Prehodenie poradia botovania v Grube

Sekcia: Konfigurácia 14.10.2016 | 06:49
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Zdravím!Chlapci potrebujem prehodiť poradie načítavania Linuxov v Grube,aby mi prvý načítalo ten starý linux,máme nejaké "zázračné"príkazy?

A ešte, používate dve pracovné plochy,načo?Akú to má výhodu? Vopred díky!

    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 09:25
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      A ešte, používate dve pracovné plochy,načo?Akú to má výhodu? Vopred díky!

      Ja pouzivam prostredie GNOME shell (obrazok) kde je po stalceni WINDOWS tlacitka pekne napravo vidiet vsetky plochy

      a pouzivam to hlavne ked mam otvorenych viacero programov a rozrobenych viacero veci, napr na jednej ploche mam veci k editacii videa a graficky editor, vektorovy editor,

      na dalsej ploche mam pracovne veci - pristup na server, office, ASPI, prehliadac 

      a teraz si napr chcem pustit hudbu ale okno prehravaca nechcem vidiet na prvej ani druhej ploche (a nechcem ho ani minimalizovat do systemovej listy) tak si ho hodim na tretiu plochu. alebo lepsi priklad - chatovaci program (viber) chcem mat otvoreny ale nechcem ho minimalizovat aby mi nevyskakovali upozornenia (ked je maximalozovany nevyskakuju)

      a to vsetko hore hlavne kvoli tomu ze pocitac nevypinam iba uspavam a vsetky rozpracovane veci si nechavam otvorene (samozrejme ulozene a zalohovane)

      ale ako ovela vaciu vyhodu vidim viacero monitorov, bez toho som ako strateny, nielen pri strihu videa a grafike ale aj pri praci s dokumentami (mozem mat otvorene 3-4 plnohodnotne citatelne dokumenty - 2 na kazdom monitore) co pri praci s elektronickym spisom takmer uplne eliminuje potrebu tlace tychto veci

      a pri beznom surofovani mozem mat na vedlajsom monitore, viber a prehravac hudby a nezavadzaju mi

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 09:38
      Avatar rst   Návštevník

      na zmenu nestci vyeditovat config? alebo graficka utilita grub customizer?

      k plocham, mam 4 plochy, je to pohodlne, sikovne, hlavne ked robim mam na kazdej ploche dco ine.

      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 10:43
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        alebo graficka utilita grub customizer?

        Tu je o tom pár riadkov česky.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 15:31
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Skúsil som vyhodilo mi to toto-grub -customizer grub: invalid option -- 'c' Try ``grub --help'' for more information.

          • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 15:53
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Laci robíš samé preklepy, bacha na tie medzery.

            Inak v tom návode je aj odkaz čo treba robiť aby si ho nainštaloval.

            sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
            sudo apt-get update
            sudo apt-get install grub-customizer

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:09
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Zo sedliaka-IT-čkár-ťažko,dlho... už mám nainštalované a potrebujem aby mi načítavalo prvé z-sdb-5-predvolená položka-tam som to dal,ale není kde to odsúhlasiť!

              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:29
                Avatar samalama.   Návštevník

                ujo edituje /etc/default/grub a nastavte GRUB_DEFAULT=X, kde X je pozadovana pozicia bootovania - cisluje sa od nuly, takze ked chcete bootovat napr. druhu poziciu, tak za X dosadite 1

                a potom prikaz update-grub2

                • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:37
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  nechcem podcenovať ale nie som istý či inštrukcia - editovať /etc/default/groub bude pochopená a vykonaná správne

                  laco, ak chceš postupovať takto, v terminali spusti:

                  sudo gedit /etc/default/grub

                  tam najdi GRUB_DEFAULT=

                  a za rovnasa treba dat cislo riadku kde je ta volba ktorá má byť (napr. 8)

                  dať uložiť súbor a spusťiť spomenutý príkaz:

                  sudo update-grub2

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:41
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    to by uz po vsetkych tych radach, co tu dostal, mal zvladnut aj sam. a ked nie, tak nech to nerobi, ked na to nema...

              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:32
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                nie je tam nahodou, že uložiť (save) ? tipol by som, že v hornej lište to bude

                ale neviem nikdy som tuto utilitku nemal otvorenu, skus sem dat screenshot (fotku obrazovky)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 18:20
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Šípkami si presunieš položku úplne hore a potom vľavo hore klikneš na Uložiť.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 15:55
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Čau!Mám dva disky na každom jeden linux-nemá sa to prehodiť v programe bootovania pri spustení/neviem ako sa volá ten program/poradie cd/disk1,/disk2?Pri šterte F8,delet,lebo ako sa spúšťa vo Windovse som to používal!

