Power off problem

Sekcia: Hardware a Drivery 06.09.2016 | 11:31
Avatar Romanux2   Návštevník

Dobry den, ahojte

Mam Lenovo Z570 a kedze som cely zivot zatial fical na Windowse a z viacerych dovodov som pre nedavnom presiel na Linux-Ubuntu 16.04, velmi ma mrzi, ze sa mi tam objavila jedna velka chyba. Pri shut downe sa notebook nevypne, ale ide v nejakom rezime a nechce urobit power off. Vie mi tu prosim niekto poradit ako to vyriesit? Obavam sa, ze aj keby som presiel na iny Linux, problem bude ten isty. Som ochotny aj zaplatit niekomu, kto by sa na to vedel pozriet vzdialene. Linux ma bavi a nechcel by som sa vratit spat na Windows. Vopred vdaka hocikomu za pomoc. Romanux2

    • RE: Power off problem 06.09.2016 | 12:13
      Avatar samalama   Návštevník
      sudo shutdown -P now

      funguje?

      • RE: Power off problem 06.09.2016 | 13:24
        Avatar Romanux2   Návštevník

        Dakujem za radu. Vsetky podobne prikazy som vyskusal, taktiez zmeny v GRUB, vsetko, co sa dalo najst na nete...bohuzial ziadny uspech. Funguje len tvrdy shut down cez tlacitko...

        • RE: Power off problem 06.09.2016 | 13:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Skús skontrolovať či nie je k dispozícii novšia verzia UEFI BIOSu ako máš v tom NB. Obvykle sa tento typ problému (rozhasené ACPI kôli implementácii Windows) vyriešil v update BIOSu. I keď na stránke majú verziu 38 z 11/1/2011 a ten by si tam hádam mohol mať.

          • RE: Power off problem 06.09.2016 | 15:10
            Avatar Romanux2   Návštevník

            Ahojte, dakujem

            Toto ma tiez napadlo, ale na nete som nadabil na jeden prispevok, kde si niekto urobil update biosu na tomto notebooku a nedopadlo to dobre, tak som s tymto opatrny. Nieco ine sa okrem updatu biosu neda urobit? Diky vopred

            • RE: Power off problem 06.09.2016 | 19:43
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Dá. Môžeš vyskúšať iné jadro, inú distribúciu, môžeš to pokazené ACPI preprogramovať, alebo ten stroj môžeš vymeniť za iný. Pri inej distribúcii budeš asi limitovaný na podpísaný zavádzač.

              Alebo si jednoducho skontroluješ či sa to zastavilo na hláške "halting system, poweroff" ktorá indikuje jediný krok pred fyzickým vypnutím stroja. Skús stlačíť klávesu ESC pri vypínan keď sa ti objaví tá bordová obrazovka s blikajúcimi bodkami aby si videl čo to robí, alebo zameň silent splash za verbose nosplash aby si nafurt schoval tú elegantnú štartovaciu a vypínaciu obrazovku a furt videl zapnutie a vypnutie v priamom prenose.

        • RE: Power off problem 06.09.2016 | 16:24
          Avatar samalama   Návštevník

          a na com to ostane visiet?

    • RE: Power off problem 06.09.2016 | 18:30
      Avatar ast   Návštevník

      Aspoň nejaké malé distro si skús nainštalovať vedľa, to sa dá odinštalovať. To nemôžeš vedieť, či ti to robí len na tvojom OS.

    • RE: Power off problem 06.09.2016 | 20:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pri shutdown sa na niektorých HW nevypne napájanie.

      Pre systémy s systemd by sa mal používať príkaz:

      systemctl poweroff
      

      Bez systemd, čo je môj prípad (antiX) vypínam komp s:

      dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.ConsoleKit" /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop

      Pokiaľ nezaberie, treba pozrieť ako písali chalani, kde konkrétne to ostane visieť.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Power off problem 06.09.2016 | 21:17
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Chalan má problém s Ubuntu 16.04, a v ňom je /sbin/poweroff len link na /bin/systemctl rovnako ako napr. aj v Debian Jessie. Takže je jedno či spustí poweroff alebo systemctl poweroff. Ale mohol by skúsiť halt, niektoré BIOSy z čias kazenia ACPI to mali zamenené.

        • RE: Power off problem 06.09.2016 | 23:04
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Upozornil som na rozdiel medzi shutdown a poweroff, naozaj nefungujú rovnako.

          Napr. aj poweroff pod rootom funguje inak ako shutdown, ale ako som písal záleží to od HW.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Power off problem 06.09.2016 | 23:19
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Neviem či si tú druhú vetu podal zrozumiteľne "nor" presne. A v prvej ti chýba príkaz halt.

