Prebudenie

Sekcia: Hardware a Drivery 25.08.2015 | 09:58
Avatar tomas273   Používateľ

Zdravím, mám problém s prebudením zo spánku na notebooku. Po prebudení nefunguje ani klávesnica, ani myš(touchpad), nič..niekedy sa mi zobrazí prihlásenie, niekedy len čierna obrazovka... Vie mi niekto poradiť čo mám robiť? dik moc..
Ked som používal ubuntu, stačilo preinštalovať ovládač na grafiku a fungovalo, teraz to nepomáha.


Linux Mint Rafaela 64 bit
Acer aspire E15, Nvidia, intel core i3, 8gb ram

Linux mám vedla win 8.1

    • RE: Prebudenie 26.08.2015 | 18:16
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      Naozaj spánok, či hibernácia? Lebo hibernáciu som kôli tomu prestal používať.

      • RE: Prebudenie 27.08.2015 | 10:14
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Hibernácia sa pokiaľ viem vypínala pred vyše dvoma rokmi. Boli na to dva dôvody:

        1. Binárne ovládače od výrobcov dlhodobo robili problémy.
        2. Hibernácia sa mala presťahovať na iné miesto, DBUS ju nechcel. Workaround zápisom do /sys funguje stabilne, pri OSS ovládačoch.

        PS: Predpokladám, že sa už chalan neozve.

    • RE: Prebudenie 27.08.2015 | 12:56
      Avatar marceel   Používateľ

      Toto sa stava aj mne ale ja mam AMD grafiku. Mne pomaha ked sa prepnem na GDM obrazovku. Ja ju mam nastavenu na ctrl+alt+F1. Vtedy mi nabehne monitor. Ale kedze tebe nejde ani klavesnica ani mys tak neviem. Mozno by si mal pozret ci ti nechyba acpid.

    • RE: Prebudenie 01.09.2015 | 12:47
      Avatar Tux   Návštevník

      ahoj tomas, neviem akú verziu mint používaš. stiahni si cez synaptic prostredie xfce a potom prostredie mate. odskúšaj obidve prostredia - nabootuj pc postupne v oboch prostrediach. ak problém nevyriešiš, zistené poznatky odpíš.

    • RE: Prebudenie 07.09.2015 | 13:36
      Avatar tomas273   Používateľ

      skúsim a dám vedieť či funguje. som sa dlhšie neozval, bol som mimo civilizácie... dik za rady :)

      • RE: Prebudenie 07.09.2015 | 13:49
        Avatar tomas273   Používateľ

        linux mint 17.2 rafaela

        • RE: Prebudenie 08.09.2015 | 20:25
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak ešte raz, prebudenie zo suspend, alebo hybernácie, keď sa pýtaš odpovedaj aj ty na otázky.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Prebudenie 08.09.2015 | 20:48
      Avatar Jozef   Návštevník

      Niekedy stačí na pár minút  odpojť baterku na matičnej doske.

      • RE: Prebudenie 09.09.2015 | 15:58
        Avatar tomas273   Používateľ

        spanok

        • RE: Prebudenie 09.09.2015 | 15:59
          Avatar tomas273   Používateľ

          prebudenie zo suspend

          • RE: Prebudenie 09.09.2015 | 16:43
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Osobne by som navrhoval vrátiť sa k Ubuntu, prečo si ho vymenil za Mint?

            No keď s tým chceš bojovať skús dať suspend, potom ho zobudiť a zavesiť obsah súboru /var/log/pm-suspend.log na pastebin.com a sem daj link naň. No v Minte je systemd a netuším či sa takýto log vôbec vytvára.

            Ja používam len hybernáciu a som s tým úplne spokojný no zrovna u mňa ani so suspend nieje problém.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Prebudenie 09.09.2015 | 18:18
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Lokalizácia je pri riešení technického problému trošku od veci. Vo virtuálnom súbore /sys/power/state máš možnosti uspania systému. Voľby disk a freeze fungujú vždy, ďalšie voľby ako hybrid a podobne už závisia od železa. Ktoré to bolo?

