Help!

Sekcia: Hardware a Drivery 22.12.2016 | 08:12
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrí ľudia pomôžte!Mám dva disky 60 a 320 GB-na tom 60gb pracujem a do 320 tky som si uložil fotky,dokumenty,hudbu-ako zálohu,ak by sa 60tka pokazila-teraz tam chcem pridať nejaké foto a čuduj sa svete "prístup zamietnutý" ako to veď som tam ukladal,"kde udelal soudruh ze Slovenska" chybu?

    • RE: Help! 22.12.2016 | 08:54
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      treba skontrolovať či nie je disk pripojený iba v režime čítania (to sa stane aj automaticky ak na ňom vznikne nejaká chyba)

      skotrovolať či pre daný adresár ma užívateľ oprávnenia zapisovať

      skontrolovať kto je vlastníkom adresáru kde sa zapisuje

      nie je ten disk nahodou NTFS a pripojeny aj k windowsu ?

      napíš viac info o tých diskoch (suborový systém, faktické pripojenie interne/externe,....)

      nie je uplne zrozumiteľná otázka, chceš riešiť to že sa ti tam nedá zapísať alebo to že disk je poškodený ?

      na poškodený disk sa da použiť napr. terminálová utilitka fsck alebo aj grafický gparted

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Help! 22.12.2016 | 09:40
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        V prípade NTFS by som pod Linuxom neodporučil použiť FSCK (ntfsfix) a ani gparted. Nejedná sa totižto o náhradu scandisk-u alebo chkdsk z windos.

      • RE: Help! 22.12.2016 | 12:10
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Ext4 (verzia 1.0) — Nepripojené,Linux (Zavádza systém),/dev/sda1,Disk je v poriadku (30 °C / 86 °F)dal by som foto ale Shuter má veľký objem dát! Ešte jednú vec akým príkazom zistím veľkosť RAM-chcem pridať 512-tku!

        • RE: Help! 22.12.2016 | 12:29
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
          free
          • RE: Help! 22.12.2016 | 20:30
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            total used free shared buffers cached Mem: 1802860 1126212 676648 34388 60280 494436 -/+ buffers/cache: 571496 1231364 Swap: 1832956 0 1832956 ???

        • RE: Help! 22.12.2016 | 13:51
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takže na tom externom disku máš nainštalovaný Linux na EXTFS, a chceš to pripojiť na 32bit Linuxe. A máš problém lebo máš tie dáta v domovskom priečinku ktorý nemá práva na čítanie a ani na zápis mimo vlastníka, ktorého UID medzi tými rôznymi Linuxami nesedí.

          Na toto odjakživa slúžil zdieľaný priečinok ks právom zápisu pre každého (bez výnimky), a tam sa dávali blbinky ktoré sa mohli "omylom" zmazať.

          Ohľadom pamäte, tak ty chceš vedieť nielen koľko máš pamäte, ale aj aká to je pamňť. To zistíš napríklad takto: sudo dmidecode --type memory. Len pozor na jednu drobnosť. Ono to ukáže koľko máš na radiči slotov pre RAM a čím sú využité. Bez ohľadu na to, či majú tie sloty aj koncovku na zasunutie RAM. Niekedy sa šetrilo miestom :-(

          PS: Shuter.

          • RE: Help! 22.12.2016 | 20:29
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Physical Memory Array Location: System Board Or Motherboard Use: System Memory Error Correction Type: None Maximum Capacity: 8 GB Error Information Handle: Not Provided Number Of Devices: 2

            Handle 0x002E, DMI type 17, 27 bytes Memory Device Array Handle: 0x002C Error Information Handle: Not Provided Total Width: 64 bits Data Width: 64 bits Size: 2048 MB Form Factor: DIMM Set: None Locator: DIMM0 Bank Locator: BANK0 Type: Other Type Detail: Synchronous Speed: 1333 MHz Manufacturer: Manufacturer0 Serial Number: SerNum0 Asset Tag: AssetTagNum0 Part Number: PartNum0

            Handle 0x0030, DMI type 17, 27 bytes Memory Device Array Handle: 0x002C Error Information Handle: Not Provided Total Width: Unknown Data Width: Unknown Size: No Module Installed Form Factor: DIMM Set: None Locator: DIMM1 Bank Locator: BANK1 Type: Unknown Type Detail: None Speed: Unknown Manufacturer: Manufacturer1 Serial Number: SerNum1 Asset Tag: AssetTagNum1 Part Number: PartNum1 A viem zasa prd!

