Prečo používate Linux?

Sekcia: Ostatné 17.04.2016 | 16:42
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Pre oživenie fóra ma napadla takáto otázka, som zvedavý na odpovede :) Sám používam nejaký ten čas single Linux, za seba odpovedám - kvôli stabilite, spôsobu inštalácie softvéru, ukladania konfigov a možnosti voľby desktopu a distra,,,

    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 16:43
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      mám ho rád :)

      Happy falling
    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 17:05
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Skus si to hodiť do blogu na budúce.😉

      • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 17:31
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Som rýchlejší ako myšlienka, nie som ešte zvyknutý na blogy na LOS,,,

      • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 23:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak daj prečo si pri Linuxe :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 08:26
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ked tak nad tym rozmyslam tak hlavne preto ze mam moznost volby, stability a ako take bezpecnosti. Mam rad aktualizovany system ktory ma nezatazuje pri vypinani a zapinani instalaciami aktualizacii. A vlastne nieje taky system ktory by sa mu vyrovnal a ktory by som bol schopny pouzivat na denno dennej baze. (+ to co si pisal aj ty). Navyse I hate Windows.

    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 17:27
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Stabilita, bezpečnosť, balíčkovanie, konfigurácia, slobodný kód.

      Všetko je priamočiare, nepotrebujem na každú pitominu ťahať softvér, napr. keď hľadám text v desiatkach súborov:

      grep -n output Documents/*

      A to že idú jednotlivé príkazy ďalej kombinovať, presmerovávať výstup atď.

      Bez možnosti si hocičo naskriptovať si už dnes neviem ani predstaviť mať použiteľný desktop.

      Je to proste láska :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 18:10
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      [X] Iné, uvediem v diskusii pod anketou.

      Už si nespomeniem.

    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 18:58
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      Na vlastné oči som videl, ako chlapec celú prednášku reštartoval - kofiguroval a pripravoval aktualizácie... a spal :D + to, čo píše Bedňa.

    • RE: Prečo používate Linux? 17.04.2016 | 19:49
      Avatar Adam MintPPC(PowerPC), MXLinux(Intel), Fedora 39(M1 ARM  Používateľ

      rýchlosť, stabilita a ostatné dôvody čo boli spomenuté.

    • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 09:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      DESKTOP: jednoznačne prisposobiteľnosť (funkcna aj graficka) a baličkovycí systém a istota že keď zapnem pc tak sa nebude 30 minut aktualizovať.

      SERVER: lebo nič iné neviem na headless server použiť, dokumentáciu k konfigurácii čohokoľvek

      Plus je ze nemusim riesit licencie.

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 18:30
      Avatar kyborg   Používateľ

      Kvôli slobode ktorú poskytuje, že mi nejaký súdruhovia vravia čo je pre mňa najlepšie. Kvôli konfigurovateľnosti, oveľa rýchlejším instalaciam programov, výrazne vacsiej svižnosti na rovnakom hardware oproti MS Win...

      • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 20:40
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak pod toto sa tiež podpíšem, sedmička Windows mi ide na notebooku menej svižne ako Linux Mint aj keď bola s Lenovom v cene,,,

    • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 20:14
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Ja používam len Linux a Android, takže ani to neviem porovnať ako to vlastne funguje na Windowse 10 - ale niečo ste napísali ako je to na Windowse, tak som o niečo múdrejší :)

      Na Linuxe sa mi najviac páči okrem toho čo ste už spomenuli aj ochrana súkromia - v tom je Linux líder.

      A na mojom starom počítači ide Lubuntu spolahlivo.

      Windows zrejme zaťažuje hardvér špionážnym softvérom a to znižuje výkon.

    • RE: Prečo používate Linux? 18.04.2016 | 23:04
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      efektivita + konfigurovatelnost + uzasna jednoduchost

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: Prečo používate Linux? 19.04.2016 | 07:40
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Nevnucuje mi určitý štýl používania počítača, nekladie mi prekážky vo vykonávaní práce.

