Aku TV na HD vysielanie?

Sekcia: Ostatné 19.01.2016 | 17:05
Peter   Návštevník

Ahojte, planujeme si zriadit kablovu TV (Magio). Nakolko sme mali len klasicku staru telku (s elektronovym delom) a pravdupovediac v segmente TV nemam ziaden prehlad - chcel by som sa obratit na tych z vas, ktori uz mate kupu LED TV za sebou a boli by ste tak dobri a zdielali svoju skusenost. Obzeram sa po kupe niecoho noveho, teda TV s ktorou vyuzijeme potencial HD vysielania.

Viete prosim poradit odpovede na nasledovne otazky? Hodnotiace kriteria su: nizka poruchovost, nizka spotreba (energ. trieda A, A+, a lepsie),

  1. Ktora znacka je najspolahlivejsia? Moj zamer je kupit znamu znacku (nic exoticke). Vyberajme zo znaciek ako SONY, LG, PANASONIC, SAMSUNG (prip. ine?)
  2. kvalita obrazu (odporucane rozlisenie) pri uhlopriecke ~80cm a vzdialenosti od oci ~1,5m +/- 4K displej su vyhodene peniaze, preto najvhodnejsia volba sa mi zda 1080p? (Co znamena ak pri niektorych TV sa uvadza ze su "HD-READY"?)
  3. Smart funkcie nie su prioritou = nepotrebujeme prehliadat web, youtube ani soc. siete
  4. Kompatibilita s digitalnou TV (vstupy/vystupy/pripojky pre magio tv)
  5. Rozne TV na trhu pracuju na rozlicnych kmitoctoch - niektore obrazovky su 200Hz, ine 100Hz...co vlastne tento kmitocet pre mna znamena? Ktora frekvencia je najlepsia?

Ak viete poradit konkretne modely/znacky kludne napiste. Dakujem za kazdu radu.

    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 19.01.2016 | 17:54
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Nvidia má peknú kalkulačku na výpočet hustoty. Pri danej vzdialenosti a rozlíšení 1920x1080 vychádza podpriemerné PPD 73.4.

    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 08:29
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      1> LG a Samsung

      2> Mirec ti odpovedal

      3>Ked nechces SMART TV tak sa nepytaj na znacku resp. takmer kazdy to ma uz v sebe a je iba o trosku drahsi ako "normalny" tv

      4> Standart je hdmi, usb, niektore maju aj scart este ale hlavne je ze: vyser sa na poondiaty magio! Radsej si kup toto: https://satelity.ellano.sk/vu+-zero-cierny_32508.html

      Info: https://www.cardshare.cc/ - stlac hore "products"

             : http://www.lyngsat.com/packages/SkyLink.html - cely SkyLink za 4.50$/mesiac

      • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 11:01
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        1080 je fullHD (vyssia kvalita) nez HD ready. presne, magio neber. Smart ak nevyuzivas, neber, za cenu najlacnejsieho smart mas TV bez smartu s lepsim cipom. a mozno by som bral nieco s podporou DLNA.

        • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 11:06
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Kamos kupoval teraz http://www.nay.sk/samsung-led-tv-ue40ju6072uxxh#user-reviews-box

          a v celku v pohode TV. Uz ked kupovat novu tak nech to ma 4K. A tie TV maju takmer vsetky Smart funkciu. Cize ked nechce smart tak neviem, neviem. Usetri prachy ale oplati sa to?

          • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 11:26
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Dá sa kúpiť aj bez smartu TV, našim som to tak kupoval, je pravda že ich je málo ale sú. Tie lacnejšie SMART sú aj tak na dve veci, ten HW je strašne pomalý. U našich by to bola strašná blbosť kúpiť SMART internet majú len mobilný, a na prehrávanie z disku nemusí byť smart aspoň tie LG čo si kúpili.

            -Ja sa osobne prikláňam k LG (zatiaľ ma najmenej nasrali nie kvalitov okrem samsungu ale ich politikov, Panasanonic nepoznám neviem posúdiť).

            -Osobne je pre mňa dôležité rozlíšenie pri takej uhlopriečke by som do menšieho ako FullHD nešiel, neznášam veľké body. čo sa týka 4K je to len na tebe či máš obsah v 4K ináč by som nekupoval lebo TV v SR v 4K tak skoro nebude aspoň nie do morálnej životnosti TV

            -HD ready máš 720riadkov a pri FullHD 1080 riadkov

            -Vstupy/výstupy na väčšine TV máš 1-2hdmi, usb vstup, 1-2scart(pozostatok minulosti ale zíde sa pri starších zariadeniach)

            -Čo sa týka frekvencie je to zase o obsahu čo na tom budeš pozerať nižšie ako 80-100 by mohli mať problém pri akčných scénach, rýchlom športe a zase vyššie frekvencie využiješ jedine pri 3D ak sa nemýlim

          • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 11:29
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Tak prilejem mojich 5 centov. Smart / nie smart ... ja mám obyčajné LG (ani nie HD, je to nejakých 1366x768, ale pozerám z takej vzdialenosti, že mám okolo 170 PPD, vo vnútri je Linux, ale dá sa k nemu dostať len cez RS232). Jediná vec, ktorá mi u toho chýbala (a cez RS232 sa mi ju podarilo povoliť) je prehrávanie z USB. Som totálne nenáročný a vlastne je mi jedno či pozerám na 20 ročný TV alebo niečo moderné, takže berte moje názory s rezervou.

