Bootloader na jednom disku a boot z druheho

Sekcia: Ostatné 19.12.2015 | 16:35
mehhe   Návštevník

Zdar, ak mam v PC mam 2 disky, na kazdom jeden OS, je mozne nastavit Grub tak, aby mi ponukol boot obidvoch OS alebo vie dalej bootovat iba z toho disku na ktorom je ulozeny?

    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 18:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Vie bootovať zo všetkých diskov kde je nainštalovaný systém, stačí napísať

      sudo update-grub
      

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 18:38
      Avatar Brainwall Debian 9 Stretch KDE  Používateľ

      Ono by bolo dobre aj keby ze napises aky OS mas lebo nie v kazdom staci update-grub v takom archu to nestaci a hlavne ani ten prikaz nefacha TVBedna :D

      PS: bedna by si mohol dakedy dojst aj na pokec kua...

      Som príliš starý aby som bol dieťaťom, a mladý na to aby som bol mužom...
      • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 19:34
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V upgrade-grub je všetko a preto sú ostatné nástroje zbytočné.

        Mohammad



        Na aký pokec mám prísť?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 21:02
      Avatar mehhe   Návštevník

      Ubuntu a Window 7, grub na ubuntackom disku. Takze pojde to?

    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 21:13
      Avatar Brainwall Debian 9 Stretch KDE  Používateľ

      jj ak ubuntu tak ten command pomoze mal by... ale nezabudni ako root alebo za pomoci sudo upgrade-grub

      Som príliš starý aby som bol dieťaťom, a mladý na to aby som bol mužom...
    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 19.12.2015 | 21:20
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Keďže sú v PC dva HDD a GRUB je nainštalovaný na HDD s Ubuntu, tak aby sa pri štarte PC dalo vyberať, ktorý OS bude bootovať, je potrebné zmeniť poradie bootovania diskov v Biose. Neviem, ako to máš teraz nastavené. Ale ak po zapnutí PC bootuje Win, tak tento HDD je nastavený ako primárny. V tomto prípade je potrebné nastaviť ako primárny HDD s Ubuntu, nabootovať do systému a v terminále zadať príkaz, ktorý sa tu už spomenul:

      sudo update-grub
      Vo výpise v terminále budeš vidieť, či bol do GRUBU pridaný aj Win alebo nie.

      • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 20.12.2015 | 16:38
        Avatar Mehhe   Návštevník

        Okej diky vsem, dufam ze to pojde. Mi ide o to aby som nemusel vyberat hdd cez bios boot menu ale cez grub, tak ze nastavim ubuntu hdd na prve miesto boot poradia bez pytania na dalsi hdd, zavedie to grub a az tam vyberiem OS. (Este to tak nemam lebo potrebujem ten disk inde, tak nech nemusim potom riesit)

        • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 20.12.2015 | 20:47
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Presne takto to mám spravené ja. V biose mám nastavené bootovanie z disku kde mám debian s grub-om a na druhom disku mám win7. A je to dobré aj z hľadiska že neprepisuješ bootloader win a ten potom netreba opravovať keby sa niečo stalo disku s debianom. Len sa nastaví bootovanie v biose.

    • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 20.12.2015 | 16:57
      Avatar Mehhe   Návštevník

      A ked sme pri tejto teme, tak vraj sa da cez grub nabootovat aj z pripojeneho USB kluca, to je pravda? :D

      • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 20.12.2015 | 17:52
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Jasne že áno.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 22.12.2015 | 19:20
          Avatar meheh   Návštevník

          Ale potom staci, aby niekto pripojil k PC svoj USB kluc s nejakou live distribuciou a v grube ju nabootoval a ziska pristup k PC, aj bez znalosti hesla k biosu (na zmenu poradia bootu) alebo nutnosti resetnut bios heslo jumperom v PC, ci?

          • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 22.12.2015 | 19:42
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Na zmenu Grubu potrebuješ heslo roota.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 22.12.2015 | 19:48
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Ak sa niekto dostane k počítaču jedinou ako-tak spoľahlivou metódou ochrany je šifrovanie disku. Pri nabootovanom systéme by sa dal kľúč pri troche snahy dostať z RAM.

          • RE: Bootloader na jednom disku a boot z druheho 23.12.2015 | 14:20
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ano. Ak mas fyzicky pristup k pocitacu, tak ho bez problemov hacknes. Ci uz cez priamy pristup k HW ako napriklad primy pristup do pamete (DMA) cez FireWire, USB3, PCI, PCI-E, PCMCIA, ExpressCard, ... alebo priamou modifikaciou udajov na disku z ktoreho startujes. Enkrypcia to nespasi, UEFI Secure Boot je len na odfiltrovanie script kiddies. A v poslednej dobe sa paranoici boja uz aj novej intelackej funkcie AMT ktora priniesla technologiu iLO/DRAC znamu zo servrov aj beznym uzivatelom.

            PS: Tie "citacon needed" na wiki ma rozosmutnievaju.