ako zmenim boot priority z USB na c:

Sekcia: Konfigurácia 17.09.2016 | 11:47
Avatar kostistlac   Používateľ

Caute banda, mam asi 8 hodin nainstalovany UBUNTU, moj prvy LINUX. Po 20 rokoch v oknach krok do neznama takze ak sa budem pytat na nejaku hlupost, prosim o trpezlivost. Moja prva otazka: Ako zmenim boot priority z USB na local disc c: ?

Dakujem

    • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 12:17
      Avatar Branko   Návštevník

      BIOS

      • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 12:32
        Avatar Branko   Návštevník

        Ahoj, dakujem za reakciu ale ako sa dostanem do BIOSU v Linuxe (UBUNTU). Ked stlacam F2 nabehne nieco v com sa absolutne nevyznam.

        • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 12:39
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Skús ísť za tým človekom, čo ti povoloval štart systému z USB.

          PS: Inak, pre UEFI BIOS je vlezenie doň povolené aj cez GRUB. Je to myslím voľba nižšie od voľby Memtest.

        • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 23.09.2016 | 18:52
          Avatar meheh   Návštevník

          Preco ludia nazyvaju UEFI tym nezmyslom UEFI BIOS? Bud je tam BIOS alebo UEFI, ale obidve nie.

          • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 23.09.2016 | 19:17
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pre BFU je to stále BIOS, bez ohľadu na to či sa jedná priamo o 64Bit UEFI, alebo jeho emuláciu Legacy BIOS ktorý z diaľky vyzerá ako ten starý 16Bit BIOS s ktorým sa asi v živote nestretli. Používanie výrazov UEFI BIOS a Legacy BIOS je jediný spôsob za posledných približne 10 rokov ako určiť o čo sa jedná, i keď ten termit nie je moc správny. Podobne ako nie je moc správny výraz LED Dióda a podobne.

            PS: Je pravda, že za posledných 10 rokov sa klasický 16bit BIOS dá vidieť len v múzeu, alebo pri virtuálizácii.

    • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 12:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak, tak ako je napísané vyššie. Takže vlez do BIOSu (UEFI) a tam si zmeň poradie. Do BIOSu vlezieš cez klávesu čo ti vypisuje na začiatku keď zapneš komp, napr. F2, Del a podobne.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 12:56
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Z tohoto príspevku mám taký pocit, že tu ani nejde o zmenu priority bootovania, ale že išlo o inštaláciu Ubuntu z USB na HDD a pri inštalácii bolo prehliadnuté, kam sa nainštaloval zavádzač systému. Pravdepodobne na USB a teraz systém bez usb kľúča nebootuje.Žiaľ zakladateľ témy sa vyjadril dosť nezrozumiteľne, ja osobne som celkom nepochopil o čo ide.

      @kostistlač - postni sem aspoň z nabootovaného systému Ubuntu výpis z terminálu (Ctrl+ Alt + T):

      sudo parted -l   # l = malé L

      Po zadaní príkazu stlač ENTER a zadaj heslo. Heslo sa zadáva na slepo - t.j. nebudú sa zobrazovať žiadne hviezdičky alebo bodky. Zadáš heslo a stlač opäť ENTER.

    • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 20:59
      Avatar vsetci   Návštevník

      Chalani uz je to ok, do BIOSU som sa dostal tak ze som stlacil DEL, predtym som stlacal F1-F12. Vsetko fici ako ma. Dakujem za support.

      • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 17.09.2016 | 23:11
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Veľa šťastných kilometrov s Linuxom.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: ako zmenim boot priority z USB na c: 18.09.2016 | 07:42
      Avatar lonnny   Návštevník

      vytiahni usb :D