Problem s ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 21.02.2016 | 08:59
Avatar Joey   Návštevník

Zdravim, kupil som si novy notebook hp probook 470 g2 s linuxom ubuntu. Mam s nim ale vela problemov a neviem ci je to chyba komponentov, alebo prave spominaneho linuxu. 1. Pri pozerani videi hlavne v rychlej scene sa zobrazuju pasiky. Robi to pri pozerani filmu a videi na youtube. 2. Klavesnica je nastavena na SK, ale pri pisani diakritiky (znakov) mi niekedy napise priklad } a niekedy ) 3. Kurzor pri oznaceni slova mi zachyti od 2heho pismenka v slove. Rovnako ked zatvaram kartu a chcem kliknut na × tak musim triafat, to × 4. Stiahol som si prehliadac firefox a flesh player, aby som mohol pozerat videa co na prehliadaci chromium nefunguju. Videa na youtube cez mozilu sa nedaju pozerat na celom okne. Notebook je v tedy strasne spomaleny, seka a nestiha.

Problem s videom som dal reklamovat v servise. Vraj bol chybny hard disk. Tento problem stale pokracuje a pocul som, ze to moze sposobovat Linux. Mate s tymto niekto skusenost?

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 10:12
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Linux môže pokaziť pevný disk, tak ako aj iný operačný systém. Ak mu nastavíš príliž agresívne šetrenie elektriky, tak sa disk uparkuje k smrti. To ale podľa opisu nie je tvoj prípad, a navyše to ani nie je chyba linuxu.

      U teba to vyzerá na viacero chýb. Zabudol si si prepnúť tytrubku do html5, a nekvalitná BT myš sa ti bije s pystenou wifi. Len mi nie je jasné na čom, keďže Ubuntu už dávnejšie začalo upúšťať od krížika na zavretie okna.

      P: to, že v servise urobili diagnostiku a našli predčasne poškodený disk s týmito problémami nemusí vôbec súvisieť.

      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 11:08
        Avatar Joey   Návštevník

        Co navrhujes? Notebook mam asi mesiac s tym, ze viac ako tyzden bol v servise.

        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Mechanické disky najviac trpia keď s nimi hrkáš počas práce. Nepozeral si náhodou filmy počas cesty vo vlaku alebo v autobuse? Ak áno, tak by si mal porozmýšľať nad výmenou mechanického disku za SSD.

          Ohľadom zvyšku, skús prezradiť ako sa na ten notebook dostalo Ubuntu s zatváraním okien pomocou krížiku, a aj ten zvyšok skús opísať. Ohľadne prepnutia youtube na html5, to sa prepína na stránke youtube.

          • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:34
            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

            Tej otázke "ako sa na ten notebook dostalo Ubuntu s zatváraním okien pomocou krížiku" akosi nerozumiem :) Veď v Ubuntu sa normálne zatvárajú okná kliknutím na krížik. Alebo nie?

            • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:18
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ubuntu obsahuje Unity. A Unity v poslednej dobe ten krížik na zavretie okna vo východzom nastavení schováva. Posledne zom musel zatvárať okno v Unity tak, že som stlačil myš nad ikonkou programu v ľavom paneli, a z kontextovej ponuky som vybral zavrieť.

              Teda, predpokladám že si písal o Ubuntu a nie o nejakom deriváte ktoré nahradilo Unity nejakým iným grafickým rozhraním (LXDE, KDE, Cinnamon, XFCE, ..)

              • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:51
                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

                S takýmto správaním som sa pod Unity, priznám sa, nestretol. Mám ho nahodený v NTB a tlačidlá na zavretie, minimalizáciu alebo maximalizáciu okna sú stále viditeľné, nemusel som nič prenastavovať. V nastavení systému sa dá ešte prehodiť, aby sa menu otvoreného okna zobrazovalo v otvorenom okne a nie na vrchnej lište.

                • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 18:13
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  V novších verziách sú tie čudlíky vo východzom stave schované, a objavia sa len ak na tú najhornejšíu lištu zájdeš myškou. Ale neobjavujú sa pre všetky okná. Welcomme, metro clone.

