"sieťová" tlačiareň

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.12.2016 | 08:28
Avatar tomy   Návštevník

Zdravím

Sú dva počítače - každý pripojený na sieť iného poskytovateľa. Jeden má WiFi (je to klasické PC s kartou v pci) a "voľný RJ-45", druhý je pripojený na prepínač a jedna USB tlačiareň a jeden print server s 10/100 + USB

Akým spôsobom by bolo najvýhodnejšie riešiť sieťovú tlač?

Ďakujem

    • RE: "sieťová" tlačiareň 14.12.2016 | 08:50
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pripojit ich do jednej siete a nastaviť zdielanie tlačiarne, a tú tlačiareň si pridať v druhom pc ako sieťovú

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: "sieťová" tlačiareň 14.12.2016 | 09:26
        Avatar tomy   Návštevník

        Práve o to ide, že nemôžem do jednej siete, ale potrebujem tlačiť na jednej tlačiarni. Problémy so softvérom - čo je dôvodom dvoch sietí

    • RE: "sieťová" tlačiareň 14.12.2016 | 09:43
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ ten Print Server funguje s tou USB tlačiarňou v tvojom routri, tak budeš potrebovať VPN na pripojenie toho ďalšieho stroja pripojeného cez iného poskytovateľa do tvojej domácej siete. Alebo PAT na CUPS aj s autorizáciou. Alebo nech pošlú dokument emailom a ty ho vytlačíš. To posledné bude najjednoduchšie i keď najprácnejšie.

    • RE: "sieťová" tlačiareň 14.12.2016 | 21:32
      Avatar tomy   Návštevník

      ten mail ano :) to ma napadlo tiež, ale skôr by som použil ten voľný RJ-45 a túto kartu konfiguroval pre druhého ISP a tlačiareň pripojenú na ten iný PC zdieľal + vypínal a zapínal sieťové rozhranie podľa potreby. Chcel som to vyriešiť nejak krajšie.

      • RE: "sieťová" tlačiareň 14.12.2016 | 22:52
        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

        vyuzi ethernet a pripoj ho do svista toho druheho kde je print server, nastav siet a mas postarane. vypinat rozhranie to neviem naco je dobre??

        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: "sieťová" tlačiareň 15.12.2016 | 09:17
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Skús byť presnejší. Ak delako sú od seba tie dva počítače a tá USB tlačiareň pripojená cez print server? Je možné že si bez problémov spravíš vnútornú sieť cez rooter (smerovač s wifi) tak ako spomínal lime, alebo podobne.

    • RE: "sieťová" tlačiareň 15.12.2016 | 11:42
      Avatar tomy   Návštevník

      tie počítače sú od seba tak do 5m

      print server mi odmietol poslušnosť

      zatiaľ než na to prídem, zdieľanie ide

      • RE: "sieťová" tlačiareň 15.12.2016 | 12:35
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ak ten print sever zomrel, tak si môžeš kúpiť Router čo má v sebe print server a pichnúť tú tlačiareň doň. A na WAN port Routra pichneš primárneho poskytovateľa internetu a pravdepodobne ušetríš za to druhé pripojenie ktoré asi nevyužiješ.

        PS: Alternatívnu možnosť ako pripojiť tú tlačku na RPi alebo iný počítač ktorý by slúžil ako print sever neodporúčam. Router s print sevrom stojí cca 25E a žerie približne rovnako ako "smerovač".

      • RE: "sieťová" tlačiareň 15.12.2016 | 12:58
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        do 5m

        ak tá tlačiareň ma 2USB vystupy (často byva jeden vzadu jeden vpredu) tak 5m by mal zvladnut aj USB kabel

         

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 20:05
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          ak tá tlačiareň ma 2USB vystupy

          Na to stačí aj USB rozbočovač.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:06
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Vedel by si odporučiť nejaký USB rozbočovač na pripojenie jednej tlačiarni naraz k dvom počítačom? USB HUBy zvyknú pracovať len ak je v topológii len jeden počítač v stave Master.

            • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:16
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Keď má tlačiareň dva vstupy USB, tak má rovnakú krabičku (USB hub) priamo v sebe, takže to bude za jedno.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:30
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Uhm. Ak má tá tlačiareň dva konektory, tak určite nebudú prepojené cez USB HUB. USB HUB totižto neumožňuje prepojiť viac ako jedného mastra v topológii. Ale hádať sa s tebou nebudem, bolo by to ako hádzať hroch na stenu.

                • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:38
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Nevidel som HW (čo neznamená že to tak je vždy) ktoré by malo viac USB konektorov a nebol by tam len USB HUB. Takže si viem predstaviť pripojiť jeden komp, nainštalovať ovládač pre tlačiareň, potom ho odpojiť a nainštalovať ovládač na druhý komp. Potom ich pripojiť obidva. Nikdy som to ale neskúšal.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:44
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    A výstup z onboard zvukovky na slúchadlá vpredu a vzadu si vydel1? Ja tiež, ale ešte som nevidel onboard zvukovku ktorá má dva aktívne výstupy. Takže už asi tušíš ako jednoducho sú tie konektory nacvaknuté. A to bez výhybky.

                    Inak, môžeš to kľudne zapojiť tak ako odporúčaš. Polovodiče zomierajú potichu. Ale skúšaj si to na tvojom majetku.

    • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:41
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      A čo použiť takýto prepínač? Prepínač USB 2PC/1 tlačiareň

      • RE: "sieťová" tlačiareň 18.12.2016 | 21:47
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Toto je lepší nápad. Ale najlacnejší prepínač stojí toľko čo WiFi router s USB portom čo dokáže fungovať aj ako print server a zdieľať tú tlačiareň. A má navyše aj prekvapivo inú funkcionalitu.

        • RE: "sieťová" tlačiareň 19.12.2016 | 07:48
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Nevyznám sa v sieťach, preto sorry ak sa pýtam blbosť ale dokáže jeden wifi router obsluhovať dve siete? Pretože ak nie, potom to nebude možné použiť.

          • RE: "sieťová" tlačiareň 19.12.2016 | 13:01
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Sieť má viac ako jeden počítač, vyjadril sa trošku laickejšie. Pochybujem že sa jednalo o dve siete, skôr o dva počítače pričom má každý počítač iného poskytovateľa internetu. Ale to už asi nemá zmysel rozoberať.

    • RE: "sieťová" tlačiareň 19.12.2016 | 09:21
      Avatar tomy   Návštevník

      Takže zatiaľ to zdieľam a funguje to dobre. Bohužiaľ nemôžem vyradiť poskytovateľa jedného či druhého. A ten print server fakt umrel a to ma naštvalo. Dva USB porty tá tlačiareň nemá a po HW stránke by to bolo aj tak zbytočné.

      Ďakujem za pomoc