            • RE: Power off problem 06.09.2016 | 23:37
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Chápem čo je to link na príkaz, len či to je pri momentálne rýchlo sa meniacom systemd aj pravda a nebude to link priamo na príkaz, alebo nejaký skript, ktorý to rieši inak.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Power off problem 07.09.2016 | 00:02
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Asi by si nemal písať v tomto stave, radšej sa z toho vyspi. Ráno si dáš vodu z uhariek aby ťa nebolela hlava.

                • RE: Power off problem 07.09.2016 | 00:10
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Namiesto uhariek by som si počkal ma vyjadrenie ako to dopadlo so systemctl.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Power off problem 07.09.2016 | 09:24
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ja ani nie. To peklo s domrveným ACPI si doteraz pamätám a nie je mi dobre keď si na to spomeniem. V zákulisí sa šuškalo že MS dáva podmienku k vydávaniu zlacnených OEM licencií že výrobca schválne zmrší implementáciu ACPI zodpovednú za vypínanie a napr aj chladenie. Ovládače tie "chyby" bez problémov ohendlovali. V reále sa hovorilo o vágne definovanom ACPI z konzorcia kde nie je možné to rozumne implementovať. Večšina výrobcov na takmer všetky svoje modely buď opravila to svoje pokazené ACPI alebo zverejnila popis "svojej" implementácie aby niekto mohol za nich spraviť ovládače pre non MS OS. Niektoré modely ovšem ostali zabudnuté.

                    V tých časoch sa odporúčalo vyskúšať vypínanie pomocou všetkých štyroch príkazov: halt, poweroff, shutdown alebo reboot (ten mu funguje). Jeden z toho obvykle zabral. Ale bolo to treba skontrolovať aj bez tej vypínacej tapety ktorá elegantne zatajovala čo sa deje.

                    Neskôr, niekoľko rokov na to sa v Linuxe prerábala podpora ACPI, a zaviedli sa globálne tabuľky ktoré sa dali prehlásiť parametrom jadra acpi_osi. To spojazdnilo vypínanie alebo reštart na dosť zo zabudnutých strojov. Ale nie na všetkých.

                    • RE: Power off problem 07.09.2016 | 10:37
                      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                      zákulisí sa šuškalo že MS dáva podmienku k vydávaniu zlacnených OEM licencií že výrobca schválne zmrší implementáciu ACPI zodpovednú za vypínanie a napr aj chladenie

                      to sa mi ani nechce veriť. Vedel som, ze Redmondskí sú schopní všeličoho, ale toto? Jdu blejt velebnosti :(

    • RE: Power off problem 22.09.2016 | 12:10
      Avatar Romanux2   Návštevník

      Ahojte. Skusil som podrzat ESC pri Shutdowne, vysledok prikladam v prilohe. Viete mi s tym prosim niekto pomoct? Vopred velka vdaka

      • RE: Power off problem 22.09.2016 | 13:08
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Mno, tak z fotky je vidno:

        [  OK  ] Reached target shutdown
        [3687.102890] irq 11: nobody cared (try booting with the "irqpool" option)
        [3687.105678] handlers:
        [3687.108218] [<ffffffff81614930] usb_hcd_irq
        [3687.110782] Disabling IRQ #11
        
        To v preklade znamená:

        [  OK  ] Dosiahnuty cieľ vypnutia
        [3687.102890] požiadavka prerušenia 11: nič sa nestará (skús štart s možnosťou "irqpool")
        [3687.105678] obsluhy:
        [3687.108218] [<ffffffff81614930] usb_hcd_irq
        [3687.110782] Zakazujem požiadavku prerušenia #11
        

        Teda, pri vypnutí to pravilo všetko čo malo (vrátane odpojenia všetkých diskov, riadky okolo umounting ...) a tesne pred vypnutím ostala visieť obsluha prerušenia 11 na ktorej máš USB, nevykonala sa a vyblokovala fyzické vypnutie. Takže tvrdé vypnutie je v tomto prípade už neškodné, i keď jeho absencia môže vymlátiť baterku. A ak by tam bolo nejaké riziko, tak mohlo byť len v neaplikovanom zápise na tom USB disku čo tam bol pichnutý. Ak vôbec.

        Takto krásne sa chovali presne tie BIOSy s _tou windows_ implementáciou.

        Najprv skús overiť či to robí aj bez zasunutého toho disku v USB. Potom môžeš skúsiť pridať tú voľbu irqpool pri štarte systému. A ak veľi chceš, tak sa môžeš pohrať aj s inými nastaveniami pri štarte, ako napríklad acpi_os_name.