prikaz rm

Sekcia: Ostatné 11.01.2016 | 15:24
Palo   Návštevník

caute ,

Tak sa mi stal takato vec: Mal som v live distre puppylinux pripojene jednu particiu sda2 a jeden flash disk sdf1 na ktorom bol mint. Zamerom bolo zmazat flash a dat tam inu verziu mintu dd prikazom. Zmazat som ho chcel prikazom rm -rf * nepodarilo sa. Tak som vymyslel toto: rm -rf /mnt/sdf1 * a zmazal vsetko na pripojenom home ==sda2.

Otazka znie - kde som urobil chybu, alebo je to len nejaky bug ?

    • RE: prikaz rm 11.01.2016 | 16:00
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      v prikaze mas medzi /dev/mnt a hviezdickou medzeru, cize si mu zadefinoval dva ciele ... a ten druhy target to zmazal ...

      • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 16:32
        Avatar Palo   Návštevník

        OK, teda doplatil som na to, ze som nepoznal nejaky bug, otazka znie, zatial mi to nikdy nerobilo, ale mozem ocakavat nieco podobne, ked budem v korenovom adresari disku a napisem rm -rf *

        ked budem mat pripojeny iny disk...

        • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 16:34
          Avatar borg Fedora  Administrátor

          to nie je bug :) proste musis vediet co pustas

          • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 16:49
            Avatar Palo   Návštevník

            pripada mi to elkom logicke napisat toto: rm -rf /mnt/sdf1 *

            a ocakavat, ze vymaze vsetko z disku/particie sdf1. Je to len iny zapis, podla mna, ako ked som v koreni a napisem toto: rm -rf *

            Ani jeden zo zapisov by nemal mat vplyv na ostatne pripojene disky/particie. Kedze som tuto vec nevedel - prvy prispevok, spytal som sa aj pouzitie prikazu v korenovom adresari disku/particie.

            • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 17:04
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Pozri si čo som písal nižšie aj s odkazom, pokiaľ tomu neporozumieš, pýtaj sa.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 17:06
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              nie je to logicke. ak si precitas manualovu stranku ku prikazu rm (man rm), tak pochopis. nie je dobre spoliehat sa na svoju logiku ak nepoznam zaklady, logika ta lahko sklame.

              otazku som nepostrehol (chybajuci znak ? ). ak ak budes v korenovom adresary (tj. /) a zadas rm -rf * tak to je to iste ako keby si zadal rm -rf / ,teda zmazes obsah korenoveho adresara (teda iba to, na co budes mat pravo).

              teda rm -f /mnt/sdf1 * urobi -> zmaze adresar /mnt/sdf1 a rekurzivne cely jeho obsah, dalej zmaze vsetko v tvojom akutalnom pracovnom adresaray (tj. ta hviezdicka).

              • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 17:30
                Avatar Palo   Návštevník

                Tak tomuto uz rozumiem velmi jasne. Problem bol iba v tom, ze z prveho prispevku som pochopil, ze som nieco zmrvil hviezdickou a medzerou. Je fakt, ze toto by ma nikdy nenapadlo, a teda o obnovu dat tesdiskom mam postarane. Ale skusil som to iba z 2 dovodov tymto sposobom: 1. zdalo sa mi vymazanie flashdisku rychlejsie, ako otvorenie gparted a preformatovat ho. 2. neslo to vymazat z korena a to som bol root, tak som sa rozhodol vyskusat nieco ine.

                Dakujem za spolupracu a cenne rady.

                • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 18:38
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Neviem či si to úplne pochopil tá medzera za /mnt/sdf1 je ako ďalší príkaz na zmazanie ďalšieho adresára. Uvediem príklad

                  rm -rf /mnt/sdf1 /home/palo
                  zmaže všetko v /mnt/sdf1 aj /home/palo a nie ako by sa niekto domnieval, že to zmaže len jeden adresár

                  rm -rf /mnt/sdf1/home/palo
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: prikaz rm 12.01.2016 | 21:33
                Avatar samalama   Návštevník

                ak ak budes v korenovom adresary (tj. /) a zadas rm -rf * tak to je to iste ako keby si zadal rm -rf /

                samozrejme ze je to blbost. za domacu ulohu mas zistit rozdiel... (koho styl vam to pripomina?)

    • RE: prikaz rm 11.01.2016 | 16:38
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      To mi pripomenulo tento bug, kde som sa nemohol dosmiať :D Bol som v kŕčoch aj z komentárov, čo dokáže spraviť jedna medzera :D

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: prikaz rm 11.01.2016 | 16:40
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Link som zabudol :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org