Ktory messenger pouzivate a odporucate?

Sekcia: Ostatné 05.10.2016 | 09:37
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

V komunikacii medzi smartfonistami /ale aj cez desktopy/ sa hufne objavuju nove aplikacie. Napr. Allo od Google ma vraj uz zadarmo prepoji aj na cloveka, ktoreho mam v kontaktoch a nemusi mat stiahnutu ani danu aplikaciu, staci ked ma smartfon s Androidom. Ktory messenger by ste odporucili, aj z pohladu bednovych kriterii open source? Aj z hladiska bezpecnosti, i ked zatial nemam este podpisane zmluvy so CIA, KGB, ani STB ap.

    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 11:21
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Na také to domáce žuvanie:

      Na bežné klábosenie používam IRC a Jabber. Jabber klient pre Linux/MS Win/OS X Pidgin, pre Android Xabber. IRC klient pre Linux/MS Win/OS X HexChat, pre Android Atomic.

      Všetok tu spomenutý softvér je slobodný :)

      (spomínané Androidie aplikácie nájdeš aj na slobodnom markete F-Droid)

      IRC nerieši žiadnu bezpečnosť, Jabber vie šifrovať, treba si to zapnúť v nastaveniach (alebo to už bolo default zapnuté v Pidginovi, už neviem). Keď som sa o tom bavil s Mirecom, tak ten tvrdil že Jabber sa dá na servery odpočúvať aj tak.

      Strong security

      Aplikácie kde sa dbá hlavne na bezpečnosť, sú napríklad Tox to ide na Linux/MS Win/OS X/Android/iPhone, je kompletne open source. Boli tam nejaké bezpečnostné problémy, ale hádam to už je ready. Potom LinPhone, ide na Linux/MS Win/OS X/Android/iPhone/WinPhone, je kompletne open source. Ďalši v rade je Telegram, ten je čiastočne open source, ale sľubujú, že bude kompletne open source. Ide na Linux/MS Win/OS X/Android/iPhone/WinPhone

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 12:04
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        A co pouzit vtedy, ked mam na prijimatela len cislo mobilu a viem, ze pouziva android a nemam istotu, co ma nainstalovane z tebou spominanych app. ?

        • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 12:56
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          IRC ide aj online, vyber si miestnosť #KERNEL_ULTRAS. Rovnako ak Jabber ide online, vyber si miestnosť linuxos.sk. Telegram ide rovnako aj cez prehliadač.

          Záleží s kým chceš komunikovať a čo používa tvoje okolie, napr. Pidgin vie komunikovať cez veľa protokolov, určite sú aj ďalší multi protokol klienti. >>>1 >>>2

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 15:38
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          sms ? ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 18:56
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Klasické SMS nespĺňajú kritériá na bezpečnosť. Náklady na ich kompletnú a zo zákona danú archiváciu aj mimo zákonom danej retencie sú nižšie ako pri hovoroch.

            Hint: minimálna dĺžka sektora na disku, a dĺžka SMS.

      • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 17:48
        Avatar stalker_   Návštevník

        IRC a Jabber, to este existuje? S kym tam prosim ta kecas? :D

        • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 21:12
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Jabber prežíva renesanciu, takže vo firemnom sektore sa používa viac ako hocikedy predtým.

          IRC je na tom ako bolo, vývojári sú na Freenode a gejmeri na Quakenet.

          IRC a Jabber, to este existuje? S kym tam prosim ta kecas? :D
          S vývojármi mojich obľúbených aplikácií aby aplikácie vyzerali ako ja chcem.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 08:54
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Nemám taký pocit. Vo firmách skôr vidím slack a podobné webové blbosti. Jabber bol kedysi celkom dobrou alternatívou .. v dobách google talk. Neskôr to google zarezal a prišiel s hangouts (google talk síce fungnuje ale nedoručuje správy spoľahlivo). Ďalšou aktualizáciou vyhodil hangouts z gmailu, takže nedoručené správy som už nevidel ani v zozname mailov a fakt sa nebudem každý deň prihlasovať ešte na hangouts.google.com aby som zistil, či som medzitým nedostal správu. Máme tu ešte google allo / beta, ktoré môžem používať jedine z androidu a sú previazané s telefónnym číslom, takže namiesto nich môžem rovno použiť SMS, pri ktorých aspoň nemusím rozmýšľať, či dotyčná osoba nemá náhodou iOS, blackberry, ubuntu phone alebo čo. Apple má samozrejme vlastný messager zase nekompatibilný s ničím. Medzi týmto bordelom ešte facebook zaviedol a už aj zrušil XMPP. XMPP bola cesta ako tento bordel upratať, ale nevyšlo to. Jaj a IRC ... neviem ako iní ale na kanáloch kde bolo kedysi živo teraz vidím tak 1 správu mesačne.

            • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 10:49
              Avatar kdurechova   Návštevník

              zalezi ake kanaly. ja sa na IRCi dohadujem napr na pivo. kanaly hackerspacov (aj SK/CZ) su celkom high-traffic

              v praci jabber, ale radsej by som bola tiez za irc

              • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 14:05
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Kedysi som sa dohadoval na pivo napr. na #linux.sk na IRCNete, ale teraz je tam mŕtvo. Na ktorých konkrétnych SK/CZ kanáloch kde sa dá voľne vstúpiť to ešte žije? Progressbar na freenode?

            • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 13:44
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Vo firmách skôr vidím slack

              Tak Jabber je skôr vo firmách kde tiahnu k open source.

              Hangout nepoužívam a FaceBook zapnem raz za čas, tak s tým mám nulové skúsenosti.

              Napr. na #fedora-cs to celekom žije.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 15:43
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pouzivanie messengera je najviac zavisle od toho co ludia s ktorými chces komunikovat pouzivaju/chcu pouzivat

      z uvedeneho dovodu mam FB mesenger, Viber, Whatsup, google talk a ide ma rozdrapnut

      jedine whatsup nepouzivam na desktope inak vsetky maju minimalne webklienta a viber ma celkom pouzitelneho desktopoveho klienta aj pre linux

      o otvorenosti a bezpecnosti sa nebudem zmienovat, vsetko co poslem cez instant messenger povazujem za verejne

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 18:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      SMS. Všetko ostatné skapalo alebo nefunguje.

    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 22:31
      Avatar rst   Návštevník

      pidgina. ide mi na nom jabber aj icq. ine nepouzivam

      • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 05.10.2016 | 22:49
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Mne pred rokmi dali za Pidgina na ICQ banán zato že nepoužívam oficiálneho klienta, ale to už sa dávno zmenilo, teraz sú radi ak tam vôbec niekto príde.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 22:13
          Avatar 3xc   Návštevník

          Iba mala poznamka, ze ICQ je uz opensource.

          • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 06.10.2016 | 22:50
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Som písal že je to už dávno :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 12.10.2016 | 10:37
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Natrafil som na svajciarsky sifrovany a open source WIRE.com Skusal to niekto z nas? Nanasiel som vsak desktop verziu pod linuxom, ci zle hladam?

      • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 12.10.2016 | 10:55
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Pre: iOS. Android. Windows. Mac. Web.

    • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 10.03.2018 | 10:58
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vraciam sa k teme. Ked uz je tolko kecalkov, pomohli by asi aplikacie na ich integraciu all in one. Mat taku aplikaciu, ktora by bola pre Android a iOS v smartfonoch, detto na desktope W, Linux, iOS. Nasiel som zatial Rambox a Francz, stretli ste sa niekto s nimi? Resp., s dalsimi?

      • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 10.03.2018 | 21:42
        Avatar redhawk75   Používateľ

        osobne pouzivam len pidgina.

        ma ICQ, Skype a ine nepouzivam. 

        • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 11.03.2018 | 08:16
          Avatar Huvik   Návštevník

          Ja mam signal private massenger. Je aj android, kde funguje aj pre sms, bez problem funguje aj na desktope. Mam mx-16. Vsetko prepojene pod jednym kontom.

          • RE: Ktory messenger pouzivate a odporucate? 13.03.2018 | 13:32
            Avatar jarvis   Používateľ

            +1