Vyber a inštalovanie Linuxu

Sekcia: Ostatné 04.09.2016 | 18:22
Avatar caopyp   Používateľ

Ahoj, rovno prejdem k problému. Mam windows 10. Kupil som si nový notebook (iný os ako win10 ani nepredávajú) a chcel by som prejsť na linux. Notebook: Procesor Intel i3-5005U 2GHz,grafická krata nvidia 940m 2GB + Intel HD graphics 5500, Úložisko HDD 1TB (wcd wd10jpv)5400 ot, farba šedý .. keby ste potrebovali niejake dodatočne info dopíšem.

Otázky: 1. či budem mať na linuxe funkčne ovládače a pôjde na plný výkon ? 2. Aky linux os si vybrať ? 3. Postup (potrebujem zanechať windows kvôli licenčnej zmluve aby v prípade opravy my uznali reklamáciu, táže predpokladám že potrebujem rozdeliť disk a som totalitný amatér takže na mňa nekričte, potrebujem dajaký návod kedy rozdeliť disk a ine veci aby som nepoškodil win10 )

vopred ďakujem tip notebooku

Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 04.09.2016 | 19:10
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 04.09.2016 | 19:16
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Tazko povedat kedze si neuviedol presny typ ntb alebo rozpis HW. Kedze chces nechat windows budes mat pravdepodobne aktovovany resim secureboot a podla toho musis aj vyberat linux distribuciu tora toto podporuje. Osobne odporucim nieco zalozene na ubuntu(ubuntu,kubuntu,lubuntu,xubuntu,mint...) Skus si vytvorit liveUSB a vyskusaj si distribuciu bez instalacie liveUSB .

      Ja mam v ntb procesor i5-5200U Broadwell s nim a ani s grafikou nieje problem. Ty mas tiez Broadwell cize rovnako. Co sa tyka grafiky nvidia 940m 2GB tu mam tiez rovnaku. S tou bol/nebol problem ze ju nerozpoznal slobodny ovladac nouveau. Oznamoval nezname zariadenie. Nainstalovanim slobodneho ovladaca od nvidie sa to vyriesilo. Trochu za problem vidim ze ovladace pracuju vo virtualnom rezime s nativnym rozlisenim panelu. Cize je problem s rezimami pri pripojeni dalsieho monitoru pripadne s nastavenim gamma, jasu a pod.. Toto v nastaveni neslobodneho ovladaca nieje dostupne. Je to sposobene tym ze nvidia nieje pripojena priamo na zobrazovaci panel a tym padom musi obraz preposielat cez vystup GK v procesore.

      Co sa tyka instalacie je tiez tazko povedat pretoze nevidime tvoje rozdelenie disku. Viac sa docitas v odkazoch od bedňa.

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 04.09.2016 | 22:51
      Avatar caopyp   Používateľ

      ďakujem, zatiaľ sa prekutávam poslaným obsahom dávnejšie som používal ubuntu 10.04 takže asi vyberiem niečo z vyrobí len novšie. Pri inštalácii na pc nebol problém ale tam som mal podelené disky ale pretože celková politka je taka aka je mam len jeden disk C a ak ho rozdelím budem musieť formátovať a tak stratím obsah takže aj win10, opravte ma ak sa mýlim .

      notebook :www.datart.sk/Notebook-ACER-Aspire-E-17-17-3-i3-5005U-8G-1TB-NV-W10-sedy.html

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 04.09.2016 | 22:56
      Avatar caopyp   Používateľ

      notebook

      už pred 5 rokmi som nedokáž pridať link na tomto fóre :(

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 04.09.2016 | 22:56
      Avatar caopyp   Používateľ

      notebook

      už pred 5 rokmi som nedokáž pridať link na tomto fóre :(

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 15:10
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Pri inštalácii na pc nebol problém ale tam som mal podelené disky ale pretože celková politka je taka aka je mam len jeden disk C a ak ho rozdelím budem musieť formátovať a tak stratím obsah takže aj win10, opravte ma ak sa mýlim .

