Ad Killdisk

Sekcia: Ostatné 11.01.2017 | 14:53
Avatar oooooo   Používateľ

Zdravím vás priatelia.

Mailom som dostal zaujímavé info; čo vy odborníci na to, ako sa pred tým dá ochrániť (viď link nižšie) ?

http://www.pcrevue.sk/a/KillDisk-utoci-uz-aj-na-operacny-system-Linux--ako-vykupne-za-odsifrovanie-dat-chce-200-tisic-eur

Otto

    • RE: Ad Killdisk 11.01.2017 | 15:22
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      zálohovať zálohovať a prípadne ešte zálohovať

      prípadne byť ešte pomohlo byť offline

      inak nejaká aktívna ochrana/riešenie/nastavenie by aj mňa zaujímala

      jediné čo ma napadlo tak read only file system a uvedená offline záloha dát

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 15:35
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        zálohovať zálohovať a prípadne ešte zálohovať

        +1

        Poďalšie pokiaľ nesťahuješ warez, tak je malá šanca že to schytáš, bacha na poštu a spúšťanie hocičoho.

        Existujú programy ktoré dokážu detekovať šifrovanie súborov a zabrániť tomu. Je to samozrejme problematické a osobne som to neskúšal. Popozeral by som sa na Githube po anti ransomware.

        Zálohy sú samozrejme istota, len si treba rozmyslieť, čo chceš zálohovať, toto je dosť podstatná vec aj mimo ransomware.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 15:43
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          no ja mám takú zásadu, že nezálohujem nič čo som nevytvoril sám

          teda žiadne filmy, hudbu a podobne, ani operačný systém a programy, inštalačky, iso (občas si zazálohujem nejaké konfiguráky - ale zväčša ich aj tak nepouzžijem lebo si to nastavím inak)

          zálohujem len domáce videá, fotky, projekty a pracovné dokumenty - za týmto účelom ich má na oddelenom disku a v oddelených priečinkoch - a zálohujem cez rsync

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ad Killdisk 11.01.2017 | 16:30
      Avatar samalama.   Návštevník

      no co no, biznis nejde ako ma, tak si hladaju ovecky... :D

    • RE: Ad Killdisk 11.01.2017 | 18:46
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Rád spúšťam neznáme programy a to dokonca cez sudo.

      Nenapísal Eset náhodou aj ako sa dané cieľové stroje infikovali? Bez toho je to len proof of concept.

    • RE: Ad Killdisk 11.01.2017 | 19:23
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      Na Ukrajine je bordel ako nikde a tak je otázne ako to všetko skutočne bolo. Neuvádzajú, či sa šíri vzduchom alebo pohlavným stykom, no hovorí sa, že ide o chorobu špinavých rúk. Americká CIA sa domnieva, že za KillDisk stojí podnikateľ blízky Vladimírovi Vladimírovičovi Putinovi(známy je aj ako prezident ruskej federácie), nedávno dokonca podporil vývoj 6 nohého psa, ktorý vraj bude utekať o polovicu rýchlejšie ako terajšie plemená. Je to k plaču :(

    • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 12:25
      Avatar redhawk75   Používateľ

      musia byt splnene 2 podmienky: 1. stiahnut si sh script 2. spustit ten script s root pravami.

      Cize aka je sanca ze to dostanem?

      • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 12:38
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tá šanca je dosť vysoká pri warezákoch čo sa schovávajú za Linux a majú vypnuté zadávanie hesla na sudo kôli lenivosti. Stačí to naservírovať ako inštalačku k nejakej hre alebo fotoobchodu.

        A je ešte šanca aj že to prestrelia cez deravú službu ktorá je otvorená von a beží pod rootom. Takých neudržiavaných serverov sú na internete plné zombie botnety.

        Ale tá cena za výkupnú je nereálna. Odhadom to má za ciel zrušiť takto nevhodne udržiavané počítače. Na internete sa predsa nejazdí na fichtli bez ŠPZ a vodičáku.

        • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 12:45
          Avatar redhawk75   Používateľ

          ved prave. a taktiez ten trojan robil ine veci, skor to vyzera ze niekto upravil variantu ale 222BC im nik nezaplati

          • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 14:08
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ja by som zaplatil. Predsa len 222 Bitcoinov je pri cene 760 USD za jeden Bitcoin rovná cene za trojizbový byt v širšom centre Bratislavy alebo cene za rodinný dom na periférii Bratislavy. Drahšie nehnuteľnosti sa na SK hľadajú dosť ťažko.

            Ak ja osobne mám nejaké cenné dáta, tak ich mám redundantne zálohované na rôznom HW. Cena za externý disk je zanedbateľná oproti tým 222 Bitcoinom. A hlavne, neriešim warez. Už na to ani nemám čas a ani dôvod.

            • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 15:54
              Avatar redhawk75   Používateľ

              +1

    • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 12:44
      Avatar redhawk75   Používateľ

      1. podla infa Linux variant of the KillDisk ransomware does not store the encryption key anywhere on disk or command-and-control server. cize kryptuje to na zaklade docasneho kluca? Ak ano je to pruser. 2. 23.12.2016 odhalili verziu pre windows, 3. privela roboty s tym aby to cryptovalo a povodne slo o spionazny sw, tak mi trochu nedava zmysel: Besides, the KillDisk encryption system is very robust, encrypting each file with its own AES key, and then encrypting the AES key with a public RSA-1028 key. a posledna varianta utocila na cisco routery a sietovu infrastrukturu. Cize mi nedava zmysel to sifrovanie dat. tym straca trojan zmysel, jeho cinnost vzdy bola ticha.

      * divne je ze o linuxovej variante informuje a vie len ESET. Zatial od nich preberaju vsetci info. Nik iny to nepotvrdil.

    • RE: Ad Killdisk 12.01.2017 | 23:56
      Avatar one   Návštevník

      vac vseobecne to uz nemohlo byt.

    • RE: Ad Killdisk 13.01.2017 | 00:54
      Avatar atak   Návštevník

      pc revue

    • RE: Ad Killdisk 22.01.2017 | 13:54
      Avatar oooooo   Používateľ

      Vďaka priatelia, warez neni môj parket, poštu si preberám dôsledne, dôležité veci sú na exter.disku. Strata OS? Fajn, aspoň tréningovo bude nový OS. Nejakým napr. liveCD ako Hirens ap. (napr.Killdisk) sformátovať - vynulovať celý HDD a čistá inštal. Váš názor?? Otto