                  • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 18:29
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Alt+F4 by malo fungovať. Tak neostáva nič iné ako si založiť svoj vlastný klon konfigurácie, moderné vylepšenia aj mňa prinútili udržiavať si kvázi svoje distro.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 18:44
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ďakujem, ale ja na bežnú prácu nepoužívam rozhranie v ktorom si nemôžem naaranžovať okná podľa seba. A tráviť mladosť nad prestavovaním niečoho čo sa každého pol roka vzďaluje možnosti prestavovania mi nepríde ako rozumný nápad.

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 13:13
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Predpokladám, že na NTB je z výroby nainštalované Ubuntu a keďže ide o takto zakúpený NTB, tak by mal byť tento aj tak nastavený, aby všetko šlapalo. Ubuntu je však niekedy náchylné na správne fungovanie pod určitým HW. Ja osobne by som ti navrhol otestovať Live systémy (bez inštalácie) aj iných linuxových distier – napr. Kubuntu (14.04), Linux Mint (Cinnamon, KDE al. MATE). Aspoň zistíš, či je problém v OS alebo s určitými časťami HW. Ak by nejaký iný live systém pracoval na NTB bez problémov, tak ten pôvodný preinštaluj.

      Klavesnica je nastavena na SK, ale pri pisani diakritiky (znakov) mi niekedy napise priklad } a niekedy )

      Toto je dosť starý problém v Ubuntu, kedy sa klávesnica dosť často prepína z SK na EN a riešením je v terminále spustiť príkaz:

      ibus-setup

      a v otvorenom okne na karte ROZŠÍRENÉ zaktivovať voľbu Použiť systémové rozloženie klávesnice.

      Stiahol som si prehliadac firefox a flesh player….

      Dúfam, že nie z netu. Všetky potrebné aplikácie hľadaj v Centre softvéru Ubuntu alebo v Synapticu. Flash v ubuntu do Firefoxu sa volá flashplugin-installer a tento by si mal mať nainštalovaný, aby sa dali videá z netu bez problémov prehrať.

      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 13:42
        Avatar Joey   Návštevník

        1. Ako sa dostanem k tomu live systemu? Nie som moc technicky typ. 2. ibus-setup čo to je? :D 3. Firefox aj Flash mam stiahnuty z centra softveru :) no aj tak mi sejkaju videa na youtube.

        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:05
          Avatar bcee   Návštevník

          Stiahnes si OS, napriklad tu Na webe si vyhladas navod ako to das na CD alebo USB. Vlozis do pocitaca, namiesto instalacie vyberies moznost "vyskusat". Alebo to nainstalujes vedla povodneho. Plnohodnotne to cez zivy system nevyskusas, lebo v zivom systeme to v zasade ide pomalsie. Ale aspon si tam pozries, ako to vyzera. Porovnanie 1 2

        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:10
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
          1. Ako sa dostanem k tomu live systemu?

          Jednoducho, stiahneš ho z netu – napr. Kubuntu 14.04 LTS (podpora do r. 2019) TU, LinuxMint TU Prehľad všetkých linuxových distier nájdeš TU

          Stiahnuté ISO napáliš buď na DVD alebo vytvoríš bootovateľné USB – v Ubuntu na to nájdeš program Tvorca štartovacieho disku alebo Unetbootin, reštartuješ NTB, zmeníš poradie bootovania v NTB podľa média a necháš načítať Live systém. Čiže bez inštalácie si môžeš otestovať, či všetko behá tak, ako má. Je potrebné si ale uvedomiť, že Live systém ide trochu pomalšie ako riadne nainštalovaný systém.

          2. ibus-setup čo to je?

          To nerieš :) Otvor terminál (Ctrl + Alt + T) a napíš tam ten príkaz a stlač ENTER. Otvorí sa ti okno s nastaveniami a postupuj, ako som uviedol.

          • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:20
            Avatar bcee   Návštevník

            Zmenit boot poradie? Ked kupis PC, tak HDD by mal byt posledny v poradi, nie? Takze je jedno ci tam da CD alebo USB, nacita sa to.

          • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:47
            Avatar Joey   Návštevník

            Stiahol som si linux mint 17.3 cinnamon - 64 bit, ale neviem najst navod, ako to dostat na usb. To nemozem len normalne presunut do usb a rozbalit?

            • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:27
              Avatar bcee   Návštevník

              Neviem ako si ho stiahol Odporucam ti Ubuntu Mate. Dal som ti porovnanie spotreby RAM. Ked mas nizsiu spotrebu RAM, tak pocitac ide rychlejsie a tiez spotreba elektriny je nizsia.

              • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:44
                Avatar Joey   Návštevník

                ok, idem to skusit stiahnut, ale nikde nevidim navod, ako to dat na usb a spustit live system.

                • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 17:02
                  Avatar bcee   Návštevník

                  Zrejme si medzi 16:35 a 16:44 neaktualizoval stranku. Odporucam ti pred pridanim prispevku otvorit diskusiu v este jednom okne, kde to budes mat aktualne. Mozes potom prispevok na poslednu chvilu zmenit.

                  • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:33
                    Avatar Joey   Návštevník

                    uz mam mate na usb a dufam, ze o bude fungovat spravne. Neviem ale prepnut bootovanie z usb.

                    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:40
                      Avatar bcee   Návštevník

                      A ako si prisiel na to, ze potrebujes "prepnut bootovanie z usb"? Ked zapnes PC, nestartuje ti ten OS na USB ale ten povodny?

                      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:46
                        Avatar Joey   Návštevník

                        Ano, ani mi neda na vyber, ale rovno sa zapne povodny ubuntu.

                        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:48
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Pri boote vypuseje akú klávesu vybrať pre boot, väčšinou je to klávesa F8, F9, alebo F12. Pokiaľ to nevypisuje, budeš musieť ísť do BIOSu/UEFI a tam nastaviť ako prvé pre boot USB.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:53
                            Avatar Joey   Návštevník

                            vies mi napisat navod? ja ho nikde nemozem najst.

                            • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 20:12
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Malo by to pri štarte pípnuť a vypísať čo stlačiť, pre výber bootovania, alebo vstup do BIOSu, prípadne UEFI.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:53
                          Avatar bcee   Návštevník

                          Na vyber by ti dalo iba keby si mal dva OS na tom istom HDD {alebo teoreticky dva OS na tom istom USB}. Hned ako ti to startuje, by si mal mat vlavo dole vstup do biosu. Zrejme F10, mas asi tri sekundy na to aby si to stlacil. Potom si najdes nieco ako "boot options". Je uplne jedno ci bude na 1. mieste CD alebo USB, nebudes predsa nikdy davat do PC jedno CD s OS a zaroven jedno USB s OS, ked chces spustit iba jedno z toho. Dolezite je len to, aby HDD bol na konci. Ja som si myslel, ze od vyroby je HDD na konci.

                        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 19:54
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Musíš mať v biose povolené bootovanie z usb disku a po reštarte si vyvoláš Fn (asi F9 alebo ESC) klávesou boot menu.

                          • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 20:10
                            Avatar Joey   Návštevník

                            Tak uz som na Mate. Bolo to F9. Spustil som youtube a pasik robi stale. Ako prehodim youtube na html?

            • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:35
              Avatar bcee   Návštevník

              Ubuntu Mate sice nevyraba ta ista firma ako obycajne Ubuntu {Canonical}, ale je to fakticky ten isty operacny system. Ubuntu je asi najpouzivanejsia distribucia Linuxu, na webe najdes vela navodov. Ako som povedal, nevadi ak mas "Ubuntu Mate", ked najdes navod na ubuntu.com, tak ho mozes pouzit. Ak vies po anglicky, nemas problem. Teraz som dal do goole: "make live usb" Hned druhy vysledok Preto hovorim, drz sa Ubuntu, maju krasne navody. Ale odporucam Ubuntu Mate.

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 13:53
      Avatar bcee   Návštevník

      Unity podla mna nie je vhodne na notebook. Odporucam ti Ubuntu Mate

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 14:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Vodorovné prelínanie videa hlavne s strede obrazovky mi robí niekedy tiež, distro Mint 17.3, desktop MATE, driver nvidia-340, soft VLC,,,

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:27
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nič nepreinštaluvávaj. To čo popisuješ je problém s grafickým ovládačom. Klikni úplne hore vľavo zobrazí sa ti vyhladávací dash, tam začni ťukať "ovladac" a malo by ti podhodiť program "Dodatočné ovládače". Ten spusti a chvíľu čakaj budú sa hľadať ovládače pre tvoj HW. Vyber si fglrx (proprietary). Ak nebudeš vedieť ako ďalej hoď screenshot do komentára..

