zachrana disku

Sekcia: Hardware a Drivery 29.06.2015 | 14:51
hdd   Návštevník

Ahoj, chcem sa spytat o radu. Mam poskodeny disk s NTFS file systemom ktoreho obraz sa pokusam spravit. 

Je to externy disk so SATA portom. Povodne USB rozhranie mi vobec nefunguje (nezobrazuje ho v /dev) tak ho zapajam priamo cez SATA radic do pc (to zobrazi aspon /dev/sdd napr.).

skusal som: ddrescue -f -n -i0 -s10GiB /dev/disk img log

Problem ale je ze sa mi nepodarilo vytvorit image, vypisoval 4000MB errorsize a potom sa beh zastavil. Takto som to zopakoval 3x s rovnakym vysledkom, presne MB ale boli odlisne. 

Neviem ci mam skusit posunut index vyssie alebo moze byt nejaky problem v citani samotneho disku I/O operaciami.

Pripadne su nejake dalsie moznosti ako vytvorit image disku, resp preco by mi mohlo zlyhat vytvaranie daneho imagu. Bolo mi povedane ze dany disk padol na zem zo stola. Nejako sa mi to nezda ze nedokazal nic zachranit, a preco sa mi beh stopol pri tych 4000MB?

    • RE: zachrana disku 29.06.2015 | 15:15
      Avatar minimedia   Návštevník

      Aký je to disk? Výrobca? Mne sa podarilo zachrániť dva WD disky cez DOS-ácku utilitu čo dodával výrobca disku. Lenže bola tam možnosť že prídem o dáta. Mal som to WD

      A myslím si že môže byť poškodená niektorá hlavička alebo platňa.

    • RE: zachrana disku 29.06.2015 | 15:24
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj HDD,

      Ak ten disk spadol zo stola, tak zlyhalo čítanie z toho disku. Chyba vytvárania obrazu (image) disku je len jedným z následkov chýb čítania.

      Otázkou je aká bola cena dát na ňom uložených, teda či sa oplatí pozrieť aké chyby to vypisovalo v dmesg, alebo či sa to nedá radšej odborníkovi ktorý ho celý rozoberie a pohrá sa s ním. Teda, skúso nahradiť elektroniku (čím eliminuje chybu studených spojov) alebo či rovno nevyberie platne ak ešte nie sú celé doškrkané od uvoľnených hláv a nezamení ich s platňami v inom disku. Cena za opravu u odborníka môže byť ale niekde medzi hodnotou motorky a auta.

    • RE: zachrana disku 29.06.2015 | 16:15
      Avatar hdd   Návštevník

      Dakujem za odpovede, skusim este popatrat teda nejaku dosacku utilitu a hej toho som sa bal ze by bolo poskodene prave to citanie a tym padom ze by som bol mimo. Skusim este nieco vygooglit. Neviem co ine by som mohol este spravit s nim takto doma?

      • RE: zachrana disku 29.06.2015 | 18:29
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ nechceš pozrieť na tie chyby ako som hovoril, tak ti ostávajú dve možnosti. Buď si z neho vyberieš magnetky na hranie aj s lesklým zrkadielkom, alebo ho rovno vrátiš v pôvodnom stave.

        S počítačmi to nie je tak ako sa laikovi môže zdať. Ak je mechanicky pokazená nejaká súčiastka v počítači, tak ju neopravíš spustením nejakého nehmotného programu. Rovnako neopravíš vypálenú poistku v televízore tým, že sa ho budeš snažiť preladiť.

        Veľa zdaru prajem.

    • RE: zachrana disku 29.06.2015 | 22:22
      Avatar Juraj   Návštevník

      Ci pomoze neviem, urcite vsak neuskodi>>

      HGST Windows Drive Fitness Test (WinDFT) WinDFT will perform read tests without overwriting customer data.

      https://www.hgst.com/support/downloads#DFT

      • RE: zachrana disku 30.06.2015 | 08:38
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Podľa popisu toho programu sa jedná len o S.M.A.R.T test s zobrazením výsledku. To mu zobrazí chybu o ktorej už vie. Skúsiť to môže, ale Linux má priamo integrované kontroly priamo v systéme ktoré človeka proaktívne upovedomia na nadchádzajúcu chybu.

    • RE: zachrana disku 12.07.2015 | 20:47
      Avatar HDD   Návštevník

      Ahoj, skusal som patrat na internete ale vela som toho nezistil. Neviem ci nebude problem prave v tom ze ten disk napajam cez USB adapter. 

      Tiez som zistil ze ked sa mi ho podarilo napojit napr na windowse cez dany adapter tak mi tam ukazoval len 4GB.

      V prilohe je vypis z logov pre dany disk s vypisom z lsusb. 

      Vedel by niekto poradit kde hladat riesenie ?

      • RE: zachrana disku 12.07.2015 | 21:15
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Keď s tým diskom nič nerobíš, tak sa chyba nemusí prejaviť. V logu chyba zachytená nebola.

    • RE: zachrana disku 12.07.2015 | 22:10
      Avatar HDD   Návštevník
      [12103.030262] blk_update_request: I/O error, dev sdb, sector 2
      [12103.030268] Buffer I/O error on dev sdb, logical block 1, async page read
      [12103.407229]  sdb: unable to read partition table
      [12103.410369] sd 12:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk

      toto som dostal pri fsck -vcck /dev/sd*

      Neviem ako inak ovrit read operaciu na disku ako pomocou dd ale to mi do logov nic nevypise len to hned spadne.

      • RE: zachrana disku 13.07.2015 | 10:11
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nijak, ten disk nevie nájsť a prečítať ani začiatok disku kde má rozdelenie na logické jednotky.

        Použitie príkazu dd_rescue namiesto dd už asi neprinesie zlepšenie. Ten disk vyzerá naozaj byť mechanicky vadný, a zrelý do kremíkového nebíčka. Takže, dáta môžeš obnoviť zo zálohy, a zameň ho za niečo odolnejšie. Ja mám Silicon Power Armor A30, len pri ňom pozor. Oháňa sa MIL-STD-810G, ale z celej série testov zvláda ževraj len voľný pád z výšky štyroch stôp počas prenosu bez toho že by na ňom niekto vtedy pracoval. Občas sa dajú nájsť aj externé disky čo vedia zaparkovať hlavičky aj počas práce (majú akcelerometer), ale jeden z nich mi neprežil ani záručnú dobu (množili sa chyby na sektoroch). Takže na tie informácie o super bezpečnosti by som sa z vlastnej skúsenosti pozeral len ako na virálny marketing. Za konzistenciu uložených dát výrobca nezodpovedá aj keď sa oháňa certifikátmi čo pokrývajú relatívne bežné choovanie sa užívateľa.