            • RE: Help! 23.12.2016 | 08:06
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Vedel by si preložiť toto?

              	Maximum Capacity: 8 GB
              
              	Error Information Handle: Not Provided
              	Size: 2048 MB
              	Speed: 1333 MHz
              
              Druhý slot je evidentne prázdny.

              A ohľadne toho disku? Zmeň si práva na ten tvoj domovský priečinok na tom disku, kľudne si pridaj čítanie pre všetkých (other) ak sa nebojíš že Ti niekto prečíta číslo platobnej karty ktorou si už na internete platil. A aj na zápis ak sa nebojíš že ti ...

              • RE: Help! 23.12.2016 | 17:56
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                No a to práve že neviem ako sa robí-som sellák-64ročný,ale učenlivý!!!

                • RE: Help! 23.12.2016 | 21:42
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Výborne. Tak ohľadom tých pamätí, skúsil si použiť napríklad slovník? Už sú vcelku inteligentné.

                  A ohľadom toho prístupu? Najjednduchšie máš keď to z toho USBčka rovno nakopneš, zapneš si správcu súborov, v ňom si klikneš pravým myšidlom na domovský priečinok, vyberieš properties (vlastnosti), tam nájdeš záložku permissions (prístupové práva), a tam vyberieš pre všetkých ... aj s zmenou vnorených súborov.

                  • RE: Help! 24.12.2016 | 14:00
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    Ja nemám Správcu súborov-mám len správcu prenosov súborov a-správcu softvéru,a v tom správcovi prenosu súborov také pokyny nemám! Kapor je v mrazáku, kaša sa varí, všetko mam na háku, všetko sa darí. Stromček je v plameňoch, prekrásne svieti a všetky salónky požrali deti..:)..Šťastné a veselé Vianoce vám prajem!Všetkým Mi/a/ntákom želá sellák-dôchodca Laco!

                    • RE: Help! 24.12.2016 | 14:39
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Keď nemáš správcu súborov, tak nemáš ako spravovať súbory. Tvoja otázka ohľadne správy súborov je teda bezpredmetná.

                      Aj tebe. A nezabudni nakŕmiť aj vtáčiky.

          • RE: Help! 22.12.2016 | 20:32
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Sutter-oprava!

    • RE: Help! 22.12.2016 | 14:19
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      cat /proc/meminfo

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • RE: Help! 22.12.2016 | 20:26
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      MemTotal: 1802860 kB MemFree: 659696 kB Buffers: 60136 kB Cached: 494072 kB SwapCached: 0 kB Active: 639532 kB Inactive: 439816 kB Active(anon): 526144 kB Inactive(anon): 33648 kB Active(file): 113388 kB Inactive(file): 406168 kB Unevictable: 0 kB Mlocked: 0 kB HighTotal: 920072 kB HighFree: 328996 kB LowTotal: 882788 kB LowFree: 330700 kB SwapTotal: 1832956 kB SwapFree: 1832956 kB Dirty: 0 kB Writeback: 0 kB AnonPages: 525172 kB Mapped: 151328 kB Shmem: 34656 kB Slab: 28212 kB SReclaimable: 16336 kB SUnreclaim: 11876 kB KernelStack: 2816 kB PageTables: 6300 kB NFS_Unstable: 0 kB Bounce: 0 kB WritebackTmp: 0 kB CommitLimit: 2734384 kB Committed_AS: 2050184 kB VmallocTotal: 122880 kB VmallocUsed: 18004 kB VmallocChunk: 74244 kB HardwareCorrupted: 0 kB AnonHugePages: 114688 kB HugePages_Total: 0 HugePages_Free: 0 HugePages_Rsvd: 0 HugePages_Surp: 0 Hugepagesize: 2048 kB DirectMap4k: 22520 kB DirectMap2M: 890880 kB Kde je RAMko?