            Smart TV považujem za bezpečnostné riziko. Mať pri sebe zariadenie, ktoré môže nepozorovane cez internet posielať záznam z kamery, alebo zvuky z mikrofónu fakt nemusím.

            Ďalšia vec, ktorá mi u Smart TV vadí je morálne zastarávanie. Viace mi sedí malý set-top box, alebo iná krabička schopná prehrávať bežne používané kodeky. Ak sa prejde náhodou na H.265 vymení sa malá krabička a ide sa ďalej.

            • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 11:54
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Na toto je ideálna malina, pichneš do USB portu z ktorého je aj napájaná a ešte ju aj ovládaš cez diaľkový ovládač k TV. Ale nepamätám si akú funkciu musí mať TV aby to takto fungovalo ale myslím si že všetky nové TV to budú mať.

              • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 12:00
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Ako sa to tak vezme, taká malina 4k nezvládne. Zase ja mám síce allwinner, ktorý to zvládne, ale nepretlačí cez HDMI takže je to aj tak jedno ;)

                • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 12:37
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Otázne je či treba 4K zatiaľ, ja mám len projektor a aj ten je len HD ready :-)

                  • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 12:52
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    A ja v konecnom dosledku TV ani nepozeram :)

                    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 13:53
                      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                      Čo je to TV :-), ja si pozriem TV asi tak 5x do roka keď som niekde u rodiny.

    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 13:43
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      4k by som vyradil. Po prvé nepoznám stanicu ktorá by v takomto rozlíšení vysielala. Aj s Furt HD býva problém, trochu slabší signál a je po obraze. Poznám človeka, ktorý chcel silou mocou 4k TV a keď si ju kúpil, tak mal horší obraz ako pred tým, pretože tam nedokonalosť obrazu pekne vystúpila.

      Čo sa týka HW stránky, tak to máš v X značkách rovnaké komponenty a mení sa len obal. Aj oproti mne cez ulica sa montujú TV.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 13:53
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        TV nieje len o pozerani stanic cez set-top-box atd. Kludne moze pozerat iba filmy, serialy, stiahnute vecicky atd ;)

      • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 13:54
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Najväčší rozdiel je v obrazovke, máme 2 veľkých výrobcov a to LG a Samsung, potom je Sharp a potom nejaký malý výrobcovia.

      • RE: Aku TV na HD vysielanie? 21.01.2016 | 19:47
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Ak montujú LG tak dobehni za nimi a poraď im, že hlasitosť sa má nastavovať logaritmicky, nie lineárne. Neviem ako došli na takéto nastavenie hlasitosti, mám 30 stupňov, 0 je bez zvuku, 1 je priveľa, vyššie sa to už moc nezmení (teda mení sa lineárne ale vzhľadom na logaritmické vnímanie hlasitosti to už nie je veľký rozdiel).

        • RE: Aku TV na HD vysielanie? 21.01.2016 | 19:58
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Fakt lineárne? Nechce sa mi veriť :))

          • RE: Aku TV na HD vysielanie? 21.01.2016 | 21:37
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Tak si daj 60dB v izbe, a pochopíš. Tiež to nemám rád.

    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 20.01.2016 | 21:14
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      zhodou okolností som ich vyrábal a teraz predával. ak chceš dobrú telku, ktorá nemá smart, tak napríklad Samsung 5100 (uhlopriečku si vyber sám). ceny sú rôzne, napríklad v planeu stojí 48-čka okolo 440€

    • RE: Aku TV na HD vysielanie? 21.01.2016 | 10:17
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      1. pre telku je najdolezitejsi PANEL a PODVIETENIE (+samozrejme rozlisenie)

      2. kedze plazmove telky ustupili zostáva nam len LED - ak chceme verny obraz trab hladat telku s direct backlight (kazdy pixel ma vlastne podvietenie odzadu) a vyhybat sa sice tenkym a shitnym edge light (podsvietenie celeho ponale z bokov - vytvara svetelne mapy viditelne hlavne v tmavych scenach)

      3. ak chcem pozerat akcne filmy, 3D alebo sporty - hladat telku s co najvyssou obnovovacou ferkvenciou

      4. smart - ak v telke je nikto nikoho nenuti ho pouzivat, rovnako 3D - vyhnut sa tymto funkciam pri vacsich uhloprieckach 5. osobne som fanusik LG a PANASONIC, ale SONY robi vybornu elektroniku, osobne nemam rad SAMSUNG

      6. kazda moderna telka ma kopu HDMI vstupov, DVB-T, USB (pocet zalezi od uhlipriecky a ceny)

      7. pri vybere odporucam ist do nejakeho velkeho obchodu a vybrat si tu co dobre vyzera a dobre sa na nu pozera (plu si vypyta ovladac a skusit si ako intuitivne sa ovlada) - beznemu nenarocnemu divakovi je to takmer jedno

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Aku TV na HD vysielanie? 21.01.2016 | 11:17
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Pozor, direct backlight nemá podsvietenie každého pixelu, pre 4k panely 1 LED posvieťuje typicky 50 000 pixelov. Pozor treba dávať na lokálne stmavovanie, niektoré panely ho majú v hroznej kvalite.