Rozdelenie disku

Sekcia: Ostatné 09.01.2016 | 11:45
Filip359   Návštevník

Ahoj, len sa chcem opýtať ako v Ubuntu 15.10 rýchlo a jednoducho bez pokazenie niečoho zmenšiť diskový oddiel Home o cca 100GB aby som mohol vytvoriť nový 100GB oddiel na odkladanie dôležitých súborov. Chcel by som aby mal nejaký názov napr. sklad a aby sa dal otvárať z rôznych operačných systémov aj z windowsu.

    • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 11:59
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      spraviť sa to dá napríklad cez GParted alebo podobný program...

      Takže spusti GParted z LIVE CD alebo USB a sprav úpravy (zmenši oddiel a pridaj ďalší...)

      Vyditeľnosť disku závisý na použitom súborovom systéme. Windows rozoznáva minimom súborových systémov (ntfs, fat32...)

      Ako vždy sprav si zálohu :)

      Happy falling
      • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 12:08
        Avatar Filip359   Návštevník

        Počkať takže to musím spraviť live USB a nabootovať ho a tak robiť úpravy? Ono nestačí zo software centra stiahnuť ten soft, nainštalovať a spraviť úpravu? Takže ak si spustím live usb tak aký súborový systém mi odporúčate na ukladanie dát do zálohy pri preinštalovávaní OS? Môže byť fat32?

        • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 12:37
          Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

          Aby si mohol upraviť súborový oddiel musí byť daný oddiel odpojený a systém s sním nemôže pracovať, keďže daný oddiel máš pripojený ako HOME tak je pre teba najjednoduchšie nabootovať z LIVE CD či USB a upraviť daný oddiel... Síce je fakt že niektoré súborové systémy sú schopné úpravy za behu ale odporúčam ti spraviť úpravy cez LIVE CD / USB.

          Je fakt že ja vlastne ani nezálohujem ale tebe sa teraz oplatí si nejakú zálohu disku spraviť keby sa niečo pokazilo...

          Fat32 nie je dobrý FS na zálohy (nepodporuje práva pre súbory ako Linuxové súborové systémy) a má obmedzenie na maximálnu veľkosť súboru...

          Happy falling
          • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 12:55
            Avatar Filip359   Návštevník

            Ahaaa tak ďakujem za objasnenie, no a aký FS je dobrý na veľké množstvo súborov??? No potreboval by som aby ho dokázal vidieť aj pracovať s ním aj windows aj linux. Síce windows už dlhšie nepoužívam ale je možné, že by som sa k nemu vrátil kvôli nejakým programom alebo hrám.

            • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 12:59
              Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

              pokiaľ máš na mysli len dáta ako video, hudba, dokumenty, obrázky tak daj kľudne NTFS s tým vie pracovať Linux (síce to nie je dokonalé...) aj Windows a tento súborový systém umožňuje ukladať aj veľké súbory ( >4GB )

              Happy falling
              • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 13:07
                Avatar -   Návštevník

                Áno presne hlavne veľké množstvo dokumentov z officu a nejaké filmy, fotky softvér.... Hlavne aby keď sa niečo doondí tak aby som to všetko mal hneď poruke.

    • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 13:10
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      tak daj kľudne NTFS s tým vie pracovať Linux (síce to nie je dokonalé…)

      Poopravil by som tvrdenie „daj kľudne NTFS“ na „daj určite NTFS“ :) Neviem, prečo je podľa teba NTFS nie veľmi dokonalé, ale ak chce mať zakladateľ témy prístup na oddiel z Windows a aj z Linuxu, tak jedine NTFS. Ja mám niekoľko externých diskov, všetky sú naformátované na NTFS a všetky pod Linuxom fungujú bezchybne, ešte sa mi nikdy nič nestratilo.

    • RE: Rozdelenie disku 09.01.2016 | 15:14
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ primárne pracuješ s Linuxom, tak jednoznačne ext4. Ten má aj doplnkový ovládač pre windows. Dôvod prečo nie Windows je jednoduchý. Linuxové nástroje na opravu NTFS nevedia opraviť NTFS disk. Vedia len zahodiť žurnál a nastaviť/vypnút príznak poškodenia.

      Ale, vyber si čo uznáš za vhodné.