    • RE: Help! 23.12.2016 | 01:04
      Avatar TychoBrahe   Návštevník

      skontroluj si este siet, bola solarna burka

      exec 12<> net-check && echo -n " ohot z tokok mos" >&12 && rev <net 
      
      • RE: Help! 23.12.2016 | 06:59
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Taký príkaz nepozná!

    • RE: Help! 23.12.2016 | 01:09
      Avatar TychoBrahe   Návštevník

      skontroluj si este siet, bola solarna burka

      exec 12<> net && echo -n " ohot z tokok mos" >&12 && rev <net 
      
    • RE: Help! 23.12.2016 | 07:04
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Pridávam snímky diskov:

    • RE: Help! 23.12.2016 | 07:36
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Takže už som to vyriešil!Dostanem sa tam za pomoci "Otvoriť ako root"-no a teraz:Dá sa nejakým príkazom zrušiť ten Root?Aby som mohol volne stými priečinkami narábať,lebo v Krusaderi sa to potom nedá opravovať!

      • RE: Help! 23.12.2016 | 10:21
        Avatar Kyle   Návštevník

        Keď nevieš po anglicky, tak sa to snaž spraviť v grafickom prostredí. Používaš aj obyčajného správcu súborov alebo len Krusader? Daj nám jeho názov. Ak ho nevieš, choď na Menu→Správca súborov→Pomocník→O programe.

        • RE: Help! 23.12.2016 | 18:01
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Je tam "správca prenosu súborov" a v správe softvéru-mintInstall 7.5.7

          • RE: Help! 23.12.2016 | 18:54
            Avatar Kyle   Návštevník

            Vedel by si mi povedať adresu toho disku + čo máš pred @ keď otvoríš príkazový riadok?

            • RE: Help! 24.12.2016 | 14:05
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              myslíš-/dev/sda1,alebo Linux (Zavádza systém)Ext4 (verzia 1.0) — Nepripojené

        • RE: Help! 24.12.2016 | 14:06
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Ja nemám Správcu súborov-mám len správcu prenosov súborov a-správcu softvéru,a v tom správcovi prenosu súborov také pokyny nemám! Kapor je v mrazáku, kaša sa varí, všetko mam na háku, všetko sa darí. Stromček je v plameňoch, prekrásne svieti a všetky salónky požrali deti..:)..Šťastné a veselé Vianoce vám prajem!Všetkým Mi/a/ntákom želá sellák-dôchodca Laco!

          • RE: Help! 24.12.2016 | 15:38
            Avatar Kyle   Návštevník

            Ja mám správcu súborov, ktorý sa volá Thunar. Dávam ti snímku obrazovky. Nemám externý disk, tak som pripojil USB kľúč. Tam hore je adresa. Keď tam máš Krusader, tak možno máš správcu súborov Konqueror, ktorý zároveň funguje ako webový prehliadač. Každopádne tie súbory v niečom otváraš, tak klikni pravým na ten priečinok, ktorý ti nejde otvoriť a choď na Vlastnosti→Práva. Z toho sprav snímku.

            • RE: Help! 24.12.2016 | 17:39
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Toto mi tam dáva:

              • RE: Help! 24.12.2016 | 18:00
                Avatar Kyle   Návštevník

                Asi to budeme musieť spraviť cez príkazový riadok. Stále neviem, akého správcu súborov používaš. Tak to skús otvoriť a sprav snímku.

              • RE: Help! 24.12.2016 | 18:18
                Avatar Kyle   Návštevník

                Teraz som si všimol na včerajšej snímke, že tá adresa asi bude /media/lacko/d3...atď, ale na tej snímke nemusí byť kompletná, tak ju zisti presne.

