DNS, Postfix

Sekcia: Konfigurácia 22.03.2015 | 19:01
Jan   Návštevník

Zdravim vas priatelia.

Najde sa niekto kto mi vedel vysvetlit ako nakonfigurovat DNS zaznamy a nastavit DNS server tak aby som pri vytvoreni virtualhostu(napr. pre subdomenu) nemusel pridavat DNS zaznam?

Takisto by sa mi hodila pomoc pri nastaveni postfixu. Neviem co robim zle.

janprvy@gentrum.sk

    • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 19:45
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      na DNS serveri nastavit wildcard vid tuto (a ak sa nemylim, wildcard je *.domena.tld)

      • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 19:59
        Avatar janprvy   Používateľ

        DNS spravujem na websupporte a tam je A zaznam nastaveny na  *.mojadomena.com ,IP mojho virtualneho servera, ttl 600. Na virtualnom serveri nie je nainstalovane DNS. Skusal som vytvorit virtualhost napr pre subdomenu test.mojadomena.com a neslo to az pokial som nepridal A zaznam test.mojadomena.com. Takze co podla teba by som mal spravit? V tejto oblasti som novacik tak preto sa pytam na veci ktore pre niekoho su samozrejmostou.

        • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:04
          Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

          Pre potreby mailové sa používajú MX záznamy, tie musia smerovať na hostname resolvovateľný A záznamom, nie na IP.
          Viac si o tom môžeš prečítať tu. Je to síce staršieho dáta, ale systém sa nezmenil.

          • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:11
            Avatar janprvy   Používateľ

            Nie, neriesim DNS pre postfix. To je vedlajsi problem ktory mozno nebudem ani riesit. Jedna sa mi len o web.

            • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:15
              Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

              Tak potom urob wildcard A záznam *.example.com aby smeroval na IP tvojho servera a potom si urob wildcard Virtualhost. Aj keď si nie som istý, či to druhé je možné cez Websupport klikátko urobiť.

              • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:26
                Avatar janprvy   Používateľ

                A zaznam *.domena.com mam spraveny, odkazuje riadne na virtualny server a riadne funguje. Virtualny server mam uplne inde a spravujem si ho normalne cez ssh. Nebude to nahodou tym ze kazdy conf pre virtualhost zacina <VirtualHost *:80> ?

                • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:28
                  Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

                  Nie, záleží, čo máš vo vnútri pri definícii ServerName a ServerAlias.

                  • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:36
                    Avatar janprvy   Používateľ

                    Priklad pre forum subdomeny ktory funguje iba ak pridam A zaznam pre forum ak tam nie je tak odkazuje na root webu:

                    <VirtualHost *:80>

                    ServerAdmin webmaster@localhost

                    ServerName forum.domena.com

                    ServerAlias forum.domena.com

                    DocumentRoot /var/www/sub/forum

                    <div><Directory "/var/www/sub/forum">

                    </div>

                        AllowOverride All

                    </Directory>

                    </VirtualHost>

      • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:01
        Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

        Neviem, či wildcard MX je šťastná voľba, aj keď ho RFC 4592 v podstate pripúšťa.

        Treba si uvedomiť, že akonáhle urobím MX wildcard, povedzme pre *.example.com, je to ako poslať srdečný pozdrav spammerom - takže môžu začať skúšať spamovať na jfkdfjkds.example.com alebo fjdkfjskfs.example.com a pod. Síce som nikdy nebol dohnaný k takýmto veciam, cítim volovinu poletovať vzduchom a radšej by som si dal tú námahu a zautomatizovať pridávanie MX záznamov pre každú subdoménu zvlásť.

        A ak DNS provider netuší, ktorá bije, možno wildcard MX ani nespapká.

        • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:14
          Avatar janprvy   Používateľ
          Nie, neriesim DNS pre postfix. To je vedlajsi problem ktory mozno nebudem ani riesit. Jedna sa mi len o web.
        • RE: DNS, Postfix 22.03.2015 | 20:28
          Avatar janprvy   Používateľ

          Alebo je potrebne nastavit subdomeny aj v /etc/hosts?

          • RE: DNS, Postfix 24.03.2015 | 13:32
            Avatar len_tak   Návštevník

            Ja vobec nerozumiem tvojej otazke ;). Pastni tu DNS zaznam pre domenu ktoru chces spravovat a kam ma smerovet ten tvoj forum.xy.sk zanam. Pleties tu DNS, WEB a MTA. Pre subdomenu nepotrebujes mat MX zaznam a mail ti aj tak doruci na danu IP, ktora je uvedena v DNS.

            • RE: DNS, Postfix 24.03.2015 | 16:18
              Avatar janprvy   Používateľ

              Uz som poriesil, dakujem za reakciu. Nespominal som MX, hovoril som ze okrem ineho potrebujem poradit este s Postfixom ale nie v suvislosti s DNS. Problem bol v tom ze som mal chybu v default virtualhost konfiguracii. Ak mas dobre skusenosti s nastavovanim webserverov tak ta kludne pustim pozriet sa na server.

              • RE: DNS, Postfix 24.03.2015 | 16:42
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Šiš Mária Joooosef, toto nidy nerob! Ľudia sú nepoučiteľní.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: DNS, Postfix 25.03.2015 | 13:25
                  Avatar janprvy   Používateľ

                  Ale kdeze. Tento testovaci server mam len pre ucely vzdelavania takze o nic nejde a pravdepodobne do mesiaca bude preinstalovany :)

              • RE: DNS, Postfix 25.03.2015 | 09:17
                Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

                Ono nie je problem sa ti pozriet na server, ale stale musis mat interakciu s programatorom, alebo aspon s clovekom, ktoremu spravujes danu situ. (Dolezita je hlavne bezpecnost !!!)

                Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
                • RE: DNS, Postfix 25.03.2015 | 13:31
                  Avatar janprvy   Používateľ

                  Na serveri som sam a sluzi iba na vzdelavacie ucely a to iba pre mna. Samoucelny VPS s domenou, nic viac :)

    • RE: DNS, Postfix 28.03.2015 | 00:08
      Avatar Martin   Návštevník

      admin@websupport.sk - okrem rady ti to aj rovno spravia.

      • RE: DNS, Postfix 28.03.2015 | 08:36
        Avatar janprvy   Používateľ

        Uz som vsetko poriesil. Uz len zabezpecit to aby gmail nehadzal postu do spamu a je to

        • RE: DNS, Postfix 28.03.2015 | 09:19
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          DKIM, SMTP autorizacia

          • RE: DNS, Postfix 29.03.2015 | 09:48
            Avatar janprvy   Používateľ

            Dakujem, poriesene. Score 8,8(mail-tester.com). Usetril si mi googlenie. Cital som este ze skore ti zvysi este pridanie DMARC do TXT. Mas to aj ty pridane?