**Zaloha na vonkajsi HDD**

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.06.2016 | 22:40
Avatar Joseph   Návštevník

**Zaloha na vonkajsi HDD** Chcel by som si zalohovat cely PC na vonkajsi HDD, subory su v Documents. Postupoval som: sudo mount /dev/sdc1 /mnt Ale hlasi: Special device sdc1 do not exists. Na celom vonkajsom HDD som urobil pomocou GParted suborovy system ext4. Ked so zalohoval na USB kluc, nebol ziadny problem.

    • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 30.06.2016 | 23:59
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ
      ls /dev

      Je tam isto pod tým názvom(sdc1)?

    • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 01.07.2016 | 07:10
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nebude jednoduchšie spomenúť si aké zariadenie si to "formátoval" v GParted?

      Neviem či sa niečo zmenilo za posledné roky od kedy som ten nástroj použil posledne, ale ten nástroj vytváral, mazal, posúval a menil veľkosť logickým diskom na fyzickom disku. Neformátoval, ale nastavoval príznak aký formát sa na logickom disku asi použije. Formátovanie sa robilo iným nástrojom. Nebude to tým?

      • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 01.07.2016 | 09:39
        Avatar Joseph   Návštevník

        Pomocou lsblk mi ukazalo sdb1, neskor sdc1, lebo som skusal aj USB, co, kedy ukaze. Myslim, ze toto bolo dobre napisane. Ako keby ten HDD pocitac nevidel, pretoze mi hlasil chybu, cerveny vykricnik, potom som ho este raz sformatovat. Este predtym, som tam ulozil obraz iso pomocou dd. Nevedel som, ze mi zmazal celu formatovaciu tabulku, a iba iso bol na HDD. Tak som ho zasa preformatovat s GParted na ext4.

        Je dd silnejsi nastroj na robenie suborovych systemov?

        Ak pouzijem: dd if=mkfs.ext4 of=/dev/sdb1

        Mohlo by to naformatovat HDD spravne? Len sa bojim, aby som prikaz napisal spravne.

        • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 01.07.2016 | 10:18
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nie. Ak sa chceš starať o server, hoci aj Debian, tak by si si mal niečo naštudovať o správe sevrov. Vrátane správy diskov.

          Mimochodom, teraz pozerám že gparted už za tie roky čo som ho nepoužil vie aj formátovať disky. Na začiatok musíš mať vytvorenú tabuľku rozdelenia disku (GPT alebo MBR/MSDOS). Potom musíš vytvoriť logický disk (oddiel) ktorý bude zapísaný do tej tabuľky, a musí poukazovať na typ súborového systému (EXT4). Až následne môžeš dať formátovanie na ext4. Keď to odfajkneš, tak sa to vykoná a ty môžeš skontrolovať kroky ktoré to urobilo. Len si daj pozor aby si neodpálil iný disk.

        • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 04.07.2016 | 14:32
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          preco sa snazis pouzivat prikazy ked nevies co presne robia a ako funguju a mas na to gparted s grafickym rozhranim

          normalne pripoj ten externy HDD k pc, otvor gparted, odstran vsetky particie a vytvor jednu novu (alebo viac ako len chces) gparted sa postara o vsetko

          disk potom len odpoj a pripoj k pc a v prehliadaci suborov ho musis vidiet, mozno nan bude musiet kliknut a nautilus ho sam mountne (neusis skusat zidne prikazy) a nasledne uz len pretiahnutim nan skopiruj data

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: **Zaloha na vonkajsi HDD** 01.07.2016 | 22:12
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Po naformátovaní disk fyzicky odpoj a pripoj.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org