                • RE: Help! 25.12.2016 | 04:21
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Myslíš toto?- /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc/media/jaja $

    • RE: Help! 25.12.2016 | 04:33
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Nainštaloval som Thunar-ukazuje mi toto:a, b, práva tam sú okna neaktívne t.j. nedá sa prepísať acces

      • RE: Help! 25.12.2016 | 09:40
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Som rád, že si sa dostal tam, kde som ti vravel. Rovnako to funguje aj na tom Krusanderi ktorý používaš i keď neviem čo robí KDE program u Teba v Gonme Cinnamon prostredí.

        Inak, to že je to neaktívne je v poriadku.

        Za prvé: Ak sa jedná o bootovací USB kľúč, tak zmenou práv na ňom mu môžeš pokaziť štart z neho. A aj pokazíš. Lepšie je z neho naštar... ale to by som sa už naozaj zbytočne opakoval.

        Za druhé: Ak chceš meniť prístupové práva na súboroch iného užívateľa, tak by si mal mať vyeskalované práva. Teda, mal by si to mať to okno spustené ako root.

        • RE: Help! 25.12.2016 | 11:27
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Ja som to neinštaloval z kľúča ale z dvd!A ja som jediný užívateľ svojho počítača,niekde musí byť miesto kde sa zadáva prístup aj ruší!

          • RE: Help! 25.12.2016 | 11:32
            Avatar Kyle   Návštevník

            On sa pýtal na ten disk. To je v podstate jedno, či máš USB kľúč alebo USB externý harddisk. Nejde ti otvoriť, tak chceme vedieť, či na ňom máš nainštalovaný nejaký OS.

          • RE: Help! 25.12.2016 | 11:40
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Dobre, takže tá tvoja informácia "Nepripojené,Linux (Zavádza systém)" nesúvisela s tvojím problémom a slúžila na odpútanie pozornosti od riešenia a znechutenie ľudí čo by ti chceli pomôcť. Vieš povedať čo je to za USB disk, čo na ňom máš, a kde a ako si to tam nahral? Presnejšie povedané, chceš alebo sa len nudíš?

            • RE: Help! 26.12.2016 | 07:14
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              nenudím sa-ale som 64 ročný sellák,ale pomohol si mi a to:otázkou čo na ňom mám-je tam druhý linux 2-záložný,ak by sa niečo pokazilo,a keď naštartujem ten tak sa dostanem do dokumentov,hudbe-a ostatných priečinkov v pohode!Preto sa tam asi z linux 1 nemôžem dostať?Dobre hovorím?

              • RE: Help! 26.12.2016 | 10:08
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                A kde je teda problém?

                • RE: Help! 26.12.2016 | 15:41
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Problém je v tom že keď chcem upravovať-kopírovať mazať v Krusaideri z jedného disku na druhý alebo opačne tak sa to nedá-toť celý problém-ja som myslel či nie je nejaký príkaz ktorým by sa dali obidva disky pod jednu kontrolu!

                  • RE: Help! 26.12.2016 | 19:21
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Aby sme sa pochopili. Na pevnom disku máš užívateľa s iným ID (rodným číslom) ako na tom externom disku. Je jedno že sa volajú rovnako, ale podľa toho číselka sa jedná o dve rôzne osoby. To si môžeš kľudne overiť príkazom id v termináli spustenom na Linuxe z vnútorného pevného disku, a v termináli spustenom na Linuxe z toho externého disku.

                    Spôsobov ako dosiahnúť že budeš môcť nielen čítať ale aj zapisovať dáta na tom externom disku pripojenom k linuxovému systému naštartovanému z toho vnútorného pevného disku (alebo hociktorého iného pevného disku) je viac:

                    1. Prvý si si už vyskúšal, je to spustenie toho križiaka s eskalovanými právami správcu systému. Ten má nevýhodu, že si môžeš pretiahnúť časti systému na nesprávne miesta, najmä ak si oprieš dlaň o touchpad a pohýbeš myškou alebo podobne. Preto ťa to varovalo, preto máš v tvojom domovskom priečinku priečinky bin, dev, root a var. A preto ten systém každú chvíľu musíš po pokazení preinštalovať.
                    2. Druhý je že použiješ 64bit systém. V posledných 64bit systémoch sa potlačujú prístupové práva na externých médiách. Síce neviem prečo, ale trh si to žiada. Toto potlačenie práv sa od prírody nedostalo do posledných verzií 32bit systémov.
                    3. Ďalší je ten, že si zjednotíš rodné čísla užívateľov. Ten je trochu (dosť) zložitý pre bežného užívateľa.
                    4. Posledný, a najjednoduchší je, že si jednoducho povolíš aj zápis, nielen čítanie na ten tvoj domovský priečinok a to pre všetkých.