                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 22:33
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Laco píš pomaly, bez preklepov a zrozumiteľne, ja som ťa nasmeroval a klikať na šípky a stlačiť tlačítko "Uložiť" musí vedieť aj poľnohospodár :)

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 07:18
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Ale veď som ti písal že ho mám na vrchu-ja myslím že v Biose by som to mal prehodiŤ?

                      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 07:34
                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                        Aj v biose mám dobre zavedené!

                        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 13:09
                          Avatar menom   Používateľ

                          V tom UEFI/BIOS by si mal vybrať aby prvý štartoval HDD na ktorom je funkčný systém, v ktorom si upravoval GRUB (poradie spúštania). A keď urobíš zmenu v GRUBe, je dobré v termináli zadať príkaz

                          sudo update-grub
                          Aby sa uplatnili zmeny.

                • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 15:05
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Díky všetkým problém je vyriešený!V čom bolo "jadro pudla"??Dal som podľa teba na prvé miesto sdb5-čo som potreboval,ale stále štartovala sdb1-tka prečo? Lebo na tom novom Linuxe Mint som nemal grub nainštalovaný,tak som ho nainštaloval a zistil som že tam bol na prvom mieste sdb1-tka,čiže som prehodil šípkami aj tam 5-ťku/ale omylom som tam posunul sdb5-ťka recovery,takže všetko znova-/na obidvoch musí byť sdb5-ťka v grube potom "predvolená položka-first entry! -Parametre jadra "guliet splaš" to bohužiaľ neviem čo znamená! Takže díky moc všetkým ktorí mi pomohli!

                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 16:14
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    som rád že sa vyriešilo ten guliet splaš (správne quiet splash) ma slušne pobavil, znamena to že namiesto vypisovania všetkého čo sa robí tam bude len logo mintu quiet = tichý, teda linux bude pri štartovaní ticho (nebude nič vypisovať)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 16:14
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    som rád že sa vyriešilo ten guliet splaš (správne quiet splash) ma slušne pobavil, znamena to že namiesto vypisovania všetkého čo sa robí tam bude len logo mintu quiet = tichý, teda linux bude pri štartovaní ticho (nebude nič vypisovať)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 17.10.2016 | 16:10
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Šikuľa.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 19.10.2016 | 06:26
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Díky!- aj z vašou pomocou pán profesor!

        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 15:34
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Systém → Správa → Správce spouštění, případně příkazem grub-customizer. -správcu spustenia tam nemám-asi treba niečo doinštalovať!Skúsim v druhom linuxe!

          • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 15:47
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tato utilitka nie je standartnou sucastou distribucie a treba ju doinstalovat

            z odkazu v cestine co je v tomto vlakne vyplýva, že je potrebné pridať príslušný zdroj (repozitár) z ktorého sa dá nainštalovať a teda ju treba následne nainstalovat bud cez synaptic, správcu softwaru alebo v terminali

            treba prestudovat ten odkaz

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 15:50
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ak nechces studovat ten odkaz (a stranky na ktore odkazuje) treba spustit tieto prikazy (sú 3)

              sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
              sudo apt-get update
              sudo apt-get install grub-customizer

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:24
              Avatar samalama.   Návštevník

              jezismariakristaboha! kvoli takej p!covine pridavat repozitar?! uz vam nacisto yebe?!

              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:27
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                to neni picovina-zakaždým štartom musím veslovať 6riadkov dole a odsúhlasiť!!!

              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:28
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                je obdobna graficka utilitka aj v standartných repo ? neviem nehľadal som - ak vieš poraď

                ak nie, tak sa ocividne jedna o laika, ktorý urobí preklep v beznom prikaze a inšttuovať ho k uprave konfigurakov grubu považujem za takmer nedosiahnuteľné a doinštalovanie klikatka cez ppa je asi najjednoduchšia cesta

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:35
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  aha takze obycajny laik si dokaze nainstalovat x systemov (ale na co by bolo laikovi tolko systemov), ale upravit grub si uz nedokaze? to mi najde dokopy. bud viem co robim a ako to robim, ale nerobim, ked neviem...

                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:40
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    zato ze nevie co robi, neznamena ze to nema skusit, ani ze to musi robit tou "najzlozitejsou" cestou

                    pre niekoho kto terminal nikdy nepouzival to je najzlozitejsia cesta (viem pre mna bola ked som zacinal)

                    btw tych viacero operacnych systemov nie je problem nahodit - lebo sa to da dnes naklikat - staci zvolit nainstalovat popri existujucich, bez GUI instalatora by to urcite nemal

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:45
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      este raz. ked nevie, co robi, tak nech to nerobi. ked sa mu to nechce robit, nechce sa mu to ucit, a na nic mu to nebude, tak nech to opat nerobi. ked s tym ma take problemy, tak nech si urobi cistu instalaciu jedneho systemu a ma pokoj...

