aby si videl, na ktorom oddiele je nainštalované Ubuntu a potom

      sudo mount -t ext4 /dev/sdaX /mnt

      za X napísať číslo oddielu s Ubuntu

      sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda

      reštartovať PC a už by si mal vidieť tabuľku s Grubom. Nabootouj znova do Ubuntu a ešte zaktualizuj Grub príkazom:

      sudo update-grub

      Všetky uvedené príkazy si do terminálu kopíruj (copy&paste), neprepisuj ich ručne, aby si nespravil chybu.