    • RE: Prečo používate Linux? 19.04.2016 | 11:21
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ja som prešiel hlavne kvôli politike MS a detto nepoužívam produkty Apple a averziu mám aj ku Google a androidu a ešte win7 mi vôbec nesadol a tak som sa poobzeral po alternatívach a vďaka Ubuntu som skončil pri Debiane. A po druhé nerád som v stáde mám radšej komunitné veci. Linux mi vyhovuje, viem si ho upraviť ako ho chcem ja a keď ma niečo naštve tak to môžem nahradiť niečo ľahšie a niečo ťažšie.

      • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 11:31
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Si prvý človek ktorému nesadla 7ka Windows, považujem ju s XPčkom za najlepšiu verziu ;) Windows 10nu mám v práci a mne pre zmenu táto verzia nesadla. Ja služby Google využívam každý deň ako aj Android v mobile, mať mobilnú kanceláriu po ruke je pohodlné,,,

        • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 12:14
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          S XP som bol spokojný a nejaký linux som ešte neriešil to prišlo až neskôr a asi preto že niesom z IT.

    • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 08:22
      Avatar PeterFodrek   Návštevník

      Sú asi tieto dôvody.

      1.Učím Unix/Unix Like OS a spolu s BSD je to najdostupnejsi OS tohto typu 2. Čítam si licenčné zmluvy a oproti EULA sú kapitulačné zmluvy Nemecka po svetových vojnách selanka. 3. Výkonu je mi variabilta možnosti použitia rôzneho spôsobu riešenia toho istého problému podľa nálady a schopností.

    • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 21:12
      Avatar lkac Ubuntu-MATE  Používateľ

      Tak sa pridam. Robim v IT a ked som pred cca 15 rokmi presiel na linux, pochopil som, ze ako itckar nemam inu moznost. Jedine win admini mozu robit na windowsoch a to ja nie som. Nastastie. Linux mi priniesol slobodu a efektivitu v praci. A nastroje, ktore som vo win nemal. Absolutnu kontrolu nad strojom. Nad sietou. A mimochodom, stvali ma neustale rebootovania a cakania, coi z toho vyjde. Dohladat, co sa v stroji vlastne deje, je vo win nemozne aj s perfmonom a resmonom. Linux mi priniesol slobodu a vedomie, ze viem, co sa v notase deje.

      lkac
    • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 21:24
      Avatar tosed   Návštevník

      Ak sa môžem zapojiť, tak napíšem aj ja prečo Linux. Je zadarmo, všetko čo potrebujem mi funguje, bezpečnosť. Nie som žiadny programátor, ale vyhovuje mi. Mám Ubuntu.

    • RE: Prečo používate Linux? 20.04.2016 | 22:29
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      začal som kvôli mobilnému pripojeniu na internet. Windows mi ťahal dáta z kreditu a pritom som nemal spustený ani prehliadač. Tak som skúsil Ubuntu a od 2008 do 2015 som používal výhradne Linux. čisto ako užívateľ. Dal mi všetko čo som potreboval. Momentálne mint + widle 10 na editovanie videa. V tom mi žiaľ Linux nevyhovuje.

      • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 14:55
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

         Windows mi ťahal dáta z kreditu a pritom som nemal spustený ani prehliadač.

        Že by to bolo kvôli odosielaniu  špionážnych dát? Asi by nebolo veľkým prekvapením, ak by sme sa dozvedeli, že Microsoft robil s počítačov ploštice aj pred Windowsom 10.

         

        (Inak čítal som jeden anglický článok v ktorom sa hovorilo, že Windows 10 je veľmi neúspešný, pretože ho chce rekordne málo ľudí, (ale neviem či je to aktálne ešte aj teraz). Je zrejmé, že Microsoft si to pokazil u ľudí asi tou špionážou. Ale to som odbočil.)

         

        Momentálne mint + widle 10 na editovanie videa. V tom mi žiaľ Linux nevyhovuje.