                    Našlo by sa aj viac možností, ale je ich zbytočné rozoberať. Takže k tej poslednej. Ak je prípojný bod kam Ti pripojí ten USB disk /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc a tvoj domovský priečinok na tom externom disku zas /home/lacko, tak stačí toto:

                    sudo chmod o+rw --recursive /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc/home/lacko/
                    

                    To rekurzívne (vnorene) zmení prístupové práva v tom dlhom priečinku pre ostatných, a pridá tomu právo na čítanie (Read) a aj zápis (Write). A vypíta si to tvoje heslo.

                    Ak by si to chcel naklikať, tak už som Ti pred vianocami písal ako. Viac sa k tomu nedá čo povedať.

                    • RE: Help! 27.12.2016 | 08:28
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Som to skúsil a vyšlo mi toto:sudo chmod o+rw --recursive /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc/home/lacko/ [sudo] password for lacko: chmod: nie je možné pristupovať k `/media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc/home/lacko/': Adresár alebo súbor neexistuje

                    • RE: Help! 27.12.2016 | 08:42
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Ďakujem za pomoc ,ale to už je nad moje možnosti-tie príkazy atď!Ale zistil som: -disk 1 80 Gb lacko -disk 320Gb Jaja -v Minte na disku 2 sa mi dá navzájom presúvať z jedného na druhý čo v opačnom spustení nejde-čiže nainštalujem do disku 2/jaja/krusader a bude po probléme! Ešte raz ďakujem všetkým za rady!

                      • RE: Help! 27.12.2016 | 19:29
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Ono by bohato stačilo keby si tú cestu upravil podľa toho ako to naozaj máš, alebo to preklikal.

                        PS: A nezabudni nakŕmiť aj veveričky.

                        • RE: Help! 27.12.2016 | 20:20
                          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                          Ja viem riešenie by bolo štartovať ten druhý mint-lenže na tomto už mám plno úprav a nechce sa mi to všetko opakovať druhý krát!Ale horšie je-pozri" som v prdeli" po všeliakých príkazoch som si asi odpojil zvuk!Ináč díky!

                          • RE: Help! 27.12.2016 | 20:40
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Takže, keď si sa už minimálne raz do cieľa preklikal (i keď ako root), tak to už nikdy bez rebootu neurobíš. To znie logicky. Len neviem kto ti zakázal preklikať sa do kratšej cesty, a zmeniť klikaním ...

    • RE: Help! 25.12.2016 | 11:20
      Avatar Kyle   Návštevník

      Ty máš na tom externom disku nainštalovaný nejaký operačný systém? Môžeš ho otvoriť pomocou príkazu sudo thunar a spraviť snímku.

      • RE: Help! 25.12.2016 | 11:29
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Tu je to!

        • RE: Help! 25.12.2016 | 11:42
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Pokiaľ je toto snímka toho USB kľúča o ktorom si hovoril, tak máš ten počítač pokazený. A pokiaľ je to náhodná snímka, tak skús odfotiť aj parkovisko pred obchodom.

        • RE: Help! 25.12.2016 | 12:08
          Avatar Kyle   Návštevník

          Vyzerá to ako domovský priečinok, až na to, že je tam bin, dev, root, var. A neviem prečo pod Zariadeniami ukazuje len Súborový systém a neukazuje externý disk. Máš ho zapojený? A ukazuje ti to rovnako, keď ho máš zapojený aj odpojený? Skús ešte vľavo kliknúť na Súborový systém. A potom spraviť snímku.

