Pokazeny motherboard

Sekcia: Hardware a Drivery 15.07.2015 | 22:31
Jan   Návštevník

Zdravim, kutilov do pc mam jeden problem so zakladnou doskou. Pri zapnuti pc sa tocia vetraky na chladicoch ale obraz nenabieha. Graficka karta aj zdroj su na 100 percent funkcne skusal som ich v inom pc, tam problem nebude. Takze chyba moze byt v ramke procesori alebo zakladnej doske. Kedze procesory sa tak casto nekazia povedal by som ze ramka alebo doska. Len problem je v tom ze dosku som kupoval na bazari s tym ze nie je zarucene ze pojde bola k procesoru gratis. Tak sa vas chcem opytat ako diagnostikovat chybu, ci to dat do servisu kde a kolko by to podla vas stalo. Dakujem za radi a ak by bol niekto technicky zrucny schopny mi s tym pomoct mohol by som mu dosku poslat na opravu a nasledne mu zaplatil.

    • RE: Pokazeny motherboard 16.07.2015 | 06:03
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Skusil by som na skusku vymenit zdroj, u mna to vacsino byva v zdroji, tiez odskusat tu malu baterku, co je na doske, ktora "drzi" nastavenie BIOSu a cas/datum... Preventivne ju aj vybrat alebo zmazat BIOS cudlikom a spustit, ci to nie je v BIOSe.

    • RE: Pokazeny motherboard 16.07.2015 | 09:43
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Odpoj vsetky pridavne karty zo zakladnej dosky, odpoj vsetky harddisky, cdromy, ventilatory a pod. zo zdroja (nechaj zapojene iba privody do dosky), z dosky odpoj tiez vsetky ventilatory okrem procesoroveho, zapni pocitac a odsleduj si ci ti pc speaker nieco vypipa, alebo nie. Ak nie je velmi pravdepodobne ze je mrva doska. Aby si si bol 100% isty mozes to zopakovat este s vybranym procesorom + skusit vymazanie CMOS ako pise Radovan.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Pokazeny motherboard 16.07.2015 | 09:43
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        pod pridavnymi kartami rozumej aj RAMky, mala by ti zostat iba doska s procesorom :)

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: Pokazeny motherboard 16.07.2015 | 11:46
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Uz som mal raz aj take, ze sa nerozbehla doska kvoli vadnemu snimacu otacok na ventilatore chladica procesora, skus napojit aj iny ventilator k CPU. Pozn.: To sa rozbehne doska bez operacnej pamate a zobrazi sa nieco na monitore ? Ja vzdy odpajam vsetko okrem RAM a CPU, ak je grafika na doske.

      • RE: Pokazeny motherboard 16.07.2015 | 12:31
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Tam ide o to ze speaker by ti mal vrieskat.