        A neide ten program spustiť cez Wine? Pretože neviem či to stojí za to inštalovať Win 10 kvôli jednému programu

    • RE: Prečo používate Linux? 21.04.2016 | 22:37
      Avatar mark   Návštevník

      1. Balíčkovací systém - inštalačné programy ako poznám z Win sú proste k ničomu. 90 percent vecí, čo potrebujem je na 4 DVD s repozitármi 2. Zaujímavé črty. Príklad: - fungujúce SWAPovanie, - jadro si neusekne polovicu pamäte - bash je oproti príkazovému riadku inde - NFS je super oproti zdieľanému priečinku vo windows najmä pri kopírovaní z notebooku do notebooku, - so softvéru okolo linuxu mám dojem, že ho robia programátori pre ľudí, napríklad taký simple scan je v jednoduchosti ovládania pre mňa top. 3. Obvykle má nižšie nároky na hw ako Win ... mám rád rýchlosť. 4. Nemám dojem, že ma sleduje každý softvér a stále chce nové updaty z netu. 5. Veľa slobodného softvéru, akademického a použiteľného softvéru. 6. Špecializované distribúcie ako slax a Clonezilla sú užitočné. 7. Tlačiareň a skener som nemusel komplikovane inštalovať. To, čo k tomu pribaľujú výrobcovia pre Win, je hrozné. 8. Je použiteľný offline. 9. Moje rozhodnutia o kúpe nového hardvéru neovplyvňuje tak veľmi plánované zastarávanie od MS s každou novou verziou Win. 10. 64bitov som začal používať snáď 8 rokov predtým, než začali s tým na Win masovo. 11. neznášam platený softvér, pretože kúpou ho neovládam a prakticky ho nemôžem používať neobmedzene dlho vplyvom plánovaného zastarávania. Česť výnimkám.

      • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 09:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Po prečítaní tohto príspevku som mal pocit ako keby sme my dvaja používali iný windows a iný linux. Nemám rád takéto propagačné veci aj keď linux používam alebo možno práve preto. k bodu 1. - včera som sa pokúsil nainštalovať v linuxe program Brave - po cca pol hodine kompilovania mi koniec inštalácie zlyhal pri zostavovaní balíčkov a koniec. Vo windowse sa mi nestalo, že sa program nedoinštaloval, pokiaľ už začal. k bodu 7. "tlačiareň a skener som nemusel komplikovane inštalovať." Ja som naopak pod linuxom musel tlačiareň a skener inštalovať komplikovane, podarilo sa mi to až na tretí pokus s ručnými editáciami súborov, čo nie je nič pre neznalého užívateľa. Skener som inštaloval ešte komplikovanejšie, nebyť skúsený užívateľ, nepodarí sa mi to vôbec. k bodu 9. Naopak pri kúpe hardwéru musíš veľmi dobre zvažovať, aké PC kúpiš, inak si koleduješ o to, že Ti v linuxe časť vecí nepobeží - viď nedávna skúsenosť jednoho neštastníka s Asusom X205TA. Pod windows všetky mašiny bežia na prvý šup vďaka predinštalovanému windows. Tým nechcem povedať, že windows nemá muchy. K bodu 11. "neznášam platený softvér, pretože ho kúpou neovládam a prakticky ho nemôžem používať neobmedzene." - aj pod windows existujú neplatené verzie a naopak pod linuxom platené, takže je to o výbere. A nerozumiem, že čo chceš na softvéri ovládať. A čo sa týka neobmedzeného používania, v linuxe tiež aktualizuješ na nové verzie a nepoužívaš softvér z pred 10 rokov.

        • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 10:09
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Vobec si nepochopil co tym chcel typek povedat. Jasne ze vela veci je subjektivnych ale preco potom pouzivas linux a nie windows ked ti tak vela veci nefunguje/ovalo pripadne si to dlho rozduchaval?

          • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 10:24
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Tým som chcel iba povedať, že to nie je čierno-biele, každý OS má svoje pre a proti. Linux sa snažím spoznávať už iba zo zvedavosti aj keď ma niekedy vytrápi. Nemám len rád nekritické zmýšľanie niektorých užívateľov linuxu. Vychvaľujú do neba bez toho, že by si pripustili, že kráľ je nahý. Iste linux má veľa dobrých vlastností, aj keď nie je vôbec dokonalý. Napríklad ta hláška o zložitej inštalácii tlačiarne vo windows. Preboha, čo je také zložité na spustení inštalačného programu k tlačiarni a klikaní na tlačidlo Ďalej. Na windowse mi vadia iba dve veci. Aktualizačný proces a náchylnosť na vírusy a tomu podobné veci. Ale napríklad v práci som mal nainštalovaný 7 rokov WinXP bez toho, aby som ho musel preinštalovať po celú tú dobu. Potom som musel vymeniť počítač z dôvodu zastaralého hardvéru. Aj po tých 7-mich rokoch chodil skvelo.

        • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 11:50
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          1. Už si skúšal niečo skompilovať pod Windowsom? Tak to ti neprajem, tam žiadne doťahanie závislostí v podobe balíčkov nemáš. Distrá založené na Archu predpokladajú znalejšieho užívateľa. Pre Debian a Fedoru tam balíček máš. Inak pre rady nielen pre Arch, ale aj Debian chodím do AURy, väčšinou tam nájdem hotové, alebo pohotové riešenie. Prípadne si pozriem ako z jedného distra dostať balíček do druhého.

          Ďalšie body sú o kúpe podporovaného hardvéru, čo pri prechode z Win na Lin môže spôsobiť problém, ale z Lin na Win to môže byť rovnaké, poznám ľudí ktorý majú Linux, pretože sa MS vrátane výrobcu vykašľal spraviť ovládač pre starší kus HW do nových Win7 ...

          K 11. (k tej kontrole nad softvérom) nehovoril by som o platenom a neplatenom, ale o slobodnom a uzatvorenom, pretože aj slobodný môže a býva platený (niekedy len formou podpory). Vo firme máme dosť problém, pretože programátor jedného komplikovaného closed softu sa proste stratil a je otázkou čase kedy príde na veľký problém. Mať zdrojáky, tak dáme vývoj niekomu inému a neostaneme vo svojvôli jednej firmy.

          Aktualizácie, tak tie sa Win10 už nedajú úplne vynúť a robia sa kedy oni uznajú za vhodné, ja som tu tiež už písal ako sa mi na sedmičkách sami spustili po reboote. Toto na Linuxe nezažiješ, proste aktualizuješ kedy ty chceš.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 12:35
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Kompilovať pod windowsom som skúšal, vo Visual Studiu na to máš jedno tlačítko alebo klávesovú zkratku. Všetky závislosti ti ovláda nastavenie projektu a nikdy som s tým nemal najmenší problém, pretože na rozdiel od linuxu, v projekte väčšinou máš všetky súbory, ktoré potrebuješ, málokedy sa spoliehaš na nejaké cudzie súbory. Pokiaľ máš projekt úplný, nie je dôvod na paniku so závislosťami. Samozrejme pokiaľ používaš cudzie knižnice a nevložíš ich do projektu, tak potom to začne. Ale to je chyba medzi klávesnicou a stoličkou. Čo sa týka prechodu starého počítača z linuxu na windows, tak prečo by niekto takéto niečo robil? A ak predsa, tak aj tam platí, rovnako ako v linuxe, že nie každá veria OS vie používať každý hardvér. I v linuxe predsa platí, že niektorý hardvér sa dá používať iba s niektorými verziami kernelu a ovládačov.

            • RE: Prečo používate Linux? 23.04.2016 | 11:06
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ono je to komplikovanejšie, kompilovať projekt pre Visual Studio vo Visual Studiu, tak tam problém asi nebude, rovnako ako kompilovať QT projekt v QT SDK, to ostatné už komplikované je.

              Keď sa bavíme o softvéri, tak neexistuje pojem ako úplný. Projekt sa buď kompiluje staticky so všetkými závislosťami, obvyklé na Windowse a každý projekt si tak so sebou berie svoje staré deravé knižnice, alebo dynamicky ako sa to používa väčšinou na Linuxe a pri nájdení chyby nemusíš upgradnuť všetky programy, ale len jednu knižnicu, ja som to zjednodušil, ale pointa hádam jasná je.

