Kubuntu Live CD nastavenie Boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.05.2015 | 10:50
Avatar minochino Kubuntu 17.10  Používateľ

Ahojte potreboval by som poradit, mam pocitac intel i3, doska Gigabit B75-D3H, nvidia GTX550Ti, chcel by som vyskusat KUBUNTU live, ked vlozim DVD medium s KUBUNTU musim nastavit bootovanie z mechaniky klasicky stlacim F12 a tu si neviem rady mam na vyber:

F1 HDD, F2 mechanika, UEFI mechanika, a tu si neviem vybrat ktoru moznost pouzit F2 mechaniku alebo UEFI mechaniku, skusil som F2 mechaniku a vsetko islo ako malo aj ked sa mi stalo, ze mi Kubuntu uplne zamrzol pri skusani, tak som musel restartovat, ale to moze byt sposobene ze je to len Live verzia z DVD, len chcem v dohladnej dobe aj Kubuntu nainstalovat tak preto sa pytam, ze ked to budem nacisto instalovat ktora moznost je ta prava, spravna. Dakujem.

Pouzivam uz dlhsie ubuntu ale nevyhovuje mi ten bocny panel nakolko mam monitor 4:3

    • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 11:56
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj, predpokladám, že máš UEFI, taj vyber z F12 UEFI voľbu.

      Chceš to inštalovať pod UEFI/GPT alebo Legacy/MBR?

      • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 12:02
        Avatar minochino   Návštevník

        Priznam sa tej tvojej druhej vete moc nerozumiem, chcem len naistalovat kubuntu co najlepsim sposobom, ked som predcasom instaloval ubuntu tuto volbu UEFI som si bud nevsimol alebo tam nebola ta volba,

    • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 12:17
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Nevadí, skontroluj si BIOS, či máš zapnutý UEFI alebo Legacy BIOS.

      Máš 64 bitový stroj, preto bude lepšie inštalovať pod UEFI a vytvoriť tabuľku GPT.

      Cheš dual boot alebo na celý disk Kubuntu?

      Akú verziu ISO Kubuntu máš na DVD? Ak chceš mať dlhšiu (5 rokov) podporu, tak by si mal mať verziu 14.04 LTS 64 bit.

      Pozri si, odpovedz, a potom môžeme pokračovať.

      • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 12:42
        Avatar minochino   Návštevník

        Verziu mam Kubuntu 14.04 x64, system samozrejme len jeden, na bios sa budem moct pozriet ale az poobede nakolko som este v praci, zatial dik moc

    • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 13:23
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      BTW- hodil by sa aj výpis, čo ti poradili na forum.ubuntu.cz

      • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 15:59
        Avatar minochino Kubuntu 17.10  Používateľ

        ahojte, v Biose som vycital:

        Boot Mode Selection: UEFI and Legacy ,  Storage Boot Option Control: Legacy Only, Secure Boot state: disabled,          je tam tych informacii viac, ale mam pocit, ze tieto su podstatne pre moj problem,

        vypis je takyto:

        Model: ATA WDC WD10EZRX-00L (scsi)
        Disk /dev/sda: 1000GB
        Sector size (logical/physical): 512B/4096B
        Tabulka oddílů: gpt

        Číslo  Začátek  Konec   Velikost  Systém souborů  Název  Přepínače
         1     1049kB   538MB   537MB     fat32                  boot
         2     538MB    992GB   991GB     ext4
         3     992GB    1000GB  8533MB    linux-swap(v1)

        
        
        

        </pre>

    • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 18:14
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ok, tak pokračuj ako ti radia tam, v každom prípade si pred doinštalovaním desktopu urob zálohu dát. Ja by som radšej urobil čistú inštaláciu, ale samozrejme je to na tebe. KDE je podľa mňa omnoho sofistikovanejší desktop ako Unity. Howgh.

    • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 19:05
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Podľa výpisu z parted -l ide o inštaláciu Ubuntu v Legacy móde. Ak plánuješ urobiť čistú ištaláciu Kubuntu, tak je na tebe ako sa rozhodneš – či zvolíš opäť Legacy alebo UEFI, keďže je na HDD iba jeden systém.

      Z prvého príspevku ale vyplýva, že je tu problém s funkčnosťou Live systému, čiže nie je problém nabootovať ale riadne otestovať systém. Odporučil by som pre istotu overiť md5Sum alebo sha256sum, či je v poriadku stiahnutý ISO súbor Kubuntu – všetko nájdeš TU. Len v krátkosti – SUM porovnáš tak, že sa presunieš do adresára so stiahnutým ISO, napr:

      cd Stiahnuté

      a príkazom buď

      md5sum celý_názov_iso

      alebo

      sha256sum celý_názov_iso

      porovnáš číselný reťazec.

      K zamrznutiu Live systému môže dôjsť, ak je DVD nesprávne napálené, alebo napálené vysokou rýchlosťou. Dokonca som sa už stretol aj s tým, že u niektorých mechaník môže byť problém, či ide o DVD+R alebo DVD-R. Prípadne je ešte možnosť vytvoriť bootovateľný USB kľúč.

      Doinštalovať iné desktopové prostredie je tiež možnou alternatívou ale s pokojný s ňou asi nebudeš. Treba si uvedomiť že Gnome a KDE používajú rozdielne knižnice a v systéme vznikne „guľáš“ Gnome a KDE aplikácií.

      • RE: Kubuntu Live CD nastavenie Boot 21.05.2015 | 21:05
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        len dodam k tym minusovym a plusovym mechanikam. O byvavalo ked dvd este len zacinal, dnes to mechanike je jedno.