      Predpokladám, že si chcel povedať, že máš jeden disk (HDD), na ktorom je vytvorený systémový oddiel C. :-) Na HDD by však ešte mali byť efi a recovery oddiely. Tým, že zmenšíš systémový oddiel C, neprídeš o Windows. V podstate sa vytvorí akože dátový oddiel (D alebo E), na ktorý je možné Linux nainštalovať. Predpokladám, že na NTB je tabuľka oddielov GPT, čiže sa budú vytvárať iba primárne oddiely.

      Samotná inštalácia by nemal byť problém (vyskúšaj ale najprv iba Live systém), skôr by som sa obával nastavení v Biose. Sú to práve NTB Acer, ktoré dualboot dokážu riadne skomplikovať. Ale možnože mám iba ja zlú skúsenosť :-)

      V každom prípade si pred akýmikoľvek pokusmi vytvor zálohu Windows (=> inštalačné médium), ak by sa niečo pokazilo, budeš môcť NTB dať do pôvodného stavu.

      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 16:27
        Avatar caopyp   Používateľ

        ako bootovacie zariadenie som požil DVD, nastavil som bios, reštartoval, dostal som do inštalačnej ponuky pre ubuntu a vybral som try ubuntu (asi LiveCD ubuntu, skušobnu verziu pred inštalovaním ) začalo nabiehať štartovanie načítavanie Ubuntu z 5 botkami klasický začiatok dlho som čakal a čakal možno aj kvôli tomu že som použil DVD a asi po 3 min mi naskočila čierna obrazovka (asi konzolové prepnutie do ubuntu) a napísalo login ubuntu ... čakal som 4 min potom už len čierna obrazovka nechcelo sa mi čakať dlhšie tak som vypol notebook. Idem to skúsiť ešte raz možno keby som použil usb bolo by to lepšie.

        Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 16:54
          Avatar caopyp   Používateľ

          ok vsetko ide ako ma uz len rozdelit disk

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 17:46
      Avatar caopyp   Používateľ

      Mam problem pri rozdelení disku mam len raz efi a to v /dev/sda1 Efi a ta je obsadena windows boots manageom

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 17:50
      Avatar caopyp   Používateľ

      Mam len jednú obslať ktora sa nepouživa ale ma leb 16MB

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 18:06
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Je úplne jedno, čo sa pri bootovaní Live systému používa - USB alebo DVD, rýchlosť Live systému je samozrejme pomalšia. Aby si videl lepšie, ako je rozdelený HDD, tak si sprav výpis v terminále (Ctrl + ALT + T) a zadaj:

      sudo parted -l # l = malé L
      Ak nemáš skúsenosti s rozdeľovaním disku, je tu ešte možnosť, využiť automatické rozdelenie disku - v inštalátore vybrať možnosť "Nainštalovať Ubuntu vedľa Windows".

      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 18:51
        Avatar samalama   Návštevník

        Je úplne jedno, čo sa pri bootovaní Live systému používa - USB alebo DVD

        naaaaa zase odbornik, co trepe somariny. skus si zistit, aky seek ma dvd a aky usb, a tiez aku rychlost citania ma dvd a aku usb. ty odbornik...

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 18:23
      Avatar caopyp   Používateľ

      Nainštalovať ubuntu vedľa windows boot manager je dobre riešenie nebude ma v niečon omedzovať ?

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 19:57
        Avatar caopyp   Používateľ

        nainštaloval som ubuntu 16.06 a po reštarte mi stále spúšťa win10 nezobrazuje sa menu na vyber os. Windows mam nastavený podľa návodu takže sa vypína bios je nastavený Boot mode UEFI,Secure boot enabled , Boot priority order :1. windowsmboot manager

        Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 20:20
          Avatar MAK   Návštevník

          Ahoj,

          Skus program EasyBCD (bezi pod Windows). Na youtube najdes podrobne navody ako to nastavit (je to dost jednoduche). Malo byt to fungovat.