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:48
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        K tomu sa prikláňam aj ja. Len mi je záhadou ako to nastalo. Ak to je jediný z probook 470 g2 s Ubuntu, tak by mu to malo fungovať hneď po vybalení. Toto mi skôr pripadá ako použitie zle stiahnutého inštalačného CD ktorým to niekto prevalil, a vtedy tam môže byť viacej prekvapení.

      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 15:57
        Avatar Joey   Návštevník

        Mam to odkliknute. Je to nastavene. Takze to asi problem nebude :(

      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:00
        Avatar Joey   Návštevník

        takto to mam od zaciatku.

        • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:12
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Vyskúšal by som ešte prepnúť to na ovládač fglrx-updates.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:30
      Avatar Joey   Návštevník

      Nepomohlo :(

    • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:30
      Avatar Joey   Návštevník

      Nepomohlo :(

      • RE: Problem s ubuntu 21.02.2016 | 16:41
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Dúfam že si po zmene aj reštartol počítač.

        Unity niekedy proste s niektorými ovládačmi nechodí dobre. Už to padlo vyššie skúsiť iné grafické prostredie, napr. Mate. Skús v zdrojoch vyhľadať balíčky mate-core a mate-desktop-environment, nainštaľuj ich, odhlás sa v prihlásní prepni prostredie na MAte.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Problem s ubuntu 23.02.2016 | 09:44
      Avatar Joey   Návštevník

      Skúšal som mate. To prostredie sa mi páči viac ako na ubuntu. Čo ma ale hnevá je to, že to sekanie prelínanie videa vodorovnou čiarou ostalo. Kde môže byť chyba? Rozmýšľam nainštalovať windows asi bez licencie, aby som nekupoval niečo, čo mi nemusí pomôcť. Nemôžem tak stratiť záruku na notebook?

      • RE: Problem s ubuntu 23.02.2016 | 09:59
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Zaruka sa netyka SW alebo iba HW. Ked ho nainstalujes tak nezabudni doinstalovat aj vsetky potrebne ovladace: drp.su

        A ak aj tam to bude robit tak zbehni do servisu a podaj reklamaciu.

      • RE: Problem s ubuntu 23.02.2016 | 10:17
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tou čiarou myslíš tearing?

        Väčšinou zaberie zapnutie vertikálnej synchronizácie (V-sync). Tá ATI by mala mať nejaké klikátko na nastavenia.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Problem s ubuntu 23.02.2016 | 10:25
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ nemáš akcelerované ovládače, tak ti bude grafika sekať. Prejavuje sa to s tou vodorovnou čiarou aj mimo videí spúšťaných cez Flash? Skús si prehrať nejaké HD Ready alebo Full HD video prehrať v normálnom prehrávači filmov ako napr VLC, Totem, GMplayer. Totižto Adobe Flash plugin do prehliadača nemá pod linuxom akceleráciu prehrávania cez grafiku. Ak je to len vo Flashi, tak si naozaj prepni youtube do HTML5.

      • RE: Problem s ubuntu 23.02.2016 | 13:40
        Avatar bcee   Návštevník

        Co sa tyka zaruky, to sa pytaj predajcu. Co sa tyka sekania: pri takychto problemoch treba zadat do google model PC a verziu OS {zrejme ubuntu 15.10} a specifikaciu problemu. Ak ti nic nenajde, tak zrejme ostatni pouzivatelia nemaju tento problem a potom je pravdepodobne chyba v HW. Este by som ti poradil nainstalovat Ubuntu Mate vedla povodneho, stiahnut k nemu aj aktualizacie. Lebo nemozes si byt isty, ci to neseka kvoli tomu, ze to ide zo ziveho systemu. Navyse, tieto HP mavaju 2 USB porty, pricom jeden z nich je USB 2 a druhy je USB 3 {10x rychlejsi} a ty mozno ani nevies , ktory z nich je USB 3. Nainstaluj to, potom to mozes odinstalovat tak, ze si do povodneho nainstalujes program na "manazovanie" operacnych systemov, kde oznacis ten nepotrebny a odstranis ho.