          • RE: Help! 25.12.2016 | 12:17
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ten externý disk tam nemal zapojený keď robil tú snímku, veď načo. Ale tie priečinky bin, dev, root a var v jeho domovskom priečinku (/home/lacko), nuž to je dobrý postreh. Tá správa v oranžovom rámčeku mala svoj dôvod.

          • RE: Help! 25.12.2016 | 13:13
            Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

            Ahoj...v každom pripade musí tie priečinky bin,dev,root a var prekopnúť do súborového systému. Pozrieť či má nainštalovaný gksu. Podobnú vec som robil so Slaxom. Dal som si ho na 2GB SD kartu. /stiahnuť slovak.iso 32súbor TU Universal-USB-Installer stiahnúť TU a podľa návodu nainštalovať trebárz na ten USB klucik,čo som tam videl to Xubuntu.Nezabudni zaškrtnuť formatovať klucik.

            • RE: Help! 25.12.2016 | 13:33
              Avatar Kyle   Návštevník

              Nielen, že si sa nepozrel na dátum príspevku, ale ani na meno. Na môj USB kľúč to má dať?

        • RE: Help! 25.12.2016 | 13:05
          Avatar Kyle   Návštevník

          Čím skôr by si mal uložiť údaje, o ktoré nechceš prísť. Ale radšej nie na ten externý disk, lebo nevieme, či aj na ňom náhodou nie je nejaká chyba. Ak to nemáš kam uložiť, môžeš použiť disk.yandex.ru. My stále nevieme, aký tam máš OS. To, že máš v profile "cinamon", neznamená, že tam je Cinnamon. Hlavne keď máš 2 PC. Nemáš tam náhodou Mint KDE? Určite tam budeš potrebovať nejaké menšie distro. Tie chyby ti mohli vzniknúť pri inštalácii v dôsledku malej RAM.

        • RE: Help! 25.12.2016 | 13:29
          Avatar Kyle   Návštevník

          Aby som nezabudol, to sudo thunar slúži na to, aby si otvoril (alebo upravil) to, čo ti nejde otvoriť. Takže s tým neotváraj iné súbory. Súborový systém otvor normálne a sprav snímku. Externý disk, ktorý ti nejde otvoriť, otvor cez sudo thunar a sprav snímku.

          • RE: Help! 26.12.2016 | 07:15
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Už som prišiel na to-je tam druhý linux 2-záložný,ak by sa niečo pokazilo,a keď naštartujem ten, tak sa dostanem do dokumentov,hudbe-a ostatných priečinkov v pohode!Preto sa tam asi z linux 1 nemôžem dostať?Dobre hovorím?Díky že si sa snažil mi pomôcť-vážim si to!

            • RE: Help! 26.12.2016 | 10:43
              Avatar Kyle   Návštevník

              To nevadí, že tam je nainštalovaný OS. Ten disk by sa mal dať používať z druhého OS. Najlepšie by bolo, keby si rozdelil disk. Ale možno to pôjde aj bez toho. Sprav nasledovné: 1.Zapoj ten externý disk. 2.Zadaj:

              thunar /

              A nasnímaj to, čo sa otvorí. 3.Zadaj:

              sudo thunar /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc

              A nasnímaj to, čo sa otvorí.

    • RE: Help! 26.12.2016 | 15:48
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      thubnar-autoclean - Erase old downloaded archive files autoremove - Remove automatically all unused packages build - Build binary or source packages from sources build-dep - Configure build-dependencies for source packages changelog - View a package's changelog check - Verify that there are no broken dependencies clean - Erase downloaded archive files contains - List packages containing a file content - List files contained in a package deb - Install a .deb package depends - Show raw dependency information for a package dist-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages download - Download the .deb file for a package dselect-upgrade - Follow dselect selections held - List all held packages help - Show help for a command hold - Hold a package install - Install/upgrade packages policy - Show policy settings purge - Remove packages and their configuration files rdepends - Show reverse dependency information for a package reinstall - Download and (possibly) reinstall a currently installed package remove - Remove packages search - Search for a package by name and/or expression show - Display detailed information about a package source - Download source archives sources - Edit /etc/apt/sources.list with nano unhold - Unhold a package update - Download lists of new/upgradable packages upgrade - Perform a safe upgrade version - Show the installed version of a package

    • RE: Help! 26.12.2016 | 15:49
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      sudo thunar /media/lacko/d3677889-c277-4931-8307-b5aa1a1274fc sudo: thunar: command not found

      • RE: Help! 26.12.2016 | 15:57
        Avatar Kyle   Návštevník

        Tak skús zadať iba:

        thunar

      • RE: Help! 26.12.2016 | 16:00
        Avatar Kyle   Návštevník

        A pre istotu pridaj snímku, ako vyzerá menu. Aké programy ti ponúka.

        • RE: Help! 27.12.2016 | 20:29
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Toto je ten druhý mint 17-

          • RE: Help! 27.12.2016 | 20:59
            Avatar Kyle   Návštevník

            Dobre, tak teraz keď si v ňom, sprav tri veci: 1.Klikni na šípku hore a na priečinok jaja klikni pravým → Vlastnosti →Práva. To nasnímaj. 2.Znova klkikni na šípku hore a na home klikni pravým → Vlastnosti →Práva. To nasnímaj. 3.Klikni Pomocník →O programe. Nasnímaj.

            • RE: Help! 28.12.2016 | 06:28
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Takže : Lacko-práva všade na čítanie aj zápis Jaja-práva -vlastník čítanie aj zápis Group -Jaja -práva acces-len čítanie/zápis sa nedá zmeniť/ others-čítanie aj zápis díky-necháme to tak,nechcem zasa niečo zkomoliť!

          • RE: Help! 27.12.2016 | 22:16
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Takže na tom externom USB disku si to nemal v home/lacko ale je to v home/jaja? To si mohol povedať skôr.

            • RE: Help! 28.12.2016 | 06:09
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              No veď to hore kdesi píšem!

              • RE: Help! 28.12.2016 | 11:00
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Áno, píšeš. Včera, s krížikom po funuse. A to bol presne ten dôvod, prečo som Ti pred sviatkami odporúčal aby si to preklikal ako root a zmenil práva v grafike. Dúfam, že to pomohlo, a neodložil si to k ladu.

                • RE: Help! 28.12.2016 | 15:28
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Ešte mám jeden problém-teraz som spravil!Na začiatku pri spúšťaní Mintu mi píše: "Užívateľ súborov HOME/dmrc je ignorovaný.Toto zabráni uloženiu predvolenej relácie a jazyka.Súbor by mal by vlastnený užívateľom a mať práva 664.Priečinok Home používatelmi musí byť vlastnený užívateľom a nezapisovateľný ostatnými užívateľmi"! Môžeš mi to preložiť POLOPATE?

                  • RE: Help! 28.12.2016 | 17:07
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Chcel si mať povolený zápis pre všetkých do tvojho domovského priečinku, tak si ho povolil. Na to Ti systém povedal, že to nie je dobrý nápad: ".Priečinok Home používatelmi musí byť vlastnený užívateľom a nezapisovateľný ostatnými užívateľm". Presne kli tomu som spomínal že zdieľané veci majú byť niekde inde, a nie priamo v domovskom priečinku.

                    Ale tá chyba s ".dmrc" mi našepkáva, že si to urobil inak. Nezmenil si náhodou aj vlastníka keď nastavenie Display Managera v tvojom domovskom priečinku zrazu patrí niekomu inému?

                    • RE: Help! 28.12.2016 | 18:33
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      takže thunar-home zmeniť práva?

                      • RE: Help! 28.12.2016 | 21:04
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Čo, v ktorom?

                        Začína mi unikať pointa. Síce stále rozumiem čo chceš dosiahnuť, ale už prestávam rozumieť že ako to chceš dosiahnuť a už nerozumiem že prečo to práve tak chceš dosiahnuť.

                        • RE: Help! 29.12.2016 | 07:52
                          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                          Thunar -home -vlastnosti - práva som prepísal:-groupe na čítanie aj zápis,už som to opravil len na čítanie a je to vyriešené!