Novy OS - skusenosti

Sekcia: Ostatné 18.02.2016 | 14:23
Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ

pozna to niekto? Elementary OS je to linux? nejake skusenosti...?

    • RE: Novy OS - skusenosti 18.02.2016 | 14:49
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ano, linux ktory sa chce hrat na OSX. Myslim ze je zalozeny na Ubuntu LTS.

    • RE: Novy OS - skusenosti 18.02.2016 | 14:58
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Elementary OS som mal veľmi krátko nahodený v NTB – zo zaujímavosti, že ako ide a chcel som vyskúšať niečo nové.

      Je to linuxové distro vychádzajúce z Ubuntu, avšak používa aj vlastné softvérové zdroje a vlastné desktopové prostredie Pantheon. Pre začiatočníkov nie je toto distro veľmi hodné, nakoľko je potrebné po inštalácii OS veľa vecí doinštalúvať, treba sa popasovať s jazykovou SK lokalizáciou, ktorá ani tak nebude úplná a je pravdepodobné, že aj keď sa tam SK podarí pretlačiť, nasledujúce aktualizácie ju totálne odstránia a aj keď napr. Synaptic ukazuje, že je nainštalovaná, nebude sa dať použiť.

      Ďalej mi vadila zamknutá pracovná plocha – čo znamená, že nie je možné vytvoriť nejaký priečinok na ploche, prípadne uložiť na plochu nejaký dokument/súbor. To isté platí aj pre ikony, ktoré je možné pridávať iba do spodného panela. Spodný panel tiež sem-tam štrajkuje a otvorené okná ponúkajú iba možnosť maximalizovať a vypnúť okno. Minimalizácia sa robí kliknutím na ikonu otvoreného okna v paneli.

      Môj subjektívny záver: Na prvý pohľad vyzerá Elementary dobre, no z hľadiska používania je jeho ovládanie a praktické používanie oveľa horšie ako pri Unity v Ubuntu. Mňa teda nijak neoslovilo.

      Nie je však nič lepšie, ako osobná skúsenosť – teda vyskúšaj a uvidíš. Je možné, že ty budeš mať úplne iný názor.

    • RE: Novy OS - skusenosti 18.02.2016 | 16:56
      Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ

      pouzivam ubuntu (optika macbuntu) zdalo sa mi to povedome :-) vyskusame,uvidime, vdaka za reakcie a nazory