        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 20:24
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          secure boot má byť vypnutý (disabled)

          • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 20:43
            Avatar caopyp   Používateľ

            nedá sa nastaviť svieti na šedo :) čítal som že treba novší bios ??

            Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
            • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:13
              Avatar caopyp   Používateľ

              mam nálepku ready for windows :( a nainštaloval som 64bit verziu takže neviem ako vypnúť secure boot + EasyBCD nefunguje páč mam zapnutý UEFI a win protestuje.

              Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
            • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:15
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Supervisor password musí byť zapnutý, potom sa tá voľba sprístupní, ak to nie je natvrdo bloknuté v Efi

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:21
      Avatar caopyp   Používateľ

      a mam si tam nastaviť niejake heslo ??

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:24
      Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

      Ahoj, nie si nahodou z BA (alebo okolie)? Ak ano, mam ucebnu, kde tieto veci vyucujem, mozeme to v klude prejst a ukazem ti presne ako co nastavit.

      http://www.itkids.sk/
      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:34
        Avatar caopyp   Používateľ

        ne , Prešov a nepomohlo síce som už vypol secure boot ale aj tak sa mi zapol win10, pritom mi ani nezobrazuje novu datovy disk na ktorom je linux a keď som šiel cez boot CD tak mi ukázalo že je nainštalovaný linux a či ho chcem pre inštalovať. Ani len netuším kde je chyba ..

        Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:43
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Ešte raz si prejdi tento článok a mal by si prísť na to, kde soudruzi udělali chybu ;)

      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 22:55
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Taku ukazku by som bral aj ja. Neda sa hodit na YT video?

        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 23:08
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 06.09.2016 | 12:01
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

            Jj, vo virtualkach bez secureboot a fastboot. :(

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 21:59
      Avatar caopyp   Používateľ

      našiel neviem sa dostať do UEFI Boot Menu

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 22:08
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        F12, ale treba volbu zapnúť

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 22:12
      Avatar caopyp   Používateľ
      V prípade dualbootu a aktívnemu UEFI a teda aj tabuľky GPT (GUID Partition Table)

      nemám zapnutú tabuľku GPT ani neviem čo to je .

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 22:21
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Motáš sa dokola. Dnes to nechaj tak, riadne si znova prečítaj linky, čo poslal Bedňa aby si presne vedel, čo robíš. Inak oberáš o čas seba aj ostatných čo sa ti snažia pomôcť.

        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 05.09.2016 | 22:23
          Avatar caopyp   Používateľ

          ok, 9. bode som nič neurobil v tom linku ktorý si posielal

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
          • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 06.09.2016 | 10:01
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Veď ani nemusíš. vxmery vychádza z nepochopenia UEFI Secure Boot-u. Až do uniknutia pôvodných kľúčov od MS na Secure Boot to bol prvok ochrany. Po uniknutí daných kľúčov sa tá ochrana stratila, ale na druhú stranu to otvorilo možnosti alternatívneho FW pre rôzne tablety (mimo témy). Ak si vyberieš Ubuntu, aktuálnu 64Bit verziu (posledný build kôli zmene tých kľúčov), tak tá je podpísaná a bez problémov dokáže koexistovať s Windows. Niekedy je ale treba mnuálne potvrdiť grub v UEFI BIOSe. Niečo podobné sa tu opakovane riešilo pred pár týždňami. Vyzerá to, že máš podobný typ NB, a tak to vybranie a potvrdenie grubx64.efi v UEFI BIOSe by mal pomôcť.

    • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 06.09.2016 | 11:44
      Avatar caopyp   Používateľ

      finito :) tiež mam acer a stačilo použiť grubx64efi, dakujem všetkým ešte sa určite stretneme ;) admin lock

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 06.09.2016 | 13:34
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Lock znamená uzamknúť, a nepoužíva sa na označenie vyriešenej témy. Označiť ako vyriešenú si ju môžeš aj sám.

        • RE: Vyber a inštalovanie Linuxu 06.09.2016 | 14:23
          Avatar caopyp   Používateľ

          ďakujem a teda uzavretá téma.

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky