Nastavenie bootloadera?

Sekcia: Ostatné 19.08.2015 | 15:26
Martin   Návštevník

Ako má nastaviť bootloader po inštalácií najnovšieho openSUSE x64 na HDD, kde mi už beží Windows. Linux nainštalovaný mám, avšak po inštalácií mi systém ohlási problém so zavádzačom a po reštartovaní počítača sa mi spustí Windows. MBR a filesystem je v poriadku. Nainštalovaný mám Win7. Systém mi ohlasuje problém v zmysle "cannot finish boot sequence". 

Vďaka 

    • RE: Nastavenie bootloadera? 19.08.2015 | 15:30
      Avatar Martin   Návštevník

      Na záver inštalácie mi linux ohlási problém so zavádzačom a potom neviem čo s tým aby som ten linux aj rozbehal. Skúsil som aplikáciu EasyBCD 2.2 no na inštalovaný linux sa mi aj tak nepodarilo nabootovať.

      • RE: Nastavenie bootloadera? 19.08.2015 | 15:39
        Avatar Martin   Návštevník

        Bol by mi teda užitočný konkrétny postup ako to môžem vyriešiť.

      • RE: Nastavenie bootloadera? 19.08.2015 | 15:43
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Je viacej možností

        1. stiahni iso boot repaire disk urobíš bootovateľné usb alebo cd, nabootuješ a potom spustíš opravu

        2. alebo cez nejakú live distribúciu nainštaluješ ešte raz grub a na záver dáš cez sudo alebo pod rootom update-grub

        Upozorňujem treba zálohovať, a keď máš dva systémy na jednom disku tak si prepíšeš windwsácky zavádač a nebudeš môcť priamo nabootovať do windowsu len cez grub.

        • RE: Nastavenie bootloadera? 19.08.2015 | 22:27
          Avatar Martin   Návštevník

          Skúšal som sa s tým pohrať a narazil som presne na problém so zavádzačom na windowse ale podarilo sa mi to rozbehať. Momentále mám teda jeden voľný oddiel a chcem tam opäť nainštalovať openSUSE x64, tak aby som mal prístup do ostatných oddielov NTFS. Mám teda počas inštalácie linuxu použiť tiež NTFS alebo použiť predvolené nastavenie setupu? Ako mám nastaviť zavádzač, keď ma inštalátor linuxu opäť upozorní na problém, že testovanie štartovača sa nepodarilo?

          • RE: Nastavenie bootloadera? 20.08.2015 | 01:15
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ja keď som mal stým problém ale pri debiane (v čase keď bol ešte wheezy ako testing) a nepodarilo sa pri inštalácii nainštalovať grub tak som pokračoval bez grubu, dokončil inštaláciu. potom som použil spomínaný boot-repair-disk ten mi nainštaloval grub a bolo po problému. 

            Ak sa dobre pamätám či grub alebo win zavádač sa inštaluje na začiatok disku, grub prepisuje win zavádzač /aj opačne keby si to opravoval pomocou inštalačného disku win/ a neurčuješ mu filesystém.

            Ale ja zásadne používam dva fyzické disky kvôli tomuto, na každom mám systém s vlastný zavádzačom, len stým že nakoniec urobím update-grub a ten mi najde všetky ostatné systémy na zvyšných diskoch. Bootovanie je samozrejme v biose nastavené z disku kde j debian. Takto nemám problém mať win aj debian samostatne, len pri inštalácii odpojí fyzicky ostatné disky aby som niečo nepo....

    • RE: Nastavenie bootloadera? 19.08.2015 | 23:01
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Momentále mám teda jeden voľný oddiel a chcem tam opäť nainštalovať openSUSE x64, tak aby som mal prístup do ostatných oddielov NTFS.

      Podľa vyššie uvedených príspevkov je OpenSuse už nainštalovaný a pravdepodobne je nesprávne nainštalovaný zavádzač systému. Keďže spomínaš MBR, tak máš zrejme tabuľku oddielov MSDOS a v takom prípade sa zavádzač inštaluje vždy na sda bez čísla. Ak si nainštalovaný Linux zmazal a znova ho ideš na spomínaný voľný oddiel nainštalovať, tak musíš ísť cez manuálnu inštaláciu a linuxové oddiely vytvoriť ručne - (/ root na systém, swap a /home na dáta). Po inštalácii by si mal mať bezproblémový prístup z Linuxu na NTFS oddiely vo Windows.

      Mám teda počas inštalácie linuxu použiť tiež NTFS alebo použiť predvolené nastavenie setupu?

      Neviem presne, čo pod týmto myslíš, ale ak je na Linux oddiel už pripravený, tak nie je možné použiť automatickú inštaláciu, musíš ísť cez voľbu „Niečo iné“ - manuálne vytvorenie oddielov.

      Ako mám nastaviť zavádzač, keď ma inštalátor linuxu opäť upozorní na problém, že testovanie štartovača sa nepodarilo?

      Táto otázka je už zodpovedaná – ak by došlo opäť pri inštalácii zavádzača k problémom, tak by nebolo zlé postnúť terminálový výpis z

      sudo parted -l # malé L 

      (z Live CD), aby sme videli rozdelenie disku.

    • RE: Nastavenie bootloadera? 20.08.2015 | 08:18
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Robis chybu pri instalacii. Aj mne sa to par krat stalo. Musis si dat velky pozor kde instalujes zavadzac a ako mas vytvorene particie.

      Osobne nemam rad instalator OpenSuSe a hlavne rozdelovac diskov.

    • RE: Nastavenie bootloadera? 25.08.2015 | 17:31
      Avatar Martin   Návštevník

      Tou je link na vypis z aplikacie boot repair disk

      http://paste.ubuntu.com/12193169/

      • RE: Nastavenie bootloadera? 25.08.2015 | 18:22
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Obidva operačné systémy inštaluješ na prvý disk (sda), a zavádzač inštaluješ na druhý disk (sdb) ktorý slúži (asi) ako záloha. Také niečo myslím potrebuje v konfiguráku zavádzača upraviť poradie diskov. Ak máš kompletnú zálohu na tom druhom disku, tak vyber aby ten zavádzač bol zapísaný na disku kde máš obidva operačné systémy. To bude najjednoduchšie.

        Teda ak už má to distro podpísaný uefi zavádzač, alebo si vypol secure boot.

        • RE: Nastavenie bootloadera? 25.08.2015 | 22:46
          Avatar Martin   Návštevník

          No, skúsil som to nastaviť tak aby to všetko išlo na sda, do MBR som nechcel šahať, no nakoniec sa mi aj tak automaticky spustil Win7. Nainštaloval som, zvolil som GRUB EFI + secure boot. Inštalátor dookola oznamoval chybu a Boot Repair nevyriešil nič.

          • RE: Nastavenie bootloadera? 25.08.2015 | 22:57
            Avatar Martin   Návštevník

            Log v prílohe...

          • RE: Nastavenie bootloadera? 25.08.2015 | 23:19
            Avatar samalama   Návštevník

            ... do MBR som nechcel šahať...

            keby si vedel, co vlastne robis, tak mozno by si aj chcel...

            • RE: Nastavenie bootloadera? 26.08.2015 | 01:39
              Avatar Martin   Návštevník

              Ja viem o čo ide, len už som si párkrát musel opraviť potom Win aby sa dal používať.  Skúsil som ubuntu, len problém mám s aplikáciou Asus 6 Epu engine viete mi poradiť ako tú aplikáciu rozbehať aby sa tá funkcia dosky dala pouzívať?

              Vďaka

              • RE: Nastavenie bootloadera? 26.08.2015 | 11:52
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Aby sme si to zrekapitulovali.

                • Program "Asus 6 Epu engine" je pre windows, takže ten s Linuxom nemá nič spoločné. Linux používa svoje rokmi overené šetrenie elektriky, takže tento posledný bod môžeme vynechať.
                • Píšeš že si skontroloval MBR, tá tabuľka sa ale na 64bit systémoch nepoužíva pri boote. Používa sa len na doplnkových diskoch menších 2T a pri Legacy štarte (obvykle 32bit systémov). Samotné 64bit systémy používajú GPT (česť výnimkám, ale tam Windows moc nepatrí) a o nej nie je ani slovo v tom logu. Skús povedať aký nástroj a v akej verzii si použil. Odporúčam na to použiť niečo 64bit.
                • Odporúčam poztieť link, hoci aj cez google translator.

                • RE: Nastavenie bootloadera? 26.08.2015 | 15:55
                  Avatar Martin   Návštevník

                  Nainštaloval som ubuntu a tam mi všetko funguje ako má.

                  Ako nastavím na linuxe otáčky chladičov podľa záťaže počítača aby mi v kuse nehučal?

                  Pre mňa je podmienkou používania linuxu aby mi ba počítači fungovalo všetko, čo má. 

                  • RE: Nastavenie bootloadera? 27.08.2015 | 09:55
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ak si nevypínal ACPI, tak vie Linux regulovať otáčky vetráku sám. Ak má ovšem nastavenia pre danú dosku, a doska nemá v sebe UEFI BIOS nakazený chybami pre MS.

                    Ako prvé pozri vyťaženie CPU príkazom htop či ti nejaký proces nepreťažuje procesor. Občas sa to stáva ak nemáš ovládač grafiky pre 3D a prekreslovanie rieši MESA na CPU. Potom pozri výstup z príkazu sensors, či našiel vetráky.

                    A daj sem pre istotu aj výpis z /proc/cmdline.

                    • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 15:45
                      Avatar Martin   Návštevník

                      Ak si nainštalujem Debian 3 DVD iso, bude mi na počítači fungovať všetko rovnako ako mi to funguje teraz na Windowse? 

                      • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 16:43
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Ubuntu znamená starú africkú múdrosť "neviem nakonfigurovať Debian".

                        V Debiane je po inštalácií len slobodný softvér. Pokiaľ máš šťastie a pre tvoj HW to bude stačiť, tak všetko pôjde ako v Ubuntu. Pokiaľ tvoj HW bude potrebovať nejaké uzavreté šmejďárny, tak budeš musieť hľadať na nete, alebo sa tu spýtaš ako ktorý ovládač nainštaluješ.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 17:00
                          Avatar Martin   Návštevník

                          No, ako vidím, metóde pokus omyl sa nevyhnem... :D

                          • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 17:06
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Pokiaľ sa chceš naučiť ako systém pracuje skús Debian, pokiaľ chceš byť len užívateľ nechaj si tam Ubuntu.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 17:04
                      Avatar Martin   Návštevník

                      Existuje nejaký mod bios pre moju dosku s ktorou by vedel linux spolupracovať?

                      • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 17:08
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Pozri si na stránkach výrobcu najnovší BIOS. Inak aký máš problém?

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 17:52
                        Avatar KamilKE   Návštevník

                        samozrejme. existuju mody pre windows, linux a dokonca aj pre ms-dos. vtedy sa vypnu vsetky periferie (usb, fire-wire, etc.), disky sa emuluju do IDE modu, grafika je v rezime VGA, procesor poskytuje len i386 instrukcie. bohuzial, nie vsetci vyrobcovia podporuju tieto mody pre svoje dosky, resp. podporuju len windows, niektori sem-tam aj linux. preto treba davat pozor pri vybere hw pre linux.

                        • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 18:13
                          Avatar Martin   Návštevník

                          Hladam kompletne CAD riesenie pre firmu zalozne na newindowsovych, open source systemoch. Vedel by mi niekto sem postnut link na bios na moju dosku P5Q PRO na domacom pocitaci, tak aby s nou vedela spolupracovat po instalacii ktorakolvek linuxova distribucia alebo aspon tie najrozsirenejsie. Alebo sa to jednoznacne neda urcit a uz je to len hranie sa s parametrami nastavenia jadra linuxu... Doska ma zapnute ACPI aj verziu 2.0.

                          • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 18:33
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Niekedy mám pocit že hovorím maďarsky, aký máš problém s tou doskou?

                            Najnovší BIOS si stiahni tu.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Nastavenie bootloadera? 05.09.2015 | 18:58
                            Avatar KamilKE   Návštevník

                            stiahni si toto, a potom ako root spust v konzole v single runleveli:

                            # gunzip _stiahnuty_subor_ -d - | cat - > /sys/bus/acpi/drivers_probe
                            



                            automaticky ti to upgradne BIOS. musis potom zapnut/vypnut PC (najlepsie vytiahnut aj napajaci kabel) a potom znovu nastavit BIOS.