              S uzatvorenými ovládačmi je problém všade, výhodou Linuxu je hlavne tá, že pre starší hardvér existuje kopec slobodných ovládačov, takže majú šancu pretrvať veľmi dlho.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Prečo používate Linux? 23.04.2016 | 13:54
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Predsa aj vo Visual Studiu existuje možnosť upraviť iba jeden zdroják, prekompilovať ho a znova zlinkovať do spustiteľného súboru. Tak isto je možnosť linkovať závislosti dynamicky, pokiaľ sa ukáže, že je to výhodné. V tomto sa windows od linuxu nelíši. Líši sa skôr základnou filozofiou, že linux spolieha na už hotové veci v systéme, kým windows si rieši väčšinou všetko nezávisle. Tým môže vznikať vo windowse redundancia.

      • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 10:36
        Avatar Heron   Návštevník

        Souhlas se vším, za sebe bych doplnil mnohem lepší přístup k novým technologiím (nebo ne vždy nutně novým, ale máte k nim plný přístup). Sám se zabývám především ukládáním dat a taková kouzla, která dokážete udělat pomocí nástrojů blokových vrstev (lvm, mdadm, dm_crypt, nbd) prostě jinde neuděláte.

         

        A s bodem 11 ještě jeden speciální souhlas. Vždy mě baví, když mi někdo ukazuje nějaký nový software (třeba na zálohování nebo jako storage systém pod virtuálky), ukazuje mi "nové" a "unikátní" vlastnosti a já si jen v duchu říkám, že toto bylo možné už před 15 lety a zcela zdarma.

    • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 21:30
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Zo zvedavosti, rad spoznavam nove veci a ucim sa ich pochopit (no vacsinou bez uspechu). Linux mi ukazal ze kazdy os ma svoje pre a proti. Ak mam daky problem a neviem si dat rady je tu wiki a komunita ktora mi pomoze, co podla mna win moze ticho zavidiet.

    • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 22:38
      Avatar redhawk75   Používateľ

      zo zvyku. a z dovodov co zazneli (sloboda rozhodovania, stabilita, bezpecnost atd)

      vzdy som bol multiplatformny (nix, windows a apple) od 2010 windows len testovacky (insider) a doma MacOSX, ChromeOS, Linux.

      • RE: Prečo používate Linux? 22.04.2016 | 22:40
        Avatar redhawk75   Používateľ

        a tiez kvoli hw (tvtuner Mars, graficky tablet na upravy a kreslenie, Numark mix pult) ktore maju s windows 8 a vyssie tazke problemy kdezto na minte, no problemo

    • RE: Prečo používate Linux? 23.04.2016 | 22:39
      Avatar Dusan123   Návštevník

      Linux je FOSS! Vývoj reálne prebieha v postupnosti. Potreby programátorov/sieťarov potom bežný uživatelia a potom veľké peniaze. (no aspoň zatiaľ/zväčša) A vzhľadom na to že platí programátor=uživateľ.......

       

      Páči sa mi koncepcia FOSS. To je hlavný dôvod (t.j. 90-100%) užívania. BSD nepoužívam pretože licencia. 1% je možnosť testovať zaujímavý softvér a všetky ostatné dôvody ktoré prakticky vyplývajú z FOSS licencií ako je GPL.

       

      To že je bez platenia distribúcia je len vedľajšia záležitosť a potom som už veľa daroval na rôzne projekty.

       

      ps. občas si kompilujem rôzne projekty ako teraz vývojové verzie Freecad-u alebo 0ad. Všetky nástroje obsahuje distribúcia.

       

      negatíva: niesom it takže špecializované nástroje chýbajú. Niektoré idú cez wine.

    • RE: Prečo používate Linux? 24.04.2016 | 12:36
      Avatar miiisa   Používateľ

      Cena!

    • RE: Prečo používate Linux? 24.04.2016 | 13:31
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Mal som Win-XP,spokojný,ale skončila podpora,a chceli odo mňa ďaľší W-7,8 za neprimerané prachy,a vždy keď ma chce niekto oj..ať,tak sa vzopriem,a nainštaloval som si Linux Mint!A tá plocha W 7,8 s tými škaredými farbami a oknami no hnus!

