bash - teoria

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.06.2016 | 17:56
Avatar Joseph   Návštevník

01.reconfigure Vo viacerych pripadoch, v navodoch doporucuju balicek -reconfigure. Znamena to, ze balicek sa recongiguruje podla mojho PC?

02.dev Ako sa mozem v textovom rezime pozriet, co mam na USB?

03.cp & dd Na /dev zarkiadenie, USB, HDD kopirujem subory s cp, ale iso subory s dd.Aky je v tom rozdiel? cp pouziva urcitu cast na cielovom zariadeni a dd cely ulozny priestor. Preco?

04.Gparted GParted pouziva druhy systemov gped, msdos...Kde vlastne patria ext3, ext4, fat32?

05.debian -Ubuntu Ma ubuntu niekde popis balikov ako napr debian? dvdrip,..reposiatre ako deb-multimedia.strih videa....

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 18:03
      Avatar Joseph   Návštevník

      06.Ubuntu V Debiane sa otvorene subory, internetove stranky.. odkladaju na dolnu listu. Ako je to v Ubuntu? Ma Ubuntu aj nejake ine zvlastnosti?

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 18:31
      Avatar Joseph   Návštevník

      07.Instalacia Pri instalacii noveho OS je lepsie oddelit root a data, pre roota 80 GB, pre data ostatok, nieco pre swap?

      • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:49
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pokiaľ sa bavíme o desktope a nie serveri, tak stačí dať cca 1 až 2 násobok RAM na swap a zvyšok použiť na /. Oddelená partícia /home nie je nutná, pretože sa tento adresár automaticky vytvorí na / partícii. Ak dáš oddelenú partíciu na /, može sa ti stať, že bude malá a budeš to musieť komplikovane riešiť. Naopak, ak bude zbytočne veľká, budeš plytvať miestom na disku. Swap nemusí byť, pokiaľ máš dosť RAM (alespoň 4 GB) a nebudeš používať uspávanie na disk.

        • RE: bash - teoria 28.06.2016 | 07:58
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
          može sa ti stať, že bude malá a budeš to musieť komplikovane riešiť

          Keby vytvaras najskor LVM a az na nich particie tak nemusis nic komplikovane riesit a len si jeden shrinknes a druhej pridas.

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 18:53
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Jožko, na tieto tvoje tvoje otázky nájdeš tonu odpovedí keď zadáš kľúčové slová do nejakého vyhľadávača. Naviac, ten tvoj zoznam vyzerá ako domáca úloha v zmysle - toto chcem vedieť, tak mi pripravte odpovede. Obávam sa, že takto to fungovať nebude. Takýto prístup dráždi aj množinu bfu :)

      Úloha 07 (aby si nepovedal, že ti nikto neodovedal)

      prečo nie swap?

      A odkiaľ vieš, že nie swap? Kde si to čítal? Pomôcka :)

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 20:23
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      07.Instalacia Pri instalacii noveho OS je lepsie oddelit root a data, pre roota 80 GB, pre data ostatok, nieco pre swap?

      Pre /root 80 GB????? Linux nie je Windows. Na systémový oddiel úplne postačuje 25 – 30 GB a aj tak ho nezaplníš. Veď načisto nainštalovaný systém už s množstvom nainštalovaných aplikácií zaberá iba niečo cez 6 GB.

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 20:45
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      01.reconfigure Vo viacerych pripadoch, v navodoch doporucuju balicek -reconfigure. Znamena to, ze balicek sa recongiguruje podla mojho PC?

      Tejto otázke nejak nerozumiem, alebo som aspoň ja nepochopil, v akých návodoch a pri inštalácii akých balíčkov doporučujú reconfigure. Veď tento parameter dpkg sa používa na prekonfigurovanie už v systéme nainštalovaného balíka.

      Pravdepodobne myslíš jednotlivé parametre dpkg (Debian Package), ktorý slúži na inštalovanie .DEB-balíčkov cez terminál, prípadne ich konfiguráciu alebo rekonfiguráciu. Terminálový manuál man dpkg ti napovie viac :-)

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:01
      Avatar Joseph   Návštevník

      Viem su to lahke otazky pre tych , co stym dlho pracuju. Neviem, preco by som mal balicek rekonfigurovat, ked apt-get mi ho ulozi, kde ma.Tu listu som uz nasiel, je to zvlastny OS, ten Ubuntu.Na prvy pohlad ten Linux vyzera lahky, ale je tazky. Bezne zeny by ho nepochopily, preto sa pouziva Windows.Ten Virtual box tiez vyzeral lahky, ale je velmi zlozity.Ale to nevadi. Chcem sa nieco dozvediet, tak sa pytam. Aj ja by som mohol odpovedat na otazky, ale nie som si isty, preto to nerobim!!! A nezavadzam zaciatocnikov!!!

      • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:05
        Avatar Joseph   Návštevník

        Kamarat mi povedal, ze 30 GB na particiu roota je malo, lebo niekedy pri archivacii, pouzivanie tar,gz prikazov, hlasi nedostatok priestoru.

        • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Blbosť a že s Linuxom žijem roky, je bežne problém zlomiť hranicu 10GB. Samozrejme až balí zálohy do /tmp (čo inak moc bezpečné nieje) tak sa môže zahltiť, ale prečo, keď sa dajú baliť v domovskom priečinku kde mám stovky GB.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:17
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Obávam sa, že v rolling release distrách je 10 GB málo. Ja som mal dávnejšie problém s plnou partíciou viď Zaplnený koreňový adresár

    • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:02
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      01.reconfigure Vo viacerych pripadoch, v navodoch doporucuju balicek -reconfigure. Znamena to, ze balicek sa recongiguruje podla mojho PC?

      Si moc zbrklý, ako aj tu na fóre a najskôr si niečo rozjebal :)

      02.dev Ako sa mozem v textovom rezime pozriet, co mam na USB?

      Nedá sa úplne jednoznačne odpovedať, ale spravidla po zapichnutí je to zariadenie s navýššim písmenom na konci, takže keď máš len jeden harddisk, ten harddisk bude "sda" a USBkľúč bude "sdb". Definitívne sa to dá identifikovať cez /dev/ ale to je trochu závislé na distre. Použi "lsusb"

      03.cp & dd Na /dev zarkiadenie, USB, HDD kopirujem subory s cp, ale iso subory s dd.Aky je v tom rozdiel? cp pouziva urcitu cast na cielovom zariadeni a dd cely ulozny priestor. Preco?

      "dd" kopíruje (alebo cat) dáta od prvého "fyzického" bitu na USB, HDD atď. Takže prepíše tebuľku rozdelenia disku a proste všetko na fyzickej vrstve média. "cp" len kopíruje súbory v rámci súborového systému, takže príkaz predá napríklad ext4 a ten rozhodne kde dáta uloží, tak aby to bolo efektívne. Takže "dd" je nízkourovňový zápis a "cp" systémový.

      04.Gparted GParted pouziva druhy systemov gped, msdos...Kde vlastne patria ext3, ext4, fat32?

      "msdos" a "gpt" sú tabuľky rozdelení disku, záleží akú si zvolíš, alebo akú vyžaduje tvoj systém. "ext3" a ďalšie je druh formátu partícií, niečo ako na Win "NTFS".

      05.debian -Ubuntu Ma ubuntu niekde popis balikov ako napr debian? dvdrip,..reposiatre ako deb-multimedia.strih videa....

      Odporúčam sa pozrieť na wiki.ubuntu.cz

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:17
        Avatar Joseph   Návštevník

        Zase mi BEDNA odpovedal najlepsie.Zasluzil by si medajlu. Od rana do vecera studujem Linux a ostatne IT veci, vela veci mi napadne pri citani manualov.Potom to dam dokopy, ak to nemozem najst.Mam pripravene dalsie otazky, ale cakam, aby sa aj niekto iny nieco opytal, a nie iba ja.Lebo su tu i sudruhovia, ktori iba brblu, ako keby boli v palamente so svojim vodcom.

        Myslim, ze Bedna vyriesil vacsinu problemov v tychto otazkach

        Vyriesene!!!

        • RE: bash - teoria 27.06.2016 | 21:36
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak sa smiem opýtať, čo Bedňa vyhral?

          • RE: bash - teoria 28.06.2016 | 07:21
            Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

            Dalsie otazky :D

            Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • RE: bash - teoria 28.06.2016 | 13:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Inak pokiaľ chceš skopírovať chybové hlášky & terminálu, tak označ myškou text a stlač Ctrl+Shif+C a potom ho vlož sem.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: bash - teoria 01.07.2016 | 10:10
      Avatar Joseph   Návštevník

      Dalsie otazky som dal, okrem otazok o Serveroch, musim to najprv precitat. Toto je uz VYRIESENE!!!