          • RE: Prebudenie 09.09.2015 | 22:11
            Avatar tomas273   Návštevník

            takže nakoniec som sa vrátil k ubuntu.. Mint som zvolil len pre dosť pozitívnych ohlasov(hlavne zo zvedavosti). A viac sa mi páči.. ale aj ubuntu je šmak, win už nemôžem vystáť. dík za rady...

            • RE: Prebudenie 10.09.2015 | 08:01
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Cinnamon z Mintu ide samozrejme nainštalovať aj do Ubuntu.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Prebudenie 10.09.2015 | 10:09
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Dovolím si pridať mojich pár amatérskych komentárov z notebookov, kde som Linux Mint 17.2 inštaloval:

      Mint 17.2 Xfce 32 bit, BIOS, 10 ročný HP - suspend aj hibernate ok

      Mint 17.2 MATE 64 bit, BIOS, 5 ročný DELL - suspend aj hibernate ok

      Mint 17.2 Cinnamon 64 bit, UEFI, 2 ročný PackardBell v dualboote s Win7 - suspend aj hibernate ok

      Kde robím chybu, že mi to všade spoľahlivo chodí?

      "Vráť sa k Ubuntu" - Veď vieme, že Mint 17 je postavený na Ubuntu 14.04. LTS. Čiže vráť sa z Ubuntu do Ubuntu?

      Ďalej ako vieme, Ubuntu podporuje okrem natívneho Unity: Xfce, KDE, MATE, GNOME a LXDE. Cinnamon oficiálne nie.

      Úprimne, čakal som exaktnejšiu technickú radu ako návrat k Ubuntu (i keď samozrejme proti Buntíkovi nemám nič).

      Skôr sa mi zdá, že pes môže byť  zakopaný v ovladači/nastavení Nvidie, prípadne v inštalácii Mintu. Ale Mint ako taký by som rozhodne nepodozrieval. Howgh.

      P.S. Píšem z Ruženky, ktorú som spoľahlivo prebudil zo suspend zo včera.

      • RE: Prebudenie 10.09.2015 | 10:48
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Mint má dva hlavné forky. Jeden je z Debianu, a druhý je z Ubuntu. Samozrejme, že Ubuntu pochádza pôvodne z Debianu, ale má v jadre aplikované záplaty na problematický alebo novší HW. Ďalšie rozdiely nemá zmysel rozoberať. Z môjho pohľadu to vyzerá na všeobecnú chybu ACPI v UEFI BIOSe daného problematického stroja, kde asi nebol aplikovaný posledný UEFI BIOS (ak ho zverejnil výrobca dosky/NB). Alebo na jednoduchý rozdiel vo verzii alebo patch leveli jadra medzi Mintom a Ubuntu.

        Cinnamon je fork Gnome3 DE s vzhľadom už nepodporovaného Gnome2 DE. Ten vzhľad sa dá nahodiť cez XFCE/LXDE/Mate a podobné old look DE. Meniť distribúciu kôli vzhľadu východzieho DE na niečo čo nemá podporovaný upgrade na vyššou verziu (ako je to pri Minte) je podľa mňa blbosť. Rovnako je aj blbosť pridávať rôzne PPA do distribúcie ak má tá inštalácia prežiť upgrade na vyššou verziu. Samotné PPA totižto zvyknú robiť problémy pri zamkýňaní verzií balíčkov, takže niekedy zblbne nielen upgrade, ale aj inštalácia samotných záplat v rámci jednej verzie distribúcie.

        PS: Ak fungovala mainstream LTS verzia (Ubuntu), tak odporúčam pri nej ostať. Mainstream je najpopulárnejšia kôli najmenej problémom. A to je zdroj tejto otázky i keď otázka je ohľadne nefunkčnosti pod niečím iným.