zdielanie ubuntu pc cez internet

Sekcia: Konfigurácia 24.10.2016 | 14:59
Avatar nithilin   Používateľ

potreboval by som poradit ako pc na lokalnej sieti nastavit tak aby bolo mozne sa nanho pripojit kdekolvek cez internet je tam naistalovany ubuntu 16.04 bude sa pouzivat na prehravanie filmov cez premietacku a chcel by som ho este pouzivat na uchovavanie dat pripadne tie data zdielat z kamaratom ktory by sa pripajal cez internet dakujem za kazdu radu :D

    • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 15:23
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      potrebujes mat bud pevnu verejnu IP adresu (alebo pouzit dynamicke dns - napr. no-ip) potom mas moznost pouzit FTP (nie velmi bezpecne) pripadne - sftp (ssh) alebo sambu a jednotlive zdielane adresare si pre jednoduchost namapovat ako sietove disky riesilo sa nieco podobne nedavno (aj dnes) v inom vlákne

      dalsou moznostou je VPN

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 19:21
        Avatar samalama.   Návštevník

        nie dalsou, ale jedinou...

        • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 19:25
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja vpn nemam a pripajam sa k mojmu miniservriku odkial len chcem aj mimo doamcej siete

          rovnako na NASko u mojich rodicov

          v zasade cez sftp

          dalej tu mame riesenie ako owncloud a seafile, potom spomenute FTP 

          takze jedina moznost to nebude ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 22:08
            Avatar samalama.   Návštevník

            ano, nie je nic lepsie ako si do sveta otvorit ssh, ftp, http... o sambe ani nehovorim. hlavne ze sa tu vsetci pohorsujete, ako vas sleduju a bla-bla-bla...

            • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 08:51
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              to suhlasim, že otvoriť do sveta všetky porty nie je bezpečné, ale je to možné a funkčné

              ja osobne využívam všetky mozne služby googlu, takže na sledovanie nemám právo sa sťažovať

              co sa bezpecnosti tyka moje data dostupne cez internet mozu byt kludne verejne, vacsinu mam aj tak nahratu na youtube - jedine riziko je ze by mi ich niekto zakryptoval a ziadal vykupne (ale na to mam offline zalohu)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 18:23
                Avatar samalama.   Návštevník

                netreba sa na to pozerat ako na jedinu sluzbu (teda jeden port), ale ako na komplexnu infrastrukturu, ktoru ti poskytne prave vpn.

                vyzdielas si ssh - ok, mozes si kopirovat data hore-dole, len z jedneho pc, na jeden server. a to je tak vsetko, nic ine cez to nespravis. nenastavis si ani firewall, pretoze nevies odkial sa logujes. ked ti to niekto hekne, je rovno tam...

                pri vpn si spristupnis celu siet, ci routovanu alebo bridgovanu. a tym sa ti otvoria vsetky moznosti, ktore ti tvoja siet/lan poskytuje, vsetky tie dzady, co tu furt spominate.
                pripojis sa odkialkolvek, a mozes robit cokolvek. mozes povolit pristup inym ludom a vsetko sa da krasne fitrovat atd. pri vpn nie je co hekovat, a aj keby to hekol, tak sa vlastne nikam nedostal...

                • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 19:28
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Panenko marjá, zas si pojedol vtipnú kašu. Prečo by si človek nenastavil firewall na jeden port, ak to uzná za vhodné? Napríklad cez port knocking.

                  A VPN sa pripája na koľkátich portoch keď to už rozlišuješ?

                • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 26.10.2016 | 09:35
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  vyzdielas si ssh - ok, mozes si kopirovat data hore-dole, len z jedneho pc, na jeden server. a to je tak vsetko, nic ine cez to nespravis

                  no ja osobne nic ine nechcem (pravdu povediac ani neviem nastavit)

                  ale pocet serverov je neobmedzeny (aj keby boli v jednej sieti) a rovnako pocet pristupujucich pc 

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 10:11
              Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

              Prečo ssh nie? Trochu to rozviň. Jediné, čo ma napadá je úbohé heslo na mojom booku, inak fakt nechápem.

        • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 21:17
          Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

          VPN nie je nutna a ani jedina

          • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 22:11
            Avatar samalama.   Návštevník

            mas pravdu, nie je nutna. je nevyhnutna. ale to asi nepochopis...

            • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 12:34
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Panenko marjá, zas si pojedol vtipnú kašu. Ja som v živote nepotreboval VPN, mám verejnú IPku a pripájam to cez sshfs. Vedel by si mi povedať prečo by som mal potrebovať VPN?

    • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 24.10.2016 | 22:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Podobná téma sa práve preberá vo fóre, skúsiť nejaký open source Cloud.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 10:44
      Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

      mint 17.3 mate:

      v ponuke-> sietove pripojenia->pridat->v ponuke vybrat premostena a vyplnit udaje a zvysne info o sieti.
      v ubuntu by to malo byt rovnake alebo podobne

      • RE: zdielanie ubuntu pc cez internet 25.10.2016 | 10:46
        Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

        malo ist do zdielanie pripojenia...