    • RE: Prečo používate Linux? 20.05.2016 | 18:34
      Avatar eisy811   Používateľ

      Ahojte. Troska ozivim mojim prvym prispevkom... Pred par dnami som premigroval na Linux Mint 17.3 Cinnamon. O chvilku mozno vydaju 18-nastku... Preco? Vlastne z nudze. Winko som v notebooku mal uz hodne zasekane, ze bolo potrebne preinstalovat, sformatovat disk a ist na novo... Lenze nalepku s kodom mam nalepenu odspodu, kde uz teraz, po tych rokoch je kluc necitatelny... A kedze som na to prisiel az po formatovani, ked som chcel aktivovat win, tak bolo neskoro... Ale zatial (az na jednu vec, no to je na inu diskusiu) som spokojny. Pamatam, ze som uz kedysi davno skusal Ubuntu, no to prostredie z mojho pohladu bolo strasne. Teraz som vsak milo prekvapeny, je to plnohodnotny OS. Len este sa v tom musim aspon trosku zorientovat, plno novych vyrazov atd.

      Asus K50IJ - Linux Mint 17.3 Cinnamon 32 bit v.2.8.8
    • RE: Prečo používate Linux? 01.11.2016 | 18:33
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Lebo som mal Win XP s ktorým som bol spokojný a nedaňám zasa 80-100€ za Win 10,naviac keď sa mi nepáčia tie plochy rôznych veľkostí a hnusných farieb!Navyše kúpiť kancelársky balíček a hromadu platených programov!

    • RE: Prečo používate Linux? 01.11.2016 | 18:34
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Lebo som mal Win XP s ktorým som bol spokojný a nedám zasa 80-100€ za Win 10,naviac keď sa mi nepáčia tie plochy rôznych veľkostí a hnusných farieb!Navyše kúpiť kancelársky balíček a hromadu platených programov!

      • RE: Prečo používate Linux? 01.11.2016 | 23:31
        Avatar menom   Používateľ

        Tak tak, neide o peniaze, aj keď to môže zohrať svoju úlohu, ale o uvedomenie si závažnej skutočnosti, že sa dá existovať aj bez softu co nám nanucujú predajcovia ...

        Bežný človek nepotrebuje používať wins... aby uspokojil svoje IT potreby.

        • RE: Prečo používate Linux? 06.11.2016 | 22:17
          Avatar tomy   Návštevník

          som kritizovaný za používanie Linuxu. Ale aj tak - akosi lepšie možnosti v správe, konfigurácii, je to pre mňa aj zábava aj prvoradé v bezpečnosti. A 10 percent tam pridáva aj to, že mi nútia niečo, čo nechcem - chcem min professional (kôli sieťovým službám). Takže používam dual boot kvôli VR

    • RE: Prečo používate Linux? 27.11.2016 | 20:17
      Avatar caopyp   Používateľ

      Prečo linux? Lebo som rebel. :) Ale mam dual boot takže nie som až taký rebel :(. Pod wine sa da rozbehať skoro všetko pred 5 rokmi som mal na pc výlučne linux a keď som chel hrať hry z kamošmi tak som musel 2-3 mesiace hľadať navody a skúšať ale ide to .

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Prečo používate Linux? 07.12.2016 | 21:15
      Avatar Hulk   Návštevník

      Kazdy den od kedy ho pouzivam ma presviedca ze je NAJLEPSI.

      • RE: Prečo používate Linux? 07.12.2016 | 23:13
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        +1

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Prečo používate Linux? 12.12.2016 | 11:12
      Avatar alfi51   Návštevník

      Používám LM 17.3 Rosa protože je nejlepší!!! Žádné restarty po každé blbosti.

      • RE: Prečo používate Linux? 12.02.2018 | 15:57
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Aj ja som si teraz Linux Mint 17 zreparoval na Rosu-už som pochválil programy pridávané po štarte-mal som v 17-tke snimi problém tu je to na 1-tku!

    • RE: Prečo používate Linux? 12.02.2018 | 21:12
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ

      Lebo mám na výber ;)

      Close the Windows Open The Source