R9 380 fglrx driver

Sekcia: Hardware a Drivery 24.01.2016 | 14:40
3xc   Návštevník

Ahojte. Jedného pekného dňa počnúc verziou "fglrx-driver/testing 1:15.9-3 amd64" mi prestal fungovať fglrx driver na grafickú kartu, takže som pre zatiaľ prešiel na menej výkonný amdgpu driver. Chcel by som sa vrátiť späť k fglrx ovládaču. Akuálne moje balíčky vypadajú takto:

$ apt search amdgpu | grep installed
firmware-amd-graphics/testing,testing,now 20160110-1 all [installed]
libdrm-amdgpu1/testing,now 2.4.66-2 amd64 [installed]
xserver-xorg-video-amdgpu/testing,now 1.0.0-1 amd64 [installed]

$ apt search fglrx | grep -v ^\
amd-opencl-icd/testing 1:15.9-4 amd64
boinc-client-fglrx/testing 7.6.22+dfsg-1 amd64
fglrx-atieventsd/testing 1:15.9-4 amd64
fglrx-control/testing 1:15.9-4 amd64
fglrx-driver/testing 1:15.9-4 amd64
fglrx-modules-dkms/testing 1:15.9-4 amd64
fglrx-source/testing 1:15.9-4 amd64
glx-alternative-fglrx/testing 0.7.1 amd64
libfglrx/testing 1:15.9-4 amd64
libfglrx-amdxvba1/testing 1:15.9-4 amd64
libgl1-fglrx-glx/testing 1:15.9-4 amd64
libgl1-fglrx-glx-i386/testing 1:15.9-4 i386


Máte niekto podobný problém alebo viete ako by som mohol tento problém vyriešiť ?
Vďaka.

    • RE: R9 380 fglrx driver 24.01.2016 | 14:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús skontrolovať či je tvoja grafická karta ešte podporovaná v tom novšom ovládači. Ak už nie, tak máš možnosť použiť starší.

      • RE: R9 380 fglrx driver 24.01.2016 | 16:30
        Avatar 3xc   Návštevník

        $ lspci | grep VGA

        01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Tonga PRO [Radeon R9 285/380] (rev f1)

        $ apt show fglrx-driver

        ...This driver release supports the following graphics adapter families: AMD Radeon R9 Series, AMD Radeon R7 Series, AMD Radeon R5 Series,...

        Podľa toho čo píšu by mala byť táto karta podporovaná, však je to úplne nová karta nevidím dôvod prečo by ju mali prestať podporovať.

        • RE: R9 380 fglrx driver 24.01.2016 | 17:35
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          To by mala však je to rok max poldruha roka stará karta. Ovládače na ňu si mal z repozitára alebo zo stránok AMD?

          • RE: R9 380 fglrx driver 24.01.2016 | 19:18
            Avatar 3xc   Návštevník

            Presne tak, nedávno som ju kupoval. Ovládače boli z oficiálneho Debian/testing repozitára. Aktuálny amdgpu driver funguje úplne v pohode, ale tak tak nemám žiadne informácie ohľadom taktovania, teploty, regulácie otáčok a tiež tento driver je podstatne pomalší ako fglrx.

    • RE: R9 380 fglrx driver 26.01.2016 | 15:27
      Avatar Vlado1   Návštevník

      Ahoj,ako sa prejavuje "nefunguje"? Čo máš v xorg.conf? Osobne by som skúsil spustiť ručnú konfiguráciu: (sudo) amdconfig --adapter=all --initial a pozrel sa čo mi zapísal do /etc/X11/xorg.conf

      • RE: R9 380 fglrx driver 28.01.2016 | 22:03
        Avatar 3xc   Návštevník

        keď sa má spustiť lightdm tak ostane len čierna obrazovka a zamrzne PC, myslím že som dával aticonfig --initial a xorg.cong vypadal ok.

    • RE: R9 380 fglrx driver 09.02.2016 | 17:19
      Avatar 3xc   Návštevník

      Nooo tak aktuálne sa už v debian/testing repozitároch žiaden "fglrx-driver" nenachádza :D No proste paráda, už nech už príde aspoň ten powerplay... http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amdgpu-45-next&num=2

      Som kúsok googlil v Debiane a nikde žiadne buu ani muuu ohľadom prečo fglrx balíčky pomyzli.

      • RE: R9 380 fglrx driver 09.02.2016 | 23:35
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        V testing niekedy balíčky zmiznú, zvyčajne čo som odsledoval tak kvôli že budú nahradené novšímy a staršie nefungujú, stalo sa mi to už pri driveroch NVidie, Krita tam už chýba pol roka lebo sa preportováva na QT5 atď. Skús driver zo stránky AMD

        • RE: R9 380 fglrx driver 10.02.2016 | 23:16
          Avatar 3xc   Návštevník

          Takže možno prídu veľké zmeny, to by bola paráda, že by to už premenovali na niečo ako crimson a pridali tam to nové GUI čo AMDčko prepísalo do QTčka. Ale to asi skôr uvidím lietajúcu kravu :D

      • RE: R9 380 fglrx driver 10.02.2016 | 09:40
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Máš v zdrojoch softvéru povolený zdroj non-free?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: R9 380 fglrx driver 10.02.2016 | 23:12
          Avatar 3xc   Návštevník

          Pravdaže mám.

      • RE: R9 380 fglrx driver 15.02.2016 | 15:17
        Avatar Heron   Návštevník

        Není to tím, že žádný ovladač pro kernel v testingu (4.3) vůbec není?