                      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 16:58
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Zaujímalo by ma čo si v tvojom živote dosiahol, teda čo si v tvojich spomienkach najviac ceníš.

                      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 15:51
                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                        Počuj mladíku!Ja som amatér 64 ročný,vyštudovaný poľnohospodár,sám som si zložil počítač podľa knižky z Tesca-"stavíme si počítač",mal som Windows XP,teraz chcú 100€ za nový Windovs tak som sa dal na linux-3roky pohoda,teraz mi padol tak som nainštaloval na druhý disk druhý linux,starý disk som preformátoval a dal druhý Linux ako poistku na druhý disk-no a teraz mi načítava ten nový,ale ja chcem ten starý-toť vše!Namal by som radšej opeľovať podla teba dôchodkyne v domove dôchodcov?

                        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 16:19
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Pre Laco2: ten dotaz bol určený nicku samalama a nie tebe. Treba si všímať odsadenie textu, kde je pripojené.

                          • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 16:40
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Laco tej Samej Lame odpovedal, odsadenie bolo správne. Akurát ho obdivujem za vynechanie expresionizmov.

                            • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 16:50
                              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                              Jasné že to nepatrilo tebe!

                              • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 16:54
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                To ja viem. Mňa by si nenazval mladíkom.

                                • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 16:58
                                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                  Bedfňa mi radí že to má byť na 1mieste-ja ho tam mám,ale nenačítava!Nie je chyba v tom programe čo spúšťa počítač?Neviem ako sa volá ale volíš botovanie cd/hdd1/hdd2?

                                  • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 15.10.2016 | 18:53
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Myslíš (UEFI) BIOS?

                                    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 07:16
                                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                      Jasné bios,v tom som sa nevŕtal od zloženia počítača!

                                    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 07:35
                                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                                      Aj v biose to mám dobre!Vykašlite sa na to-ďakujem za rady!

                                      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 09:46
                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                        Ono, máš tri zásadné možnosti. Jednu som ti už hovoril, nehať to fyzicky na niekoho čo sa v tom vyzná. Druhá je, vŕtať sa v tom ďalej, a teraz napríklad prehodiť káble medzi diskami a dúfať že sa tam neroz.. niečo iné. Tretiu možnosť si navrhol teraz, vykašlať sa na to prudenie a zmieriť sa s vybratím správneho OS šípkami pri štarte.

                                        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 11:22
                                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                          Tak mi to nedalo, zapol som počítač, kde mám Manjaro a spustil Grub Customizer. Po zapnutí, keď ti načíta položky menu, klikni na záložku základní nastavení, to je ta stredná a v nej hore máš položku výchozí vstup. Ja ju mám zapnutú na dříve zavedený záznam. Ale keď preklikneš na předdefinované, tak v rozbalovacom zozname si môžeš vybrať to, čo chceš štartovať ako prvé. Potom už dáš iba uložit konfiguraci a vygenerovat nový grub.cfg kliknutím na ikonu Uložit. A to je vše milý Watsone.

                                      • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 10:51
                                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                        Ja byť tebou, tak sa na to ešte nevykašlem ale skúsim viacej popátrať v možnostiach nastavení grub-customizera. Ja som to dávnejšie tiež riešil a viem, že sa tam dalo nastaviť viacej možností. Ako prvé štartovalo buď položku, ktoré bola uvedená v zozname ako prvá alebo v tom customizeri sa dal nastaviť príznak default. Pohľadaj to tam. A nakoniec ja mám na Manjare nastavené, že ako default sa mi spúšťa tá položka, ktorá bola zvolená naposledy. Čiže tvojim riešením je objaviť, kde a ako sa to v tom grub-customizeri nastavuje.

                                        • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 16.10.2016 | 10:57
                                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                          Ešte doplnenie, skús označiť položku, ktorú chceš štartovať prvú a kliknúť na nej pravým tlačidlom myši, či sa ti neobjaví lokálne menu s nastaveniami. Ja to bohužiaľ neviem teraz u seba otestovať.

          • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 18:26
            Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

            https://s4.postimg.org/adrxho1nh/menu.png - v menu správa (Administration) https://s13.postimg.org/pk82ebpev/grub.png - otvori grub customizer h - pravym mysitkom, a vybrat co treba s tym robit

    • RE: Prehodenie poradia botovania v Grube 14.10.2016 | 09:51
      Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

      Všetko je otázka zvyku, aj práca s viacerými plochami. Raz za čas keď spustím clamav resp. maldetect obvykle ich šupnem na inú plochu.