        U posledních 15.12 Crimson se píše: Linux kernel 2.6 or above (up to 3.19). Mám pocit, ale nemůžu to už najít, že jsem někde viděl nějakou betu, která je ale pro up to 4.2. Takže pro testing taky nevhodný.

        Osobně mám z tohoto důvodu na herním stroji Debian Stable a tam fglrx-driver je a funguje ke spokojenosti. (I když pro R9 380 bude asi starý.)

        • RE: R9 380 fglrx driver 20.02.2016 | 01:23
          Avatar 3xc   Návštevník
          Není to tím, že žádný ovladač pro kernel v testingu (4.3) vůbec není?

          jjj, už nie je ale bol.

          U posledních 15.12 Crimson se píše: Linux kernel 2.6 or above (up to 3.19). Mám pocit, ale nemůžu to už najít, že jsem někde viděl nějakou betu, která je ale pro up to 4.2. Takže pro testing taky nevhodný.

          jjj to sedí, ale ale do nedávna mi na testingu pri 4.x kerneli fglrx fungoval v pohode. Ak ešte niekde zazrieš tú betu určite daj vedieť.

          Osobně mám z tohoto důvodu na herním stroji Debian Stable a tam fglrx-driver je a funguje ke spokojenosti. (I když pro R9 380 bude asi starý.)

          Myslím že cez "stable-backports" je dostupný aj nový fglrx. Ja mám rád novinky, takže používam testing ale začínam uvažovať že downgradnem na stable.

    • RE: R9 380 fglrx driver 15.02.2016 | 15:04
      Avatar 3xc   Návštevník

      No nič, už sú to tri mesiace a nič sa od vtedy nepohlo, oficiálny AMD crimson fglrx ovládač stále nejde nainštalovať(DKMS part of installation failed). Amdgpu driver začal po update toho ich AMD propritárneho firmware blobu mrznú(nakomplet iba hard reset). AMD to v poslednom čase s tými ich priekakmi valí. Každá dobrá druhá hra na steame píše že amd grafiky nepodporuje a keď napíšete developerom že prečo, tak odpíšu lebo bug+link. Keď sa vám aj danú hru podarí spustiť tak tam proste niečo nejde ako má. Som sklamaný.

      • RE: R9 380 fglrx driver 15.02.2016 | 19:53
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Inštaluj ovládač bez DKMS, komerčáci sú pakovia a toto proste neriešia. DKMS je >>> a to nepotrebuješ, po upgrade kernelu si ovládač nainštaluješ znovu.

        S AMD je problém, ale môže sa čoskoro zmeniť, pri hrách to jednoznačne vyhráva NVidia, takže pokiaľ sa chceš zahrať, zmena grafiky ti uľahčí život.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: R9 380 fglrx driver 20.02.2016 | 01:41
          Avatar 3xc   Návštevník
          Inštaluj ovládač bez DKMS, komerčáci sú pakovia a toto proste neriešia. DKMS je >>> a to nepotrebuješ, po upgrade kernelu si ovládač nainštaluješ znovu.

          Vyskúšam ho možno ešte, ale pochybujem že to pôjde.

          S AMD je problém, ale môže sa čoskoro zmeniť

          Áno vypadá to tak že do k-4.6 https://lists.freedesktop.org/archives/dri-devel/2016-February/101139.html sa už tlačia prvé zmeny ohľadne amdgpu ovládača. "New powerplay sysfs interface for manually selecting clocks" jooj kebyže si môžem aj teploty pozerať a montovať sa do otáčok ventilátora to by bola pecka :)

          pri hrách to jednoznačne vyhráva NVidia, takže pokiaľ sa chceš zahrať, zmena grafiky ti uľahčí život.

          Noo ja mám AMD aj NV.

        • RE: R9 380 fglrx driver 20.02.2016 | 09:31
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          vcera som skúšal instalnut na testing grafémy r7 260x a chýbajú balíčky: Fglrx-driver, fglrx-modules-dkms bez ktorých proste amd proprietárny driver nerozchodim. Takze dms modules potrebuješ. Jo, samotný balíček dkms tam je.

          • RE: R9 380 fglrx driver 20.02.2016 | 11:00
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            A čo ovládač so stránok výrobcu?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: R9 380 fglrx driver 22.02.2016 | 08:08
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Skusal som aj ten ale ten pri instalacii na konci vykazuje chybu s dkms modules ktory tam nieje a ma byt.

              • RE: R9 380 fglrx driver 22.02.2016 | 10:56
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                To sú paká keď tam nejde vypnúť DKMS, nuž smola.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: R9 380 fglrx driver 22.02.2016 | 11:18
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Su veru. Len ma serka to ze Debianisti odstranuju balicky hlava nehlava. Aj ked je to testing to neznamena ze by ich mali odstranovat len tak. Mozno ze nahrat novy a az ptm odstranit stary.

                  • RE: R9 380 fglrx driver 22.02.2016 | 17:49
                    Avatar 3xc   Návštevník

                    +1

                  • RE: R9 380 fglrx driver 22.02.2016 | 19:27
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Výhoda NVidie je v tom, že keď sa niečo pototo, tak nainštaluješ ovládač bez DKMS a nemusíš čakať na opravu, takže sa dá žiť aj na testingu.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: R9 380 fglrx driver 05.03.2016 | 11:53
      Avatar 3xc   Návštevník

      Podľa toho čo poslednú dobu čítam predpokladám, že AMD sa asi sústredí skôr na integráciu vulkanu do amdgpu drivera a celkovo vývoj amdgpu ovládača.
      Ak máte niekto aktuálne informácie ohľadom vývoja fglrx/amdgpu, tak pls šup sem s nimi. Ja som posledne zachytil len toto:
      http://diit.cz/clanek/amd-ama-q1-2016